• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Dvojčata 2008/2009

(Zamčená)
22. července 2011 
rikam ono asi kazdy dr, to jinej nazor :wink:

skarab jedna sestricka, co dela na kojeneckem me rikala, ze bile jogurty od danone jen nejvetsi svinstvo co muze byt, a ze kdyz uz jogurt, tak ona by davala az od cca toho roku kvuli zatezi na ledviny

ale psala jsem jedne pani dr., ktera se timto zabejva, tak uvidim , co me napise, pac kazdy dava neco jineho a me se to zda vse az moc rychle, myslim timhlavne ty jogurty :sweat_smile:

jaanjo no to je kocar, ktery zrovna prodavam:grinning::grinning::grinning:
17. čer 2009 ve 22:46  • Odpověz
Ty jo holky, vy jste mě tím mlíkem tak nalomily, že jsem teď docela mimo. V mým okolí, dávaly maminy jogurty od ukončeného 6. měsíce.
To je jako se skleničkama. Někdo je zavrhuje a někdo neuvaří domácí jídlo :slight_smile: V úterý jdeme s holkama na očkování, tak se dr. ještě zeptám jak je to s tím mlíkem, ale jak píše Smil, co doktor, to jinej názor, ale vzhledem k tomu, že holkám Activie nevadí, tak si msylím, že není problém :slight_smile:
18. čer 2009 v 07:05  • Odpověz
Dobré ránko, mamule,
včera jsem na to zapomněla, tak to musím rychle napsat teď: mám doma neotevřenej nutrilon comfort 400g, koupili jsme ho hned jak jsme přišly s holkama z porodnice - jako kdyby náhodou bylo něco potřeba :slight_smile: - no a ono nebylo, dařilo se nám plně kojit. Vím, že tady někdo psal - Lenule76? - že to jejich prcci papají, tak pokud byste ho někdo chtěl, písněte mi adresu do IP a já ho pošlu. Zaplatit ho nechci, je mi ho líto vyhodit, když by se mohl ještě někomu hodit.

cipi - já bych to taky nějak nehrotila, přesně jak holky psaly, co doktor, to jinej názor. U nás ti zas doporučí jen bílej choceňskej jogurt, moje doktorka řekla kolem 8.měsíce, kámošce doktor od ukončeného 6.měsíce, tak si vyber. A Martinovi jsem před skoro 10lety už mezi 8.a 9.měsícem začala dávat pribináčky (na doporučení doktorky), od 6.měsíce měl večer do flašky normální krupicu (do sunaru), ve 4.měsíci se začínalo šťávičkou z mrkve a naškrábaným banánem :grinning:, a zatím to všechno přežil. No a doktorku máme pořád stejnou, ale asi prošla taky nějakým vývojem, takže u holek už je to zas jinak :grinning:.
18. čer 2009 v 07:20  • Odpověz
Murecko, mě taky dr. už povolila krupičku. Trochu jí zahušťuju holkám obědy.
Mě dr. řekla jakýkoli bílý jogurt, ne ovocný. Ovoce si do toho mám přidat sama :slight_smile:
No tak já to fakt hrotit nebudu, kdyby holky měly nějaký potíže, tak jogurt samozřejmě ruším a vracím se na mlíko, ale oni ho snášejí dobře. Dostávají ho od soboty a už sní celej kelímek + kus banánu :slight_smile:
18. čer 2009 v 07:24  • Odpověz
Každá celej kelímek nebo obě napůl? Já dávám jeden kelímek a do toho 1 banán a mají to napůl. Včera teda ohrnuly nos a snědly jen pár lžiček a pak vytuhly :unamused:. Ale spaly skoro hodinu a půl, tak jsem jim to nedojedený jídlo odpustila :slight_smile:. Jo a dávám jim to kolem 11 jako svačinku.
18. čer 2009 v 07:28  • Odpověz
Murecko, tak oni my sní celej kelímek každá + kus banánu :grinning: Nechají tak 1-2 lžičky mamince, ale jinak to zdlábnou s chutí všecko.
My jíme takhle: snídaně mlíko (cca 6-7hod), přesnídávka ovoce (9-10hod), oběd zelenina+maso(12-13 hod), svačinka jogurt+ovoce (16), večeře mléčná kaše (17). V noci když se mi vzbudí, tak dám čajík. Přes den taky různě jim dávám čaj, když jsou vzhůru.
18. čer 2009 v 07:45  • Odpověz
ježiš taková chyba - ...oni MI sní... :zipper_mouth: :zipper_mouth:
18. čer 2009 v 07:47  • Odpověz
U nás je to teď tak: kolem 5 nakojím, 8-9 sunar, 11-11,30 jogurt s banánem, kolem 14,00 zelenina+maso, 17,00 přesnídávka, 20,00 kaše. V noci, když se vzbudí - nic :sweat_smile:, pochovám, dám dudlík a spí se dál (ale pokud to takhle přestane fungovat, tak dám taky čaj :slight_smile: ). Jinak čajík dávám taky přes den.
18. čer 2009 v 08:27  • Odpověz
Murecko, jsem idiot, tu kaši dáváme až v 19 :grinning: :grinning:
V noci jim taky už nic nedávám. Teď mi mamka dala malou termosku, takže si večer uvařím čaj, dám ho do ní a v noci mám čaj hezky akorát na pití. Tak ho přeleju do flajdy a dám holkám napít a zase chrní. Já se je v noci snažím nechovat, jen dudlíka, podržet za ručičku, pohladit a spát :grinning: Blbý je, že se mi teď začaly navzájem budit :frowning2: Jedna vykvikne, a druhá se hned začne vrtět :frowning2: V poslední době jsou ty noci dost náročný :unamused:

Jdu připravovat sváču, cvičit, krmit a razíme ven. Jdeme k našim na zahradu, dokud není takový vedro :slight_smile:

Všem hezký den :dizzy_face:
18. čer 2009 v 08:37  • Odpověz
autor
jirule: díky za pochavlu vah :slight_smile: jen nevím jak to tedy vážili před týdne m na kontrole ve Varech ale e fakt, že naše mudra má váhu digitální a ve Varech měli ještě takovou tu kovou starožitnou..a nebo je možné, že jsem sestře špatně rozumněla nebo to ona popletla, minulé úterý mi řekla, že mají kluci 5800g/5780g. No a pak se v tom vyznej :grinning: ale hlavně, že jsou v pořádku. vcera jsme byli v hypernově-albert mají tam akci na pleny HAPPY ty mi bereme, 48 ks plenek 5-9 kg mají za 139,-. Kč. Super cena, mám doma ještě 4 balíky 64 ks, tak jsem vcera koupila jen 4 balíky, nevím na jak dlouho by to bylo, když jsou jen do 9 kg. PAk jsem klukum koupila Nutrilon, za stejnou cenu jako u nas v lekarne, neco do koupele a kasicku rýžovou od Nutrilonu. Ta mě láká ji dát, ale pořád nad tím přemýšlím. Tak uvidíme.

Holky, koukám že řešíte jogurty :slight_smile: jen řeště, zkušeností není nikdy dost :wink: :grinning: na dvojcata.cz také maminky moc chválili Hollandii, tak jsem se pro ní rozhodla, až budeme dávat jogurty, máme ještě časík :sunglasses: a nebo tedy tam psali o té activii ... ale jak jsem četla že některý mudr ji nedoporučuje tak to mě mírně zvyklalo ... no uvidiíme co mi řekne naše mudr ...

Jinak můj aktivní manža přivezl další kočárek pro dvojčata kombinaci-vkládací tašky, ale nějakou levnější značku na zahradu, dostali jsme ho za odvoz, je po jedněch dvojkách aještě v záruce, ale dal původním majitelům alespon nějaké penízky, bylo mu to blbé .. je to skoro nový kočár, tak ho máme na zahradu. No a pak zase jednou přivezl také jen za odvoz golfky, ale nevím značku, to mrknu pak a písnu .... jinak bych chtěla odjezdit co to nejvíce půjde Teutonií, jsem spokojená, perfektně se ovládá ... je velice prostorná ... ale uvidíme co mě třeba posedne, že :sweat_smile:

Škarbek: máte krásné míry a váhy !!! :slight_smile: :slight_smile: A 2. HEXU, až teď? My ji už dostali ve 4 měsících ... tedy v úterý. Ale ptala se mudra jestli nejsme nijak nemocní, to nejsme. A 3. dávka HEXA nás čeká 21.7. a pak prý máme do roka klííííd !!!! Jinak kluci to zvladli celkem dobře ... a jak vaši? Byla noc klidná? Co se týká cm tak to je asi fuk, když jsem viděla jak je mudra měří, stačí aby se trochu hejbnul a hnedle je o cm vedle ... :grinning: Jj Nutrilon jsem řešila já, dávám kombinaci Nutrilonu 1 a Comfortu a kluci mají i stoličku, pravidelně celkem a nemusím vůbec pomáhat. Tak jsem za to moc ráda a budu dál pak pokračovat s pokračovacím mlékem zase Nutrilon. Jinak jsem na jejich webu četla ... mléka od ukončeného 4 měsíce ... tak to rozkliknu a všude píší ... ukončený 4 měsíc...a na krabici na obrázku je od ukončeného 6 měsíce :grinning: ale platí to co je na obalu :slight_smile:
jinak holky o přibírání mi ani nemluvte. Krásně jsem shodila, a ted papám kafíčko a sušenčičku a hodně sladkého tak je to znat. Strašně mě samu štve, že nemám pevnou vůli a že jsem svým způsobem na tom závislá, jenže mě to dává energii ... moc bych chtěla to alespon eliminovat..jen ta silná vůle jaksi zatím není ... :frowning2:

cipisek: kašli na chybu ... každý se někdy splete ... to se svět nezboří. Já sama jsem sice na tohle strašná, když vidím nějakou chybu bijící do očí, ale co ... pak nad tím mávnu rukou ... však vy si to holky přelouskáte :sunglasses:

cipisek a murecka: diky za informativní rozpis papání ... jsem se nasmála jak murecka napsala a když se v noci vzbudí-nic ... to se mi líbilo jak jsi to tam písla včetně smajliku :grinning: ale jinak papají vaše holčičky nádherně ...
:slight_smile:
Holky prosím můžete mi prosím poradit? Tomášek se začal, ale strašně moc pohybovat v postýlce, přes den to nevadí at řádí, ale začal se otáčet (ne na bříško, ale kolem jako ručičky hodinek ...) a já ho několikrát za noc rovnám ... vždy se zašprajcuje na tu kratší stranu postýlky ... včera přes den to vymakal tak, že už byl defakto hlavou dolů, tam kde má normálně nožičky byla hlavička ... to cestování v noci je šílený ... myslíte, že by pomohl spací pytel? já jsem ho jednou dala Robinkovi a on byl tak vzteklý, že jsem ho Tomáškovi raději nezkoušela dát. Máte s tím prosím někdo zkušenost s tím otáčením? :-/
Díky moc ....
zdraví lenka
18. čer 2009 v 08:41  • Odpověz
Ahojky :slight_smile:
Leni,to jsem zvědavá,co ti holky napíší s tím cestováním :wink: Jak jsem psala já,náš Tomík taky cestuje je Kolumbus,otáčí se jak rafička(hned má hlavičku ve šprušlích nebo nohy ven z postýlky) a teď ještě k tomu se otočí i na koníka a třeba v noci a nedá si pokoj a nedá :fearful:
Holky,které eshopy s hračkami nebo s oblečkami máte ověřené?Já jen 4,ale to co chci teď tam nemají nebo moc drahé.
Musím se pochlubit :dizzy_face: My už tak 2 týdny jdeme v 8 spát a vstáváme v 5,v 6 a dnes i v 7!
Ja tu rozebíráte ty příkrmy atd.jsme na nás moc zvědavá,až začneme my. Lepší je to asi až na doporučení dr.,že? Když jsem se ji posledně ptala,kdy tak asi začít s příkrmy,tak řekla, že tak v 9 měsících,ale to mi přijde divný, nebo jsem blbě rozuměla,bylo to při 2.hexe,tak bylo trochu rušno :frowning2: . Všechny "tety" středních let,co s nimi mluvím,tak vždy vyjmenují celou řadu jídel,co už v této době dávali :slight_smile:
Jo a ta 3.hexa se musí dát přesně za měsíc nebo nejméně za měsíc?My jsme na té 2. byli zároveň s nožičkama na KO,tak jsme to vzali při jednom.
18. čer 2009 v 09:03  • Odpověz
autor
Ahoj Dado,
no jsem také zvědavá co mi holky napíší :grinning: jinak co se týká příkrmů tak si myslím, že jsi jí asi špatně rozuměla, můžu ti poslat tabulku o kterí tady myslím jirule nebo jaanja psala, že je v brožurce od nestlé ... Společně objevujeme svět. je to veice přehledné, mám to už naskenované tak mi klidně písni mailik do IP a pošlu ti jí. Jinak mudr na kontrole v ambulanci pro nedonošené dětičky mi řekla, že příkrmy u dětí na UM od 5 ukončeného měsíce ... pokud bud chtít zkusit kaší tak jen rýžovou, a shodli se na tom i s mojí mudrou ... asi vyjmečně ale je to hnedle lepší pocit.
Jinak druhou hexu jsme měli ted v úterý a 3 máme 21.7.
můžu ti ještě poslat tabulku s přehledným očkováním, jak povinným tak dobrovolným včetně orientačních cen .. moje mamka mi to vystřihla z blesku :slight_smile:

4. den po narození TBC
1. HEXA 13.-16. týden
2. HEXA 17.-20. týden (měsíc po 1 dávce)
3. HEXA 21.-24. týden (měsíc po předchzí dávce)

15 měsíc Spalničky, příušnice, zarděnky (1. očkování)
do 18. měsíce HEXA (4. přeočkování)
od 21. měsíce Spalničky, příušnice, zarděnky (2. očkování)
5.-6. rok záškrt, tetanus a dávivý "černý kašel" (přeočkování)
10.-11. rok rok záškrt, tetanus a dávivý "černý kašel" a dětská obrna
14.-15. rok tetanus (další přeočkování po 10-15 letech), pro děti očkované proti tetanu mezi 10.-11. rokem až v 25 letech

Dobrovolná očkování Ti pošlu jestli budeš chtít ...
Lenka
18. čer 2009 v 09:28  • Odpověz
ahojte,
to jsem si početla paráda!!!jen nevím už co jsem chtěla psát :grinning:

Leni na točení ti pytel nepomůže, naše Pavla se v něm otáčí bravurně, jak kolem dokola tak i na břicho, poslední asi týden už i usíná na břichu a nechávám jí.Pokud mi usne u krmení, pokládám na bok a za chvilku se stejně na bříško otočí asi se jí tak spí dobře, zbytečně jsem ji budila když jsem ji otáčela pořád zpátky, různě zapírala polštářema, nepomohlo nic.

cestovat prostě budou, Lucinka spí taky napříč, hlavu narvanou do šprušlí až tam má otlaky a stejně pokud ji otočím, často se vzbudí, popláče si, háže sebou a za chvilku chrupká ve skoro stejné poloze ze které jsem ji brala, takže taky neotáčím.Jen pokud se vzbudí a brečí páč je někde zaklíněná.
18. čer 2009 v 16:00  • Odpověz
Leni: Taktéž u nás pytel nebrání otáčení, holky se teda začaly točit víc až teď. Dneska Julinka zalezla pod mantinel :slight_smile:

Jak si tu píšeme o tom Nutrilonu - já se pídila, v čem je teda tak dobrej, třeba lepší než Sunar, a napsala jsem dotaz na dvojcata.cz. Teď se mi ozvala jedna mamina trojčat a nějaké info k tomu dala.. ale hlavně to píšu proto, že mi psala, že v Polsku se prodává Nutrilon pod názven Bebilon, a stojí 260Kč. Tak to chci prozkoumat. Jo, a lákala jsem ji mezi nás, má 10ti měsíční holčičky, tak snad sem zaskočí :sunglasses:
18. čer 2009 v 19:30  • Odpověz
Jen v rychlosti - Lenulko, pytel nepomůže. My ho máme taky a Barča, která přes den neustále cestuje, tak cestuje i v noci. Momentálně spí na boku, hlavu v rohu postýlky a jednu nohu má šprajclou o šprcli - a to i když je v pytlí. Díťata jsou šikulové :slight_smile: Ale pokud ti třeba leze z pod deky, asi bych volila pytel :wink: My ho máme z toho důvodu, že jsme dostali moc teplý peřinky a teď by jim pod nima bylo moc velký horko.

Jsem utahaná, jdu do postele, všem dobrou noc :slight_smile:
18. čer 2009 ve 20:04  • Odpověz
Leni,díky za info! :slight_smile:
Jaanja,my už tak dva měsíce jsme na Bebilonu 1HA, vyjde mi o 50 Kč levněji. Prvně jsem z toho měla obavy,aby to byl skutečně nutrilon 1 Ha, psala jsem na různé diskuze a plno holek mě ujistilo,že je.Tak objednávám přes MMB za 197/včetně pošty/.Někdo mi dokonce psal,že si na to dávají cca 20Kč navýšení,že je lepší si pro to zajet,ale já do Polska rozhodně nepojedu,máme to jaksi z ruky :wink:
18. čer 2009 ve 20:08  • Odpověz
dada: paráda, a u koho, prosím, objednáváš? Našla jsme na mmb několik nabídek..
18. čer 2009 ve 20:15  • Odpověz
U paní Evy Chodurové,většinou v pondělí posílám peníze a ve čtvrtek nebo v pátek máme bebilony doma :dizzy_face: Při naší spotřebě 1 plechovice na 2 dny, je to veliká úspora :sunglasses:
18. čer 2009 ve 20:52  • Odpověz
dada: díky moc, budeme to taky tak praktikovat. Téééda, že já to nevěděla dřív, mohlo být tolik ušetřenejch prašulí!!! :confused: Do Polska bychom sice mohli jet, ale měnit peníze, utrácet za benzín..

Holky, krásné capáčky na http://www.branakdetem.cz/brana-k-detem/na-detske-nozicky/jack-and-lily :slight_smile: Asi zaútočím na babičky :grinning: .. a jejich peněženky. Mohl by to být pěkný dárek k svátku..
18. čer 2009 ve 21:49  • Odpověz
Tak Bebilon už objednán, ušetříme aspoň na ty botky.. :sunglasses:

lenule: poslala bys mi, prosím, ta dobrovolná očkování? Teď to vypadá nadějně s tím pneumokokem (že by to dětem hradili). Holky zatím snášely 2 hexy dobře, tak bych do toho přeci jenom asi nakonec šla.

Holky, mám prosbu - v šekové knížce od dm by se od 7. měsíce měly objevit kuponky na plenky Babylove MAXI. Pokud je nevyužijete, napište mi do IP, ráda je vyměním za jiné kuponky, které budete potřebovat vy :dizzy_face:
19. čer 2009 v 07:58  • Odpověz
autor
Ahoj holky,
mám pro vás zprávičku od Leninek:
AHOJ, DNE 19.06.2009 V 03:45 SE NÁM NARODIL MATYÁŠEK S908G/25CM A SEBASTIANEK S 910G/24,5CM.

Ještě jedna věc, mám doma platné knéžky z DM, ale platnost je jen do 30.6. tak pokud by jste to ještě někdo využil (něco z toho) tak mi písnětě, pošlu vám ji ...

Jaanja: jasně, že ti je pak pošlu, až mi ta knížka dorazí (ta nová, v té co mám to není), my používáme HAPPY, tak budu ráda, že to využijete. Prosím Tě písni mi do IP mailik, pošlu Ti ten přehled, už jsem ho naskenovala. Nebo jsem tady vkladala webovy odkaz na http://www.vakciny.net/

dada: o tom bebilonu jsem take uvazovala, ale ja to micham s comfortem tak nevim zda pani nabizi i toto. pisni mi prosim jeji ID na MMB :slight_smile: diky
Mě se také nevyplatí jet do Polska, mám to min přes půl republiky :slight_smile: Zato do Německa je to pouze 15 km.

Jinak všem moc díky za názor na pytel. Tomášek opět v noci cestoval, asi tak 3x jsem ho otáčela, a když jsem na něj udělala držku jako ja se to otočil (byl úplně "hlavou dolů") tak se ještě tlemil ... tak uvidime jak se to srovna ... pokud vubec ano. My mame mantinely ty vysoke a zatim jeste neprisel na to jak prostrcit ruku, nohu apod. tak snad na to neprijde .... spise se vzdy rozciluje ze ma hracku (maji zavesena chrastitka na postylce-na rantlu do tvaru U, tahaji za ne a bouchaji do nich) na hlavě, tak jsem musela vse pred spanim odepnout.

Cipisek: my máme právě také moc teplé peřinky, na tuto dobu, dute vlakno, tak je prikryvam španělskou dekou (mimochodem jsem objevila akci 399,- Kč/ks, jinak jsou podstatně dražší, pokud budete chtít odkazek tak tady je:
http://www.webareal.cz/uskritku/eshop/14-1-AKCE-od-1-6-do-30-6/0/5/1747-Spanelska-deka-fetexsa-Medvidci-lem-712

nebo

http://www.webareal.cz/uskritku/eshop/14-1-AKCE-od-1-6-do-30-6/0/5/1748-Spanelska-deka-fetexs-Medvidci-stuha-711

my máme od té druhé 2 ks béžové barvy. Je fakt nádherná.

Holky prosím Vás za kolik tedy kupujete Nutrilon tady u nás? Já beru Nutrilon 1 800g za 339,- Kč a Nutrilon Comfort 1 za 239,- Kč.

Mějte se moc hezky.
zdraví Lenka
19. čer 2009 v 09:04  • Odpověz
autor
dada: už jsem paní našla, měla jsem uložené i jiné nabídky, ale její je nejlevnější a hlavně nabízí i comfort :slight_smile: takže díky za tip !!!!
19. čer 2009 v 09:08  • Odpověz
Nazdarek vsem:slight_smile:

leni ze gratuluju, jen to se narodili v kolikatem TT?? :confused:

jinak bebilon jsem objednala na doporuceni kamaradky pro zmenu tady u te pani http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=70583
10ks by pro zacatek melo stacit:grinning:

jinak uz me odpovedela pani dr. co jsem ji psala ohledne prikrmu

" Děti potřebují minimálně 500ml mléčné dávky denně alespoň do dvou let. Dá se do tohoto množství započítat mléčná kaše, jogurty, kefíry a samozřejmě mléko buď mateřské nebo kojenecké odpovídající věku dítěte.
V šesti měsících, pokud teprve začínáte s příkrmy, tak stejně maximum jídelníčku tvoří mléko, protože se dítě učí jíst příkrm a každý takový pokus stejně ještě zapíjí mlékem.
Do jahod bych asi nešla, to je moc velké riziko, ale pokud už baštíte nějakou tu zeleninku tak kedluben klidně ano. Na jogurty je dost času, ale pokud se rozhodnete pro jogurt, tak určitě ne nízkotučný. Měl by být bílý, obyčejný, bez prodloužené trvanlivosti. Dá se smíchat jak s ovocem tak se zeleninou, ale děti ho zbaští i jen tak.
Hlavně není potřeba nikam spěchat, začínejte pomalu, nejprve jedno jídlo velmi pomalu. "
19. čer 2009 v 09:57  • Odpověz
ZAVÁDĚNÍ PŘÍKRMU 1.

__ADV__ZAVÁDĚNÍ PŘÍKRMU
Možná trochu odstrkuji maminky, které z nějakého důvodu nekojí a podávají svým dětičkám některou z umělých náhrad. Pokud si tak připadáte, omlouvám se. Rozhodně nejste špatné maminky, kojení nikomu nezaručí dokonalost ve výchově a péči o dítě. Všechny miminka potřebují hlavně spokojenou a pohodovou mámu, tu nikde v prášku nekoupí a to je pro dětičky nejdůležitější. Kojení je super, ale někdy jsou s ním spojené velké starosti a je dalších tisíc důvodů, proč se maminka rozhodne nekojit a její okolí by mělo její rozhodnutí bez vyjímek respektovat.

Ale příkrmy už musí zavádět všechny maminky ať kojí či ne. Malý rozdíl je v časovém rozhraní, kdy se s příkrmy začíná. Plně kojené děti by podle směrnic WHO (Světové zdravotnické organizace) měly začít s příkrmem nejdříve po dokončeném šestém měsíci, do té doby nic jiného než kojení nepotřebují, ať je vedro nebo mráz.

Pokud je miminko zatíženo rodinnou anamnézou, která čítá astma, alergie, atopická onemocnění…, potom je možné začátek přikrmování posunout ještě o jeden měsíc, tedy po ukončeném sedmém měsíci.

Dětičky nekojené mohou začít s přikrmováním dříve. Hodně záleží na tom, jak se miminko vyvíjí a zda je daná mléčná strava dostačující a plně kryje jeho potřeby. U některých dětí tomu tak není i přesto, že maminky používají UM (umělé mléko) vhodné pro věk děťátka a jedna dávka je i vyšší než podle návodu, což by se dělat nemělo. Potom je dobré začít s příkrmy, ale ne dříve než po ukončeném čtvrtém měsíci. Jestliže je miminko spokojené s mlékem, které má, není potřeba nikam s příkrmy spěchat, naopak čím blíže dokončenému šestému měsíci začnete, tím lépe pro zažívací trakt dítěte.

Takže začátek si každá stanovíte sama, ale postup je zcela stejný. Ještě bych tu ráda uvedla, že tento postup, se kterým vás budu seznamovat, vychází z učení lékařů M. Gregory, M. Paulové a A. Mydlilové. Určitě většina z vás zná alespoň jednu knížku o výživě malých dětí, pod kterou jsou tato jména podepsaná. Všichni vycházejí z našich, tedy českých, poměrů, občas se neshodnou, občas si protiřečí, ale takový je život a každý má právo na názor. Tito tři autoři jsou si ale velice blízcí a jejich práci vám mohu s čistým svědomím doporučit i proto, že paní dokrtorky osobně znám.

Já je respektuji a mnoho jsem se od nich naučila, přesto budou některá má doporučení trochu odlišná, doplněná o zkušenost nejen mou, ale hlavně spousty maminek, které už si své peripetie s příkrmy zažily a třeba i vymyslely nějakou tu fintu, která může pomoci dalším.

Tak to, prosím, berte jako zavádění příkrmů ala Procházková, já to tak hustím do svých maminek na kurzu a třeba to pomůže i vám.

Pro zavádění příkrmů platí několik pravidel platných do jednoho roku věku dítěte:

*
jídlo do jednoho roku věku nesolíme, nekořeníme
*
vše vaříme v kojenecké vodě (voda, která má na etiketě číslo normy s poznámkou, že je vhodná pro přípravu kojenecké stravy)
*
vodu na pití a přípravu pití vždy převaříme
*
zakázané potraviny jsou obyčejné mléko (např. krabicové), tvaroh a vše, co ho obsahuje (smetánky, pribiňáky), sýry, vaječný bílek neboť všechny znamenají pro organismus kojence velkou zátěž v podobě obrovské molekuly živočišné bílkoviny ve velké koncentraci, se kterými si nedokáží ještě poradit a velká bílkovina by tak mohla snadno poškodit ještě nezralé ledviny vašeho mrňouse.
*
na každou novou potravinu dáme dítěti alespoň 2-3 dny, aby mělo možnost dát nám najevo případné nežádoucí projevy
*
pokud dítě nechce nebo není schopné ještě sníst takovou dávku jídla, aby mu zcela nahradila mléčnou dávku, vždy po jídle dokojíme či nabídneme UM dle potřeby dítěte
*
ideální je stravu rozmačkat nikoliv mixovat, ale někdy prostě není zbytí a dítě by vám to jinak než rozmixované nesnědlo. Jen, prosím, začněte nabízet nejprve mačkané, pokud to dítě přijme budete mít o práci méně.

Je to jen začátek, postupem dojdeme určitě na další doporučení, ale tato činí základ a více vám napíši příště.

Dobrou chuť a krásné jarní dny přeje

Martina Procházková

ZAVÁDĚNÍ PŘÍKRMU 2.

__ADV__JAK ZAČÍT?
Na začátek zavádění příkrmů je dobré udělat si teoretickou přípravu. Mnohé z nás si pořídí spoustu literatury, vrhnout se na články týkající se stravování miminek, shání se po zkušenostech nejen svých kamarádek, ale i na různých diskusních forech na netu……… To všechno je super, jen prosím, neberte nic jako definitivní dogmatickou pravdu. Už jsem psala, že názory se různí a nejen mezi odborníky, tak k těm všem informacím přidejte i vlastní rozum a máte vyhráno.

Já vám pro začátek doporučím udělat si seznam zeleniny, kterou chcete dítěti nabízet, kterou ho budete učit jíst. Nejlépe tak 10 – 15 druhů, ale ta desítka bohatě stačí. Jestli si vzpomenete na ta posledně zmiňovaná doporučení, tak víte, že na každou novou potravinu je dobré dát dítěti 2-3 dny, takže pokud si uděláte seznam 10 druhů, máte celý měsíc co dělat. Nikam nespěchejte a nezapomínejte na kojení či UM po každém pokusu „nacpat“ do mrňouse trochu zeleniny.

Z toho vyplývá, že celé zavádění příkrmů začínáme zeleninou. Má to takový praktický důvod, učíme dítko baštit a pokud bychom mu nabídli hned na začátku sladké, třeba ovoce, mohli bychom později mít velký problém s jinými jídly, která nejsou sladká. Cukr je obecně pro dětičky velká droga, z toho nám vyplývá další doporučení – je dobré nabízení sladkého i slazeného co nejvíce oddálit a týká se to nejen jídla ale i pití. Navíc cukr zpomaluje práci střev, může způsobovat zácpu a nadýmání a v konečné fázi i nechutenství a odmítání jídla, paradoxně.

Takže začneme raději zeleninou. V našich podmínkách je obvykle první na řadě mrkvička, ale je na vás s čím začnete, třeba brokolicí……… Já zůstanu u mrkve.

Tu uvaříme v kojenecké vodě úplně do měkkoučkata. Pokusíme se hned od začátku jen rozmačkat vidličkou „na šrot“ a podle vlastního uvážení zředíme vývarem, kterým nám vznikl. Můžeme chystat různou konzistenci od polévky přes pyré až po hustou kaši, to je na vás. Z počátku bych doporučovala spíše řidší.

A takto připravenou dobrotu nabízíme svému dítku a tváříme se, že je to obrovská dobrota a bude úžasné, když to budete moct sníst za něj. Pamatujte, že vy jste ten, kdo učí dítě chutím, kdo mu řekne, jak co chutná, že je to výborné, že tohle krásně voní………ale musí vám to věřit! Pozor na mimovolné ksichtění se u krmení, většinou to dělají tatínci, ale znám i jednu nastávající maminku, která tyhle dobroty nechtěla ani ochutnat a představa, že to bude muset se svým miminkem absolvovat, ji prostě děsí.

Věřte, že se to přežít dá a je to i chutné, ale i náš taťka se některým kombinacím raději vyhýbal, to je normální.

Nabízíme po lžičkách, tak 2-3 lžičky. Jsou dětičky, které vám na poprvé zbaští celou uvařenou mrkvičku, ale většina dává přednost kojení, tak s tím počítejte. Nabízet můžete i několikrát denně, není nutné fixovat se pouze na čas oběda. Může trvat i měsíc, než se dostanete na takové množství, které by mohlo nahradit jednu mléčnou dávku, tak to berte jako trénink.

Je dobré používat zpočátku lžičky s oblými hranami a ještě lépe silikonové, abychom při snaze „nacpat“ něco do pusiny neporanili dásně. A ještě jeden důvod k dobru silikonové lžičky, většina dětiček má dudák právě ze silikonu, takže tuto lžičku dobře přijímá, otvírá na ní pusinku, lépe spolupracuje. Obsah lžičky se snažíme dát, co nejdál na kořen jazyka, protože dětičky používaly jazyk do teď „jen“ k pití a tak jeho automatický pohyb vysunuje jídlo zpět z pusy ven a nemusí to znamenat, že mu to nechutná. Jen to prostě zatím neumí.

Snažme se každý den zvýšit svoji snahu alespoň o jednu lžičku navíc. Nenechme se odradit rádoby neúspěchem, nevzdávejme to. Některé dětičky se budou urputně nadavovat i z mixovaného jídla, je to jejich způsob komunikace, říkají, že kojení je lepší a zkouší mamku, co vydrží. Vytrvejte, prosím.

Když ani po několika dnech dítko zeleninou nenadchneme a budeme se stále setkávat jen s odporem, využijeme dosavadní závislosti dítěte na mléce. Místo vývaru použijeme ke zředení zeleniny vlastní odstříkané nebo některé umělé mléko odpovídající věku dítěte. Použijeme poměr více mléka a trochu zeleniny, každý den potom budeme tento poměr po malých částech upravovat ve prospěch zeleniny, až vyhrajeme.

Další druhy zeleniny můžeme buď přidat do už známého jídla, takže nám narůstá kombinace zeleniny zkoušet samostatně také můžeme využít druh, který má dítě rádo a používat ho na zavedení nového druhu, to znamená, že budete nový druh nabízet vždy jen jako dvoudruhové jídlo.
To už je na vás a vašem miminku, co vám bude vyhovovat nejlépe.

Pokud už máme zavedeny alespoň tři druhy zeleniny, můžeme začít různě kombinovat, aby to neměl ten náš mrňous každý den stejné. Fantazii se meze nekladou.

NEZAPOMEŇTE PO KAŽDÉM I NEÚSPĚŠNÉM POKUSU NABÍZENÍ PŘÍKRMU VŽDY NABÍDNOUT KOJENÍ NEBO UM až do té doby, než vám dítko dá najevo, že to nechce.
19. čer 2009 v 10:04  • Odpověz
Leni, pokud budeš Leninkovi psát, tak že moooc gratulujem a posíláme hodně sil ať to kluci dobře zvládnou :wink: :wink: :wink:

Smil, namám ani sílu to číst, takovej mega článek :stuck_out_tongue_closed_eyes:

jste mě nahlodali s tím bebilonem :confused: mám poslední pytlík beby, tak na něco přejít musíme, fakt se to tak vyplatí? kolik stojí tady?

Jaanjo, botičky super!!! u nás teda babičky nehrozí :confounded: já kvůli ceně půjdu asi do Nolenu,pátrala jsem po netu, stačí zadat kožené capáčky a já došla teda jen k 50-té straně :grinning: ale mají nádherné vesměs teda cena tak 580kč za pár :frowning2: no jo no, je to kůže a ruční práce
19. čer 2009 v 10:25  • Odpověz
jirul ja si to precetla:grinning::grinning: pac uz sem z tech prikrmu totalne doblbla, kazdy rika neco jineho:grinning:

toz tady nas vyjde nutrilon 800g na 330kc a bebilon 800g na 255+postovne, takze kdyz jich bereme 10, tak nutros nas vyjde na 3300kc a babilon i s postovnym cca 2630kc
19. čer 2009 v 10:40  • Odpověz
smil: přečetla jsem to, Zuzanka spí a Julinka si hraje :slight_smile: Uf, to jsme ráda, že se pořád může dávat to mléko. Já taky byla nahlodaná, včera jsme jim nabídla jen čaj, na ten nejsou zvyklé, tak vypily jen 10ml, nevypadaly pak hladově, i si s chruply, ale za 2hodiny řev a jak jim to další mlíko jelo! Dnes jsem mlíko dala po zelenině, a vypily 30 a 50ml..

Holky, jen, nevíte, zda se to nemá dávat s nějakým odstupem? Přeci jenom, nalít to mlíko na tu zeleninu..

jirule: všude u nás stojí Nutrilon nejméně 339 (velké balení), v lékárně, supermarketu, drogerii. Občas je nějaká akce. Já je do teď kupovala v dm, ve velkém množství, i s plínama, tak jsem vždycky dostala kupon na 10% slevu na další nákup, tak mi to vyšlo cca 300kč za 1 balení Nutrilonu.
Právě že tyhle kanadské capáčky vyjdou na 480Kč.. já myslím, že to bude hodně podobné jako ten Nolen..

lenule: to budeš moc hodná, s těma kuponkama, nám teď taky ještě nedošly, jsou od 7. měsíce, tak snad už brzy.. Z té novorozenecké knížky mi toho zbylo spoustu, nějak se to nehodilio, tak kdyby někdo ještě něco chtěl, tak taky rychle napište.
Odkaz na web k ockovani mi staci, dekuju moc!
Leninkovi moc gratuluju, ať se kluci držej a rychle se dostanou do formy, aby mohli domů! Teď mi kámoška psala, že porodila holčičku, 4,6kg a 56cm, to jsou paradoxy!!!
19. čer 2009 ve 14:36  • Odpověz
Lenule: moc Leninkovi držím palce, ať to všechno dobře zvládnou, bude to asi hodně dlouhá cesta a všichni si užijou :frowning2:, ale snad s dobrým koncem.
20. čer 2009 ve 14:48  • Odpověz
Smil a Jaanjo díkec za vysvětlení, teď už to chápu :grinning: že je fakt levnější

Jaanjo ty už dáváš kaši? a do flašky? Ta kámoška měla císaře, ne? takovej obřík, to měla naše Pavla odhadem tak ve 4 měsíci :slight_smile:
20. čer 2009 v 16:22  • Odpověz
jirule: kaši ještě ne, teď bychom měly mít měsíc ovoce, a pak zkusit kaše. Ale s ovocem váhám, máme teď obědy na hodinu, leze to do nich pomalu.. :unamused: :wink: Já ani nepoznám, kdy už opravdu nechtějí.. Julinka pěkně jí lžičkou, ale Zuzka se snaží okolo lžičky omotat svůj jazyk, a většina jí zas vyteče zpátky. Taky na tu lžičku šilhá, asi aby zkontrolovala, co je tam za obsah :grinning:
Kaši určitě zkusím nejprv do flašky. Představa, že 4x denně krmím hodinu (přesnídávka, oběd, jogurt, kaše) mě trochu děsí :confounded: V mém okolí je vlastně jen jedno dítko, které jedlo kaši lžičkou, všechny ostatní ji měly dlouho ve flašce.
Jak rodila kámoška, to nevím, žije v Německu, zatím mám jen zprávu o tom obříkovi :wink: Je ale hubeňour, tak fakt nevím, jak by jí holčička prolezla pánví..
20. čer 2009 ve 22:05  • Odpověz
Jdi na stranu:   Zruš
Téma bylo zamčeno adminem. Není možné přidávat další odpovědi.