• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Mateřská 2010

(Zamčená)
23. května 2011 
A to je pak otazné co bude platit v únoru :unamused:
10. lis 2010 ve 13:17  • Odpověz
Tak jsem zvědavá...počkám pár dnů a uvidím co přijde. Jen za mnou dneska byla kamarádka,která to měla tak, že jí taky došlo obojí a pak musela vracet to, co bylo navíc. Logicky mi přijde, že není možný, pobírat RP + neschopenku, protože v neschopnosti můžeš být, jen pokud už RP skončil. Takže by asi měla být neschopenka + poměrná část RP. Stejně jako u té mateřské...
10. lis 2010 v 15:08  • Odpověz
@silerovav Ne, pokud je to klasická neschopenka (rizikové těhu nebo třeba chřipka) a na mateřskou si nastupovala až další měsíc, tak máš opravdu nárok na celý rodičák a ještě na nemocenskou za těch 9 dní. Ten doplatek (a případné vracení) je pouze u mateřské a neschopenky v souvislosti s porodem (což je ta speciální neschopenka, na kterou mají nárok ti, co pracují, ale nemají odpracováno těch 270 nutných pro nárok na PPM)
10. lis 2010 ve 20:17  • Odpověz
@j.a.n.i děkuju...jen ta neschopenka nebyla můj případ, to jsem jen psala jak si myslím, že to je. Já šla na PPM z rodičáku. Tady by ale měla dojít jen poměrná část, ne?
11. lis 2010 ve 13:43  • Odpověz
Tak asi ne...jsem z toho jelen. Dívám se na účet a přišla mi teda mateřská za 3 dny + celej rodičák. Tak snad nebudou chtít nic vracet, když jsem řádně hlásila, že přecházím... :astonished:
11. lis 2010 ve 13:45  • Odpověz
@silerovav Aha, tak s tou neschopenkou promiň, nějak jsem se ztratila v diskuzi... Ale jestli si měla PPM a rodičák v jenom měsíci, tak ti měla přijít PPM za ty 3 dny a pak rodičák snížený o přesně o částku té PPM... jestli ti přišel celý, tak bys tu část rovnající se PPM měla vrátit. Je otázkou zda máš o tom hlášení o další PPM nějaký papír, pokud jo, tak by se na to vybodla a čekala co bude - ty seš z obliga, ale pokud si to hlásila jen ústně, tak budou tvrdit, že je to tvoje chyba a žes to nenahlásila...
11. lis 2010 v 16:36  • Odpověz
@j.a.n.i To je pravda...hlásila jsem to na místní sociálce a podepisovala papír. Radši se z peněz nebudu radovat, v pondělí jim zavolám a kdyžtak budu chtít papír, kolik mám kam vracet. Nebudu to už víc řešit, jsem ráda, že je to aspoň tak jak to je....některé maminy nemají ani to. :slight_smile: Děkuju za rady, ahoj
12. lis 2010 ve 14:46  • Odpověz
Chtěla bych se zeptat proč se doba mateřské nahlašuje až po 21.týdnech narození dítěte? A jak to je ze záčátku s penězy a jak potom,když bych chtěla jít na 2 roky na mateřskou? Předem děkuji..
15. lis 2010 v 11:42  • Odpověz
@radka_b doba mateřské se nikam nenahlašuje - mateřskou začínáš pobírat 6-8týdnů před porodem a trvá celkem 28týdnů, pak přecházíš na rodičák, který si volíš dva,tři nebo čtyři roky - tu volbu roků můžeš udělat hned jak na rodičák nastupuješ nebo máš na to lhůtu :
Zrychlená varianta - 2letá - 11400,- Kč měsíčně. Nárok na tuto variantu má rodič, který pobíral PPM - laicky mateřskou (peněžitá podpora v mateřství) v denní výši nad 380,- Kč. Požádat o tuto variantu lze v měsíci, kdy dítě dovrší 22 týdnů (a 31 týdnů u vícerčat) věku, nejdéle dva následující kalendářní měsíce.
Základní varianta - 3letá - 7600,- Kč měsíčně. Nárok má rodič, který čerpal PPM nebo nemocenskou v souvislosti s porodem. Požádat o tuto variantu lze od data podání žádosti o RP , nejdéle však do konce 21. měsíce věku dítěte.
Pomalá varianta - 4letá - 7600,- Kč do 10. měsíce věku, pak 3800,- Kč měsíčně do 4 let věku dítěte. Tuto variantu mají ze zákona ženy, které nesplňují podmínky nároku na jinou volbu (nečerpaly dávky ND – nemocenské dávky nebo PPM), anebo které nepodaly žádost o jinou volbu.
15. lis 2010 ve 13:11  • Odpověz
@vojtisek2007 - takže ten rodičák pak můžu nahlásit hned a bude mi po dobu toho rodičáku vyplácená částka těch 11.400? Já jsem se na toto chtěla informovat u nás na sociálce,ale slečna co tam byla nebyla schopná mi furt říct nebo vysvětlit co jsem potřebovala vědět.
15. lis 2010 ve 14:34  • Odpověz
@radka_b můžeš to nahlásit i dřív, ale pro těch 11400 musíš splňovat tu podmínku denní výše nad 380 Kč - tu ti řeknou v práci - nevychází to každému kdo má třeba nižší plat. A nevím teda, jak to bude po novém roce... změny tam jsou, ale já budu rodit v prosinci (snad!) , takže jsem to nezjišťovala... :slight_smile:
15. lis 2010 ve 14:41  • Odpověz
@radka_b když ti mateřská vyjde vyšší než 380,-kč na den, tak si hned po mateřské až budeš nastupovat na rodičák zvolíš ty dva roky a je to, ale jestli ti mateřská vyjde nižší, tak bohužel o tu dvouletou verzi žádat nemůžeš...
15. lis 2010 v 15:18  • Odpověz
Děkuju za informace...A když jsem od začátku těhotenství na neschopence,tak to nejspíš tu denní výši těch 38Okč budou vypočítávat z peněz co teď dostávám?
15. lis 2010 ve 20:14  • Odpověz
@radka_b - nebudou to vypočítávat z těch peněz co dostáváš teď, ale ze stejného vym.základu jako nemocenskou(prostě 12měsíců před nástupem na nemoc.) jen nemocenská je 60% a mateřská 70 % - když to napíšu zjednodušeně...takže mateřskou bys měla mít vyšší než nemocenskou.
15. lis 2010 ve 20:37  • Odpověz
Já jsem nastoupila do nové práce a po 6 měsících jsem nastoupila na neschopenku v prosinci to bude rok co jsem v novém zaměstnání a na mateřskou budu nastupovat v lednu, tak i takhle když to mám by mi to měli stejně vypočítávat?
15. lis 2010 ve 21:26  • Odpověz
@radka_b jo počítat se ti to bude ze stejného základu jako se ti vypočítávala teď neschopenka -jen jak už jsem psala, když to napíšu hodně jednoduše, tak nemocenská je 60% platu a mateřská 70% cca - takže bys na mateřské měla mít víc než máš teď na neschopence.
15. lis 2010 ve 23:28  • Odpověz
Ahojky, už zase potřebuju radu ohledně mateřský. Asi se z toho už zbohnim. U dcery jsem měla dení vyměřovací základ 479,- a teď mi vypočítali 370,- nepřijde mi to normální když jdu rovnou z rodičáku(měla jsem na dva roky, měl končit 18.10. a zároveň 5.10. jsem nastoupila na mateřskou) bylo mi řečeno, že se tam započítává i příjem co jsem po PPM měla proplácenou dovolenou a daně. Ale není to kravina? Přijde mi divný, že je to takovýhle rozdíl. Prosím poraďte mi. :frowning2:
19. lis 2010 ve 13:05  • Odpověz
@vojtisek2007 Není to úplně ze stejného základu, nemocenská byla z 12 měsíců před nástupem na PN, PPM bude z 12 měsíců před nástupem na mateřskou, takže třeba při půlroční PN ve výsledku z 6 měsíců před nástupem na PN... ale v případě @radka_b to fakt bude ze stejného základu, díky tomu, že nastupovala do práce těch 6 měsíců před PN.
19. lis 2010 ve 22:11  • Odpověz
@casiopeia Je to blbě... dle zákona o nemocenském pojištění pokud ti vyjde menší vyměřovací základ a nastupuješ na PPM do 4 let věku předchozího dítka, tak se má použít ten vyšší původní. Ale je otázkou, kdo to zvoral... tipla bych, že zaměstnavatel, ale jisté to není... pátrej.

§ 19
(4) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.
19. lis 2010 ve 22:14  • Odpověz
@j.a.n.i no ano tak jsem to myslela....ale rychlejc asi píšu než myslím a kdo tomu nerozumí až tak hodně,toho by to mohlo zplést...tak se omlouvám.
20. lis 2010 v 00:14  • Odpověz
Takže ta mateřská se mi bude vypočítávat z platu co jsem měla než jsem nastoupila na neschopenku?
20. lis 2010 v 07:11  • Odpověz
@j.a.n.i Moc děkuju, v pondělí hned na ně vlítnu.
20. lis 2010 v 08:29  • Odpověz
@radka_b radka - ANO neschopenka ti výpočet nijak neovlivňuje......vždy se bere 12měsíců před nástupem ať už na PN nebo mateřskou, takže když jsi do práce
NAPŘ : nastoupila v prosinci 2009 a v červnu 2010 na PN bral se ti vyměřovací základ pro nemocenskou 12 měsíců před červnem 2010 (jen teda do toho prosince, protože se to bere jen z posledního zaměstnání,takže jsi neměla 12měsíců....) a když budeš na mateřskou nastupovat v lednu 2011 tak se ti bude brát zase prosinec 2010-leden 2010 (ale vynechají se ty měsíce,kdy jsi byla na PN - tzn.červen,červenec,srpen,září,říjen,listopad a prosinec - a zbydou ty samé měsíce jako když ti vypočítávali neschopenku....proto jsem napsala, že se ti mateřská bude brát ze stejného jako výpočet nemocenské....u tebe to tak vyšlo....ale kdyby jsi v práci byla ještě dřív než od prosince 2009, tak by se ty vyměřovací základy samozřejmě lišily víš....
20. lis 2010 v 08:35  • Odpověz
Děkuji...No tak uvidíme kolik peněz dostanu:slight_smile:
20. lis 2010 v 16:23  • Odpověz
Ahoj holky, chtěla bych se čistě hypoteticky zeptat, za jakých podmínek bych měla nárok na PPM a následný výběr délky RD - do června jsem byla student, takže žádné nemoc. pojištění. Od června do půlky října jsem si jako OSVČ platila dobrovolné nemocenské pojištění a od půlky října jsem normální zaměstnanec. Zajímalo by mě, jestli kdybych teď otěhotněla a šla na neschopenku (pracuju ve zdravotnictví), tak jestli bych na PPM a výběr délky RD měla nárok. Děkuji za odpověď, popř. radu jak byste se v mém případě zachovaly (jestli třeba ještě počkat nebo jestli je to jedno..) !! Jo a pracovní smlouvu mám na dobu určitou do konce března :sweat_smile: Díky
22. lis 2010 ve 20:25  • Odpověz
@pampeliska1 No, kdybys teď otěhotněla, tak nárok mít teoreticky budeš, ale problém je v té smlouvě na dobu určitou, protože by ti jí asi neprodloužili a pak máš ochranou lhůtu 180 dní (tedy ty vlastně méně - u tebe bude stejně dlouhá jako zaměstnání, protože netrvalo alespoň 180 dní) během které musíš nastoupit na mateřskou. Takže pokud bys otěhotněla třeba až v lednu, tak to bez prodloužení smlouvy nevyjde.
22. lis 2010 ve 20:50  • Odpověz
@j.a.n.i. díky za odpověď! To jsem teda nevěděla, že se ta ochr. lhůta tak zkracuje, když nemám odpracováno 180 dní... No asi zkusím ještě vydržet do toho března, až mi prodlouží smlouvu (snad) a pak se uvidí.. Stejně je to na prd, jak musí člověk pořád uvažovat z té finanční stránky :unamused: Kdyby bylo na mě, tak těhotním téměř hned :sweat_smile:
22. lis 2010 ve 21:09  • Odpověz
Ahojky,
taky si jdu pro dotaz :grinning:
jsem momentálně na pracáku, takže nemám nárok na PPM a budu od data porodu pobírat mateřskou. A jde mi o tohle. Musím povinně na 4 roky a brát 2 roky 7600 a další dva roky 3800 nebo ne? A pokud ano, můžu prostě po 3 letech tu mateřskou prostě ukončit :confused:
6. pro 2010 v 18:17  • Odpověz
@smoulinda předně budeš pobírat rodičovský příspěvek, na PPM nemáš nárok, a od novýho roku je právě ta čtyřletá varianta zkrácená - 7.600,- jen do 10.měsíců dítěte, pak až do 4 let 3.800,-...nevidím důvod ukončování, když ti budou dávat peníze, jak sem se nedávno dozvěděla, přivydělávat si při rodičáku můžeš kolik chceš...
6. pro 2010 v 19:10  • Odpověz
@smoulinda leda bys udělala tu kličku přes manžela...na tříletou nebo dvouletou variantu...
6. pro 2010 v 19:11  • Odpověz
Jdi na stranu:   Zruš
Téma bylo zamčeno adminem. Není možné přidávat další odpovědi.