• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Hledám pro svou sestru dárkyni vajíček

(Zamčená)
8. března 2010 
Ahojky!

Nechce se mi pročítat všechny odpovědi - to, co jsem četla, mi stačilo :slight_smile:.
Chápu, že každý má právo na vlastní přístup k této problematice. Ale když tady čtu, jak byste některé "nerozchodily", že někde běhá vaše DNA ... v naší situaci mi to přijde strašně absurdní.
Jde jen o vajíčka, nicméně v našem případě řešíme, co přímo s embryi, která máme v "mražáčku".
Máme dcerky po IVF a protože embrya byla velmi kvalitní, 4 nám doporučili uschovat pro případ, že by se první IVF nezdařilo. A teď co s nimi? Dostali jsme na výběr 4 možnosti:

1- nechat si je dál zamražené za roční poplatek
2 - rozmrazit je a ukončit jejich vývoj
3 - poskytnout je za účelem výzkumu
4 - darovat je

A co teď? Co byste dělaly v tomto případě?
2. bře 2010 v 18:15  • Odpověz
Dagin, pokud bych sama ještě někdy aspoň potenciálně uvažovala o dalším dítěti (dětech), byla by pro mě jasná volba č. 1. Pokud bych byla přesvědčená, že už další děti 100% chtít nebudeme, volila bych mezi možností 2 a 3.

Ono to sice zní strašně, darovat na vědecké účely - a naprosto chápu, že zrovna s tímhle má spousta lidí nepřekonatelný morální problém. Ale ona je otázka, co si pod tím představit, zeptala bych se v CARu, jaký výzkum na nich provádějí. Ono to určitě není žádné testování kdovíčeho, ale naopak výzkum, který, ač při něm budou embrya obětována, povede např. k lepšímu pochopení celého procesu rozmnožování, a tím i k lepší úspěšnosti pro páry, co to budou podstupovat v budoucnu. Např. vývoj úspěšnějších kultivačních médií, ve kterých by embrya lépe přežila.

Poté, co jsem sama řešila náš problém (špatné rozdělení chromozomálních sad), nastudovala jsem k tomu kvanta informací ze zahraničních zdrojů a je mi jasné, že na tyto výzkumy byla použita právě živá embrya (byť v našem případě polyploidní, čili taková, která by nikdy neměla šanci na normální vývin, natož porod a život). A díky tomuhle našli některé příčiny proč k tomu dochází, jak často se to stává, jak se tomu vyhnout nebo jaké fatální následky to může mít - a to nejen u IVF, ale i u zcela zdravých párů, protože i takové čas od času takto postižené embryo počnou. Pak už je jen na každém, jestli je to pro něj přijatelné nebo ne.

Na závěr dodávám, že jsem v této situaci sama nikdy nebyla, ač jsem měla pokaždé dost kvalitních vajíček, která se bez problémů oplodnila, nakonec jsem neměla k zamražení nic. Což je koneckonců jeden z mnoha důvodů, proč mi byla navržena dárkyně.
2. bře 2010 v 19:01  • Odpověz
Jankatr - jj, to jsem já. taky jsme platili pevnou částku za 8 embrií a dalších 1.000,- za každé další - nechali jsme ještě další 4. příště se určitě budu lépe informovat o tom "zbytku" vajíček - tenkrát jsem je původně chtěla darovat, pak, když jsem nevyhověla genetickým testům, tak jsem zrovna byla po potratu, tak jsem uvažovala, co s nima bude, jestli mi je třeba nemůžou "vrátit" - ale už jsem měla podepsaný souhlas, že se jich vzdávám :pensive: a možnost, že by je nechali dodatečně oplodnit "normálně" mm spermiema, mě nenapadla - měla jsem tak nějak "svých starostí dost" a potřebu na chvíli kliniku opustit a "normálně žít".
pokud půjdu ještě někdy do IVF, tak už vím, co se ptát a co zjištovat - ráda bych opět do Heliosu, kde přes 10 let chodím i normál na gyndu a byla jsem tam vždy spoky - ale netvrdím, že třeba nevyzkouším jinou kliniku :wink:

Dagin - plně souhlasím s Len - pokud už 100% nechceš další děti (nevím, kolik ti je let a jestli se dá zrovna ted na 100% rozhodnout), tak možnost 2 nebo 3 - já jsem víc pro tu trojku - sama jsem chtěla na výzkum dát svoje "přebytečná" vajíčka, ale žádný se nedělal, což mě dost mrzelo, když jsem nevyhověla geneticky na darování :frowning2:
Darovat celé embrio jiným lidem bych nedokázala, to přiznám na rovinu. :pensive: :pensive: :pensive:
2. bře 2010 ve 21:19  • Odpověz
Barbara, našla se nějaká dárkyně? moc bych to tvé sestře přála :pensive: :pensive: :pensive:
pokud ne, aspon posunu téma nahoru, třeba si někdo všimne!!!! :dizzy_face:
6. bře 2010 ve 22:30  • Odpověz
Ahoj,

takže, kdo přivede dárkyni, nedostane vajo od ní, ale posune se v čekání?
Jinak by to bylo blbý. Určitě je lepší mít anonymní dárkyni. To je moc důležité.

U dárkyně je, myslím, také důležité, aby měla shodnou krevní skupinu jako matka. AspoŇ u dárců spermatu to tak je.
Jinak barva očí, vlasů atd.... to se zaškrtává, ale taky se tam snad píše, jak moc je to důležité.
Já jsem třeba u dárce psala poznámku, aby neměl oční vadu, protože sama mám vysoké dioptrie. Ale dárců je víc, je větší výběr.

Tam to atky dělají tak (aspoń v soukr. CAR, v Pronatalu), že vyberou typ, jaký je ten muž. Třeba to podobně funguje u dárkyně.
Jinak je taky podmínka mít aspoň jedno dítě.

barbara: co psala len, že je lepší jít do soukromého CAR, to je dobrá poznámka, pokud by sestra nechtěla čekat.

Ještě se chci zeptat holek, co chcete být dárkyněmi, co vás k tomu vede?
7. bře 2010 v 09:52  • Odpověz
autor
jana.sun zatím se bohužel nenašla :frowning2: ... jsem,ale optimista a věřím,že se najde :slight_smile:
7. bře 2010 v 11:53  • Odpověz
autor
mikulka sestra si v tom dotazníku nezaškrtla nic,na barvě očí,vlasů atd. jí nezáleží...samozřejmě hledají pro ni dárkyni jí typově podobnou...
Sestra je u Apolináře přes deset let.V loni už byla domluvená,že přejde do CARu v Plzni a zrovna v tu dobu našel Apolinář pro ni dárkyni...Teď uvažuje,že zkusí znovu tu Plzeň.Nebude to,ale jednoduché hlavně z té finanční stránky.Sice tři první pokusy hradí pojišťovna,ale všechno ostatní si musí platit sama :unamused:
7. bře 2010 ve 12:07  • Odpověz
barbara: a jak pro ni našla dárkyni, tak to pak nevyšlo?
7. bře 2010 v 17:53  • Odpověz
autor
mikulka od poslední dárkyně měla jen tři vajíčka,v prvním transferu jí dali dvě vajíčka a ve druhém transferu to třetí,bohužel se z toho nic neujalo :cry:
7. bře 2010 v 19:01  • Odpověz
Mikulko, na tvůj první dotaz - ano, dárkyně, kterou si přivedeš, "jen" posouvá v pořadníku.

Co se týče krevní skupiny, mně to zrovna teď dr. rozmlouval, ať si moc nevymýšlím, že se pak jen čekání prodlouží. Ono dárců spermatu je dost, tam si člověk může vybírat, u dárkyně vajíček je to bohužel o tom - více požadavků = delší čekání. Takže my zaškrtli, že je nám všechno jedno (barva očí a vlasů, výška i váha - oba jsme takový průměr), trváme jen na bílé pleti (ale dvěma bílým lidem asi těžko dají vajíčko od černošky či asiatky, že). S krevní skupinou uvidím, teď jsem si nechala udělat náběr (ostuda jsem ji doteď neznala :zipper_mouth: ), chlap má 0-, takže dle toho, co mi zjistí, budu uvažovat, jestli je to pro mě důležité. Když budu mít třeba AB+, neřeším nic.

Jinak s dárkyní vajíček a dárcem spermatu je asi i ten rozdíl, že panuje názor, že matka je vždy jistá, otec ne. Takže je mnohem důležitější, aby byl otci co nejvíc podobný dárce spermatu, ale dárkyně vajíček může být od matky odlišnější, protože o mateřství tak nějak nikdo nespekuluje :wink:

Barbara, to je mi hrozně líto :frowning2: Já u Apolináře tvrdnu zatím tři roky (za tu dobu 3x IVF s vlastními vajíčky) a už tak si připadám jak inventář :confounded:
7. bře 2010 v 19:27  • Odpověz
Ono je to asi hlavně o tom, že dárců sperm. je dost, dárkyň ne. Taky procedura darování spermatu a vajíček je úplně jiná, že jo. U spermatu je to jednoduché jak facka. Ale co musí podstoupit dárkyně!

Skupina je důležitá třeba v mém případě, kdy mám AB- a dárce by tedy také měl být -, aby nebyly potíže v těho a s uchycením embrya.

Nám řekli, že skupina je tedy v našem případě nejdůležitější a podle toho budou vybírat dárce. Jaké bylo mé překvapení, když mne propuštěli z porodnice a řekli mi, že malý má skupinu AB +!!! Takže jak nám vybírali dárce nevím dodnes. :stuck_out_tongue_closed_eyes:
8. bře 2010 v 10:54  • Odpověz
Mikulko, já mám pocit, že oni to nevybírají tak, aby byla ta skoupina shodná s někým, ale aby dítě mělo takovou krevní skupinu, aby bylo možno ji dosáhnout kombinací skupin obou rodičů. Tj. aby se jednou v budoucnu někdo nepozastavoval nad tím, že vy dva s vašima skupinama nikdy nemůžete mít spolu dítě s danou skupinou. Takže pokud má manžel +, dítě taky klidně může mít +. Není to tak, že by se matce s - hůř uchytilo embryo s +, i první těhotenství je bezproblémové, potíže by mohly nastat až při druhém, ale to se dnes již umí ošetřit injekcí po porodu, takže toho bych se vůbec nebála.
Ale třeba kdyby mi zjistili skupinu B-, manžel má 0-, tak bych asi odmítla dárkyni s + (možná i A+, AB+), protože by byla šance, že se narodí dítě, které by dle skupiny nemohlo být naše. Nevím, uvidím, spekuluji, na ty odběry jdu až za týden.

Jo, ještě jsme si dali požadavek, aby měla dárkyně minimálně SŠ, jako ne že by vzdělání bylo čehokoli zárukou, ale přeci jen jsme oba vysokoškoláci a sobecky konstatuji, že bych nerada vajíčko od někoho, kdo třeba ani nedochodil základní školu :unamused:
8. bře 2010 v 11:40  • Odpověz
Téma bylo zamčeno adminem. Není možné přidávat další odpovědi.