• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Frýdek-Místek

(Zamčená)
16. května 2011 
autor
Ahojky Lucišku,to je fajn,že už Ti je lépe :wink: Jsem taky tak válčila s kozenkama :grinning: škoda slov!!! tak ať se zase rozkojíš,je to škoda o mlíko přijít-mluvím z vlastní zkušenosti....mrkni na ten obal,kolik má spapat denně,aspoň budeš mít přehled a nebude se tak přejídat a blinkat.....
18. dub 2008 ve 22:22  • Odpověz
Ahoj holky!My zase začínáme noční kolotoč.Nějak mi docházejí síly :unamused: Dnes ve ráno se Terka rozhodla nespat a nespala do 7.Pak usla do 9 a já s ní.Pak jsem byla jak spící pana a spoustu práce přede mnou-uklidit po malování,navařit,umýt si hlavu,do toho manža dovezl švagrovou s rozežraným synovcem-fakt radost.Zastavila jsem se až ve 4odpo a to jsme jeli se psem na veterinu,pak zas přijela návštěva
18. dub 2008 ve 23:50  • Odpověz
Pak jel manža do Tesca a protože mi naši pohlídali Terku,jela jsem s ním-koupit nějaký pěkný obleček na příští sobotu na vítání občánků,no a bylo půl desáté a den v háji.Zítra ráno jedem na maso a pak dojede bratránek.Fakt úžasné-teprve teď jsem si uvědomila,že tady budou na oběd a my máme mít brynzové halušky.Malá opět nespí a já mám nervy v háji...
18. dub 2008 ve 23:54  • Odpověz
Kozi: přeju ti ať ten dnešek zvládneš ,hodně síly....a ať má Terezka konečně ten správný pohodový den :slight_smile:
já ,když se mi syn narodil, tak jsem návštěvy vůbec nezvala, měla jsem problém se postarat sama o sebe, lítala jsem jen kolem malého....jídlo jsem jedla jen cestou kolem linky...fakt hrůza...se nedívím, že jsem já ztratila mlíko :frowning2:
tak pevné nervy :slight_smile:
19. dub 2008 v 09:38  • Odpověz
ahoj, kupi no ja se snazim neprikrmovat, jenom fakt vyjimecne, ze vidim, ze rve hlady...holky hubly jste kojenim?
19. dub 2008 v 11:52  • Odpověz
Ahoj holky, tak me vcera ruplo z vzadech, jak brala meleho z postylky,tak jsem se pak uz nevzdle, dnes me boli silene jedna cela strana a jednu ruku moc zvednout nemohu, ale jdeme k tchyni na obed, ne ze by dosla ona, fakt to nechapu.

luci: ja hublal, normalne moje vaha byla cca 49-50kg, pred porodem 56kg a pak behem tydne po porodu moje vaha klesla na 46,5 a tak se to drzelo dlouho, az ted jsme zacala pribirat. Byla jsem sama kost a kuze a nasi mi rikali, ze jsem, jak z koncentraku. Vzechny zily mi byly videt, licni kostti vylezle. Jak se divam zpetne na fotky, des a hruza. Dokonce jsem vlezla do sortek z 15-ti let.vse mi padalo.

Kdo kojite, drzte se, zadny stres, hlavne mit mlicko co nejdyl, to si rikala vzdy ja, teda chtela kojit do 6.mesice a podarilo se mi to a stale jeste kojim. Tehdy jsem se snazila nemit stres, ale ted uz to nejde.

PApa, drzte palecky, jdeme k tchyni
20. dub 2008 v 10:58  • Odpověz
kocurku a co zada, uz je to lepsi? a jak u tchyne?
no to jsi byla dobra vyzablina, to mi teda nehrozi...
20. dub 2008 ve 14:43  • Odpověz
ahojky,tak jsme obed u tchyne prezila, malem jsme zhucela ze schodu, kdyz jsme s E porad lizila nahoru a dolu, ja s enemohla ani pohnout a na navsteve lozila po schodech, misto toho, aby si maleho tchyne uzivala.....tak dobrou vsem a snad jste vsechny prezily oslavy. :sweat_smile:
20. dub 2008 ve 21:58  • Odpověz
kocurku tak zase jedna povinna navsteva za tebou :wink:
21. dub 2008 v 08:31  • Odpověz
ahoj holky,hlásím se, stále 2v1 víkend jsem přežila.......Teď jsme se vrátili z focení od Brigity. Nemám chvíli, manža mě tlačí od pc, takže vám napíšu večer nebo zítra jak jsme se měli a dočtu si vás. Doufám,že jste všechny v pořádku,zatím papa :sweat_smile:
21. dub 2008 v 17:29  • Odpověz
Varování - ohrivani vody v mikrovlnce!

Subject: Varování: voda + mikrovlnka

Před pár dny si jeden známý chtěl připravit instantní kávu. Vzal hrníček s vodou a vložil ji do mikrovlnky, aby vodu uvařil. Nevíme přesně, na kolik nastavil minutovku, ale chtěl pouze dostat vodu do varu. Když se minutovka zastavila, vyndal hrníček s vodou a konstatoval, že voda nevařila. V okamžiku, kdy do ní přesto nasypal instantní kávu,mu voda vybuchla do tváře. Hrníček zůstal celý, pouze voda mu doslova vyskočila do obličeje. Ma popáleniny druhého stupně, po kterých mu zřejmě zůstanou stopy. Navíc levé oko je taktéž postižené. Po přichodu do nemocnice mu lékař sdělil, že se jedná o známý fenomén a že voda samotná by se nikdy neměla ohřívat v mikrovlnce. Pokud přeci jen chceme ohřát vodu tímto způsobem, mělo by být v hrníčku vloženo něco navíc, např. kousek dřívka (sirka s ulomenou hlavičkou), v žádnem případě ovšem nic kovového.

Vedecké vysvětlení:

Voda se ohřívá rychleji než bublinky páry, které se nemohou vytvořit a tím uvolnit akumulovanou teplotu. Tím, že bublinky varu se netvoří a tím neuvolňuje voda akumulovanou teplotu, se voda ohřívá a přesahuje bod varu. Když se voda da do pohybu při vloženi cizího tělesa (cukr, káva,
sáček čaje), je tepelný šok dost veliký na to, aby najednou vytvořil bublinky, které vysloveně vystřelí horkou vodu ven. Jedná se o podobny efekt, jako když otevřete novou láhev Coly po předchozím protřepání.

Tak holky pozor. :wink:
21. dub 2008 ve 21:24  • Odpověz
Dobré ránko babuchy,
Já jsem ten víkend nějak přežila ty oslavy a páteční přípravy,za to se včera a dneska nemůžu vyhrabat z postele, jako by na mě teprv všechno dolehlo. Oslava se podařila (po mé stránce), manža byl spokojený,až na nějaké vyjímky.
Já se za ty svoje rodiče stydím.....síla jako....Byli pozvání jeho rodiče, babička a teta, moji rodiče ne, s nimi jsem byla domluvená,že dostanou oběd, že se prostě k nám nahoru nevejdou, už tak tu bylo 10lidí....No a stejně po obědě se přiřítili na kafe, dort, odpolední svačinu.....manža říká že se přišli nažrat..............prostě se projevili tchán a tchýně - večer jsem se rozbrečela........V tu ránu, co dorazili manža se přestal bavit, přestal pít, měl prostě zkaženou oslavu, chtěl být se svou rodinou, což mi bylo jasné, ale očividně mým rodičům ne.Takže se celé odpoledne bavili "staří" a on byl opravdu na druhé koleji.......tak jsme si my hráli s prckem na zemi a oni se bavili......Všechno co jsem na odpolední zakousnutí přichystala pro "nás 10" samozřejmě nestačilo, protože byli další dva strávnící..... a ti jako by nežrali sprominutím, se jako první pustili do jídla.......fakt trapas....ale oni to asi nevií nebo co....
Prostě manža totálně nasraný, já taky, protože jsem se snažila, ať to vůbec s břichem zvládnu a tak a nakonec to dopadne takhle......kdyby se moje mamka zeptat ,jestli nechci s něčím pomoct jako......ale vůbec......byla jsem večer odepsaná, v neděli jsem akorát lítala mezi gaučem a pračkou,vyprala jsem 5praček ..........a prostě spočívala

omlouvám,ale musela jsem se trošku vykecat................

Včera odpo jsme se byli konečně fotit u Brigity, mám z toho moc dobrý pocit,ale bohužel fotečky budou asi až za měsíc, nestíhá, tolik má práce. Tak to už budu mít po porodu, budu mít na co vzpomínat, jaké jsem měla bříško
Dneska odpo jdu do poradny,už se těším,až uvidím mimiška, teda doufám,že uvidím, měla jsem jít ve čtvrtek,ale přehodili mi to či co, napsali sms,že je ambulance a poradna šestinedělí, tak jsem zírala......tak uvidíme.
22. dub 2008 v 07:50  • Odpověz
koukám,že jinak jste všechny relativně v poho, až na kozimuru a lucikpetik, dětičky prostě nemají své dny, jak tak koukám, tak snad bude brzy líp a vy si spočnete holky!!

kocurek, koukám,že jsi to měla taky příjemné ten víkend s tchýňkou....nezávidím.....

Jinak moc hezký účes, sluší ti to, taky jsem byla nebo spíše kadeřnice byla u mě, mám melírek, později vložím fotečky....aspoň jsem myla šik na oslavy a do porodky to snad taky vydrží! :grinning:
22. dub 2008 v 07:53  • Odpověz
ahoj holky,
derm: tak to je mi líto, že ti to takhle s tou oslavou dopadlo...takové starosti si s tím měla. Jen jsem nepochopila to s těma rodičema....oni bydlí s vámi na baráčku? Ale stejně tě obdivuji, dělat v tak pokročilém stadiu těhu takové oslavy.Jinak se tím už netrap, teď už se těš a připravuj jenom na mimíska.... :slight_smile:
Jinak holky, poslední dobou je tu nějak mrtvo :frowning2: ....co je s váma?
22. dub 2008 v 11:19  • Odpověz
gabuse jo my bydlíme spolu .............bohužel. Oni dole, my nahoře. No víš jak, po porodu bych do too nešla vůbec, s dvěma dětma, ještě kojení a tak......manža měl 25 (mlaďoch) takže oslava prostě musela být.....jinak bych se na to vyprdla. No nechtělo se mi,ale víš jak to je.

Máš pravdu, je tu pusto, holky prostě nestíhají :slight_smile: Já sotva vydržím sedět u pc, ale holky můžou :slight_smile: pokud ji to dětičky dovolí :slight_smile: ty je máš ve škole .-) nevíš co dělat, viď? :grinning: :grinning:
22. dub 2008 v 11:23  • Odpověz
nudím se...jako je tu fůra vě domácích prací , ale to se mi nechce.....taky mi to jednou zkončí a nebudu stíhat....asi si tu nakonec budu psát sama se sebou, když vy všechny budete v jednom kole :grinning:
Děti jsou ve škole...sice syn furt brblá jako ,že chce zůstat doma, ale musí...není to jako to bývalo ve školce, že když se mu nechtělo, zůstal doma :slight_smile:
S tím bydlením si člvěk asi nevybere....
22. dub 2008 v 11:30  • Odpověz
ahoj,
derm teda uzila sis, sikulka takhle zvladnout oslavu v tak pokrocilem tehu...
hlavne ze uz to mas za sebou a klidne se vykecej, od toho jsme tady...no co nadelas, nic
jinak my uz dobry, prsa zatim ok, maly je hodny...
tak to nechci zakriknout...
dneska jsme chteli jit s kamoskama ven, ale vypada to na dest tak asi prd...
22. dub 2008 ve 12:05  • Odpověz
Dobré odpoledne mamušky!To je dneska ale hnus venku,co?
Derm:bobišci!Tolik práce a tak to dopadlo!Ale i tak si manžovi určitě udělala obrovitánskou radost- i kdyby jen na chvíli! :wink: Hlavně teď mysli na mimíska :slight_smile:
Luci:tak co,jak to zvládáš,mamčo?
Gabi:jak je?Svědění pořád zlobí?
Kupi,Nytri,Tora:kde jste holky?!
Terinka je teď tak 3.den zlatá.V noci se budí jen jednou a přes den je občas protivná
22. dub 2008 ve 14:36  • Odpověz
ale to jí pak stačí povozit v kočárku a pak pěkně spinká :grinning:
Kocurek:tak co záda?Už je lépe?Neboj,uteče to jako voda a budete bydlet tady a tchýni pak uvidíš jen občas :wink:
22. dub 2008 ve 14:39  • Odpověz
ahoj kozi,
no svědění se posouvá níže a níže, tam kde bylo, jsou jen fleky, snad zmizí, ale už to tolik nesvědí - zaklepat! -buď jsem už z toho tak zpitomělá, že to moc necítím,nebo fakt to chtělo čas, jako poškrábu se, ale už to není to záchvatovité škrábání...snad se to kóóónečně lepší :slight_smile: jinak mne trápí neustále chození čúrat, nějak špatně se mi dýchá, nevím, jestli je to kily .co jsem nabrala, ale je to maras.Musím se furt tak zhluboka nadýchávat...achjo...furt něco :frowning2:
tak to Terezka je zlatá...tak aby ji to už napořád vydrželo :slight_smile: Možná si už pomalu zvyká na nějaký režim...to už bude jenom lepší :slight_smile:
22. dub 2008 ve 14:51  • Odpověz
Gabi,tak to je dobře.Moc Ti přeji,ať už to zmizí úplně a Ty si konečně můžeš užívat těhu :slight_smile:
Snad ju,už snad nějaký režim bude.Teď tady začnou chodit návštěvy z manžovy strany,tak nám ten režim snad opět nerozhodí...
22. dub 2008 v 17:00  • Odpověz
autor
Ahoj holky,se polepším,no... :pensive: a´t tady Gabi nemusí monologovat :wink:
derm-mazec,fakt jo,ale co naděláš,za vaše nemůžeš,tak to neřeš,máš svoji rodinu a s těma jsi šťastná,tak se soustřeď na kluky a Helenku a vaše se snaž vypustit z hlavy,máš svých starostí dost.....
kozi-tak hlavně,ať jí to vydrží :wink: jak si vzpomenu na Kubu,v létě byl s náma v poho do půlnoci venku-spinkal v kočárku,vůbec se nevzbudil,pohodička.....zato teď-denně spí u nás v posteli,pořád mám jeho nohy na hlavě,kope,brblá :frowning2: :frowning2: :frowning2: jak já se jednou vyspím celou noc,tak se asi štěstím poto.... :grinning: :grinning:
Ségru už dneska pustili s Terkou,takže pohoda,akorát tam nemůžu-pro jistotu....
V sobotu slavíme kubuvův roček,v neděli chcem do Dobré na pouť,tak snad vyjde počasí :slight_smile:
gabi-kdy jdeš k té kožní?
22. dub 2008 v 17:34  • Odpověz
Kupi:tak to je super,že už Terezku pustili! :slight_smile: Tak ať vám ty oslavy vyjdou!
22. dub 2008 v 17:39  • Odpověz
ahoj kupi,
konečně se to tady zase rozkecává..... :grinning:
já jsem tu návštěvu u té kožařky zrušila...říkala jsem si, že když se to lepší a já se už aj vyspím, tak to nechám tak....uvidíme, co se bude dál dít...zatím dobrý...ruce už mám v klidu, už se tolik nedrápu a strupy se hojí :slight_smile: ale kontakt mám, kdyby něco :slight_smile:
tak tady budou další oslavy...jejda, taky bych slavila :slight_smile: tak dostane Kubík to parádní vozítko?
kozi: díky...věřím, že už je to za mnou :slight_smile:
22. dub 2008 v 18:07  • Odpověz
Ahoj holky, tak jste se dnes opravdu rozjely. Ja se uz tesim, az budu moci vyrazit aspon na chvilku s malym ven. Tyden lilo, jako z onve a ted je hnusne, strasne silny vitr neustale, jako na najeka vetrne hurce. TAdy vozi ve sportacich a na to daji plastenku, takze decka jsou jako ve skleniku a to mi R rekl, proc tak nevujedu? Vzdyt by me odfouklo a maleho nechci do sklenu ci spise foliovniku davat. UZ jste to videly? Misto, aby deti poradne oblekly, cepice, salky, rukavice, tak hodi plastenku a jde se. Nekdo zde vozi jeste i zimni fusak, no proste sila.

Tchyne dnes volala a pry, at maleho nezvedam a setrim si zada, takl jsme to R rekla, ze odted jej pokazde zvedne on, kdyz je treba....rekl klidne, ale kdyz jsme jej pokazde volala, at jej zvedne, prenese, tak rekl, ze jej zacinaji bolet taky zada, proste chlap. My se udreme a oni.....I kdyz muj otec je pravy opak, neustale je v pohybu, sportuje atd......
22. dub 2008 ve 20:32  • Odpověz
Doufam, ze jste s epoucily s mikrovlnkou. JA vodu v mikrovlnce neohrivam, ale tchyne vodu na caj, coz jsme zirala, kdyz jsme si u ni kdysi dala caj a ona soupla vodu do mikrovlnky, ani nevrela, pak tam supla sacek....no, nemaji ve zvyku delavat caj.
22. dub 2008 ve 20:34  • Odpověz
Abyste se trosku vzdelavaly :grinning:

Kratky kurs jazyka ostravskeho...

Bo se mě hafo lidi furt pta, co je to cyp, hajcman, buty a podobně, ukažu
Vam, kaj je možne se fajně ostravsky naučit. Po absolvovani kursu byste
měli byt schopni bez problemu přeložit aji take perly, jako přislovi "Čumiš
jak ščur do ryny", "Vydupali haviřa, nedali mu haliřa" nebo "Zehni se vole,
bo zje na dole"

Hlavni zasadou je, že ostravština nema dluhe samohlasky a už vůbec ni
suhlasky. Všechna slova se vyslovuji razně a kratce, bo na vic není čas.
Specificke je použivani předložky "do". Ostravak nikdy neřekne " jdu k
holiči" nebo "jdu k doktorovi", ale vždy a jedině "idu do holiča"
či " idu do doktora". Zde je pravděpodobně patrny vliv anglicky : " go to
the.( hell )".
V ostravštině take zcela chybi předložka " s", jež je ve všech znamych
připadech nahrazena ostravskou předložkou " z". Velmi časta je debata, zda
některa slova psat s "y" nebo "i". Sama ostravština, podobně jako život a
prace obyvatel, kteři ji hovoři, je tvrda. Nazornym přikladem sporu je
svar o podobu slova "cycek". Nebo "cicek"? Po vyčerpavajici debatě autoři
došli k zavěru, že rozhodujici je velikost. Menši, do velikosti č.3, jsou
tvrdši, a tedy "y". Velke - čisla 4 až 10 - jsou přirozeně měkči a tedy
pišeme i vyslovujeme "i". U slova "cyp - cip" je to přesně naopak, hranici
je velikost 12 centimetrů.

Zajimava je změna, ke ktere dochazi při tvorbě přidavnych jmen slovesnych.
Třeba sloveso "pustit" ma stejny tvar, jako ve spisovne češtině, ale
"puštěny" je na Ostravsku "pusceny". Tohle sloveso je vůbec interesantni,
protože se neřika "zapnout televizi", ale "pustit televizu, radyjo,
vodu."Trpny rod v ostravštině zcela chybi.
Ostravaci se oslovuji zasadně prvnim padem jednotneho čisla."Ty, Jarek.".
Vyplyva z toho, že ostravština si vystači s pouhymi šesti pady. Přizvuk je
zasadně na předposledni slabice, a tim bohužel vznikaji problemy se
spravnym akcentem u slov jednoslabičnych, kdy se přizvuk přesouva vlastně
na posledni slabiku předchazejiciho slova, ktere pak ma akcent na
předposledni a posledni slabice najednou. Vyslovnost je v takovych
připadech dosti obtižna. Zvlaštnosti ve vyslovnosti je změna "v" "f" :
sfeter, fčela, sfička..
Unikatem, nemajicim v českych dialektech obdoby, je vyslovovani i psani
pismene " y" po "ř". V ostravske vyslovnosti se (viz vyše) měkke"i"
vyskytuje sporadicky ( bijok, ist, liščit ), a tak je logicke, že se
vyslovuje i piše "břyla, křyvy, břydky" apod.

Slovnik

Chuj z tym! (Nevadi)

Dřevo na stojato a baba na ležato vydrža všecko. (Úslovi)

Šrame ti v pale. (Straši ti ve věži)

Kantuj se! (Vypadni)

Štrykoval nohami. (Pletl nohama)

Cyp jak lampa. (Pitomec)

Kvader cypa. (Idiot na kvadrat)

Bulaty, jak chleba kulaty. (Úplně blby)

Lezt do peněz. (Byt drahe)

Polub mě v kapsu! (Polib mi zadek)

Kuřiš, jak bys koňa prodal. (Zapaluješ si jednu od druhe)

Měl plne ryny. (Byl opily)

Zaleži, jak leži. (Úslovi, důležita je poloha)

Marně gatě rozpinatě, jak vas neznam, tak vam nědam. (Úslovi se
sexuálním podtextem)

Pil jak o dušu. (Pil přes miru,nehleděl na zdravi)

Jak jabko, tak rajske, jak babu, tak z Prajzke. (Úslovi)

Braly mě mory. (Šly na mě mrakoty)

Děvucha bez břucha jak kastrol bez ucha. (Úslovi)

Kuřil, jak když chudobny topi. (Hulil jak fabrika)

Drži se pipy jak cycka. (Nemůžou ho dostat z hospody)

Čumiš jak ščur do ryny. (Hlediš jako nevěřici Tomaš)

Vydupali haviřa, nedali mu haliřa. (Úslovi)

Zehni se vole, bo zje na dole! (Na šachtě je třeba davat si pozor, aby
se člověk neuhodil do hlavy)

Čim hlupši sedlak, tym větši kobzole. (Úslovi)

Vajco se robi chytřejši, jak kura. (Úslovi)

Popij vudky, bo čas krutky ! (Úslovi)
22. dub 2008 ve 20:41  • Odpověz
ahoj,
kocurek, tak to tam máte teda opravdu hnusné počasí, ale u nás taky to poslední dobou vázne s tím hezkým počasím...začínám být nachlazená...jednou hezky a jednou zima...furt aby se sedělo doma :frowning2:
No ,pro ty děti je to fakt hrozné, když se nemůže pořádně ven.Tak snad se to tam u vás vylepší to počasí, my tady taky na něj čekáme :slight_smile:
Já v mikrovlnce vodu neohřívám, jen jídlo a ani by mě to nenapadlo...ale je to drsné.To ta voda ani nevřela,jo?Tak takový čaj ...no nevím,nevím... :frowning2:
už se ti ani nedivím, že chceš domů...doma je DOMA :slight_smile:
22. dub 2008 ve 20:45  • Odpověz
UZ s enemuzu dockat, jak maly bude behat po zahrade a ne zde-po parcich, i kdyz zatim jej vozim jen v kocarku....
22. dub 2008 ve 21:05  • Odpověz
kocurku: ty bydlíš taky v baráčku?
22. dub 2008 ve 21:10  • Odpověz
Jdi na stranu:   Zruš
Téma bylo zamčeno adminem. Není možné přidávat další odpovědi.