• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Mateřská 2010

(Zamčená)
23. května 2011 
bu bu - jestli máš stále zaměstnavatele, tak máš znovu nárok na mateřskou :wink:
31. kvě 2010 v 18:14  • Odpověz
vojtisku díky, no mě právě jak jsme byli s malým na preventivce sestřička postrašila, že si mám zjistit, jestli budu mít nárok na mateřskou, když půjdu na nemocenskou a nic neodpracuji
31. kvě 2010 v 18:52  • Odpověz
@bu_bu buď v klidu, to je obecně rozšířená fáma... bohužel někdy i mezi účetními...
1. čer 2010 v 11:14  • Odpověz
ahoj holky,
nevíte jak to je, když půjdu na neschopenku a mezitím mi skončí smlouva na dobu určitou. Bude pak ta neschopenka dál pokračovat? Budu muset jít na pracák nebo se někde hlásit?
2. čer 2010 ve 20:40  • Odpověz
ha.slerka - neschopenka ti poběží pořád dál, ikdyž ti skončí mezitím smlouva, po ukončení neschopenky půjdeš na pracák.....při neschopnosti ne.
3. čer 2010 v 07:40  • Odpověz
díky a můžu z neschopenky rovnou přejít na mateřskou? A je nějaký rozdíl, když nastoupím už od 8týdnů a ne 6 týdnů před termínem porodu? Někdo někde napsal, že stát nezná těch 8 týdnů, což nechápu.
6. čer 2010 v 10:09  • Odpověz
Ahojky,nevim kdo o tom rozhoduje a nevim jaky je v tom rozdil zda 6 ci 8 tydnu pred TP nastoupit,ale neni problem nastoupit z nemocensky. Ja jsem mela u sveho obv.gyndr zadost pripravenou 8 tydnu pred,ale vzhledem k tomu,ze mi narok na materskou utekl o 14 dni,tak zustanu na neschopence az do konce 6i nedeli a az pak nastoupim automaticky na rodicak 4 lety.
6. čer 2010 v 10:34  • Odpověz
@ha.slerka pokud na mateřskou budeš mít nárok, tak můžeš. Podmínky jsou 2 - mít "odpracovaných" 270 kalendářních dní za poslední 2 roky a ke dní nástupu na mateřskou buď zaměstnána nebo v ochranné lhůtě, která je 180 dní od ukončení PP, nebo stejně dlouhá jako poslední zaměstnání, pokud bylo kratší než 180 dní.
Z neschopenky asi rozdíl není, jen pokud bys honila ten nástup do 180 dní... a nevím co myslíš tím posledním, nástup na mateřskou zákon jasně určuje v rozmezí 6-8 týdnů před TP, s tím, že přesný den nástupu volíš ty. Jediné z čeho někteří usuzují, že to jde jen 6 týdnů před, když jdeš z neschopenky je to, že pokud máš nárok na mateřskou, tak ti doktor MUSÍ ukončit neschopenku nejpozději 6 týdnů před TP, nebo k datu nástupu na PPM, pokud jdeš dříve.
6. čer 2010 ve 13:10  • Odpověz
Ahojky, prosím o radu. Na MD jsem nastoupila 23. 5. a dnes mi přišel dopis s OSSZ . Denní výše peněžité pomoci v mateřství mi určili 288kč. Ta dávka je spočtena postaru nebo už ponovu? Od června se přece zvedla mateřská ze 60% na 70% z platu a já tu žádný rozdíl mezi květnem a červnem nemám. Díky za odpovědi.
7. čer 2010 v 10:52  • Odpověz
@l.u.c.i.e Já myslím že to platí až od července.Takže první vyšší peníze budou v srpnu.
7. čer 2010 ve 13:24  • Odpověz
@bufina Ale ten rozdíl ti pak zpětně vyplatí.
7. čer 2010 ve 13:25  • Odpověz
ahoj holky surne prosim o pomoc :fearful: ,,27.5.. mi doktor ukoncil neschopenku a taky vypsal papir na materskou,,tak sem to odnesla do zamestnani..a ted nevim jestli uz ted v cervnu dostanu neake penize,,anebo jestli jeste nekam mam jit neco vyridit sem z toho jelen :confounded: .prosim porodte,,dekuji moc
7. čer 2010 ve 14:04  • Odpověz
@kikulienkaaa jasně dostaneš, bude to ve dvou platbách, jednak nemocenská za 1.5. - 27.5. a pak mateřskou za 28.5. - 31.5., ta nemocenská by měla přijít plus mínus ve stejném termínu jako ti chodila, ta mateřská může trvat déle, ale zas při té obr sumě, kterou to bude za ty 3 dny dělat se to dá přežít...
7. čer 2010 v 18:50  • Odpověz
dekuji moc za odpoved..takze jani ,,nemusim nikam behat a nic uz vyridit?hned se mi ulevilo,, :slight_smile: ..dekuji mocinko :wink:
7. čer 2010 v 19:08  • Odpověz
@kikulienkaaa nene, to vyřizuje zaměstnavatel, ty bys to musela řešit, jen kdyby ti mateřská nedorazila vůbec, nebo s ní byl jiný problém, jinak máš klid a budeš řešit až po porodu žádost o porodné a po ukončení mateřské žádost o rodičák
7. čer 2010 ve 22:23  • Odpověz
8. čer 2010 v 07:55  • Odpověz
@l.u.c.i.e se v těch jejich tabulkách teda moc neorientuju :grinning: Ale to hlavní tam je. Já mám právě mateřskou od 20.12.09 do 10.7., tak nám ty penízky v říjnu aspoň vrátí.
8. čer 2010 v 10:08  • Odpověz
@l.u.c.i.e Lucko, tak tou tabulkou jsi mě potěšila :wink: manža prohlásil, že se budem moct rozšoupnout :grinning: no jsem zvědavá kolik mi pak v srpnu přijde na účet :sunglasses:
8. čer 2010 ve 22:48  • Odpověz
@michamicha dneska mi na účet přišla část mateřské od 23. 5. do 31. 5. To je teda fofr. Vůbec jsem to tak rychle nečekala. Zbytek nemocenské ještě ani nedorazila... Jsem taky zvědavá kolik to pak bude :slight_smile:
9. čer 2010 v 09:04  • Odpověz
Podle toho co jsem četla na odkazu od l.u.c.i.e. ,tak jsem to pochopila tak,že za červen bude vyplacena ta nízká mateřská,ale žádný doplatek za červen nikdo nedostane,je tam psáno,že doplatky budou pouze za leden až květen a ta vyšší mateřská bude až od července. Pochopila jsem to dobře? Přijde mi to trochu divné.
9. čer 2010 v 15:18  • Odpověz
ti co nastoupí mateřsko od 1.7.2010 budou už mít zase mateřskou vyšší cca o 10%, těm co nastoupili od 1.1.2010 a mateřskou jim pokrátili, tak v říjnu by měli doplatit do té vyšší mateřské :slight_smile:
9. čer 2010 v 15:37  • Odpověz
a kdy tipujete, že nová vláda mateřskou nebo rodičák sníží? a kdy zruší porodné?
9. čer 2010 v 15:40  • Odpověz
Nevím, tipuji že by mohli od nového roku, tedy to snížení... na zrušení porodného se podle mě nedohodnou. I když já bych byla pouze pro snížení rodičáku, přestože mě se bude příští rok týkat ten rodičák, mateřská už moc ne, ale tahle dávka je na dlouho a berou ji všichni, takže i při relativně malém snížení je to slušná úspora. Naopak mateřskou bych nechala vysokou, půl roku a jen pro pracující není zas tak dlouho, tam si myslím že to zas až tolik nepřinese a koneckonců třeba na podporu v nezaměstnanosti má nárok člověk znova zas po půl roce ale na MD jsou maminky v průměru 2x za život, to by mohl stát nějakou tu korunu pustit...
9. čer 2010 v 17:13  • Odpověz
jani,,a prosim te a oni ,i poslou neake to rozhodnuti ?ze kolik toho budu dostavat? :sweat_smile: promin za tolik otazek
9. čer 2010 v 19:57  • Odpověz
myslím, že rozhodnutí neposílají... ale jistě to nevím... ale na výpisu z účtu je uvedena denní dávka
9. čer 2010 ve 20:20  • Odpověz
to vojtisek2007, ale na stránkách www.cssz.cz právě píší,že doplatek bude pouze za leden až květen a ta vyšší mateřská až od července,a za červen bude pouze ta nižší... pouze ty,které nastoupí mateřskou po 1.6.2010 dostanou tu vyšší i za červen,alespoň tak jsme to doma pochopili
9. čer 2010 ve 22:34  • Odpověz
@sara36 Je to bohužel tak, do přechodných ustanovení zákona se vloudila chybka a je to patrné až po důkladném rozboru věty, bohužel si toho nikdo nevšiml, určitě to nebyl úmysl.
Jiank já bych nechala mateřskou i rodičák, zdá se mi to teď dobře nastavené, ale zrušila bych porodné. Dávka, kterou dostane každá včetně té, která nechá ditě v porodnici, se mi zdá naprosto nesmyslná.
10. čer 2010 v 07:30  • Odpověz
@vycu s tím porodným s tebou naprosto souhlasím :wink:
10. čer 2010 v 09:49  • Odpověz
Taky s porodným souhlasím, popřípadě bych ho snížila o polovinu.
10. čer 2010 ve 13:53  • Odpověz
Holky já teda nevím ale já byla ráda za to porodný aspoň se nám něco vrátilo za nakupování výbavy na mimčo tak bych to nerušila.Spíš pokud chtějí šetřit tak by měly nejdřív začít u sebe když berou takový peníze a to nemluvím o vyhodách.
10. čer 2010 ve 13:56  • Odpověz
Jdi na stranu:   Zruš
Téma bylo zamčeno adminem. Není možné přidávat další odpovědi.