• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Mateřská 2010

(Zamčená)
23. května 2011 
ahoj
to j.a.n.i díky za upozornění už jsem se dívala na znění zákona, nějak jsem ten podpis zaspala:slight_smile:). No tak už je to jasné. Když tedy budu rodit v roce 2010 mám tedy šanci odejít na 2 letou rodičovskou?
28. říj 2009 v 19:41  •  2 děti  • Odpověz
Já bych řekla, že pokud se už nic nezmění, tak pokud budeš rodit dostatečně pozdě (nevím jestli už jsi těhu, nebo zatím jen plánuješ), tak pokud ti vyjde alespoň kousek PPM do roku 2011, tak by se to mělo počítat podle toho co je pro tebe výhodnější.
28. říj 2009 ve 20:07  • Odpověz
autor
a podle čeho se to bude počítat v případě, že na mateřskou budu nastupovat 30.11.letos a na rodičák tedy na jaře,nebo v létě (teď nevím) v příštím roce? Jde mi taky o tu dvouletou rodičovskou.
29. říj 2009 v 08:10  •  2 děti  • Odpověz
No já mám TP 24.4.2010. takže PPM vyberu v roce 2010. Tak na ono snad záleží i na tom kolik jsem vydělávala ne?
29. říj 2009 v 11:50  •  2 děti  • Odpověz
klarka.t - u tebe bych řekla, že by se to mělo počítat podle letoška, je to pro tebe výhodnější a nikde to není specifikováno

miselaniki - jojo, to záleží, ale nárok na dvouletý RD se váže na výšku PPM a pokud se změní postup výpočtu, tak se změní i plat nutný pro ten rodičák.
29. říj 2009 ve 14:24  • Odpověz
Ahoj holky,
ofotila jsem z novin , jak bude vypadat mateřská po novém roce. Kdo nastoupí na matřeskou třeba v prosinci, tak bude mít měsíc tu vyšší jako všichni letos a pak po 1.1. to klesne na to co je v té tabulce. A pak ještě o fotku dál je jak klesne nemocenská :frowning2:
http://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImageID=3464907&vReferer=%2Falbum%2Fmyalbums.php%3F
Jinak vše pro rodič.příspěvek zůstalo stejné na ty 2, 3 , 4 roky, to po mateřské se nemění :wink:
29. říj 2009 v 16:34  • Odpověz
ahoj,

koukám,že tydle články jsou i k užitku :slight_smile: s manželem jsme žily v milné představě,že když půjdu po 37týdnech na rodičovskou(čekáme dvojčata) tak že si nechám napsat rodičovskou na dva roky aby jsme na tom byly o trochu finančně lépe vzhledem k tomu,že mateřská ani rodičovská je ve stejné výši jako u jednoho děcka - byla jsem naivní když jsem si myslela,že toto je stanoveno pro všechny stejně.
Když si vyberu 2 roky tak jsem počítala s těmi 11 000 ,kdybych si vybrala 3 roky tak ze 7000 a kdyby 4 roky tak tu nepřijatelně směšnou částku 3500.
No tak aspon už se nemusíme doma dohadovat jestli 2 a nebo 3 roky.
Prostě teď už vím,že si tam v klídku napíšu 3 roky protože na tu první variantu nemáme nárok.
Jo a v podstatě budu ráda když uvidím aspon 5 000 od zaměstnavatele a pak třeba časem těch 7000 od sociálky.
Ani nepočítám s tím,že mi sociálka těch prvních 37 týdnů bude něco doplácet přece mám manžela,kterej je voják z povolání!!!!Co na tom,že se platí hypotéka cca 12 000 měsíčně :slight_smile:
V tomhle státě je paráda žít a vychovávat děti z ničeho!!!!!!!!!!!!!
30. říj 2009 ve 22:12  • Odpověz
clea, pokud tvoje PPM je nižší než 7600, bude ti do té výše doplacena po celou dobu čerpání PPM, potom budeš pokračovat v pobírání rodičáku ve stejné výši
1. lis 2009 ve 13:50  • Odpověz
jj já vím ale moc mě to neuklidňuje vzhledem k tomu, že nečekám jen jedno!!!
A že v parlamentu vládne názor,že nezáleží na tom kolik dětí máš prostě mateřská je jen jedna a že kdyby prosadily větší mateřskou pro matku dvojčat tak by to matky s jedním braly jako diskriminaci !!
To má být vtip? Jak to máme brát my co máme nebo čekáme dvojčata nebo trojčata!!!
1. lis 2009 ve 20:56  • Odpověz
Clea: matky dvojčat mají tu výhodu, že jejich mateřská neni jen 28 týdnů, ale 37 týdnů, což u tebe bohužel nehraje žádnou roli, když ti budou doplácet matřskou do základní výše, ale u maminek, které mají mateřskou třeba kolem 20.000,- Kč se to projeví dost značně a teď dobrá zpráva pro tebe...dostaneš dvojnásobné porodné, tak alespoň něco :wink:
2. lis 2009 v 09:37  • Odpověz
Clea: Taky mě to štve, ale už jsem to nějak skousla. Hlavně ať to s prckama všechno dobře dopadne.
2. lis 2009 ve 13:23  • Odpověz
j.a.n.i.: jak píše andy82 - pokud se to bude brát podle letošního roku, tak máme docela vyhráno... :grinning: nedej bože, že si to někdo rozmyslí :frowning2:.
2. lis 2009 v 16:39  • Odpověz
Ahoj holky, uvažuju taky o dvouleté rodičovské a někde jsem četla, že je možné eventuálně prodloužit dvouletou na tři roky s tím, že ale ten třetí rok už nebereš nic, ale stát ti hradí sociální a zdravotní. To mi přijde jako docela dobrá varianta, protože dostanu stejné peníze dřív a ten třetí rok buď nastoupím zpátky do práce nebo, když to dobře půjde porodím další dítě :sunglasses: Nevíte, jestli to takto jde udělat? Už to nemůžu nikde najít a celej zákon se mi studovat nechce... :stuck_out_tongue_closed_eyes:
3. lis 2009 v 18:46  • Odpověz
Ahojky, jojo, jde to přesně tak jak píšeš :slight_smile:
3. lis 2009 ve 20:56  • Odpověz
pukanka
já vím že dostanu dvojnásobné porodné ,ale jaksi mi to na 3 roky nestačí !!!
Já vím,že ta dvouletá dovča je nastavená pro matky co berou cca 20 000 hrubého,jen mě to udivuje jaký se tu furt dělaj existenční propasti,jeden by myslel,že alespoň ta mateřská bude nastavená pro všechny matky stejně, tak se to i dalo pochopit když se to tenkrát hodně probíralo,jakej byl proto můj úžas,že i v tomhle je to nastaveno krapet jinak.

eirin
já se s tím snažím vyrovnávat teda s tím z čeho je budu živit když už takhle máme problém vyjít. Vztekám se protože tenhle stát je postavenej na hlavu na jednu stranu se diví že nejsou děti a na tu druhou pro ně nic neudělaj!!!Když jsem se rozhodla,že by jsme se mohly pokusit o dítě,nemyslela jsem si,že budu postavená před otázku co budu dělat až spadnu min. o 6 000 platem níž a že z toho budu živit 3 lidi - v podstatě mě tenhle stát nutí k tomu,abych druhý den po porodu přestala "simulovat" a šla makat s tím,že tato metoda by byla možná pokud by mi hlídaly babičky,což je v téhle době taky nereálný když se vezme v úvahu,že do důchodu se chodí někde po 60.
Prostě se jen s tím musím ještě krátkou chvíli prát než to hodím za hlavu a sklapnu pusu a seřídím si krok.
3. lis 2009 ve 21:38  • Odpověz
mateřská je dávka nemocenského pojištění - náhrada platu matky, tak nevidím jediný důvod proč by měla být nastavena pro všechny stejně, odvody z platu taky nejsou stejné... a když už jsme u toho, tak při vyšším platu dostane člověk procentuelně menší ppm...
a pokud ti vychází ppm 5000, tak nevím jak se dá spadnout o 6000 níž, když tahle ppm je z platu cca 9400 hrubého, u bezdětného je čistá cca 8360, to je rozdíl 3360 po dobu 6 týdnů do porodu, od porodu je dopláceno do RP, takže pak je rozdíl asi 500,-
neříkám, že se z toho dá rozumně žít, ale já mít takový plat, tak mi přijde zajímavé mít 3 roky defacto stejně jako v práci s tím že mohu být doma s dětma
4. lis 2009 v 17:46  • Odpověz
Clea: fakt nemůžu souhlasit, proč by měli mít stejnou mateřskou maminky, které berou 10.000,- měsíčně a platí mnohem menší odvody z platu než maminky, které berou 50.000,- měsíčně a na odvodech měsíčně zaplatí víc než si první maminka vydělá. To by první maminka při mateřský třeba 15.000,- byla vysmátá, zato druhá maminka by asi úplně nejšťastnější nebyla :confounded:
J.A.N.I. asi tak :slight_smile:
4. lis 2009 ve 20:08  • Odpověz
já myslím, že Clea měla na mysli délku volby rodičáku a její podmínění výší denního základu, kdy si ženy s nižšími příjmy a tedy nižší mateřskou nemohou vybrat rychlou variantu..
5. lis 2009 v 15:45  • Odpověz
Helenky: i ten rodičák je podle mě stejný případ, proč by maminka, která bere 10.000,- měsíčně měla mít rodičák 11.400,-, což je více než kolik doposavad brala :unamused:
5. lis 2009 v 16:55  • Odpověz
no protože ta částka rodičovského příspěvku je snad ve finále za ty roky stejná, takže proč ne..rodičák přeci nemá s výdělkem nic společného, není to "náhrada platu", i 7600 může být nakonec víc, než maminka brala, ne?. Takhle maminka s nižším příjmem, pokud otěhotní rychle po prvním miminku, přijde o dost peněz, které s jejím dalším nástupem na mateřskou propadnou státu, což mi připadá nespravedlivé.. ale nic s tím nezmůžu :wink:

holky, buďte rády, že jste těhotné/ne každému je přáno/ a přejte si hlavně, ať máte zdravé děti.. s paragrafy a předpisy toho stejně moc nezmůžeme, tak si to tím nenechte pokazit :slight_smile:
6. lis 2009 v 09:47  • Odpověz
helenky: s tím dřívějším nástupem máš pravdu, na druhou stranu je to trochu proto, aby se dvouletý rodičák nezneužíval... podle mě by byla dobrá varianta taková, že by nebyl vázán na výši platu (na nárok na ppm ano, to je podle mě správné), ale pokud si jej zvolíš, tak se ti i případný celý třetí rok pro nárok na sociální dávky počítá jako kdybys brala těch 7600 a nemáš nárok na podporu z UP. Takže by si ho mohl zvolit i ten s nižším příjmem, ale zároveň by se zabránilo tomu aby se zneužívala varianta 2 roky RD + 5 měsíců podpora.
6. lis 2009 ve 14:12  • Odpověz
holky, já nevim, já bych i ten rodičák vázala na výši platu, přijde mi, že ty maminky, které měli před mateřskou malý plat jsou kolikrát za stejné peníze doma jako kdyby chodili do práce, což je možná důvod proč někteří spoluobčané (např. tmavší pleti) mají jedno děcko za druhým a jsou na pohodu, na druhou stranu maminka, která brala slušné peníze, si výrazně pohorší a jsou rodiny, kterým to může způsobit i existenční problémy :confounded:
6. lis 2009 ve 22:32  • Odpověz
někteří spoluobčané naštěstí nemají nárok na ppm, takže mají RP na 4 roky... a s tím rozhodně souhlasím
7. lis 2009 ve 12:57  • Odpověz
jani: mezi takové patřím já - jsem na vš a těhotná - krásná situace :wink:, ale tvůj příspěvek je dost uštěpačný... :confounded: ale jo, pro mě je to fajn, páč až bude rodičovská, tak místo příjem "0" bude 7600 a potom ta nižší částka, což je fajn...
7. lis 2009 v 18:20  • Odpověz
Crawler: u studentek, je to úplně špatný :frowning2: je fajn, že to bereš Crawler takhle pozitivně.....já jsem taky ještě studentka, ale naštěstí jsem loni přes léto pracovala a teď jsem chvilku OSVČ, takže nárok na PPM mít budu.....začala jsem si rychle platit nemocenskou, když jsem zjistila, že jsem těhu, ale stihla jsem to v hodině dvanácté, takže místo 7.600,- rodičovského příspěvku od porodu, budu mít nárok na PPM, klidně v nejvyšší výši, pokud si doplatím nejvyšší zálohy na nemocenské a pak i na výběr rodičák....což je fajn, ale taky to neni úplně spravedlivé :confounded:
7. lis 2009 v 19:42  • Odpověz
pukanka: no, člověku nezbývá nic jiného než to brát pozitivně...za ty peníze (rodičák) hlady neumřeme, ale asi nic neušetříme - nevím...ještě si nedokážu představit, jak to bude finančně náročné - jen už teď se modlím, abych kojila a nemusela kupovat sunárky, apod. Jinak pukanko - asi to u tebe byla prozřetelnost ;-D to je fajn;)
8. lis 2009 ve 13:58  • Odpověz
crawler: tak hlavně, aby byla miminka zdravá a vše bylo tak jak má, to je nejdůležitější :wink: , ale je jasné, že každá koruna dobrá, ale to se holt nedá nic dělat, je to takhle nastavené, takže s tim člověk nic nezmůže :confounded:
8. lis 2009 ve 14:46  • Odpověz
Hoky tak lidovci dali ještě jeden návrh aby se nesnižovala mateřská tak uvidíme jak to dopadne, víc tady v článku:

http://ekonomika.idnes.cz/nesnizujme-materskou-navrhli-lidovci-navrh-ma-na-stole-vlada-pt1-/ekonomika.asp?c=A091116_073231_domaci_kop
16. lis 2009 v 15:12  •  2 děti  • Odpověz
Ahoj holky, už jsem to taky četla, jen co se začalo mluvit o volbách v únoru, už je tady snižování mateřský, ty politici jsou vážně ..... :grinning: ale dobře pro nás maminy, snad nám to vyjde....penízky by se hodily :slight_smile:
16. lis 2009 v 15:48  • Odpověz
autor
Taky čekám jak to dopadne!
16. lis 2009 v 16:05  •  2 děti  • Odpověz
Jdi na stranu:   Zruš
Téma bylo zamčeno adminem. Není možné přidávat další odpovědi.