• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Mateřská 2010

(Zamčená)
23. května 2011 
Jenom pro upřesnění - státním zaměstnancům se nebudou platy zvyšovat . Měly se jim snižovat o 4% a touto změnou jejich platy zůstanou na stejné výši. S tou mateřskou mě taky štvou, tak budeme doufat, že co nejdříve to přehodnotí. Šetřit se musí, ale úplně na jiných místech.......
10. pro 2009 v 15:31  • Odpověz
Antynka - šetřit můžeme my doma.
U státu by bylo efektivnější, kdyby se ve velkým netunelovalo, nerozkrádalo a nerozhazovala penězi na nesmyslných zakázkách.
Potom, když stát šetřit začne, sama vidíš na kom.
10. pro 2009 v 15:59  • Odpověz
Jj, je to tak, kdyby se nerozhazovalo na nesmyslné projekty, tak by to rozhodně bylo o něčem jiném - nemyslela jsem to tak, aby šetřily rodiny - ale aby šetřil stát na věcech nepotřebných.
10. pro 2009 v 16:07  • Odpověz
Jj, my to tady víme. A jak sleduju, tak stačí vyjít do ulic a mnozí dosáhnou svého (zemědělci, učitelé, hasiči atd.)
Takže asi aby nemocní a matky vyrazili taky ne?
10. pro 2009 v 16:42  • Odpověz
Ahojky,

takze nasi poslanci schvalili balicek ktery tedy snizi nasi materskou o peknych par tisic korun smerem dolu. Porad rikaji jak malo se rodi miminek. Jenze mamimnky jsou mimojine na tom pekne spatne. Kdyz uz maji miminko tak neni skolka do ktere by ho po materske umistili protoze skolky zrusily a je jich strasne malo. A ted ta materska jak k tomu ty maminky s detma prijdou cely zivot pracuji a vydelavaji penize a kdyz pak chteji mit toho maleho drobecka tak jsou na tom spatne jen proto ze vlada neumi hospodarit, ze si takhle hodne nesahnou na svoje penize sobe to snizili jen o 4% a nam maminkam hned o celych 10% to je fakt spravedlivy meli jsme take vyjit do ulic jako policisti, ucitele a hasici tem platy nezkrouhli to je spravedlnost. Na materskou bych mela nastoupit v dubnu 2010. Musime se jen modlit aby v roce 2011 materskou jeste vice nesnizili a nesnizili i prispevek po cely zbytek rodicovske dovolene v tomto state je mozne uplne vse. :frowning2:
10. pro 2009 ve 20:32  • Odpověz
petruska1979: jen malé upřesnění, mateřská se snižuje o 20%... :unamused:
10. pro 2009 ve 21:22  • Odpověz
Jani - to snad ne? :angry:
10. pro 2009 ve 21:47  • Odpověz
Jani,

to myslis ze 100% na 90% a pak z tech 70% na 60%? To pak dela 20% v tom pripade se omlouvam. :slight_smile:
10. pro 2009 ve 22:53  • Odpověz
Ahojky, nedá mi o nepřispět...Myslim, že v situaci, v jaké náš stát je, není jiná možnost, než utahovat dost výrazně opasky, protože jinak za pár let zkrachujeme, a to pak bude teprve hukot. Mateřská a další socilání dávky jsou fajn věc, ale když není z čeho je platit, tak se to prostě bude muset snížit, to se nedá nic dělat. Taky na to nejsme finančně nejlíp, platíme hypotéku 11tis., ale prostě jiná možnost není, ať se nám to líbí nebo ne..Protože pokud se ty výdaje opravdu výrazně nesníží, naše děti nám fakt poděkují.
10. pro 2009 ve 22:55  • Odpověz
sarihy, já si ale myslim, že to můžou brát z úplně jinejch věcí než to ubírat maminkám s malinkým miminem. To se na mě nezlob. Tohle je fakt ubohost. Je tu mnohem více dost nepodstatných věcí, ketré dotujou, ale oni to radši vezmou rodinám. Fakt je mi z nich špatně.
10. pro 2009 ve 23:00  • Odpověz
Není to jednoduchá situace. Mne zase dost děsí,že hodně nastávajícím maminkám klesne DVZ pod hranici,aby mohly využít zkráceného čerpání rodičovského příspěvku ve výšce 11.400 kč. Pokud jsou mé informace správné,tak v letošním roce na něj měli nárok maminky s příjmem kolem 16400 kč hrubého,ale v roce 2010 budou mít nárok pouze ty,které mají hrubý příjem vyšší než 21500 kč. Na to hodně maminek nedosáhne. Těch 7600 kč není moc,hlavně,když čekají dvojčátka .
10. pro 2009 ve 23:21  • Odpověz
Sara, ale já to myslela tak, že se prostě bude muset šetřit všude...takže i mateřské...Když se budou dělat další a další výjimky, tak to půjde do kelu..
10. pro 2009 ve 23:32  • Odpověz
Sahiri, ale těch 11400 do 2 roků věku dítětě přijde stát laciněji než 7600 do 3 roků věku dítěte. A pokud vím,tak hodně maminek dávalo přednost 2 rokům s vyšším příjmem a pak zpět do práce.
10. pro 2009 ve 23:37  • Odpověz
To jo, ale ono se to prostě bude muset snížit úplně všechno (takže nejen krátit těch 11400, ale i těch 7600)....to je prostá matematika...ale je jasný, že to chce holt změnu celýho systému, větší ochotu zaměstnavatelů vycházet matkám vstříc, aby mohly pracovat na částečný úvazky, zavedení firemních školek atd. ...prostě aby si rodiče mohly dovolit pracovat a zároveň nešidit děti...
Vim, že každej prachy potřebuje, ale není jiná šance...aby se naše děti měly aspoň trochu dobře...
11. pro 2009 v 00:14  • Odpověz
Souhlasím se Sarou, protože tohle spoustě maminek zkomplikuje situaci. Je hodně takových, které mají možnost vrátit se po 2 letech do práce, takže by logicky chtěly čerpat 2 letou rodičovskou s vyšším příjmem. Takhle se třeba do práce taky vrátí po 2 letech, kdy budou pobírat jen 7600,- a peněz za třetí rok se prakticky vzdají. Takže se aspoň mohl nechat původní vym. základ pro stanovení rod. příspěvku.
A k tomu šetření atd. - kdyby se všem měřilo stejným metrem, neřeknu ani půl slova. Ale stát v rámci šetření vezme peníze někomu, ale aby jiná skupina neřvala, přesune je tam, takže nalej-vylej...

Jinak sociálních dávek - pokud vím - se to nedotkne. Takže naši spoluobčané, kteří v životě nepracovali (proč taky, když je stát slušně živí) jsou i nadále vysmátí :grinning: Možná by stálo za to je trochu motivovat k práci právě snížením dávek.

Sarihy - nic ve zlém, ale myslím, že kdybys byla např. na mém místě (rodím v lednu), tak budeš taky protestovat.
11. pro 2009 v 00:33  • Odpověz
Jijitko, my chceme začít příští rok pracovat na druhém mimču, takže budu rodit nejspíš v roce 2011 a to bude asi ještě horší...ale holt to fakt jinak nepůjde...
Každý kříčí, že nechce, aby se právě jemu krátily prachy, to jo, ale kde na to ten náš stát má brát, to jako nikdo už neřekne. A myslim, Janotův balíček byl vymyšlenej docela dobře, jen ty naši pitomci to totálně rozvrtali. Jako šetři se bude muset, ale čím dřív se začne, tím horší to bude...
11. pro 2009 v 00:55  • Odpověz
Souhlas s Jitkou.
Taky chápu,že se bude muset začít šetřit a bylo by nejlepší kdyby se začalo všude,ale že se začne šetřit na budoucí generaci a maminkách a jinde ne,to mi přijde trochu nefér.
Kdo má trochu představy jak to chodí se státníma zakázkama,tak ví o čem píšu.
Mimčo čekáme v březnu 2010.
1,5 miliardy na mateřské nejsou,ale hlavně,že stát zaplatil navíc,mimo rozpočet stavby, celou miliardu na vícenáklady spojené se stavbou justičního paláce v Brně. Takhle se nikdy neušetří. A kde si asi myslíte,že ta miliarda skončila?
Nás,bohužel, budou muset podpořit rodiče. Maminka je už v důchodu a tatínek stále pracuje.Vzhledem k tomu,že platíme hypotéku na bydlení a finance by nám při staré výměře dávali tak tak,tak bohužel po novu nám těch cca 3000 měsíčně bude chybět.Ráda bych šla na brigádu si přivydělat na pár hodin denně,ale dneska takovou žádnou neseženete,o práci je velká nouze.
Ale na miminko se moc těšíme a neměnila bych.
11. pro 2009 v 06:14  • Odpověz
Neda mi to se nepripojit do tehle diskuze. Nevim jestli uz je ta materska odpiskana na dobro nebo jestli jeste stale plati ze by se mohla vratit na puvodni vysi (treba nekdy na jare, od ledna je mi jasne ze uz ne).

Sarihy: uznavam ze je krize a ze by se melo setrit, o tom zadna, ovsem zrovna na zenskych ktere pracuji, dotuju statni rozpocet a navic rodi budouci danove poplatniky tedy opravdu ne.

Jasne jsme na to tom v evrope co se tyce vyplaceni materske opravdu dobre, nicmene penize nejsou vse, mit moznost dat dite do jesli a chodit na castecny uvazek tak nevaham a jdu a nebudu stat zatezovat zbytecnymi vydaji :slight_smile: Nicmene tahle moznost tady fakt moc neni, jenom v Brne mame vseho vsudy troje jesle!!! Pak nezbyva, teda aspon me, mit deti rychle po sobe, pobirat nejvyssi mozny rodicak a vratit se rychle do prace, poctive platit dane a podporovat nase kavove a jine spoluobcany stedrymi socialnimi davkami.

Ta materska mi dost hla zluci, 3,5 tisice o ktere mesicne prijdu me dost boli, nerikam ze jsem mela do koruny vypocitane prijmy a vydaje ale clovek za tech par let uz tak priblizne vi kolik utraci a co si muze dovolit. Bohuzel mame s muzem prakticky stejnou vysi prijmu takze nas to bude bolet vic, nez kdyz ma vetsinu prijmu v rodinne muz.
11. pro 2009 v 06:39  • Odpověz
ja jsem neco slysela,ze navrh na zachovani tu je,ale bude se projednavat az v lednu,takze snad sance jeste je :confused:
11. pro 2009 v 08:30  • Odpověz
autor
Já také chápu, že se musí snižovat výdaje státu, aby naše děti nežili ve zbankrotovaném státě, ale vadí mi, jak se to provedlo. Prostě to zasáhne ženy, které už těhotné jsou a zpět to nevezmou. Kdyby prostě tu mateřskou snížili, ale řekli, že začne platiti třeba až za 10 měsíců, tak by se některé maminky hold rozhodly počkat (já bych tedy nepočkala, ale chápu, že někteří by to uvítali). Mě sice mrzí, že příjdu o nějaké ty tisícovky měsíčně, ale máme našetřeno a myslím, že to prostě zvládneme i tak (doufám). Ale něktré rodiny si spočítali kolik budou po dobu mateřské a rodičovské brát a řekli si, "jo to zvládnem, sice s odřenýma ušima, ale budem mít na hypotéku, jídlo i oblečení atd..." no a ted jim to sníží o pár tisíc a najednou ti lidi nevyjdou. To je to co mě štve. Že když otěhotněli, tak počítali s určitou výší a oni jim v půlce těhotenství takhle naruší rozpočet. Kdežto kdyby to věděli před těhotenstvím, tak by třeba půl roku počkali a mezi tím se na to nějak připravili.

Mě co mrzí úplně nejvíc je to, že po staru bych měla nárok na dvouletou mateřskou a po novu na ní nedosáhnu. To mě opravdu mrzí, protože děti chcem rychle po sobě, takže tak jako tak se pokusíme cca po roce o další mimčo. Budu tedy brát asi 7600,- ale jen 2 roky. :cry:
11. pro 2009 v 09:57  •  2 děti  • Odpověz
Klaro,mluvíš mi z duše.
Také po novu nedosáhnu na 2-letou mateřskou a docela mě to mrzí,ale druhé mimi budeme také chtít brzo,tak to budeme muset nějak ustát. Jen doufám,že to nedopadne tak,že já budu s dětmi doma a partner od nevidím do nevidím v práci a dětí si v tom malém věku neužije,to by mne opravdu moc mrzelo. Nejsme už nejmladší,tak rodičovství rozhodně odkládat nebudeme.
11. pro 2009 v 10:14  • Odpověz
Poupe - moc tomu nevěř. Už teď se ví, že extra výdaje schválené vládou ve středu, budou vyplácené z peněz určené na důchody a nemocenské pro příští rok.
A ty výdaje dělají 1,5 mld. na zemědělce + 1,5 mld. na soc. služby + 4% z platů st. zaměstnanců(o které jim nesnížili platy). A tyhle peníze nejen že stát nemá v rezervě, ale naopak je ubere z peněz určených na důchody a nemocenské, ty ale vyplatit musí taky, takže dluh státu poroste.

No a když budu pokračovat - stát spoléhá na přísun peněz do státní kasy tím, že se zvedá spotř. daň a DPH, zvýší se ceny poh. hmot, což povede ke zdražení prakticky všeho. A lidi místo aby peníze utráceli budou ještě víc šetřit a nebo nakupovat v zahraničí (např. já to mám 15 km do Polska, kde bude benzín i ostatní věci levnější)

Tak bych mohla pokračovat do nekonečna, ale byla by to nuda. Nejsem ekonom ani nesedím ve sněmovně, ale na tyhle věci mi stačí normální uvažování :wink: (naši poslanci asi myslí jinak - adekvátně svým platům).
11. pro 2009 v 10:18  • Odpověz
jijitka, to je přesně ono. Naprosto s tebou souhlasím. Na co to teda je, když ničemu nepomůžou a stejně se ty dluhy budou prohlubovat. Kdyby aspoň vymysleli něco, co opravdu dává smysl a stojí to za to. Holky já jsem vážně tak nasraná :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: (pardon za to slovo). Hlavně že romů se bojí a dají jim všechno o co si zažádají. Nikdy nedělali, mají 15 dětí, manžel v kriminálu, všechno zničí, ale mají se jak prasata v žitě. Neuvěřitelný! Tím se samozřejmě nechci dotknout slušných romů, které se kolikrát za tyhle vejrostky i stydí. Nehážu je do jednoho pytle.
11. pro 2009 v 10:36  • Odpověz
Jo, Lulii je to tak - v žádným případě nečekám, že mi stát bude živit dítě. Jen bych očekávala, že když jsem dosud 17 let poctivě platila daně, můžu od státu nějakou podporu naopak dostat i já.
Za ty roky jsem byla asi 3 měsíce na pracáku (když jsem měnila zaměstnání) a na nemocenské jsem byla asi 4x (teď jsem dlouhodobě - na rizikovce).

A stát místo, aby podporoval porodnost, což je nutnost, jestli někdy chceme brát aspoň nějaký důchod, tak dělá pravý opak. Štědře živí rodiny s 15 dětmi, které nikdy pracovat nebudou.

Ještě jsem si všimla, že skoro každý, komu chtěli sebrat peníze, si zademonstroval v Praze a dosáhl svého. Jen si nedokážu představit demonstrující matky a nemocné.
11. pro 2009 v 11:02  • Odpověz
klara.t: mi ten doulety rodicak po vypoctu denniho vymerovaciho zakladu z te snizene materske vyjde jen velmi tesne (za predpokladu ze nechali tech 380kc/den)
11. pro 2009 v 11:56  • Odpověz
holky a kolik po novu má být teda min.denní dávka??na tu dvouletou? s prvním prckem jsem byla na dvouletý,teď jsem v říjnu nastoupila mateřskou s druhým prckem :confused:

a snížení se mi taky nelíbí,ale nic s tím nenaděláme,bohužel :angry: ale je to blbý,ale těm co už najeli bych to nechala,měnit to v průběhu mi přijde ulítlý :confounded:
11. pro 2009 ve 13:04  •  2 děti  • Odpověz
bredmax: to porad zustalo tech 380kc/den, ale tim ze se ta materska snizi to muze dost zenskym klesnout :frowning2:
11. pro 2009 ve 13:16  • Odpověz
Holky, na MD nastupuju za pár dnů, zpočátku bude můj DVZ vyšší než 380,- Kč, ale od ledna se sníží.
Pro stanovení výše rodičáku je rozhodující výše DZV při začátku nebo skončení pobírání mateřské?? Nikde jsem vlastně nenašla jednoznačné stanovisko.

Ještě jsem si tak přemýšlela - zkusila jste si některá spočítat, kolik činí 4% z platu st. úředníka jako je třeba učitel?
Pokud ne, tak např. z 20000,- hrubého by ubylo 800,-. Tak s tím se fakt nedá vyjít a je třeba demonstrovat.

Mamina s průměrným platem přijde měsíčně zhruba o 2.500,-, ale došlo vůbec někomu, že narozením dítěte přibyde do domácnosti další člen a tím se zvýší i výdaje?? Mám pocit, že na tuhle "maličkost" naši poslanci tak trochu zapomněli.
11. pro 2009 v 18:02  • Odpověz
Holky mám prosbičku, mám již 20 měs dceru, tak pobírám rodičovský příspěvek. Mám ho do 3 let věku dítěte 7600,- od 1.3. nastupuji do práce na částečný 6-12h. Dceru bude hlídat taťka, babička nebo holčina na hlídání. Takže mateřská mi zůstane :wink: Pokud to dobře chápu, tak když by jsme chtěli druhé dítě tak je jedno jak dlouho budu pracovat?? Nebo musím taky mezi dětmi odpracovat rok abych měla nárok na meteřskou?? To asi ne, protože co vím, tak holky co mají předa 2 leté děti a čekaly další tak se nechaly zaměstnat asi na týden, jen aby dostaly mateřskou. Chtěla bych se zeptat z čeho se mi bude mateřská vypočítávat?? Z měsíčního průměru částečného úvazku??? Nebo se to nějak vypočítá na plný fond pracovní doby a z toho??? Já jen, že mě to fakt příjde docela ujetý. Já s dcerou měla mateřstou myslím 9.700,- a podle těch nových tabulek bych měla si 5000,-
takže v podstaťe do 7600,- mě to dorovnají a pro mě jediná výhoda toho, že nastoupím mezi dětmi do práce bude, že budu mít výběr na 3 roky a nebudu muset jí automaticky na tu 4 letou. No ale kdo ví co bude za rok :confused:
My plánujeme, že o prcaka by jsme se začali snažit koncem roku 2010.
12. pro 2009 ve 21:10  • Odpověz
kinsli mícháš spoustu věcí dohromady... takže, pokud ti trvá pracovní poměr, máš nárok na mateřskou a pak výběr na 3 roky, bez ohledu na to jestli mezi dětmi nastoupíš do práce nebo ne. Pouze pokud nastoupíš a měla bys vyšší plat než před první, tak by se ti počítala z nového, pokud nižší, tak do 4 let věku prvního dítěte se bude brát ten původní před první mateřskou. Podle té staré mateřské mi nová vychází cca 7200,-, ale je fakt, že za rok může být vše jinak.
12. pro 2009 ve 22:32  • Odpověz
Jdi na stranu:   Zruš
Téma bylo zamčeno adminem. Není možné přidávat další odpovědi.