• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Mateřská 2010

(Zamčená)
23. května 2011 
@naty té kličce právě moc nerozumím a nevím jestli by to nebylo komplikovanější když je přítel OSVČ :confused: Doufám, že porodím ještě letos, takže by se mě ten nový zákon neměl ještě týkat. A někde jsem četla, že si právě u MD nemůžu přivydělat už, tak proto bych chtěla skončit dřív. Ale já už jsem z toho fakt úplně pitomá. Tady chodím po úřadech,přehazujou si mě jak horkej brambor a nikdo mi není schopnej nic vysvětlit :angry:
6. pro 2010 v 19:22  • Odpověz
@naty a není to taky náhodou tak, že když jsem na MD, tak nemůžu dát dítě každý den do školky? To jsem taky někde četla :stuck_out_tongue_closed_eyes:
6. pro 2010 v 19:24  • Odpověz
@smoulinda Ahoj s tou kličkou neporadím, mám za to že už to není tak jednoduché jak bylo... No a s mateřskou to je tak že vůbec nezáleží jestli porodíš do konce roku (na tom záleží u porodného, které dostaneš když porodíš so konce roku, případně když porodíš po novém roce první dítě a příjem všech posuzovaných osob nepřesáhne 16992 KČ, jináč na něj taky nemáš nárok). U rodičáku pokud nepracuješ máš nárok jen na tu čtyřletou variantu, tedy do 10 měsíců 7600,- a od desátého měsíce do čtyř let 3800,- S tím že můžeš dítě dát do jeslí, školky ale jen na určitou dobu a tam si nejsem jistá zda se něco měnilo, nebo to zůstalo při starém :sweat_smile:
6. pro 2010 v 19:32  • Odpověz
@smoulinda ahoj, je to tak, že když nemáš zaměstnavatele nebo nestihneš nastoupit na mateřskou v ochranné lhůtě, nemáš na ní nárok a rovnou od dne porodu pobíráš rodičák - bohužel nemáš ani na výběr, máš automaticky 4letý - tzn. do 10ti měsíců dítěte 7600 a pak do jeho 4 let 3800. Při rodičáku si můžeš neomezeně přivydělávat, jen nesmíš dát dítě do školky (jeslí) na víc, než povoluje zákon, což je : do 3 let věku dítě může navštěvovat kromě jeslí nebo jiného obdobného zařízení i mateřskou školu, a to maximálně 5 kalendářních dní v měsíci,od 3 let věku dítě může být v zařízení buď 4 hod. denně, nebo 5 kalendářních dnů v měsíci bez ohledu na délku trvání pobytu v jednotlivých dnech.
S tou výměnou mateřské na otce to samozřejmě lze - pokud i jemu vznikne nárok na mateřskou - u osvč platí 270 dnů účasti na nemoc.pojištění za poslední dva roky (tzn. aby podnikal a platil na OSSZ důchodové alespoň těch 270dnů) a ještě musí splnit 180dnů bezprostředně před nástupem na mateřskou jako platící osvč....pak po 6ti nedělí nastoupí na jeden den na mateřskou, další den zažádá o rodičák, kde zvolí třeba ty dva nebo tři roky co chcete a je to....další měsíc se rodičák převede na tebe.
6. pro 2010 v 19:38  • Odpověz
@vojtisek2007 a jak je to s tím že po dobu té doby co je otec na mateřské nesmí provádět tu samou práci? Vím že to řešila rodina a právě kvůli tomuhle to nakonec nechali normálně, protože on by nemohl fakturovat atd.... :confused:
6. pro 2010 v 19:47  • Odpověz
@mataharyy Je to pravda, po dobu, co je člověk na mateřské, tak nesmí pracovat na tu smlouvu nebo činnost, ze které čerpá mateřskou.
6. pro 2010 ve 20:06  • Odpověz
@j.a.n.i a tam je nějaká doba po kterou musí být na té mateřské? Zdá se mi to jako příliš jednoduché obcházení pravidel, vím že jeden čas to bylo opravdu tak jednoduchý a radili to i na úřadech, máma tak žádala na sestru, ale pak to prý nějak zpřísňovali... Nevím ani jsem to nezkoušela, byla jsem zaměstnaná, jen jsem nikdy pořádně nepochopila jak to funguje :sweat_smile:
6. pro 2010 ve 20:09  • Odpověz
@mataharyy na té mateřské stačí když bude jeden jediný den....:slight_smile: (klidně to může být sobota nebo neděle) nemusí na ní být celý měsíc, takže se to fakt dá, ten jeden den nikoho "nezabije"
6. pro 2010 ve 20:11  • Odpověz
@vojtisek2007 Tak to pak nechápu co tam v tom měli za problém :sweat_smile: Jen to nebudu říkat doma, aby se máma náhodou nerozhodla pro dalšího sourozence, to už by nás bylo víc jak kobylek... :grinning:
6. pro 2010 ve 20:15  • Odpověz
@mataharyy no jedinej "háček" je v tom, že tomu chlapovi musí vzniknout na mateřskou nárok stejně jako ženský....jinak nic, je to sice papírování ale jde to...a dřív to právě šlo tak, že stačilo, aby mu nárok na mateřskou vzniknul, nemusel jí fakticky vůbec čerpat, teď musí aspoň ten jeden den na mateřský být
6. pro 2010 ve 20:16  • Odpověz
@vojtisek2007 takže jestli to chápu dobře, tak já prostě musím povinně na 4 roky a těch 7600 budu dostávat jen 10 měsíců? Já myslela, že tenhle zákon bude platit až od novýho roku :confused: resp. pro ty, co porodí po novém roce :confused:
6. pro 2010 ve 20:21  • Odpověz
@smoulinda tenhle zákon platí od 1.1.2011, ale jde tam jen o to snížení, to že musíš automaticky na tu 4letou platí už dlouho....dosud se bralo 7600 do21měsíců dítěte a podle toho novýho zákona jen do 10ti měsíců dítěte...a platí to i pro ty, které jsou už třeba teď 9měsíců doma na mateřský...a budou se rozhodovat....
6. pro 2010 ve 20:29  • Odpověz
@vojtisek2007
na stránkách mpsv jsem našla tohle:

Rodičovský příspěvek

Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině. Rodičovský příspěvek je stanoven ve čtyřech výměrách daných v pevných měsíčních částkách - zvýšené (11 400 Kč), základní (7 600 Kč), snížené (3 800 Kč) a nižší (3 000 Kč).

Rodič si může zvolit čerpání rodičovského příspěvku po dobu dvou, tří nebo čtyř let. Volbou doby čerpání si rodič zároveň volí i k ní příslušnou výši příspěvku, a to:

* rychlejší čerpání rodičovského příspěvku – po peněžité pomoci v mateřství (dále jen PPM) ve zvýšené výměře (11 400 Kč) do 24 měsíců věku dítěte; o tuto formu čerpání však může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM ve výši alespoň 380 Kč za kalendářní den;
* klasické čerpání - po PPM v základní výměře (7 600 Kč) do 36 měsíců věku dítěte; o tuto formu čerpání může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM;
* pomalejší čerpání - po PPM nebo od narození dítěte (nevznikl-li nárok na PPM) v základní výměře (7 600 Kč) do 21 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře (3 800 Kč) do 48 měsíců věku dítěte.

tak já mám přece nárok na to pomalejší čerpání ne? Tzn. do 21 měsíců 7600 a pak 3800 :zipper_mouth:
6. pro 2010 ve 20:30  • Odpověz
@vojtisek2007 aha, takže prostě těch 10 měsíců platí i pro mě. No to je bordel :angry:
6. pro 2010 ve 20:32  • Odpověz
@vojtisek2007 a tu mateřskou teda můžu ukončit dřív než za 4 roky?
6. pro 2010 ve 20:33  • Odpověz
@smoulinda můžeš, otázka zda se ti to oplatí... :wink:
6. pro 2010 ve 20:42  • Odpověz
@mataharyy no vyplatí ne, když ji ukončím, tak může malej normálně do školyk od 3 let a já můžu nastoupit do práce :stuck_out_tongue_closed_eyes: nebo ne? :grinning:
Holky díky moc za rady, vás tu nebýt, tak se člověk fakt nic nedozví :wink:
6. pro 2010 ve 20:45  • Odpověz
@smoulinda když dáš dítě do školky ve třech letech tak ti rodičák automaticky seberou,protože celodenně nepečuješ o dítě - tzn. přijdeš o 12 x 3800 = 45.600 na který máš ze zákona nárok :frowning2: to pak záleží na vaší situaci, ale ukončit ho můžeš, to jo
6. pro 2010 ve 20:55  • Odpověz
holky a co já mě skončil prac.poměr-měla jsem na dobu určitou-v srpnu na MD jsem šla v listopadu a dala si 3letou varinatu -ted jsem porodila druhe a stihla jsem to do 3let toho prvního-takže mi rodičák nestihl skončit jen se převedl na to druhe-taky nemám volbu výběru a musím na ty 4roky?a zanika narok na mateřskou? :frowning2: na sociálce mě nic neřekli-ona tam vubec nic neví :frowning2:
6. pro 2010 ve 21:16  • Odpověz
@zzanzi jestli jsi byla bez zaměstnavatele, tak jsi neměla nárok na mateřskou a ode dne porodu pobíráš RP na mladší dítě a bohužel taky nemáš na výběr :frowning2: budeš mít 4letý
6. pro 2010 ve 21:54  • Odpověz
@smoulinda No myslela jsem to tak, pokud nemáš možnost hlídání (babičky, nějakou kámošku atp.), je to škoda aby jsi o ty peníze přišla, když už nemáš možnost zvolit :wink: Taky záleží na tom zda máš možnost, nebo zda budeš mít možnost nástupu do práce a za jakých podmínek, aby jsi stihla vyzvedávat malého ze školky atd. Ale to pak musíš posoudit ty podle momentální situace :slight_smile: Jináč pokud by jsi chtěla nějakou brigádu tak můžeš od tří let dítko dát do školky na čtyři hodiny... Nebo případně soukomá školka, jen tam už je to finančně totál jinde :grinning:
@zzanzi no pokud ti nevznikl nárok na PPM, tak máš rovnou čtyři roky a od nového roku podle toho nového zákona = do deseti měsíců 7600,- a pak do čtyř let 3800,- :wink:
6. pro 2010 ve 22:13  • Odpověz
na radu presúvam svoju otázku do tejto diskusie :grinning: prosím vás má niekto skúsenost s tým ak chce manžel zažiadat o PPM v čechách-je český občan, pracujúci normálne v čechách, a potrebuje odovzdat žiadost o PPM-to je od mojej doktorky, že? Ale ked som chodila na gyndu do poradne ešte na slovensku tak to má mat aké tlačivo? A može to byt vobec orazené od slovenskej doktorky?
13. pro 2010 v 16:14  • Odpověz
Holky a kdy si může nejdřív manža zažádat o mateřskou? až po šestinedělí? a jak dlouho minimálně má být doma? Děkuju :slight_smile:
13. pro 2010 v 16:22  • Odpověz
@kristiluky žádost o peněžitou pomoc při převzetí dítěte do péče - tiskopis si můžeš stáhnout na www.cssz.cz tady :
http://www.cssz.cz/NR/rdonlyres/07E3C911-3951-40CB-B347-FA31108C7C43/0/896247indd.pdf - tvůj doktor tam nic neotvrzuje

@laloona ano, manžel může nastupit na peněžitou pomoc po skočení 6ti nedělí a na mateřské stačí aby byl jeden den...může ale klidně i víc...to záleží na vás.
13. pro 2010 v 16:47  • Odpověz
@vojtisek2007 Děkuju :slight_smile:))
13. pro 2010 v 16:53  • Odpověz
@vojtisek2007 Fakt, lebo manželovi dnes na sociiálke ked sa na to pýtal či má nárok na ppm tak povedali že potrebuje potvrdenie žiadosti o ppm od mojej doktorky, takže je to blbost? A ani žiadne iné potvrdenie od mojej doktorky nemusí mat? tak ja už som z tých úradníčok fakt mimo..
13. pro 2010 v 17:12  • Odpověz
@kristiluky nemusí...... tvůj manžel si jen vyplní žádost o peněžitou pomoc při převzetí dítěte do péče a ten dává svému zaměstnavateli....s doktorem to nemá nic společného
13. pro 2010 v 17:16  • Odpověz
@vojtisek2007 vdaka moc za info, jedného by fakt už švihlo z tohto všetkého :rolling_eyes: :stuck_out_tongue_closed_eyes:
13. pro 2010 v 17:23  • Odpověz
Ahoj, mám problém a dotaz zároveň. Do 20. ledna jsem byla zaměstnaná i když na mateřské, ale teď mi pracovní poměr skončil. Nevíte, jestli se mám hlásit někde na pracáku nebo jak je to s placením zdravotního, když už ho teď neplatí zaměstnavatel? Díky
26. led 2011 v 18:40  • Odpověz
@michmar nikam nic hlásit nemusíš, teď za tebe platí pojistné stát - myslím po dobu mateřské a rodičovské.
26. led 2011 v 19:55  • Odpověz
Jdi na stranu:   Zruš
Téma bylo zamčeno adminem. Není možné přidávat další odpovědi.