• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Mateřská 2010

(Zamčená)
23. května 2011 
Mně první mateřská přišla asi 15. následujícího měsíce a potom ještě doplatek někdy 21 (blbě mi to spočítali). A další měsíc už mi přišla vcelku kolem 10.
20. čer 2010 v 11:32  • Odpověz
Prosim o radu... nevite nekdo jakym zpusobem se vypocitava materska, pokud jsem od 4 mesice na rizikovem - tedy na neschopence? Pocita se to jako prumerna mzda za poslednich 12 mesicu co jsem pracovala (kveten 2009 - kveten 2010), nebo je to 12 mesicu pred nastupem na normalni materskou, tedy vcetne nekolika mesicu s neschopenkou?

Diky moc :slight_smile:
20. čer 2010 ve 12:31  • Odpověz
terak - je to 12 měsíců před nástupem na mateřskou, ale nemocenská se přeskakuje, tak se to posune vlastně na těch 12měsíců kdy jsi opravdu brala plat, a ne nemoc.dávky. a nepočítá se to jako průměr, ale z hrubé mzdy
20. čer 2010 v 15:07  • Odpověz
Ahoj holky,
nevím jestli jsem zrovna na správné diskusi, ale potřebuju poradit...
Mám jednoho syna, kerému budou 2.4.2010 tři roky. Čekáme ale druhé mimi a od 25.května jsem na nové mateřské. Ale, od OSSZ mi za období 26.5.10-31.5.10 přišlo 990,-kč. A dneska jsem zjistila, že mi pracák poslal 7600,-kč. To ale nějak nechápu! Proč pracák, já jsem jenom přestoupila z rodičovské na mateřskou a těch peněz je taky víc, nebo se pletu? Nerozumím tomu, jestli máte někdo radu, prosím o vysvětlení! Díky díky :sweat_smile:
22. čer 2010 v 16:11  • Odpověz
@prin tipuju, že 3 roky budou synovi 2.4.2011... jinak to celé nechápu...
Budu předpokládat, že ti mateřskou spočítali správně a že si nastoupila až od 26.5., takže mateřskou posílá OSSZ a to je správně.
Ale když nastupuješ na další mateřskou, tak musíš ty na UP oznámit předčasné ukončení rodičáku, což si podle plateb neudělala, proto ti přišel celý rodičák. Takže je třeba dojít na pracák ukončit rodičák a zároveň po tobě budou chtít vrátit 990,- Kč o které ti poslali víc a asi by tam chtělo dojít co nejdřív, aby nestihli poslat další RP.
22. čer 2010 v 16:29  • Odpověz
jé, no jasně že 2011, jsem to spletla :wink: Aha, tak to jsem nevěděla, ale zítra tam zaběhnu ať je to v pořádku! Moc moc děkuju! Já mám účetní v práci naprd, vůbec mi neuměla poradit :unamused:
22. čer 2010 v 16:52  • Odpověz
@j.a.n.i @vojtisek2007 - holky, prosím o odpověď - plyne mi z dohody o provedení pracovní činnosti nárok na PPM? Asi ne, co :unamused:
Ještě mám jeden dotaz - v případě, že bych převedla na manžela po porodu péči o dítě a on by si vybral 2letý rodičák (na který má nárok), je možno být doma tři roky - vím, že bych rodičák nedostávala, ale jestli je možnost být doma z důvodu pečování o nezletilou osobu nebo tak něco a jestli by mi stát platil nemocenské pojištění. Díky E.
23. čer 2010 v 19:35  • Odpověz
Tedy dohoda o pracovní činnosti, aby to bylo správně :slight_smile:
23. čer 2010 v 19:42  • Odpověz
Omlouvám se, ale ještě mám jeden dotaz: pokud by mi nárook na PPM a následnou volbu délky rodičáku nevznikl (jakože asi nevznikne :sweat_smile:) a převáděl by se na manžela - dostal by zpětně i PPM nebo se jedná pouze o rodičovský příspěvěk (včetně délky volby o kterou mi především jde) ? Kdy se může případně o PPM na manžela žádat a kdy by PPM dostal?
23. čer 2010 v 19:52  • Odpověz
ahojky holky mám dotaz - pokud pracuji a budu muset jít na začátku těhotenství na neschopenku - tak jak si spočítám měsíční ,,výplatu“?
Děkuji
23. čer 2010 ve 20:01  • Odpověz
@bebss myslím, že jsem někde četla, že neschopenka se z nějakého toho výpočtu vylučuje, takže se ti bude mateřská počítat normálně z platu
23. čer 2010 ve 20:03  • Odpověz
@pampeliska1 Takže když pujdu marodit hned na začátku těhu tak mě platí firma stejnou mzdou? Pokudy dobře rozumím?
23. čer 2010 ve 20:08  • Odpověz
@bebss aha, já jsem myslela, že se ptáš na výpočet mateřské. No jestli půjdeš na neschopenku, tak budeš dostávat normální nemocenskou, která se vypočítává z hrubé mzdy, pokud se nepletu. Spočítat si to můžeš třeba tady : http://www.penize.cz/kalkulacky/nemocenska-2010
23. čer 2010 ve 20:13  • Odpověz
@pampeliska1 - z odměny na Dohodu o pracovní činnosti platí zaměstnanec i zaměstnavatel zdravotní i sociální pojištění, stejně jako při pracovním poměru. Výjimkou je příjem do 1999 Kč za měsíc. Z takového příjmu nemusí platit zdravotní ani sociální pojištění zaměstnanec ani zaměstnavatel. Takže jestli splníš další podmínky - 270dnů účasti na nemoc.pojištění za poslední dva roky před nástupem na PPM, tak na ní nárok máš.

23. čer 2010 ve 21:18  • Odpověz
@pampeliska1 - jenom kdyby ten příjem byl do těch 1999, tak potom by ti nárok nevznikl,protože z téhle částky se sociální pojištění neodvádí.
23. čer 2010 ve 21:19  • Odpověz
@vojtisek2007 moc díky za odpověď :slight_smile: Ještě by mě zajímalo, jak by se tedy PPM počítal kdybych měla fakt příjem jenom ty 2000 měsíčně.. To by se počítalo z této částky? :sweat_smile: A ještě další dotaz: to bych se vlastně nemusela přihlašovat na ÚP, když z té DPČ vlastně pojištění odvádím.. Snad poslední dotaz: když mám TP cca 5.1.2011, tak by mi měla stačit DPČ od 1.6.2010?
23. čer 2010 ve 21:51  • Odpověz
@vojtisek2007 Omlouvám se, že tě tak zahlcuju dotazy, ale chtěla bych o tom vědět co nejvíc, jestli zítra půjdu za zaměstnavatelem, kde mám zatím jen dohodu o provedení práce :sweat_smile: Kolik by on musel na mě platit, kdyby se to změnilo na dohodu o prac. činnosti při příjmu dejme tomu do 3000Kč/měsíčně? Zrovna mají krizi, tak aby na mě moc netratili...
23. čer 2010 ve 21:55  • Odpověz
@vojtisek2007 Jsem fakt hrozná, pořád nad tím přemýšlím a napadají mě dotazy - pokud bych např. jeden měsíc nevydělala ty 2000 (třeba v září 2010), tak mi nárok na PPM zaniká, protože ten měsíc neodvedu povinné pojištění? Popř. můžu z tohoto prac. poměru jít na nemocenku - započítává se mi doba na DoPČ? A jak dlouho bych musela pracovat na DoPČ, abych mohla jít na neschopenku a nezanikl mi nárok na PPM? Díky moc moc moc
23. čer 2010 ve 22:01  • Odpověz
ahojky zdravím vás chtěla jsem se zeptat jak chápete tenhle článek '? Nástup na mateřskou dovolenou z rodičovské
Pokud nastupujete na mateřskou dovolenou z rodičovské dovolené - tj. čekáte druhé (třetí) dítě - platí, že na peněžitou podporu v mateřství máte nárok, pokud na ni nastupujete do 3 let věku prvního (předcházejícího) dítěte. Pokud na mateřskou nastupujete po uplynutí delšího období a v mezičase jste nepracovala (neplatila 270 dnů nemocenské pojištění), nárok na proplácení mateřské nemáte a pobíráte rovnou rodičovský příspěvek.

23. čer 2010 ve 23:42  • Odpověz
:frowning2: Dodávám k tomu malá mněla rok když sem nastoupila do zamněstnání a pracovala jsem tam 13 mněsícu skončila jsem tam pracovat 12.10.2009 takže 270 ndnu placené nemocenské pojištění mám a ne jen to ale více dnu protože rok má více dnu :slight_smile: ale ja teda nechapu proč mi řekla soc.pracovnice že nemám nárok na tu mateřskou když sem pracovala ,sice ted nepracuju ale pracovala jsem prosím vysvětlíte mi to někdo potože podle článku bych narok mněla mala ma tři roky 7 září a já mam termín 14 září.Poradte prosím :frowning2:
23. čer 2010 ve 23:47  • Odpověz
Luci: termín 14.9. je termín porodu nebo nástupu na PPM? Pokud porodu, nárok bys mít měla, protože na PPM jsi nastoupila dřív, než byly malé 3roky. Pokud je to ale nástup na PPM, musela bys 8.9. nastoupit do práce a pak 14.9. na PPM...snad by to vyřešila neschopenka...záleží, jak se dohodneš v práci (předpokládám, že pracovní poměr trvá - nedostala jsi během rodičovské dovolené výpověď?)
24. čer 2010 v 08:20  • Odpověz
@pampeliska1 - zaměstnavatel by za tebe odváděl to samé, jako při klasickém pracovním poměru, zdravotní,sociální...a výše mateřské (neschopenky) by se odvíjela od těch 2tisíc, když to budou dva tisíce, když v měsíci vyděláš míň, tak by ti nárok zaniknout neměl, protože se berou v potaz dva roky zpět musíš mít 270dnů - tak ikdyby ti nějaký ten měsíc vypadl, tak by si to měla dát dohromady....jen když nedosáhneš v měsíci těch dvou tisíc musíš si sama zaplatit zdravotní, protože v tu chvíli si pro zdravotní pojištovnu osoba bez zdranitelných příjmů, a nahlásit to musíš do 8mi dnů.....na nemocenskou bys taky normálně měla mít nárok, pokud budeš mít nad ty dva tisíce. Ty už tu dohodu máš, nebo se na ní teprve chystáš ????
24. čer 2010 v 11:24  • Odpověz
@lucinecka222 podstatná je informace - máš aktuálně trvající pracovní poměr nebo ne? tj. drží ti někde místo, kam se můžeš vrátit?
24. čer 2010 v 16:13  • Odpověz
@clerens Ahojky pracovní poměr už nemám,dostala sem výpověd dohodou toho 12.10.2009 takže už nepracuju :frowning2: 14.9. je termín porodu.
@vojtisek2007 nemám ještě dohodu vždyit mně určitě nikam pracovat už nevemou :unamused:
@j.a.n.i ne nedrží nepracuju už od 12.10.2009 :unamused:
24. čer 2010 ve 22:30  • Odpověz
@lucinecka222 - nárok na mateřskoku mít nebudeš, protože těch 270dnů které ty sice splníš ale nejsou jedinou podmínkou pro čerpání PPM - další je, že musíš mít zaměstnavatele nebo čerpat PPM z titulu ochranné lhůty - ta je 180dnů od zkončení prac.poměru....takže když tobě skončil prac.poměr 12.10.2009 tak máš ochrannou lhůtu cca do konce dubna 2010 - a to nastoupit na mateřskou nestihneš....proto nemáš znovu nárok na mateřskou, ale rovnou ode dne porodu budeš pobírat rodičák.
25. čer 2010 v 08:03  • Odpověz
@lucinecka222 jinak to s tou dohodou jsem odpovídala pampelisce 1 ne tobě :wink:
25. čer 2010 v 08:04  • Odpověz
asi to sem nepatří, omlouvám se, ale může mi dr. vypsat neschopenku i zpětně a třeba jenom na dva tři dny? Na kontrolu jdu až v pondělí, ale ode dneška bych už potřebovala, aby mi platila neschopenka. Mám ležet, tak za doktorem nemůžu jít dnes. Doktor mi ji chtěl napsat při poslední kontrole, ale já jsem nechtěla:(
25. čer 2010 v 08:04  • Odpověz
@ha.slerka - určitě může, zkus mu třeba i dnes zavolat a domluvit se s ním....ale mě třeba obvoďák tady psal neschopenku den zpětně, protože mi bylo tak blbě, že jsem k němu ani ten den nedolezla....tak jsem mu to jen řekla, že už jsem doma od včera a potřebuju i od včera neschopenku....
25. čer 2010 v 08:06  • Odpověz
děkuju za odpověď :slight_smile: Jenom ještě asi blbá otázka, ale dá mi ji jenom na čtyři dny? když na delší dobu nebudu potřebovat a přitom budu moct být jako učitelka doma bez neschopenky....
25. čer 2010 v 10:34  • Odpověz
@ha.slerka asi jo....ale i jako učitelka můžeš být na neschopence přece dýl - jestli myslíš kvůli prázdninám :slight_smile:
25. čer 2010 v 11:08  • Odpověz
Jdi na stranu:   Zruš
Téma bylo zamčeno adminem. Není možné přidávat další odpovědi.