• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Mateřská 2010

(Zamčená)
23. května 2011 
Ale to se žádá až od porodu a ne před ním.
11. kvě 2010 v 11:00  • Odpověz
No však já už to mám za pár :slight_smile:
11. kvě 2010 v 11:03  • Odpověz
sasarka - ano, ode dne porodu si rovnou zažádej i o rodičák, ke kteréu doložíš z OSSZ doklad o výše tvojí mateřské a budou ti od porodu doplácet do 7600,-kč
11. kvě 2010 v 17:19  • Odpověz
vojtisek děkuji, no a kde vezmu ten doklad o výši mateřské? To si musím nechat někde vystavit? Kolik vlastně beru a jaký mám vyměřovací základ jsem se dozvěděla jen z výpisu z banky.....
12. kvě 2010 v 09:08  • Odpověz
sasarka - je na to tiskopis na www.mpsv.cz - sociální podpory - jmenuje se " Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku" ty si vyplníš oddíl A a B,pošleš to na OSSZ odkud ti chodí mateřská a oni ti tam dovyplní oddíl C a do týdne ti to zase vrátí vyplněný a to potom dáš spolu s žádostí o rodičovský příspěvek.
12. kvě 2010 v 10:43  • Odpověz
Super, děkuji
13. kvě 2010 v 08:24  • Odpověz
Prosím o radu. Teoreticky bych měla nastoupit na mateřskou šest týdnů před porodem po staru, termín mám 25. 6. , takže tento pátek 14. 5. jsem šest týdnů před porodem. Jsem druhý měsíc zaevidovaná na ÚP. Tam po mě chtějí datum nástupu na mateřské. Můj dr. mi řekl, že to záleží na mě, jak to pro mě bude nejlepší, jak se dohodnu se sociálkou. Vůbec tomu nerozumím. Mám si tedy zavolat na OSSZ nebo kam nebo jak si mám tedy zvolit termín?
13. kvě 2010 v 09:18  • Odpověz
Ahoj holky, chtěla bych moc poprosit o radu, jak mám postupovat ve své situaci, která je následující: :sweat_smile:
Dne 7.6. mám státnice na VŠ, čímž končím oficiálně studium. Do práce už s největší pravděpodobností nenastoupím, protože jsem zdravotní sestra. TP mám stanoven na cca 26.12. Chtěla bych se zeptat, jestli když nastoupím v červenci na pracák, jestli dostanu mateřskou, popř. jestli si pak budu moci vybrat délku rodičáku z 3 a 4 leté varianty (chtěla bych 3letý). Dle mých informací bych měla být v ochranné lhůtě, která činí 270? dní, tak bych mateřskou snad dostala a mohla si délku rodičáku vybrat. Moc děkuju za odpověd, vím, že se musím ještě informovat u nás na OSSZ, ale chci už trošku vědět co a jak, než tam půjdu...
13. kvě 2010 v 09:44  • Odpověz
renatalen - s OSSZ asi nebudeš mít nic společného, když jsi v evidenci ÚP - nebo nastupuješ na mateřskou v ochranné lhůtě ??? Tak i tak je ten datum celkem jedno, kdy nastoupíš, jenom máš nastoupit mezi 8-6týdnem, potom by se ti mateřská krátila....takže si myslím, že určitě můžeš 14.5. nastoupit bez obavat

pampeliska 1 - studium už se nepočítá do doby započítatelné na nárok pro mateřskou, takže jestli jsi jenom studovala a nepracovala , tak na mateřskou nárok mít nebudeš, žádná ochranná lhůta se na tebe nevztahuje, to pouze kdybys současně při studiu pracovala, tak tam by ti po skončení plynula ta ochranná lhůta, která je ale jenom 180dnů....a samozřejmě když nemáš nárok na mateřskou, nemůžeš si volit roky při rodičáku, máš automaticky 4 roky
13. kvě 2010 v 09:56  • Odpověz
Nastupuji na mateřskou právě v ochranné lhůtě.
13. kvě 2010 v 10:10  • Odpověz
vojtisek: děkuji za odpověď, tak to jsi mě trošku zklamala :unamused: Ještě by byla ale možnost převést rodičák na manžela a pak zpět na mě, že jo... Když jsem pracovala do do října 2009, to asi nic, co :unamused:
Takže pro mě teď asi bude nejlepší se přihlásit na UP, protože do práce asi už nenastoupím - jsem zdravotní sestra...
13. kvě 2010 v 10:34  • Odpověz
renatalen - tak to jo, ale jestli tenhle pátek máš těch 6týdnů, tak určitě nastup, a´t se ti potom mateřská nekrátí....nevím, co by ses domlouvala na OSSZ , co tím tvůj dr. myslel ?

pampeliska - ano, jde aby manžel nastoupil po 6ti nedělí na jeden den na mateřskou (samozejmě pokud na ní má nárok), potom si manžel zažádá o rodičák, zvolí ty roky, které chcete, a pak se rodičák převede na tebe....kdybys do práce nastoupila, tak by ti nárok na mateřskou vznikl...ale když píšeš, že asi ne, tak jinak to nepůjde, pokud nebudete chtít ty 4roky rodičáku.
13. kvě 2010 v 10:39  • Odpověz
vojtisek: takže do konce šestinedělí bych si nedostávala nic, že.. Četla jsem totiž, že v mém případě, bych ode dne porodu čerpala rovnou rodičák (v mém případě tedy čtyřletý :unamused: ). Takže bych neměla nic a pak by se to muselo pořešit s tím manželem, chápu to dobře?
13. kvě 2010 v 10:41  • Odpověz
jojo, ono sice by sis na těch 6týdnů mohla o rodičák zažádat, protože na tu volbu roků je čas do 21měsíců dítěte, ale nikde není psáno, že když budou vědet, že na mateřskou nárok nemáš, že ti to rovnou nešoupnou na 4roky a pak s tím už nic neuděláte....nejepší bude se přihlásit na úp, tam tě vyřadí myslím právě těch 6týdnů po porodu, takže i nějaký koruny bys měla dostávat, manžel pak zažádá o mateřskou na jeden den, pak zažádá o rodičák (zpětně s dattem porodu,tak nepřijdete o žádný peníze) a další měsíc se může rodičák převést na tebe
13. kvě 2010 v 10:47  • Odpověz
Já taky nevím, co tím můj dr. myslel. Už jsem se domluvila s účetní. Já nevím, proč to nenechali po staru. Teď je v tom takovej zmatek...
13. kvě 2010 v 10:47  • Odpověz
Vojtisek: ještě mám poslední dotaz: jak dlouho bych musela být zaměstnaná, aby mi nárok na PPM vznikl? děkuju
13. kvě 2010 v 11:02  • Odpověz
pampeliska - kdyz nastoupis ihned po skonceni skoly, tzn.když končis 7.6. a od 8.6. bys nastoupila, tak se ti vezme v potaz i studium, takže pak prostě sttačí, aby jsi zůstala zaměstnaná, klidně po zkušebce můžeš do mateřské domarodit....hlavní je, aby si navázala prací na studium a zůstal ti zaměstnavatel.....
13. kvě 2010 v 11:39  • Odpověz
vojtisek: jeeejda, hned 8.6.? A nešlo by to 9.6? :grinning:
13. kvě 2010 v 11:46  • Odpověz
No u mě je to stejně asi neproveditelne z duvodu me profese.... Abych chodila jeste nekdy v 5.-6. mesici do nemocnice na smeny :-/ No uvidim, cas ale leti :frowning2:
13. kvě 2010 v 11:48  • Odpověz
Vojtisek: takže podtrženo sečteno vidím jako nejlepší variantu přihlásit se po ukončení studia na pracák, to bych dostala i nějakou podporu, protože jsem byla v posledních 3 letech 12 měsíců zaměstnaná a pak udělat čachry s převáděním rodičáku na manžela a bude..
13. kvě 2010 ve 12:00  • Odpověz
asi jo.....když práce nepřipadá v úvahu :wink:
13. kvě 2010 ve 12:44  • Odpověz
pampeliska a nemohla by jsi si najít jinou práci než v nemocnici?
15. kvě 2010 v 10:04  • Odpověz
andy82: já vůbec nevím, co jiného bych měla dělat! Jsem na tu nemocnici tak zvyklá, že bych si v jiné práci mimo zdravotnictví připadala divně :grinning: Ale dneska jsem v rádiu slyšela inzerát do Call Centra, tak tam možná zkusím napsat...

Ještě mám jeden dotaz - když jsem v posledních dvou letech odpracovala 270 dní (tzn. byla jsem účastna nemocenského pojištění), nemám tím pádem na PPM nárok? Četla jsem nějaké ty podmínky, a tuto splńuju... Zkusím sem překopírovat ten dotaz z nějaké porady, kde jsem to vyčetla.
15. kvě 2010 v 11:13  • Odpověz
Kopíruju:

"Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda má absolventka VŠ, která porodí pár měsíců po státnicích a nenastoupí v této době do pracovního poměru, nárok na mateřskou dovolenou a v jaké výši?
Děkuji!
Dobrý den,

podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství stanovuje zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění.

Podmínky jsou:
- účast na nemocenském pojištění aspoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM;
- v den nástupu na PPM trvá účast na nemocenském pojištění nebo trvá ochranná lhůta ze skončeného pojištění ještě počátkem osmého až šestého týdne před očekávaným dnem porodu;
- těhotenství skončilo porodem;
- zaměstnankyně nemá příjem z pracovní činnosti, která jí zakládá nárok na PPM, výjimkou jsou příjmy, které jí náleží i za dobu pobírání PPM (např. prémie, podíly);
- zaměstnankyně nevykonává činnost v zaměstnání, ze kterého PPM náleží.

Do doby 270 dnů se také započítává:
- předchozí doba pojištění nebo doba účasti na nemocenské péči v ozbrojených silách;
- studium – pokud počátek šestého týdne před očekávaným dnem porodu připadne do období 270 dnů od úspěšného skončení studia;
- doba pobírání plného invalidního důchodu (pokud byl tento důchod odňat a po jeho odnětí pokračovala nebo začala výdělečná činnost);
- doba přerušení pojištění (rodičovská dovolená, neplacené volno do 4 let věku dítěte).

Pro získání PPM je třeba splnit všechny zákonem vyžadované podmínky současně.

Dle informací, které jste uvedla, nebudete účastna na nemocenském pojištění (studentky nejsou nemocensky pojištěny) a nevznikne Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), ale pouze na rodičovský příspěvek ve variantě do 4 let věku dítěte (tedy bez možnosti provést volbu čerpání příspěvku), a to od kalendářního měsíce, v němž se dítě narodí. Rodičovský příspěvek činí v této variantě 7 600 Kč měsíčně do 21 měsíců věku dítěte a dále pak 3 800 Kč měsíčně do 4 let jeho věku. Rodičovský příspěvek se poskytuje na základě žádosti, která se podává na předepsaném tiskopisu na úřadu státní sociální podpory příslušném podle místa Vašeho trvalého bydliště. Úřady státní sociální podpory jsou úřady práce. Bližší informace o dávce, formulář žádosti a kontakty na příslušná pracoviště naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – www.mpsv.cz.

S pozdravem a přáním hezkého dne
Petra Kuntošová "
15. kvě 2010 v 11:13  • Odpověz
pampeliska: no pokud máš 270 dní odpracovaných, tak bys nárok na ppm mít mohla, ale ještě je problémem druhá podmínka...
v den nástupu na PPM trvá účast na nemocenském pojištění nebo trvá ochranná lhůta ze skončeného pojištění ještě počátkem osmého až šestého týdne před očekávaným dnem porodu
ta ochranná lhůta je 180 dní nebo tak dlouho jako trvalo poslední zaměstnání, pokud bylo kratší
15. kvě 2010 ve 13:05  • Odpověz
j.a.n.i: díky za odpověď :slight_smile: No z těch ochranných lhůt jsem taky zmatená. Podle toho, co jsem poslala, je ochranná lhůta 270 dní, ne? Nějak nemůžu přijít na kloub této větě: - "v den nástupu na PPM trvá účast na nemocenském pojištění nebo trvá ochranná lhůta ze skončeného pojištění ještě počátkem osmého až šestého týdne před očekávaným dnem porodu" Mě vlastně skončí pojištění státnicema dne 7.6., to budu tak ve 12.tt tak to bych se do té ochranné lhůty vešla..
O těch 180 dnech, jak píšeš, jsem taky slyšela, tak nechápu proč tady mluví jen o 270 dnech...
15. kvě 2010 ve 14:52  • Odpověz
Mixuješ 2 věci - těch 270 je jakoby do minulosti, tj. že za 2 roky před nástupem na mateřskou musíš být účastna pojištění.
Těch 180 dní je jakoby do budoucna, to je ta věta, která ti není jasná, prostě když ti skončí pojištění 31.12.2009, tak ochranná doba je do 28.6.2010.
Ale pozor, tobě neskončí pojištění státnicema - studenti nejsou nemocensky pojištěni, ta věta, která říká, že se studium počítá platí v případě, že ukončíš studium a nastoupíš do práce. To bys musela od 8.6. ulovit práci... Pokud práci nenajdeš, tak musíš jako konec pojištění počítat den, kdy ti končila poslední brigáda v rámci které si odváděla sociální a zdravotní.
15. kvě 2010 v 15:19  • Odpověz
j.a.n.i: děkuji za vysvětlení.... Hmmm, tak to je tím pádem ztracené :frowning2: Mě právě mate to, že když jsem si volala na infolinku ČSSZ, tak mi paní řekla, že bych PMM dostala, když porodím do 270 dnů od ukončení školy... Asi se ale spletla, protože všechno co k tomu čtu nahrává spíš tomu, jak to píšeš ty.. Já jsem byla právě rok při škole zaměstnaná na zkrácený úvazek jako sestra v nemocnici, tak jsem myslela, že mi to k něčemu bude.. I když bude - aspoň dostanu podporu v nezaměstnanosti, pokud nenastoupím do práce....
A nevíš, prosimtě, jak dlouho bych musela být zaměstnaná?
15. kvě 2010 v 16:20  • Odpověz
J.a.n.i.: ještě mám jeden dotaz...jenom mě to tak napadlo, nikde jsem o tom nečetla, ale chtěla jsem se zeptat - nešlo by to nějak pořešit s rizikovým těhotenstvím? že bych třeba od toho 8.6. nastoupila na rizikové (teď nevím, jestli se to rovná neschopence?). Řešilo by to něco? Popř. nevíš, jestli je pro mě lepší (pokud nenastoupím do práce) přihlásit se na ÚP nebo aby mi mudr. vypsala neschopenku? Díky moc..
15. kvě 2010 v 16:32  • Odpověz
Nešlo, protože neschopenku můžeš nastoupit jen když pracuješ, takže pokud nenastoupíš do práce, tak zbývá jen ten UP.
15. kvě 2010 v 16:52  • Odpověz
Jdi na stranu:   Zruš
Téma bylo zamčeno adminem. Není možné přidávat další odpovědi.