• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Mateřská 2010

(Zamčená)
23. května 2011 
@miluse no, on to ani ten velký zaměstnavatel neplatil, pouze vyplácel a pak to účtoval proti odvodům, takže i dříve to platil stát, jen ty peníze tekly přes zaměstnavatele...
8. črc 2010 v 18:42  • Odpověz
@j.a.n.i - jj... jsem to jen chtěla nějak lépe vysvětlit :grinning:
8. črc 2010 ve 20:25  • Odpověz
:wink: holky, vy jste třída, takhle se vyznat... super přehled, to já v tom tedy chodit vůbec neumím a jsem ostuda
díky moc za rady, oškubat se nenechám :wink:
9. črc 2010 v 07:51  • Odpověz
Ahojky holky, co jsem četla, tak porodné zůstává :slight_smile:
Nevíte jak je to s nástupem na mateřskou? termín porodu mám v průkajdě 11.11.2010, ale doktor mi říkal že to vidí spíše na 8.11. Chtěla bych nastoupit na mateř. co nejdříve, to je těch 8 týdnů- takže 11.9.? nevíte také, zda se k příjmu do mateřské počítají k výdělkům i příjmy z dohod o provedení práce? Děkuji mockrát!
9. črc 2010 v 15:38  • Odpověz
@roni010 Dohody o provedení práce se nepočítají, protože nezakládají účast na nemocenském pojištění. A ono i kdybys měla DPČ, tak bys v ní musela splnit samostatně ty samé podmínky jako v HPP, aby se ti započítala, takže těch 270 dní.
9. črc 2010 v 18:47  • Odpověz
Ahojky,
holky chci se zeptat, teď 15. mi končí mateřská a v listopadu budu nastupovat na druhou. To se mám teď nahlásit na pracák normálně? A co budu dostávat za peníze od toho listopadu? Byla jsem se ptát na OSSZ a tam mi vůbec neporadili, jen, že prý nemám nárok na mateřskou a budu pobírat jen PPM, je to možný?
9. črc 2010 v 18:54  • Odpověz
jani: děkuji moc :slight_smile:
9. črc 2010 ve 21:01  • Odpověz
@smoulinda a máš zaměstnavatele ??? Drží ti někde místo ? Jestli ano, tak na tu chvilku jít buď do práce nebo na neschopenku, pak 6-8týdnů před porodem na mateřskou a potom normálně rodičák na tolik let kolik si zvolíš.. Jestli nemáš zaměstnavatele, tak na úp, a ode dne porodu budeš mít rovnou rodičák v té 4leté verzi, nebudeš mít žádnou mateřskou.
9. črc 2010 ve 21:40  • Odpověz
@vojtisek2007 nemám zaměstnavatele, když jsem byla poprvé těhotná, tak jsem nastoupila na neschopenku v práci v e3 měsíci těhotenství, tedy 22.12.2006, ale smlouvu jsem měla jen na dobu určitou do 31.1.2.2006. A to musím mít ten rodičák 4 roky? To si nemůžu vybrat? Ale vlastně jestli na něj nastoupím dnem porodu, tak to vlastně nebude do miminka 4 let, že :sweat_smile: bože, to je hrozný jak je to zmatený :confounded:
10. črc 2010 v 07:13  • Odpověz
@smoulinda - jojo, ten rodičák budeš mít automaticky na 4roky, vybírat si můžou jen ty maminy , kterým vznikl nárok na mateřskou, což tobě nevznikne.....a bude do čtyř let dítěte...když se narodí např. 24.12.2010 tak rodičák budeš mít do 24.12.2014. Takže teď 16 se jdi nahlásit na pracák, stejně ti žádnou práci neseženou, ale mohla bys dostat nějakou tu korunu podpory, to nevím, a zaplatí za tebe zdravotní a sociální...pak po šestinedělí tě z evidnece vyřadí....
10. črc 2010 ve 13:28  • Odpověz
@roni010 ahoj, já četla že porodné zůstane na první dítě pokud příjem rodiny není větší než 2,4násobek životního minima. což je nesplnitelné pokud pracuješ
10. črc 2010 ve 13:33  • Odpověz
holky a jak to je,když jsem před nástupem na mateřskou vybrala jen část dovolené a na zbytek prý nastoupím po mateřské. Takže rodičák mi začne až potom nebo to je najednou? A jak je to s penězma? Zaměstnavatel mi normálně proplatí dovču....
10. črc 2010 ve 13:56  • Odpověz
@moninka můžeš pobírat současně dovolenou a rodič.příspěvek :wink:
10. črc 2010 ve 13:58  • Odpověz
aha a jak dlouho před koncem mateřské jste vyřizovali rodičák?
a musím na sociálce hlásit, že budu mít i tu dovoenou?
10. črc 2010 ve 14:01  • Odpověz
@vojtisek2007 moc díky za odpovědi, úplně žasnu jak se v tom orientuješ :dizzy_face: a to musím jako povinně na ty 4 roky nebo můžu jít třeba jen na 3? Protože ten čtvrtý rok nebudu brát těch 7600 ne?
10. črc 2010 ve 20:09  • Odpověz
Ahoj holky, můžete mi prosím nějaká poradit? Teď jsem na rodičovské dovolené s první dcerou a v únoru 2011 nastoupím na MD s druhým dítětem. Jak to bude následně s rodičovským příspěvkem? Vím že na příspěvek na MD mám nárok, jelikož mám stále zaměstnavatele, ale dnes mě trochu postrašili kamarádi, že si nebudu moct vybrat délku RD a automaticky půjdu na 4letou variantu. Co je na tom pravdy, dost mě to vyděsilo.
Děkuji za odpověď
10. črc 2010 ve 20:18  • Odpověz
@moninka Doufám, že se "neseknu" v odpovědí, ale myslím si, že to bylo takhle - Žádost o rodičák: potřebuješ 3 formuláře - Žádost o rodičovský příspěvek, Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku, Žádost o rozhodnutí o volbě nároku na rodičovský příspěvek. Nejdříve vlastně jen ty dva první. Ta poslední se zařizuje až kolem 21 měsíce dítěte - tedy pokud by jsi nebyla doma jen na 2 roky. V tom případě by ji to zařizovala už teď. Formulář "Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku" musíš dát vyplnit ještě na svojí spádovou ČSSZ (odkud máš mateřskou) - řídí se to prý podle sídla zaměstnavatele. Já tam volala a oni tam ty formuláře mají a vyplněný mi ho sami poslali domů (byl to celkem fofr). Zařizovala jsem to asi 14 dní před nástupem na rodičovskou. Budeš to předkládat spolu s formulářem "Žádost o rodičovský příspěvek" na vaší sociálce. Tenhle formulář vyplníš a dáš podepsat i manželovi / druhovi. Pak s tím nakráčíš na sociálku a je to vyřízené raz dva. Já jsem si rodičák zařizovala cca 14 dní před koncem mateřské.

O dovolené jsem nic nehlásila - nikdo se na to neptal. Teď už mám dovolenou za sebou. Já jsem ke konci mateřské požádala zaměstnavatele o čerpání dovolené. Měla jsem zbytek 10 dní z minulého roku a zároveň nárok na plný počet dní za stávající rok př. 25 dní. Takže jsem celkem čerpala 35 dní. Na plný počet dní máš nárok, pokud v roce, kdy nastupuješ na rodičovskou, jsi byla na mateřské 60 dní (bere se jako odpracované dny). Pokud by jsi v takovémto případě nezažádala o čerpání dovči a chtěla jí čerpat až po rodičovské, tak by ti ty dny krátili a bylo by to nevýhodné - přišla by jsi o korunky. V jednom měsíci pobíráš penízky za dovolenou i rodičovský příspěvek :slight_smile:.

Jen upozornění - já jsem měla v jednom měsíci souběh mateřské a rodičovské. Rodičovská mi dělala tak kolem 6000 Kč a sociálka to v tomto případě řeší tak, že mi doplatila pouze peníze do výše 7600 Kč (výše rodičovského příspěvku). Je to tak ze zákona. Takže pokud budeš mít v jednom měsíci souběh a měla bys víc, jak 7600 mateřskou, tak ti sociálka už nic v tomto měsíci nedá. Jsou to chytráci :frowning2:.
10. črc 2010 ve 20:35  • Odpověz
ahojte, mám takový dotaz: teď od 1.7. jsem nastoupila na částečný úvazek do zaměstnání a včera jsem zjistila, že jsem těhotná (neplánovaně - ale co už :slight_smile:). Termín porodu vychází zhruba na 10.3.2011. Pracovní poměr, ze kterého jsem pobírala PPM a čerpala RD u prvního dítěte, skončil uplynutím doby určité k 31.12.2009. Pokud v novém zaměstnání přečkám zkušební dobu, budu mít nárok na PPM? Odpracovat 270 dní do porodu nestihnu, ale pochopila jsem, že se do této doby počítá i rodičovská dovolená z předchozího zaměstnání, když byla v posledních dvou letech - je to tak?
Mateřská se potom ale bude počítat jen z toho částečného úvazku, že ano?
Předem díky za odpověď :slight_smile:
10. črc 2010 ve 21:06  • Odpověz
@lura
takže jeen tem formulář dávám na sociálku podle bydliště a druhou podle zaměstnavatele?

Já už nějakou dovču vybírala před MD, tak už jí nemám tolik

mě by MD měla končit asi 24.8., tak nevím, jak to bude s tím souběhem a penězma

11. črc 2010 ve 13:32  • Odpověz
Kvůli rodičáku půjdeš na sociálku podle bydliště, ale tam ti dají papír "Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku", který ti musí vyplnit na ČSSZ. Můžeš si ho také vytisknou z internetu, nebo zavoláš na ČSSZ (odkud máš mateřskou) a třeba ti ho stejně jako v mém případě pošlou domů vyplněný poštou a nebudeš tam muset běžet. A pak na sociálce svého bydliště budeš ještě při žádání o rodičák předkládat vyplněný papír "Žádost o rodičovský příspěvek". Takže při zažádání o rodičák předkládáš tyto 2 papíry. Ten o délce pobírání se předkládá později - pokud tedy nechceš jít pouze na 2 roky.

S tím souběhem to tedy budeš mít asi tak, že za měsíc srpen dostaneš zaplacenou jen tu mateřskou do 24.8. Předpokládám, že ti dělá víc jak 7600 Kč a tak už za měsíc srpen nedostaneš žádný rodičovský příspěvek. Rodičovský příspěvek dostaneš v plné výši za následující měsíc (září).
11. črc 2010 ve 13:52  • Odpověz
@smoulinda musíš jít na 4 roky a brát budeš do 21měsíců dítěte 7600 a pak do jeho čtyř let 3600,-Kč
11. črc 2010 v 15:46  • Odpověz
@bulinka jestli že máš stále zaměstnavatele, nastoupíš 6-8týdnů před porodem na mateřskou (PPM), která bude +- stejná jako první, současně s tím zrušíš rodičák na Anežku a po vyčerpání mateřské (28týdnů) půjdeš na další rodičák, který máš možnost si znovu zvolit na kolik let chceš.
11. črc 2010 v 15:48  • Odpověz
@vojtisek2007 oprava ne Anežku ale Aničku :slight_smile:
11. črc 2010 v 15:51  • Odpověz
prosím, nevíte někdo, jak to je u mě? viz otázka výše na stránce... :slight_smile:
12. črc 2010 ve 13:42  • Odpověz
@akvap já nevím, zkus to zjistit na sociálce
12. črc 2010 ve 13:43  •  1 dítě  • Odpověz
@akvap máš pravdu, že těch 270dnů nemusíš znovu odpracovat, budou se ti brát i z před. Na čem teď záleží je, na jakou smlouvu máš ten půl úvazek - jestli na normální prac.smlouvu nebo na některou z dohod. Z normální smlouvy na částečný úvazek a z dohody o pracovní činnost (vyšší než 2000měsíčně) by ti nárok na mateřskou vzniknout měl, z dohody o provedení práce bohužel nevzniikne, protože tam neodvádíš nemoc.pojištění. A mateřská by se ti potom počítala z toho zkráceného úvazku, když by byla menší než 7600,- tak by sis ode dne porodu zažádala rovnou i o rodičák a úřad práce by ti do těch 7600 doplácel, míň jak 7600 mít teda nebudeš.
12. črc 2010 ve 21:03  • Odpověz
@vojtisek2007 - děkuju, smlouvu mam normalní, mateřská by vycházela něco málo pod těch 7600, takže by mi doplácel úřad práce. Teď hlavně přečkat tu zkušebku, abych dostávala něco i před porodem a mohla si vybrat tříletý rodičák. Na neschopenku jít nechci - jen kdyby něco nebylo v pořádku, typ práce umožňuje dělat ji až do nástupu na mateřskou a snad bych mohla vydělat i něco navíc.
12. črc 2010 ve 22:22  • Odpověz
@akvap Jen upřesním těch 270 dní, ano počítá se i RD, ale jen v době trvání smlouvy, takže tobě se počítá RD od cca 1.2.2009 do 31.12.2009, pak už ne, ale i tak ti to těch 270 dní dá.
14. črc 2010 v 18:41  • Odpověz
Ahoj holky, potřebuju radu. Byla jsem 2 roky zaměstnantá u jedné firmy, smlouva mi byla prodlužována po roce, tzn. ,že po třetí jsem už smlouvu na další rok nedostala a tak jsem nyní zaměstnaná u personální agentury, ale pořád pracuju v té stejné firmě jako před tím. Po půl roce u agentury jsem měla být zase zaměstnaná na rok u mé firmy, jenže teď jsem těhotná, smlouva u agentury mi končí 31. 8. 2010 a na mateřskou byhc měla jít asi koncem září. Na ten měsíc mně má firma chce vzít zpátky, ale teď mě zajímá, jestli si mám nechat udělat pracovní poměr nebo mám jít na dohodu o provedení práce a přihlásit se k tomu na pracák. Co myslíte, že je finančně lepší? Já osobně myslím ,že bude lepší, když budu zaměstnaná normálně na pracovní smlouvu, ale chci se zeptat. Díky za odpověď.
22. črc 2010 v 09:01  • Odpověz
Jdi na stranu:   Zruš
Téma bylo zamčeno adminem. Není možné přidávat další odpovědi.