• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Janotův balíček tzv. "úspor"

(Zamčená)
5. října 2009 
Domino, tak klid a nerozčiluj se :grinning: :grinning:

Ty máš svůj názor a jiné maminy zase svůj názor a co pořád máte s tím přirovnáváním s jinými státy? To opravdu do toho tak hluboce vidíte, že víte, jaká je situace v zahraničí, ze víte, průmerné platy, že víte, jaká je cenová hladina, jaké je zadlužení,jaká je inflace, jak otcové jsou schopni zajistit rodinu, jaká je celková ekonomická situace, jaké je sociální pojištění, kolik se odvádí, co je schopna rodina za jeden plat nakoupit a naspořit.... atd atd atd?

Domino a proč by si mamina měla honem rychle něco syslit, před tím, než otěhotní? Pokud by neexistoval sociální pojištěnecký systém, maminy ani jejich partneři nechodili do práce a neplatili sociální pojištění, neřeknu půl slova, neplatili-nemají, at se starají, ale na co teda se platí to sociální pojištění???

To nejsou dane, z toho jak ty píšeš se nedá "zprasit" další resort. Platí se důchodové pojištění, podpora v nezaměstnanosti a nemocenské pojištění.
To je jako by sis platila urazové pojištění, pak si zlomila ruku, chtěla bys, aby ti pojistovna vyplatila peníze, a oni by na tebe koukali a říkali, že jsi "vyžírka" a že jsi s takovou situací mela počítat a měla si předem na to našetřit peníze.
29. zář 2009 v 15:19  • Odpověz
adelka, ty nevíš na co se platí sociálka? si děláš legraci, jde to z valné většiny na důchody, ne nám ale našim prarodičům a i těm mladším co jdou do důchodu dříve a ten zbytek na ostatní spciální výdobytky našeho sociálního systému.
Já bych třeba porodný zrušila úplně, je to stejně takový "pomníček" z komunismu.
29. zář 2009 v 16:02  • Odpověz
Alisek, nedělám si legraci.
29. zář 2009 v 16:08  • Odpověz
Domino nevím které vyspělé státy posílají matky do práce hned po šestinedělí ale budiž... v jiném státě bych ale jistě vydělala daleko více než u nás...
jak píše Adélka... u nás si přeci platím soc.pojištění a čekám, že v době mateřské, která je opravdu jen krátké přechodné období, které věnuji výchově dalšího občana - dalšího platiče daní - tak čekám, že si na živobytí nebudu muset půjčovat :unamused: když po zbytek života budu opět přispívat formou daní ne zrovna malý peníz.

já sice třeba našetřila, ale peníze jsem vrazila do auta, protože to naše staré 3dveř mini už nebylo spolehlivé. takže na toto a na výbavičku padly veškeré úspory a mohla jsem být ráda, že na účtu jsem jakž takž nad nulou.
MM si bůhvíjak nevydělá, může být rád za práci, v našem kraji je to bída.... takže já z RD platím lízink i byt a inkaso a abych na to měla, musím si při RD přivydělávat. naštěstí to jde.
a to jsem ráda, že mi zůstal byt po našich, protože platit ještě hypotéku, tak to bych asi mohla mít děti až někdy za 10let, až si na to našetřím...

po úpravách balíčku nepřijdu jen o pár stovek ale daleko o víc. ale když si mají sáhnout všichni ti polsanci a spol na své platy a výsady, to už mají blnou hubu keců, proč to nejde. jistě by se tím ušetřila jen minimální částka, ale měli by jít příkladem ostatním lidem.
29. zář 2009 v 16:09  • Odpověz
Já bych vůbec nesrovnávala ČR s cizíma zeměma. Žijeme tady, tak je důležitý, jak je to tady a ne jinde :wink: A jestli maj někde lepší podmínky, tak se tam každý klidne může přestěhovat. A jestli maj někde horší podmínky, tak buďme rádi, že tam nemusíme žít :wink:

Jinak pokud bych měla mít dítě, až budu mít dostatečnou rezervu peněz na dobu mateřské, tak ho asi nebudu mít nikdy, pořád je do čeho vrážet peníze. A když platím každý měsíc nemalé sociální ze svého platu, tak taky ale očekávám, že pak v době mateřský mě stát nenechá úplně bez koruny...
29. zář 2009 v 16:26  • Odpověz
Já si myslím, že vůbec nejde o to, zda jsme nebo nejsme závislé na půl roce mateřské......o tom se tady také nikdo nezmiňoval - pouze o tom, že to člověku pomůže, jako každé peníze, protože ty se na zemi jen tak neválí.

Ale o to proč a za jakých podmínek se PPM snížila....

Samozřejmě podobná situace byla v roce 2008, ale byla důsledkem zcela jiných příčin.
29. zář 2009 v 16:29  • Odpověz
to byla reakce na jednu otázku z odpoledne :slight_smile:
29. zář 2009 v 16:34  • Odpověz
Alisek, porodné bych taky zrušila, pokud by bylo využíváno tak, že se za nej uspořádá zapíjení dítěte, jak tu psala jedna maminka, ale zas na druhou stranu jsem tu viděla maminku se třema holčičkama, a vsadím se, že ta ty peníze jen a jen uvítala. :wink:
29. zář 2009 v 16:38  • Odpověz
Je to trochu zavádějící, neboť celý sociální systém je založen na solidaritě, ale přesto. Pořád dokola se tu omýlá, že "já přispívám do systému, tak mám nárok". PPM je dávka placená ze zdravotního pojištění, tak si zkuste spočítat kolik jste do tohoto systému vložily a pak si spočítejte, kolik Vám bylo vyplaceno na nemocenské a bude na mateřské. Netuším kolik je v průměru účastnicím let a jak dlouho pracují, ale tuším, že jste do systému na platbě zdravotního nedaly víc než z něj chcete.

Pokud jde o sociální, tak z toho se platí rodičovské a důchody a opět, zkuste spočítat kolik zhruba odvedete do sociálního systému a kolik získáte na rodičovským příspěvku a na důchodu.
29. zář 2009 v 16:43  • Odpověz
adelka21: Dát porodný na zapíjení dítěte si můžou dovolit jen ti, kdo mají dostatek peněz. Já bych rozhodně porodný na zapíjení dítěte nemohla dát ani kdybych měla jen jedno dítě :sweat_smile:
29. zář 2009 v 16:47  • Odpověz
Adelka, myslim, že by nmělo být vůbec at to chce někdo použít na chlastačku nebo na kočárek, tobychom mohli mít i pohřebné, na rakev a věnce a nebo na zapíjení nebožtíků, že. Stejně porodné nahrává pouze lidem, kterým děti slouží jako výdělačná činnost.
A co se týče mateřské, měla by se vypočítávat podle platu, není spravedlivé, že ti co vydělávají méňě mají stejně jako další co vydělávají mnohem víc, protože ty do systému nasypou daleko víc korunek.
A víc jak dva roky bych ji neplatila, třetí rok by byl zdarma pokud by sis našla jesle a šla pracovat ,tak by byl příspěvek na jesle/školku.
29. zář 2009 v 16:59  • Odpověz
alisek, v zásadě s tebou souhlasím, jen několik upřesnění. Pohřebné je, nevím kolik to dělá, ale něco stát přispívá. A mateřská se vypočítává z platu, rodičovská je dána paušálně. Nicméně souhlasím, že by i rodičovská měla být závislá na platu.
29. zář 2009 v 17:04  • Odpověz
Aleachim, jen drobnost, mateřská se platí ze sociálního (nemocenského) pojištění, ne zdravotního.
Když si koupíš auto, pojistiš, tedy zaplatíš povinné ručení a pak do někoho napálíš, pojištovna ti řekne, ze za tebe nic nezaplatí, protože jsi příspívala jen krátce????

A pokud jde o to, kolik platíte do systému, tak prosím počítejte i to, co na pojistění platí váš zamestnavatel :wink: to pak vychází zajímavé součty :wink:
29. zář 2009 v 17:05  • Odpověz
alisek: Já myslím, že by se mateřská i rodičák měly počítat z platu, oboje, nejen mateřská. Nevim, proč bych měla mít stejné paníze jako třeba kamarádka, která dělá práci za polovičku méhoplatu :rolling_eyes: (nic proti její práci, nějak se živit musí a někdo to taky dělat musí tu práci...nemůžeme všichni dělat to samé...)
29. zář 2009 v 17:05  • Odpověz
A co říkáte na to, když jde ženská na mateřskou hned po střední škole nebo po denním studiu na vysoké škole a když jde ženská na mateřskou třeba po 8 nebo 10 ti letech v práci. První dostane automaticky nejnižší rodičák, druhá, která x let odváděla ze svého platu nemalé sociální a zdravotní, pokud zvolí RD na 4 roky, tak dostane tu samou částku jako ta, za kterou celou dobu platil zdravotní a sociální jako za studentku stát. Přijde vám to správné?
29. zář 2009 v 17:14  • Odpověz
Holky nevvěděla jsem že se mateřská tak vypočítátá ale asi jsem myslela ten rpodičák, co je danej paušálně.
Pohřebné je ale jen pro sociálně slabé, musíš na socce doložit příjmy, že nemůžeš zaplatit svému blízkému pohřeb. mimo téma..moje babička si šetří na pohřeb snad 20let, tak to bude mít asi megapárty :wink:.

Adelka, jsem zamestnavatel tak moc dobře vím kolik za zaměstnance odvádím a vždy mám z toho migrénu ale co se dá dělat, ty socky někdo živit musí, že. A taky nezapomínejte, že vaši manželé díky potomovi/potomkům má solidní úlevy na daních, když vidím rozdíli mezi našima lidma kteří mají děti a kteří ne, tak kolikrát dělá 5 tis., což není málo.
29. zář 2009 v 17:17  • Odpověz
nunacek, je vidět že náš systém je dost nepropracovanej a nedokonalej a nahrává opět k solidaritě.
29. zář 2009 v 17:20  • Odpověz
alisek: To je fakt tak velký rozdíl na daních lidí bez dětí a lidí s dětmi? :confused: To jsem netušila :sweat_smile:
29. zář 2009 v 17:22  • Odpověz
nuni, co mi rikal muz, tak ma cca o 2 tisice na vyplate vic, nez svobodnej kolega
29. zář 2009 v 17:26  • Odpověz
Alisku, jak jsi to myslela s tim, ze porodnenahrava jenom lidem, ktere maji deti jako vydelecnou cinnost? :sweat_smile: ...jako ze budu rodit a rodit, abych dostala za kazdy kus 13 000??? ...a jako pak ty vyrobky nekam odlozim????
29. zář 2009 v 17:48  • Odpověz
maart, odpovím za alisku, řekla by, že to myslela přesně tak. Vezmi si rodinu, která žije z dávek. Má dítě, dostane 23tis.,a mateřskou, rodičovskou a sociál. dávky a ktomu pošlou dítě žebrat. Není to dostatečná motivace mít další a další děti???
29. zář 2009 v 18:22  • Odpověz
....no, musim uznat, Aleachim, ze kdyz to podas takhle, tak uznavam, ze ano :unamused: . Ja jsem to asi dost vztahla na sebe, jako na mnohomatku a docela se mne chtelo chechtat (nebo zurit :wink: )...tak nebudu vztahovacna, budu v klidu (nezijeme z davek, pridavky na deti nebereme, decka zebrat neposilame :stuck_out_tongue_closed_eyes: ).
29. zář 2009 v 18:30  • Odpověz
maart, myslela jsem to presne tak jak pise aleachim, netusila jsem ze matka se tremi detmi si to vezme na sebe :slight_smile: mela sem napsat nad 4 potomky i o to je zavadejici, protoze jsou lidi kteri chteji velkou rodinu a proste maji treba 5 deti ale nevydelavaji na nich
29. zář 2009 v 18:35  • Odpověz
Jo, v poho, mne to jenom tak dost trisklo do oci....ale chapu, jak jsi to myslela.
29. zář 2009 v 18:38  • Odpověz
však holky ale PPM se vypočítává dle platu. bohužel ti co vydělají více mají strop :angry: což mi teda přijde hodně nespravedlivé....
a RD je holt dané, s tím nic nenaděláme, samozřejmě by bylo lepší to taky vypočítat ze mzdy, vždyt přece soc.slabší dostanou i přídavky na děti a pokud mají hodně málo, tak je možno příspěvěk na byt, dopravu....

solidární systém je dobrý, protože nikdy si nepředplatíme třeba tolik zdravotní péče, kolik bychom pak potřebovali. stačí pár dní na JIP nebo aru a částky za léčbu jsou pěti či šestimístné.

jinak jsem taky za zrušení porodného, at raději přidají stovku na pravidelné dávce RD. a když už, tak by nebylo špatné vyplácet porodné až za nějakou dobu... třeba po půl roce pokud se matka o dítě stará a neodkládá je do kojenáků.. jako výrobní produkt :confused: :slight_smile:
29. zář 2009 v 18:58  • Odpověz
Ahoj holky, zdravím hlavně ty, co diskutovaly už na zrušené diskuzi v paragrafech. Tak jsme se dočkaly...sice jsem absolutně souhlasila s balíčkem úspor, ale v té podobě, jak navrhoval ministr Janota, to, co z toho udělali poslanci ČSSD je vrchol, jednak je to výsměch když exministr neví, jaký rozdíl je mezi mateřskou a rodičovskou a tím pádem vůbec netuší která bije a tito lidé rozhodují o našich záležitostech, ale jako ještě větší výsměch mi přijde fakt, že holky, který chodí do práce a vydělávaj přijdou měsíčně o tisíce, zatímco naše nemakající spoluobčanky žádný změny nepocítí, protože jich se snížení mateřský vůbec nedotkne, vzhledem k tomu, že berou jenom rodičák. To je teda fakt vrchol a dost mě to znechutilo. Politici to rozhodli úplně obráceně, tj. úplně blbě. Nejsem v zásadě proti úsporám, ale tohle je hodně demotivující...
29. zář 2009 v 19:06  • Odpověz
maart, tak takle mě to ani nenapadlo. Matky, které mají více dětí, mají můj obdiv. Naopak si myslím, že je nefér, když má matka dvojčata nebo víceročata, tak má nárok jen na jeden rodičovský příspěvek, přestože náklady jsou dvojnásobné.
29. zář 2009 v 19:07  • Odpověz
erian, a naši politici někdy něco rozhodli ku prospěchu společnosti???
29. zář 2009 v 19:09  • Odpověz
Aleachim já třebas myslím, že bylo dobré zavedení poplatků ve zdravotnictví. sice šli až do krajnosti - platit za děti, recepty.... ale proč nepřispívat na stravu v nemocnici, když doma taky jí? a poplatek za pohotovost by mě být samozřejmý, u nás se to šíleně zneužívá a lidi si nechávají přijet sanitu i kvůli bolesti hlavy nebo "pocitu sucha v nose" klidně ve 2 ráno. a to si nedělám srandu.

no a taky zvyšování PPM dle platů bylo fajn.... než tedy schválili balíček.

chápu, že úspory musí být, ale proč třeba nezvýšit dan na cigaretách ještě více? nebo alkohol? vždyt pořád je o dost levnější půl litr piva než třetinka džusu....
29. zář 2009 v 19:22  • Odpověz
erian, naprostý souhlas s tvým posledním příspěvkem. :dizzy_face:
29. zář 2009 v 19:29  • Odpověz
Jdi na stranu:   Zruš
Téma bylo zamčeno adminem. Není možné přidávat další odpovědi.