• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Mateřská 2010

(Zamčená)
23. května 2011 
Jenže o prázdninách bych dostávala normální plat, který je vyšší než neschopenka. I když on ten plat je vlastně vyplacená dovolená.
25. čer 2010 ve 13:03  • Odpověz
@ha.slerka aha, tak to jo....no tak jestli budeš potřebovat neschopenku jen na 4dny, myslím, že by to neměl být problém :slight_smile:
25. čer 2010 ve 13:05  • Odpověz
@lucinecka222 Tak vojtisek byla rychlejší...
25. čer 2010 v 18:30  • Odpověz
@furaha
Tak mi přišla odpověď z MPSV, mají to tam špatně.
[i]Vážená paní ..........,

ve svém e-mailovém podání se odvoláváte na obsah článku uveřejněného na internetových stránkách MPSV http://www.mpsv.cz/cs/8928 a dotazujete se, zda informace v něm uvedená o tom, že matky – samoživitelky pobírají peněžitou pomoc v mateřství po dobu 37 týdnů, je pravdivá.

Článek byl uveřejněn pod titulkem «Jaký je rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou „dovolenou“?» (poslední aktualizace provedena dne 16. 6. 2010). Naše oddělení nemocenského a úrazového pojištění, které není autorem článku, ani s ním nebyl jeho obsah konzultován, zjistilo, že text článku ve dvou následujících bodech neodpovídá platné právní úpravě.

1. S účinností od 1. 1. 2008 bylo z tehdy platného zákona č. 88/1968 Sb., o prodloužení mateřské dovolené, o dávkách v mateřství a o přídavcích na děti z nemocenského pojištění vypuštěno ustanovení o tom, že zaměstnankyni, která je neprovdaná, ovdovělá, rozvedená nebo z jiných vážných důvodů osamělá, nežije-li s druhem nebo v registrovaném partnerství, tedy „samoživitelce“, se poskytuje peněžitá pomoc v mateřství, pokud se stará o novorozené dítě, nejdéle do dne, kdy uplyne 37 týdnů od počátku poskytování této dávky. Tuto právní úpravu nepřevzal ani zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, účinný od 1. 1. 2009. Informace z webových stránek MPSV není pravdivá. V této souvislosti nadále platí, že za splnění i ostatních zákonných podmínek čerpá peněžitou pomoc v mateřství žena, porodí-li dvě a více dětí současně („vícečetné“ porody).
2. V článku je chybně uvedeno „Aby žena mohla PPM dostávat, musí být v posledních dvou letech před porodem ...“ Tato úprava platila do 31. 12. 2008. Zákon 187/2006 Sb. stanoví, že podmínku vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství nejméně 270 kalendářních dnů účasti na nemocenském pojištění musí pojištěnka splnit v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství.

Vážená paní Císařová, děkujeme Vám za upozornění. Text pod bodem 1. byl na internetových stránkách již opraven, k opravě textu pod bodem 2. jsme dali podnět.

S pozdravem
Ing. .........
vedoucí oddělení
nemocenského a úrazového pojištění[/i]

29. čer 2010 v 19:52  • Odpověz
vycu - poslali mi úplně stejný mail :slight_smile: díky! a pro mne holt škoda, já fakt sama jsem, bez alimentů - ale chápu, že to diskriminovalo vdané ženy, že se pod tu hlavičku mohl nacpat kde kdo.
30. čer 2010 v 08:41  • Odpověz
furaha: tak treba ti to doplati na te socialce,kdyz nemas ani alimenty...ja to jeste stihla ty tydny,ale vim ze ted uz je to jinak
30. čer 2010 v 09:37  • Odpověz
Ahoj, nevíte jestli už v červenci přijde zvýšená mateřská? Platí to od června tak by mohla za červen přijít už v červenci ne :slight_smile: . Vim že doplatek od ledna dostanu až v říjnu ale někde píšou že zvýšená bude už v červenci a někde že až v srpnu :unamused:
3. črc 2010 v 11:26  • Odpověz
market, našla jsem toto http://www.mesec.cz/aktuality/nektere-maminky-prijdou-o-zvyseni-materske-za-cerven/ :wink:

dle mého by to tedy mělo být už teďky v červenci. Jen jsem nějak netušila, že ten doplatek bude až v říjnu, jsem myslela, že to všechno přijde najednou :unamused: , ale zas před vánocemi se to bude asi hodit víc :stuck_out_tongue_closed_eyes:
3. črc 2010 ve 14:00  • Odpověz
takže tam píšou že až v srpnu :unamused: , stejně půjdu ve středu na sociálku nahlásit délku rodičáku tak se ještě poptam :wink: . Počítala jsme že to pošlou už ted, chtěla jsem koupit malýmu židličku ale takhle jí koupim až v srpnu :wink:
3. črc 2010 v 15:40  • Odpověz
@marketa137 v červenci ti příjde už ta vyšší mateřska, je to za červen :dizzy_face:
4. črc 2010 v 19:46  • Odpověz
Tak holky za červen to nepřijde. je nějaká díra v zákoně a jen ty co nastoupí na mateřskou v červnu tak jí dostanou vyšší. Ostatní dostanou doplacenou od ledna až do května ale červen každopádně dostanou tu nižší a nikdo jim jí nedoplatí :unamused: . Ve středu jdu na socku tak se ještě poptam tam ale tohle je napsaný i na jejich stránkách :unamused:
4. črc 2010 ve 20:04  • Odpověz
@marketa137 máš pravdu, zákon je špatně nastaven, a ty co nastoupili mateřskou v červnu už dostanou tu vyšší, ale doplácet do té původní se bude v říjnu - a to za leden-květen
6. črc 2010 v 16:21  • Odpověz
tak to jsem netušila :angry: :angry: :angry: :angry: chjo, ale aspoň že je ten doplatek a to zvýšení

holky nestalo se vám některé, že jste nedostaly ze sociálky ten výměr a papír o přiznání mateřské?
6. črc 2010 v 16:27  • Odpověz
@moninka já si pro všechny papíry byla na sociálce
7. črc 2010 v 08:12  •  1 dítě  • Odpověz
co jsem slyšela, tak to chodí poštou, tak já nevím....
7. črc 2010 v 10:03  • Odpověz
@moninka žádný papír se socky o přiznání mateřské a její výše nechodí, bu´dto si tam sama pošleš papír na potvrzení nebo nemáš nic....a poznáš kolik máš jen podle toho, co ti přijde na účet.....
7. črc 2010 ve 13:35  • Odpověz
Holky asi to sem nepatří ale nevím kam jinam to napsat.Momentálůně jsem na RD a jsem zaměstnaná.Chtěla jsem se tedy zeptat jestli mám nárok na odstupný a v jaký výši když se firma zavře?Díky za odpověď
7. črc 2010 v 15:15  • Odpověz
@jajik25 já si myslím že na 3 měsíční
Známé přišlo kolik bude brát na mateřské
7. črc 2010 v 15:19  •  1 dítě  • Odpověz
@jajik25 ve výši platu by to mělo být.
7. črc 2010 v 15:20  •  1 dítě  • Odpověz
mě taky ze socky žadnej vyměr nepřišel, jen mam vždycky na vypisu z učtu vypsanej pruměr na den :dizzy_face:
7. črc 2010 v 15:57  • Odpověz
ahoj holky nevím jestli jsem tu správně, ale určitě mi dokáže poradit kdy, kde mám žádat o mateřskou, termín porodu mám 20.10.2010 mateřskou asi kolem 20.8.2010 kdy mám tedy žádat o mateřskou a co všechno potřebuji
děkuji za info od zkušenějších :wink:
8. črc 2010 v 11:17  • Odpověz
@lowe papír na mateřskou by ti měl vypsat doktor a odevzdáš ho v práci, nic jiného k tomu nepotřebuješ
8. črc 2010 v 11:42  • Odpověz
@j.a.n.i: děkuji moc za info, teď jsem zrovna domluvila s účetní a prý nemám nárok na celou dovolenou když budu končit cca toho 20.8. ale jen na 13 dní cca, tak to mi udělala čáru přes rozpočet už jsem tu nechtěla v srpnu být :angry: :rolling_eyes:
8. črc 2010 v 11:55  • Odpověz
@lowe ..tak to jsi mě teda dostala, nastupuju na mateřskou cca. taky v polovině srpna a měla jsem zato, že mám nárok na celou dovolenou, takže jsem hned volala naši personalistce a ta mi řekla, že jsem odporacovala celý rok, takže mám nárok na celou dovolenou, to co si nevyberu se mi převede do dalšího roku a až skončím pobírání mateřské dovolené a budu navazovat v rodičákem, tak si plynule vyberu tu dovolenou, takže mi zároveň poběží rodičák + dotanu ten měsíc vyplacenou dovolenou od zaměstnavatele... nemyslím si, že by mě můj zaměstnavatel chtěl přeplatit, jen si díky tomu, že jsme velká fima nedovolí jít proti zákonu....takže bych si těch 13 dní ještě někde ověřila...
8. črc 2010 ve 14:23  • Odpověz
verneo: fakt? tak to koukám, mě zase účetní řekla, že právě neodpracuji celý rok, tak mám nárok jen cca na těch 13 dní, tak jsem z toho jelen
no my jsme tak střední firma, takže nás dost zaměstnavatel obírá, já pořád nevěděla proč mi každý měsíc ubírá cca 500kč, protože jsem si myslela, že mateřskou platí stát, ale on jí platí zaměstnavatel, tak už vím proč...ještě že to vrátili na loňskou úrověň
díky za info ještě se na to optám

takže se myslí, celý min. rok?
takže když nestihneš tento rok vybrat dovo celou, tak Ti třeba příští rok bude muset vyplatit zbývající dovolenou jo
tedy jsem z toho jelen, ale jak z nám naší účetní a šéfa, budou mě chtít obrat :frowning2:
8. črc 2010 v 15:01  • Odpověz
Mám termín 31.12. Tipuju že mateřská nebude pokrývat ani základní potřeby, porodné bude od nového roku zrušeno, no super. Vždycky jsem si uměla všechno "správně" načasovat. Ale ať je hlavně mimi zdravé :slight_smile: Čím jiným se utěšovat
8. črc 2010 v 15:07  • Odpověz
@lowe
1. mateřskou platí stát, nikoliv zaměstnavatel, ten s tím nemá nic společného...
2. mateřská se počítá jako odpracované dny, takže máš nárok na celou dovolenou...
3. možná by se dala získat i dovolená za příští rok, kolik máte roční nárok a kolik už máš vybráno letošní?
8. črc 2010 v 15:25  • Odpověz
@lowe,
já rodila letos v lednu, dnem porodu jsem nastoupila zároveň i na mateřskou, neb jsem rodila předčasně, když jsem se ptala účetní jak to mám s dovolenou, tak mi odepsala, že mám nárok na celou plus to co mi zbylo z loňska a vyčerpám si ji poté co mi skončí mateřská. A kde jsi prosímtě přišla na to, že mateřskou platí zaměstnavetel? Mateřská jde z nemocenského pojištění, tudíž ji vyplácí stát přes českou správu sociálního zabezpečení :slight_smile:. Možná, že u vás máte něco navíc v kolektivní smlouvě, to by pak byla jiná.
8. črc 2010 v 15:30  • Odpověz
karmenta: tak to je děs, to ani nevím, ale to není oficiální, že ruší porodný ne?
j.a.n.i:1: tak to mi účetní kecala, že jí platí zaměstnavatel, se v tom fakt nevyznám
2: no vidíš to, to jsem nevěděla, ty jsi šikulka
3: mám vybrané 2 dny, příští týden mám celý týden dovo, takže 5 dnů, a máme 20 dní/rok, tak mi zbývalo akorát 13 dovybrat v tom srpnu, ale teď jsem z toho jelen

@miluse: mě to řekla účetní...asi je taky magor jako já dnes
ne to určitě nemáme nic navíc

tak ste mě uklidnily, já jí to řeknu, že mám prostě nárok na celou dovo a basta :stuck_out_tongue_closed_eyes:

jé holky já vás nemít :slight_smile:
8. črc 2010 v 15:40  • Odpověz
lowe, kdysi to tak bylo, že mateřskou stejně jako nemocenskou, pokud měla firma více jak 25 zaměstnanců, tak platil zaměstnavatel... ale od loňského roku je tomu jinak a vše platí stát. :wink: Jukni na stránky čssz anebo ministerstva práce a sociálních věcí :wink: , popř. do zákoníku práce.
8. črc 2010 v 15:50  • Odpověz
Jdi na stranu:   Zruš
Téma bylo zamčeno adminem. Není možné přidávat další odpovědi.