• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Jdete volit? Koho? A proč?

(Zamčená)
20. června 2010 
len: mmmmmmmmm..........ne ....to nemohlo být na mě :grinning: :grinning: :grinning: :grinning:
27. led 2009 v 16:12  • Odpověz
Teď se v tom teda trochu ztrácím, jak jsme psaly příspěvky přes sebe, ale myslím, že si rozumíme :wink:
Do tohohle tématu si chodím trochu zvednout tlak, ale jak tak koukám, tak to asi všichni, nezávisle na svém smýšlení :grinning:
27. led 2009 v 16:14  • Odpověz
len: tipla bych, že jo :wink: :grinning:
27. led 2009 v 16:16  • Odpověz
r123: ne, tak jsem to opravdu nemyslela, ale když někdo smýšlí jako ty, tak se nedivím té reakci. vezmi si, co je teď sociálních dávek, takže by těm méně majetným stejně zase vypomohl stát. a mimochodem kdyby byly na školné zavedeny nějaké nízko úročené půjčky, tak proč by si je nemohl vzít i ten co má peněz méně a třeba by se začo splácet po nástpu do zaměstnání.
já taky nejsem bohatá a stejně bych byla pro školné.
a jak piše hupcza: lidi utrácejí často za zbytečnosti, ale když mají dát pár korun na něco normálního, tak je to jak kdyby se píchlo do vosího hnízda.
27. led 2009 v 16:27  • Odpověz
jako obzvláště pikantní mi v tomto ohledu příjdou kuřáci, kteří řvou kvůli 30 korunám poplatku ..mimořádně výživný příklad idiocie
27. led 2009 v 16:31  • Odpověz
jj15% se tu sešlo!přesně to sem čekala že dáte příklad že si můžou vzít půjčky!!!jj tak každému je nedají a jen proto že chtějí mít školu tak musí zaplatit a pučovat si no jo říkám prachy prachy!
27. led 2009 v 16:33  •  2 děti - čeká miminko, termín má v dubnu 2010  • Odpověz
Účelová půjčka vázaná na vzdělání (aby odpadly námitky, že každý ji nedostane - každý přijatý na školu ano).

Nízkoúročná, se splatností až od doby, kdy máte stálý příjem od určité výšky (aby odpadly námitky, že někdo nemůže rok najít práci, popřípadě některé obory jsou mizerně placené).

Sociální stipendia.

Prospěchová stipendia (čili kdo na to opravdu má a dobře se učí, neplatí nic).

Námitky?
27. led 2009 v 16:36  • Odpověz
takže systém nic nedostaneš na nic nemáš nárok ale plať je vyhovující :wink: :sunglasses: :stuck_out_tongue_closed_eyes: a běda jak si budeš stěžovat ty ty ty bu bu bu drž hubu a kkrok
27. led 2009 v 16:36  •  2 děti - čeká miminko, termín má v dubnu 2010  • Odpověz
Která pravidla porušuje: | Zruš Účelová půjčka vázaná na vzdělání (aby odpadly námitky, že každý ji nedostane - každý přijatý na školu ano).

Nízkoúročná, se splatností až od doby, kdy máte stálý příjem od určité výšky (aby odpadly námitky, že někdo nemůže rok najít práci, popřípadě některé obory jsou mizerně placené).

Sociální stipendia.

Prospěchová stipendia (čili kdo na to opravdu má a dobře se učí, neplatí nic).

NÁMITKY?
27. led 2009 v 16:37  • Odpověz
sorry, ale půjčka na vzdělání by se asi posuzovala jinak, než když si chce někdo vzít úvěr na dovolenou nebo podobný věci, že jo?
r 123: a co je špatnýho na půjčce??? nějak mi uniká podstata toho příspěvku.
27. led 2009 v 16:37  • Odpověz
Hupsa nemám co dodat souhlasím naprosto ve všem......

Já bych vám přála vidět moji výplatu jak je krouhlá o daně atd.....dělá mi to pomalu víc než dostanu :rolling_eyes: a pro poplatky sem všema 10

Navíc teď nechápu proč chtějí zavést tu daň 30% pro bohaté!!!!!!!!!! proč mám být trestána za to že sem šikovná a dřu abych zajistila své dítě do budoucna!!!!!!!

Pro rejpaly nenarodila sem se ze zlatým cumlem, ba naopak, od 15 se živím výhradně sama, jelikož mě matka vyhodila z domu....a tvrdě sem si vše co mám vydřela. Na studia pro dítě šetřím už teď! Takže pokud mi někdo do IP chce napsat že sem PRACHÁČ klidně, ale já sem si na to vydřela.....poctivě vydřela!!!!

mmch je mi 21let tak po mě můžete i útočit že ve svým věku nevím nic o životě, ale věřte že vím víc než leckdo ve 30

Len máš pravdu chodím si sem zvedat tlak :sunglasses: mám ho moc nízkej :grinning:
27. led 2009 v 16:38  • Odpověz
r123: sočasný systém vysokého školství je tak akorát na P*u ....
zadarmo jsem ho vystudovala a pak jsme si v úraxi platila kurzy a kupovalaliteratu, ze které bychse dověděla něco, co má skutečnou hodnotu

ala darovanému koni, že
kdybych si za toměla platit, děly by se věci ....
už jsem si nechal vrátit školné, když nebyli schopni naplnit mé očekávání na kurzu ...totéž by se ačalo dít i vee školách a profitovali by všichni

nevím ovšem, jestli ti jde o to, aby tady byly dobré školy a nebozdarma školy ....
jinak nic jako zadarmo neexistuje ...nevím, jestli to vnímáš ...ale ty školy si platíme z daní ...a jaká spravedlnost,když je platí všichni a nejen ti, kteří na nich studují - jak k tomu oni příjdou???
byla bych ráda, kdybys mi to trošku osvětlila
27. led 2009 v 16:39  • Odpověz
a upřímně, dneska studuje na VŠ každej stupído (bez ohledu na majetkové poměry), takže je vysokoškolský titul docela degradovaný
27. led 2009 v 16:42  • Odpověz
agu: dík :wink:

jinak pro info - u nás je vždy každá snaha po zásluze potrestána

ti, co vydělávají víc, přece platí více peněz do sr .... ale když je sekneme po prstech ... tedy ukrademejim nějaké peníze na poplatky pro r123 - prostě se seknou a daně začnou "optimalizovat"
a budou škodni všichni
27. led 2009 v 16:44  • Odpověz
kaci: máš pravdu ...když si vezmu své spolužáky .. (jsem ekonom) ...ti lidé měli být potenciální manažeři ....a oni vůbec nerozuměli sovislostem
nakonec to tak je - já manažer jsem a někteří z nich ke mě přichází jako obchoďáci, personální konzultanti apod.
27. led 2009 v 16:46  • Odpověz
Než se zdejchnu (takže se do mě pak můžete strefovat a já se určitě nebudu bránit :grinning: ), tak co se týče školy s placeným školným, mohu mluvit z osobní zkušenosti :slight_smile:
Jeden rok jsem strávila studiem na VŠ v Británii - abych předešla narážkám na to, že na každý si to může dovolit - na základě svých výsledků v pražské VŠ jsem se přihlásila do regulérního kunkurzu, ve kterém jsem - opět na základě svých schopností - uspěla a získala plné stipendium, které mi pokrylo i velice skromné živobytí.
Konečně jsem viděla školu, kde - kantoři chodí na hodiny včas, perfektně připravení, protože kdyby nebyli, studenti, kteří je platí, by se velice rychle postarali o nápravu. konečně jsem viděla fungující vztah student-kantor nikoli jako otrok-pán, ale dva rovnocenní partneři - jeden touží po vzdělání a druhý je placen, aby mu ho poskytnul. Žádný z těch studentů by si netroufnul kašlat na zkoušku, protože by to pro něj mělo velké důsledky - a ne jen v tom, že by za to zaplatil (ano, ano, u bohatých samozřejmě rodiče, namítnete :grinning:). Studium si financovali pomocí účelové půjčky určené na vysokoškolské studium. Kdo neměl na pivo, pracoval po brigádách, ale hlady netrpěl nikdo, stipendia fungovala. Kdo zná situaci na českých VŠ, jistě po takovém systému zapláče :frowning2: Pochopitelně - kromě těch věčných studentů, kteří se chodí do školy flákat a přednášky, když už na ně omylem zavítají, prospat :wink:
27. led 2009 v 16:50  • Odpověz
ahoj holky. Ke školému. Jak říká Kacka,va, školné na většině univerzitách v určité podobě existuje i dnes - platí se při překročení standardní doby studia a při studiu druhé vysoké školy (i pokud někdo vyletí v prváku z jedné VŠ a jde studovat nějaký jiný VŠ obor, platí )
vzhledem ke způsobu financování vysokých škol, kdy se platí určité a mnohdy dosti značné částky za jednoho studenta na oboru, VŠ nemají moc zájem na školném, protože by mohlo způsobit odliv studentů a v konečném důsledku i odliv peněz. Zavedení samotného školného by nic moc nevyřešilo, spíše by to mělo takový výchovný charakter :slight_smile:, musel by se změnit celý systém financování VŠ. BTW Kupříkladu ve Francii se školným na vynikajících univerzitách nemají problém, absolventi těchto škol mají obvykle zajištěny takové platy, že případné půjčky lehce splatí. A mám dojem, že se školné splácí až po dosažení určitého platu, aby člověk nebyl "likvidovaný" hned po opuštění školy. Takový systém školného by byl, myslím, vhodný i pro české VŠ školství, ačkoli tam by to chtělo překopat celé :slight_smile:
27. led 2009 v 16:55  • Odpověz
len: přesně :slight_smile:. my kdo chodili na přednášky jsme byli pro ostatní divní.
27. led 2009 v 16:55  • Odpověz
kaci: já chodila převážně jen na zkoušky ..a napřednášky několika vybraných lidí ..ale aby mi tam někdo předčítal skripta?! ...myslím,že je vysoká pavděpodobnost, že číst umím, když jsem už složila maturitu

taky mám v živé paměti mou diplomku
psala jsem na logistiku (dnes už celekm známý pojem, že) jenže před 9 lety se pod logistikou rozuměla v českém podání toliko spedice
byla jsem jediná, kdo na to v ročníku psal - takže mi ani neotevřeli seminář (šoupli mě ke kvalitě, jelikož to je podobné :stuck_out_tongue_closed_eyes: )
no a vedoucí dp se učila se mnou, jelikož to a vš ještě nikdo nepsal ani přede mnou ...
takže všechno sama, bez pomoci ...ale hlavně zadarmou :grinning:

no jsem ráda ...jelikož pak jsem díky tomuhle tématudostala první páci ..no a vlastně i všechny následující navazovaly

ale o školství to vypovídá dost
27. led 2009 v 17:12  • Odpověz
Jinak souhlas s Len - v zahraničí si kantor nedovolí přijít na lekci nepřipravený, to by tedy pořádně poznal na výplatě. U nás se leckdy ani neobtěžije dojít na přednášku, ačkoli mám tu zkušenost, že kvalitní a znalý pedegog toto nedělá. To není jen věc školného, ve zdejším akademickém prostředí se leckdy ztratá ledasjaký neumětel, se kterým by v praxi vymetli. Sama mám zkušenost s kurzem pro studenty z USA, kdy jsem se opravdu, ale opravdu styděla za jistou dámu s vysokým akademickým titulem, která nejenže anglicky neuměla ani ň, ale ani nebyla připravená. Co z toho bylo? Nic, jen ta spolupráce s danou univerzitou skončila.

Jinak - děkan (nebo rektor), to nevím přesně, může studentovi školné prominout z různých důvodů (sociální situace, vynikající výsledky apod) nebo poskytnout nějaké stipendium. Vím, že se běžně poskytují stupendia sociální, já měla i prospěchové, to už mnohde zrušili.

BTW docela se mi líbí systém na Lomonosově univerzitě v Moskvě, kde si škola určí optimální počet studentů na určitý obor - dejme tomu 50, kapacita oboru je třeba 200, přihlásí se 500, proběhnou přijímačky, nejlepších 50 studentů neplatí nic, zbytek do kapacity školné platí. Z té druhé skupiny může v průběhu studia kdokoli postoupit mezi "neplatiče", pokud má lepší prospěch než student původně před ním. Mám dojem, že kurzů se mohou účastnit i "nadkapacitní" studenti, kteří skončili "na ocase", ale ti si platí vše - nejen školné
27. led 2009 v 17:15  • Odpověz
hupcza: taky jsme měli jeden předmět, kde se předčítaly skripta, tak tam jsem taky nechodila.
27. led 2009 v 17:18  • Odpověz
johan:jj ..to je dle mého ok systém....
mohla by být spokjená i r123 - můžou studovat i ti, co namají penízky, stačí, když simáknou
otázkou je, jestli by to nebylo zas nespravedlivé k těm hloupým (a chudým) :grinning: :grinning: :grinning: :grinning:

kaci: to jsme si raději střhla nějakou brigošku ...nebo i nějaký výlet ...cokolidalo člověku víc než sedět s lidmi, kteří jak psala johanda, by v praxi vyhořeli (pokud setak už nestalo)

nesnášela jsem vyučující, které jsem roznesla jedním dobře mířeným dotazem na kopytech
dokonce jsem tak udělali zkoušku - pan vyučující totiž vydal skripta - a já našla článek, který zde psané myšlenky shodil ze stolu - takže jsem tam šla jen s tím článkem, aby mi to vysvětlil
nevysvětlil - ze zkoušky mám za jedna
jako na jednustranu jsem měla ze sebe radost...ale na druhou ...bože .jak to, ženemá ověřeny všechny relevantní zdroje a jak to, že nerozumí pořádně problematice o níž píše?!

věřím,že tyhle týpky by školné vyšachpovalo ...snad nejsem naivní
27. led 2009 v 17:35  • Odpověz
hupcza: to taky znám. měli jsme jednoho vyučujícího, který napsal skripta a údaje v nich už asi 2 roky neplatily a přesto jsme se je musely naučit :angry:
27. led 2009 v 17:40  • Odpověz
kaci: jj ... nás učili celou dobuobchodní zákoník ...a státnicovala jsme 2001 - tedy v roce, kdy vstoupila v platnost velká novela ...a nikdo netušil z čeho nás zkoušet ...a normálně jsme mseli znát kezkouškám i tu již neplatící úpravu :confounded:
27. led 2009 v 17:45  • Odpověz
hupcza, hloupí a navíc chudí jsou prostě vyšachováni osudem nebo karmou, podle toho, v co věříš
:sweat_smile:
Já jsem starý skeptik, který přičichl k akademické půdě i jako pedagog a musím říct, že výuka je pro mnohé VŠ pedagogy to poslední :(. Pokud mají vědecké výsledky a jsou to takoví ti geeci, co dipsonují geniálním mozkem, ovšem učitelské nadání je nulové, lze to omluvit a dotyčného výukou neobtěžovat. Mnozí však na svém pracovišti honí vlastní kšeftíky, ze kterých dle mě plynou peníze i vedení, takže se tolerují i ty šílené lapsy ve výuce, případně zadrbané granty. Psala jsem o té zkušenosti s onou doc., co by mohlo poškodi školu víc než takovýhle trapas a evidentní neznalost problematiky. A nestalo se fakt vůbec nic. Školy to jsou děsné mafie.
27. led 2009 v 17:56  • Odpověz
johanda: já se trochu pohybuju v oblasti projektů ...a zkušenost je hooodně podobná té tebou popisované (asi na tom něco bude)
27. led 2009 v 18:26  • Odpověz
chováte se jako nevychované puberťačky-vysmíváte se hloupým a chudým dle čeho soudíte že vy jste zrovna tak chytré?to už mi přijde trochu moc.končím tuhle debatu nebudu se snižovat na vaši úroveň a diskutovat s někým kdo se takhle chová!a to se tváříte jak největší a nejchytřejší ženský na světě!no fuj :pensive:
27. led 2009 ve 21:29  •  2 děti - čeká miminko, termín má v dubnu 2010  • Odpověz
Jsem pro školné pokud bude vypracvaný systém prospěchových stipendií a studentských půjček...přesně proto že pak si pedagog nedovolí před studenty blábolit.
27. led 2009 ve 21:42  • Odpověz
r123, tak to netuším, o čem mluvíš... Zaprvé tě tu nikdo neuráží, zatímco ty již opakovaně někoho nelichotivě nazýváš, a zadruhé, pokud stojíš o nějakou kulturu této debaty, tak dbej alespoň více na svůj pravopis. Popravdě mi celkově hodně uniklo, co jsi v této debatě chtěla říct. Tvůj manžel, jak píšeš, hodně vydělává, ale je problém zaplatit poplatek u lékaře, a jen se cítíš být diskriminovaná na základě financí. Víš, ono by bylo pěkné, kdyby věci byly zdarma, ale nejsou. Zdravotnictví nemůže být zdarma, protože je velmi drahé a věř mi, že to, co jsi doposud vyčerpala (péče v těhotenství, porod, očkování a prohlídky tvých dětí atd.), za tebe dotoval někdo jiný a ani zdaleka jsi si to na pojištění nezaplatila.

Pokud bys chtěla mít takovou péči, jako si budeš platit pojištění, tak to by ses opravdu hodně divila. Třeba v U.S. si sice každý vybere, jaké chce mít pojištění, ale i u drahého pojištění se platí spoluúčast (co-pay), což je okolo $20-30. V lékárně sice neplatíš za položku za recept a nedoplácíš pak ještě za lék, ale zas máš standardní spoluúčast na každém léku - a to opět okolo $30. Tenhle systém je dobrý v tom, že funguje velmi přehledně a tržně. Buď pojišťovna za tebe lékaři zaplatí, nebo to lékař chce po tobě a přijde ti domů účet. Neexistuje, aby někdo obcházel pět doktorů se stejnou věcí a měl opakovaně neindikovaná vyšetření, která potom nemocnicím pojišťovny neproplatí, jak se to děje v ČR. Ne, ne...za vše je zodpovědný pacient. On si musí zjistit, co mu pojišťovna uhradí, případně si zažádat o úhradu a zdůvodnit indikaci zákroku, či vyšetření, které chce podstoupit. Mně to přijde jako perfektní systém, kdy každý má přesný přehled, co za něj pojišťovna zaplatila, a také to učí lidi si vážit drahé lékařské péče. I U.S. je ale sociální v tom, že řada pojišťoven nechce žádnou spoluúčast třeba při péči v těhotentví, preventivních prohlídkách a očkování dětí atd. Taky jsou kliniky, kam mohou jít lidi bez pojištění, aniž by je to zruinovalo, ale věř mi, že to je péče velmi základní. Jak by ses tvářila na tohle? Holt za věci a péči se musí platit. Nejde jen mít natažou ruku a přijímat. Ty peníze se někde musí vzít...a ten článek je toho jasnou ilustrací. To, že se rozpustí rezervní fond, aby se uhradily poplatky, mi přijde skutečně velice nerozvážné a krátkozraké.

Mimochodem, já si druhou VŠ platila. Tenkrát to bylo 10tis. ročně, nevím, kolik to je teď. Bylo to moje rozhodnutí ještě dál studovat, nevím, proč by mi to měl dotovat stát.
27. led 2009 ve 22:06  • Odpověz
r123: nikdo se hloupým nevysmívá ...
ale pravdou je, že ne každý má na to studovat vš
já taky nemám na to stát se nějakým umělcem ....no a? ....ono to je proto, že si nejsme všichni rovni, jak se snaží někteří dokázat ...a nikdy jsme nebyli.....a nikdy nebudeme....
28. led 2009 v 08:52  • Odpověz
Jdi na stranu:   Zruš
Téma bylo zamčeno adminem. Není možné přidávat další odpovědi.