• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Listopad 2009

(Zamčená)
3. června 2010 
Evatk- já mu zavinu ručiny takovým šátkem z tlustý tričkoviny, je to pružný, takže nená šanci se z tho dostat (ať žije Kuřim).
Riv, ani nevím, jestli jsem mateřský typ- nejsem tedy taková ta matka-slepička- těší mě, když je robě spokojený, něco si dělá a já si čtu- no a vyvinu jakékoli úsilí, aby byl spokojenej sám co nejdelší dobu (taková zvláštní mutace mateřského typu- miluju představu velké rodiny (no víc než tři kousky stejnak s císařem mít nemožu), kde si ale každý dělá hlavně svoje, ale vědí o sobě).
Teď třeba lehávám vedle dítěte a čtu si Paní Dallowayovou- dřív jsem viděla Hodiny, což je ostuda, že halt bylo povinný jen K majáku....
28. únor 2010 v 11:42  • Odpověz
kvakul taky mě napadlo ji svazovat nějakou tenkou šálou :grinning: , snad si tyto stránky nečte někdo ze sociálky, kdoví, kolik z nás by zvostalo běz dětí
28. únor 2010 v 11:45  • Odpověz
Dobré poledne, musím se vám pochlubit...malý se dnes poprvé otočil ze zad na bříško a zpět na záda :slight_smile:)) Verusa, já malému oblíkám bodýčko, polodupky, ponožky, teplé kalhoty a kabátek, čepičku. Do fusaku když je tak teplo ho nedávám, dávám ho do zavinovačky od Emitexu a na ni deku. Odpolko půjdeme ven když je tak nádherně.
28. únor 2010 ve 12:17  • Odpověz
Hih- sociálka :grinning: - svázat a do pusy roubík:slight_smile:. Třeba to v Kuřimi taky mysleli dobře.... :sweat_smile:
Monter- náš prcek dělá už taky dost kousků, ale jen když je bez plíny, j pravda, že látkovky jsou objemný, takže se přes ten balík otočit skoro nejde. Ale každopádně je Lukáš frája!
28. únor 2010 ve 12:25  • Odpověz
verusa já teďka dávám ponožky, kalhoty-většinou podšité, capáčky, bodyno nebo tričko s dlouhým, teplejší mikinu nebo kabátek, rukavice, čepici, dávám i fusak, ale mám ji v něm posunutou dost nahoru, jo a pod bodyno ještě tričko s krátkým, ale to vyloženě kvůli těm řemínkům, ať jí je nedávám na holé tělo
28. únor 2010 ve 12:30  • Odpověz
Ahoj :wink:
Já si jdu v pondělí vyřídit rodičovský příspěvek.
Evatk, mně proplácejí celou dovolenou za rok 2010 a o něco zkrácenou v roce 2009. Byla jsem překvapená, ale penízky se opravdu moc hodí :sweat_smile:

Kvakul, budeš si vyřizovat dvouletou RD?

Jinak k tomu čtení, taky jsem si naivně myslela, že dítě bude třeba spát v kočárku a já si číst knihu v parku....hahaha, nikdy nezrealizováno, děti (obě) spí (spalo) jen v jedoucím kočárku a od 6 měsíců bylo třeba dítě neustále bavit, žádný volný čas u nás prakticky nebyl, jen v době spánku. Od 6 měsíců spí dítě 1-2x denně a zbytek dne leze a chce zábavu :grinning:
28. únor 2010 ve 12:33  • Odpověz
Naše dítě taky chodí málo oblékané, třeba rukavice ještě nikdy neměl :sweat_smile:

Kvak, tvou RD už jsem dočetla, že si bereš logicky dvouletou variantu, já jsem ji měla u prvního dítěte a budu ji mít i teď, ale z jiných důvodů než Kvak :grinning:
28. únor 2010 ve 12:37  • Odpověz
Mně proplácí zaměstnavatel 41 dnů dovolené :wink:
28. únor 2010 ve 12:38  • Odpověz
A mateřská dovolená mi končí v půlce března - a proplacení plné výše dovolené....
28. únor 2010 ve 12:40  • Odpověz
beranek taky díky za příspěvek k dovči, jako bych neměla svých starostí dost, ještě mám poučovat naši personalistku/mzdovku, která snad ve svých letech má mít tyto věci v malíku
nebo spíš je to tak, že to naše firma nechce dělat, a ona mi věší bulíky na nos, přitom dobře ví, že si dokážu zjistit cokoliv...
28. únor 2010 ve 12:40  • Odpověz
No jo, je to i o velikosti zaměstnavatele, já mám velkého, tam se dělá plno věcí automaticky :slight_smile:
28. únor 2010 ve 12:41  • Odpověz
beranek právě že já mám taky velkého, ale někdy se chová jako malý..., ona mi i tvrdí, že tu dovču nemám čerpat a žádat o čerpání po mezi md a rodičákem, ale že mi to na konci roku proplatí, no ale pokdu s tím budu čekat na koenc roku, tak se mi právě pokrátí kvůli tomu rodičáku, který mezitím budu mít
28. únor 2010 ve 12:46  • Odpověz
Normálně se souběžně "čerpá" dovolená a rodičovský příspěvek
28. únor 2010 ve 12:54  • Odpověz
No já si myslím, že mi příjde proplacená dovolená už v dubnu, byla jsem v práci před měsícem, sami se mi ozvali a vyplnila jsem vše potřebná, paní mi řekla ty dny dovolené a uvedla jsem, jak dlouho chci být doma :wink:
28. únor 2010 ve 12:55  • Odpověz
Beranku, presne tak, až v dubnu-mne učetní hovorila, že si mám zažiadat o to preplatenie až ked mi skončí materská, takže mi to vyplatia až po 21.4., to je už za chvilku :wink:
28. únor 2010 ve 13:01  • Odpověz
Tak ta dovolená následuje ihned po skončení MD :wink:
28. únor 2010 ve 13:03  • Odpověz
mě právě s loňskem vychází nějakých 34 dnů, což je dost a kdybych si nechala líbit to krácení, bylo by to o 15 dní míň, což na penězích je sakra hodně
28. únor 2010 ve 13:13  • Odpověz
Taky si budu žádat o proplacení. Vůbec sem to netušila, poradila mi to jedna mamina od nás z práce. Ven nejdeme páč tu začalo šíleně foukat.
28. únor 2010 ve 13:27  • Odpověz
ja tiež stále zavinujem, ked sa Lukymu náhodou dostane ruka ven, tak sa hned budí, takže vidím to zavinování min 3.rokov...
u Nat som tuším skočila v 6.mesiacoch
28. únor 2010 ve 13:55  • Odpověz
Nazdárek :slight_smile:
Máme doma tátu, tak se kluci zase zžívají(nebo sžívají? :grinning: )
evatko, dovolená plná za rok 2009 a po skončení MD budeš čerpat novou, páč kdybys o to nepožádala, vyplatili by ti ji po skončení rodičováku zkrácenou :angry:
beran, ty máš krácenou za 2009? Proč? Tos po Beatce nenastoupila do práce? No nejspíš ne, že? :sweat_smile:
Tady máte vzor pro zaměstnavatele, tak si to zkopčete a upravte dle vaší volby, navrhuji variantu č.2 páč tam přímo žádáte o poskytnutí té dovolené, tudíž vám po skončení MD poběží souběžně rodičovák a dovolená :wink: Nechte si v práci orazítkovat, nebo pošlete doporučeně, nejlíp s dodejkou. Podle toho, jak moc zaměstnavatel spolupracuje.

Žádost o poskytnutí rodičovské dovolené  
17.3.2009, JUDr. Věra Přenosilová, Zdroj: Verlag Dashöfer
K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Jak by měla tato žádost vypadat, Vám poradíme v dnešním příspěvku.
ŽÁDOST O POSKYTNUTÍ  RODIČOVSKÉ DOVOLENÉ
......................................................................................... (uvést název a sídlo zaměstnavatele)

Věc: Žádost o poskytnutí rodičovské dovolené

A) ŽÁDOST ŽENY
Varianta 1
V souvislosti s narozením mého syna (mé dcery).....................čerpám od ................. mateřskou
dovolenou v rozsahu ........ týdnů. Vzhledem k tomu, že tato mateřská dovolená mi  končí dnem ........, žádám o poskytnutí rodičovské dovolené v rozsahu ............. (například až do tří let věku dítěte, nebo uvést kratší rozsah čerpání rodičovské dovolené).

Varianta 2
V souvislosti s narozením mého syna (mé dcery)..................  čerpám od .................mateřskou dovolenou a po jejím skončení budu čerpat dovolenou. Žádám o poskytnutí rodičovské dovolené po skončení dovolené v rozsahu.......... (například až do tří let věku dítěte, nebo uvést kratší rozsah čerpání rodičovské dovolené).

Varianta 3
Žádám o poskytnutí rodičovské dovolené od........ do........ (uvést rozsah - nejdéle do 3 let věku dítěte).

Právní úprava:
§ 38, § 40, § 47, § 53, § 54, § 191, § 196, § 197, § 198, § 206 zákoníku práce

Komentář:
K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená se poskytuje matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku tří let. O tom, zda na rodičovskou dovolenou nastoupí a jak dlouho ji bude čerpat, rozhoduje výlučně zaměstnanec nebo zaměstnankyně.
V případě převzetí dítěte do péče nahrazující péči rodičů se rodičovská dovolená poskytuje ode dne převzetí dítěte až do dne, kdy dítě dosáhne věku tří let. Zaměstnankyni, která při převzetí dítěte čerpala mateřskou dovolenou, se rodičovská dovolená poskytuje až po skončení mateřské dovolené.
Na rozdíl od mateřské dovolené se rodičovská dovolená poskytuje jen na žádost zaměstnance nebo zaměstnankyně. V případě, že zaměstnanec nebo zaměstnankyně o rodičovskou dovolenou požádají, zaměstnavatel je povinen jejich žádosti vyhovět a musí omluvit jejich nepřítomnost v práci. Rodičovská dovolená je překážkou v práci na straně zaměstnance.
Vzhledem k tomu, že rodičovská dovolená se poskytuje na žádost a v rozsahu, o jaký matka nebo otec dítěte požádají, nemusí žádat o rodičovskou dovolenou ihned od narození dítěte, ale i kdykoli později (například od 1 roku věku dítěte), na dobu například 2 týdnů, 3 měsíců, jednoho roku, 2 let apod. O poskytnutí rodičovské dovolené mohou žádat i opakovaně (například nejdříve na 1 týden, pak do jednoho roku věku dítěte, pak do dvou let věku dítěte apod.) Rodičovská dovolená se však poskytuje nejpozději do dne, kdy dítě dosáhne tří let věku.
Obdobně jako v případě mateřské dovolené platí, že jestliže dítě zemře v době, kdy je zaměstnankyně nebo zaměstnanec na rodičovské dovolené, poskytuje se rodičovská  dovolená ještě po dobu dvou týdnů ode dne úmrtí dítěte, nejdéle do dne, kdy by dítě dosáhlo věku jednoho roku.
V případě, že se zaměstnankyně vrátí do práce po skončení rodičovské dovolené, je zaměstnavatel povinen ji zařadit na práci podle pracovní smlouvy, neboť podle § 38 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen zaměstnanci (zaměstnankyni) přidělovat práci podle pracovní smlouvy a podle § 40 zákoníku práce lze sjednaný obsah pracovní smlouvy změnit jen tehdy, dohodnou-li se zaměstnanec a zaměstnavatel na jeho změně.

Vrátí-li se do práce zaměstnanec po skončení rodičovské dovolené v rozsahu doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen zařadit jej na jeho původní práci a pracoviště. Není-li to možné proto, že tato práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, musí jej zaměstnavatel zařadit na jinou práci odpovídající pracovní smlouvě. V tomto případě má zaměstnanec stejné postavení, jako zaměstnankyně, která se vrací do práce po skončení mateřské dovolené.
V případě, že zaměstnankyně nebo zaměstnanec požádají o rodičovskou dovolenou například do 3 let věku dítěte, zaměstnavatel jim není povinen umožnit dřívější návrat do práce (zejména v případě, že na jejich místo přijal jiného zaměstnance na dobu určitou), s výjimkou případů uvedených v § 198 odst. 2 a 3 zákoníku práce. Dřívější návrat do práce je zaměstnavatel povinen umožnit v případě přerušení rodičovské dovolené - jestliže dítě bylo ze zdravotních důvodů převzato do péče kojeneckého nebo jiného léčebného ústavu a zaměstnanec nebo zaměstnankyně chtějí nastoupit do práce. V  případě, že se zaměstnankyně nebo zaměstnanec přestane starat o dítě, a dítě bylo z toho důvodu svěřeno do rodinné nebo ústavní péče nahrazující péči rodičů, nebo v případě, kdy dítě je v dočasné péči kojeneckého, popřípadě obdobného ústavu z jiných než zdravotních důvodů, nenáleží zaměstnankyni a zaměstnanci rodičovská dovolená po dobu, po kterou o dítě nepečují. Pokud se nedohodnou se zaměstnavatelem jinak, musí nastoupit do práce. Dále je zaměstnavatel povinen umožnit dřívější návrat do práce v případě, že dítě zemře (rodičovská dovolená se poskytuje ještě po dobu dvou týdnů ode dne úmrtí dítěte, nejdéle do dne, kdy by dítě dosáhlo věku jednoho roku).

Zaměstnavatel nesmí dát zaměstnankyni výpověď v době, kdy je těhotná, nebo kdy čerpá mateřskou nebo rodičovskou dovolenou a zaměstnanci v době, kdy čerpá rodičovskou dovolenou.
Po dobu rodičovské dovolené zaměstnankyně a zaměstnanec nemá nárok na mzdu (plat). Po dobu rodičovské dovolené jim náleží za podmínek stanovených v právních předpisech o nemocenském pojištění peněžitá pomoc v mateřství (ženě), nebo peněžitá pomoc (muži), popřípadě rodičovský příspěvek podle zákona o státní sociální podpoře. Pokud žena nebo muž hodlají pečovat o dítě i po dovršení tří let jeho věku, je třeba, aby včas požádali zaměstnavatele o pracovní volno bez náhrady mzdy (platu). Zaměstnavatel však není povinen jejich žádosti vyhovět. V takovém případě bude zpravidla třeba řešit věc rozvázáním pracovního poměru (dohodou, nebo výpovědí).
28. únor 2010 v 15:37  • Odpověz
holky ja jsem asi uplnej idiot.ale co je to ten rodicovsky prispevek a kdo ma na to narok???
s pritelem nejsme vziti mam taky na neco narok??
28. únor 2010 v 17:25  • Odpověz
ahojky všem :slight_smile:))

evi: IP :slight_smile:

verusa: rodičovský příspěvek je těch 7.600,-Kč , to co dostáváš do 3 let věku dítětě :slight_smile:)) a má na to nárok každý :slight_smile: teda myslím :slight_smile:

holky,tady bylo dneska a včera tak krásně,že mě hned rozčílila zpráva,že má zase sněžit :_(
28. únor 2010 v 19:06  • Odpověz
lullka a nemá doufám nat nějaké potíže plynoucí ze zavinování...? :wink: :wink: :grinning: :grinning:
naše kouzelnice pokustónová se nám opět zdárně vymotala z pleny, takže jsem použila tenký dlouhý šál, který má ve více vrstvách, je značkový, h & m, tak snad jí bude vyhovovat :grinning: :grinning:
28. únor 2010 v 19:08  • Odpověz
holky naše malá si furt "žere" ruce... dám dudel -vyplivne a cle ruce do úst. a obě dvě a pořád...
28. únor 2010 v 19:23  • Odpověz
ahoj holky po delší době :slight_smile:
Kvak - moc gratuluji!!!

měla bych dotaz - už dáváte nějakou jinou stravu než mlíčko??? Tomík začíná být nějaký pažravý tak asi zajdu zatím pro nějakou kašičku a budu dávat večer tu ???? nevím, nevím.
28. únor 2010 v 19:24  • Odpověz
veru nech ji ať si žere, objevuje svět a patří to k vývoji

lill to sněžení mě teda taky pěkně dopálilo, ale snad to nebude tak horké, tento týden jsem si v pěkném počasí užila procházek, parádička, hned je člověku líp, nebýt toho handrkování skrz dovolenou, jsem už v pohodě, tož to je furt něco
28. únor 2010 v 19:26  • Odpověz
Spaget, do práce jsem nenastoupila, neměla jsem zatím kdy :grinning: Ale zase to tak špatné s tou dovolenou není, nestěžuji si :wink:
28. únor 2010 v 19:33  • Odpověz
katulo zatím nedávám nic a hodlám začít co nejpozději, docela mám obavy z nějakých ekzémů či jiných alerg. reakcí, vzlášť po tom, co tu psala orlik, a manžel měl ekzém do 1 roku... dědičnost je svi*a
28. únor 2010 v 19:42  • Odpověz
verusa: malá to má taky, nejlepší je vlastní ruka,popřípadě cizí, pak plena a pak všechno okolo :grinning: dneska objevila,že když jí dám do ruky chrastítko,tak si může dát do pusy i to chrastítko :grinning:

eva: jo jo, já se strašně těším,až nebudu muset malou navlíkat do žádných kombinéz a vyrazíme ve sporťáku :slight_smile: jéééé vytáhnu inline brusle, pak si dám rádlerka..... jo to budou časy :slight_smile:))

katula: tuším,že se teď prosazuje,že příkrmy u plně kojených dětí až od 6. měsíce :slight_smile:
28. únor 2010 v 19:46  • Odpověz
Ahojky,
evatk -> my taky pořád zavinujeme, pokud Emička neusne při kojení, tak jedině v zavinovačce. A taky je docela šikovná a umí se z toho rychle vymotat. Musíme vymyslet něco jiného. Ale doufám, že brzy začne usínat jinak...
28. únor 2010 v 19:57  • Odpověz
Jdi na stranu:   Zruš
Téma bylo zamčeno adminem. Není možné přidávat další odpovědi.