• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Mateřská 2010

(Zamčená)
23. května 2011 
j.a.n.i : Moc díky za odpověď :wink: tak to jsem fakt vůbec netušila, že i když otěhotním do 3 let věku dcery mám provo na mateřskou z platu před nástupem na neschopenku při Kačence :wink:
Ono teď už to je tak nějak jedno, mám to již domluvené od 1.3. nastupuji místo kolegyně která odchází do důchodu :wink: Docela se těším, že se zase dostanu nezi lidi :slight_smile: Jediné co mě na tom vadí je, že už budu "normální" zaměstanec, čili se zarážkou 14 dní v červenci, takže už to nebude o tom, že se seberu řeknu si je hezky a vyrazím s dcerou třeba na týden na hory. Ale ono vždy je něco za něco :wink:
Já jsem kontrolorka jakosti ( foto ) tudíš pracuji i s chemikáliemi, takže jakmile otěhotním tak pujdu zase na neschopenku. Tak si s Kačkou ještě užijeme, než se o nás hold bude muset dělit se sourozencem :grinning:
Ona je fakt extrémě spavá, takže mě ta prac doba 6-12h bude vyhovovat. V 12:30h už budu doma :wink:
Kačka ještě tak před 2 měsíci vstávala okolo 9h a teď už vstává spíše okolo 10+
je to fakt ochrapa a to chodí stát v 19:30h.
Takže vlastě tím jsem chtěla říct, že většinu mé pracovní doby stejně prospí a až se vzbudí po obědě tak už budu dávno doma :grinning: :grinning: :grinning:
12. pro 2009 ve 22:50  • Odpověz
j.a.n.i: Jestli jsem to pochopila dobře tak 1.3. nastopupím do práce, tak třeba cca v prosinci-lednu otěhotním
tak půjdu domů na rodičák s Kačenkou do 17.4. a od 18.4. nastoupím na neschopenku a ta se bude počítat z toho částečného prac. poměru nebo z plného před nástkupem na mateřskou s první dcerou??? ( končila jsem v práci v říjnu 2007 )
12. pro 2009 ve 23:20  • Odpověz
Neschopenka se ti bude počítat jen z toho částečného, ta výjimka do 4 let platí pouze pro PPM (aby na tom právě netratily holky jako ty, co nastoupí dříve do práce). Ale pokud otěhotníš, tak můžeš rovnou nastoupit na neschopenku, nemusíš se vracet na rodičovskou dovolenou, dostávala bys zároveň RP i nemocenskou... sice se dost všude píše, že to nejde, ale přesně v tomhle případě to možné je.
13. pro 2009 ve 13:09  • Odpověz
ahoj.chtěla bych se zeptat, s čeho budu mít mateřskou když budu od 1.1.2010 na nemocenské?protože mi 31.12.2009 končí v práci smlouva.počítá se z posledního zaměstnání nebo s nemocenské, když na ni budu až do porodu?děkuji
15. pro 2009 v 08:38  • Odpověz
autor
Myslím, že se ti bude počítat z toho zaměstníní. Mimochodem, proč nastupuješ den po skončení smlouvy? Tys to měla na dobu určitou?
15. pro 2009 v 09:29  •  2 děti  • Odpověz
Ahojky, chtěla bych se poradit, jak byste postupovaly vy... :wink:
V únoru loňského roku jsem nastoupila na mateřskou dovolenou s tím, že na výběr délky rodičovského příspěvku mám čas do 21. měsíců věku dítěte. Měla jsem plánu zvolit čtyřletou variantu, ale chtěla jsem si nechat otevřená vrátka a měla jsem dojem, že zaměstnavateli musím nahlásit délku rodičáku do 21. měsíců věku dítěte, stejně jak to vyžadují na sociálce. Ale když měla dcera asi šest měsíců, tak mi přišel dopis od zaměstnavatele, že jsem jim stále nenahlásila výběr délky rodičáku a mám se dostavit a zvolit si ji. Tak jsem tam teda zašla a podepsala čtyřletou variantu. Jenže teď jsem znova těhotná a na té čtyřleté prodělám, protože od února příštího roku se mi sníží příspěvěk na polovinu. Podotýkám, že na sociálce mám lhůtu ke zvolení délky rodičáku do konce ledna přístího roku, tam jsem si ji ještě nezvolila.
Ráda bych se poradila, měl zaměstnavatel právo chtít moje vyjádření už v šesti měsících věku dcery nebo je tam nějaká lhůta po kterou se může maminka rozhodnout, stejně jak je to na sociálce.
Teď jsem v takové situaci, že uvažuju, pokud by to bylo možné, nebrat ohled na zaměstnavatele, ke kterému se už do práce nebudu vracet, protože jsme se přestěhovali a stejně práce stála za nic a na té sociálce si zvolit tu tříletou variantu. Neporuším nějaké pravidlo, když to tak udělám ?
Další mimi se má narodit v květnu příštího roku, jak to bude s mateřskou a kdo mi ji bude vyplácet ?
Zaměsnavatel snad už teď s tím nemá nic společného, takže mám s ním ještě počítat nebo ne ?

Jde mi o to, jestli si teda mohu zvolit tříletou variantu vyplácení rodičáku, když jsem si u zaměstnavatele zvolila čtyřletou ? :confused: Myslím, že v práci jim to může být jedno, protože po třech letech k nim nenastoupím, jelikož budu doma s dalším dítětem.

Poradí mi nějaká dobrá dušička ? :wink:
15. pro 2009 ve 14:52  • Odpověz
simi.w chtělo by vědět co si přesně zaměstnavateli podepsala, protože rodičovská dovolená na 4 roky je blbost, rodičovská dovolená (neplést s rodičovským příspěvkem) je maximálně do 3 let věku dítěte, nehledě na to, že zaměstnavateli není nic do toho na jak dlouho si zvolíš RP. Mateřskou ti bude vyplácet sociálka, ale papír na PPM ty musíš donést zaměstnavateli, tak doplní tvůj příjem a posílá to na sociálku. Takže podle mě klidně nahlaš na sociálce ty 3 roky, není to nic proti ničemu.
15. pro 2009 v 18:20  • Odpověz
j.a.n.i, moc děkuji za odpověď, takže co jsem tomu zaměstnavateli podepsala :confused: ? Mohlo to být nějaké ujištění pro ně, že si pak svůj názor nezměním ? Nebo jak jinak se kryjí, aby si maminka po nějaké době názor na tu délku rodičáku nezměnila a oni neměli problémy ?
Ještě jsem se chtěla zeptat, kdy ten papír na PPM mám donést zaměstnavateli ?
A teda ten zaměstnavatel má nějakou lhůtu, po kterou si musím vybrat délku RP ? Třeba jak je to na sociálce, u mě to je 21. měsíců věku dítěte. Nebo záleží na domluvě zaměstnance a zaměstnavatele ?
16. pro 2009 v 18:37  • Odpověz
U zaměstnavatele bys měla délku RD určit hned při žádosti od RD, pokud neurčíš, předpokládá se, že ji chceš do 3 let věku dítěte, ale v tvém případě je to fuk, prostě nastoupíš na další MD a budeš po ní o RD žádat znovu. Problém je to pouze v případě, kdyby ses chtěla dřív vrátit do práce, to by tě zaměstnavatel nemusel vzít, že máš požádáno až do 3 let. A papír na PPM odnes hned jak ho na gyndě dostaneš, jo a nezapomeň pak tam kde si žádala o RP nahlásit, že nastupuješ na MD, aby ti ukončili rodičák, jinak ho po tobě budou chtít vracet.
16. pro 2009 ve 21:31  • Odpověz
j.a.n.i :slight_smile: , děkuji ještě jednou, super jsi mi to vysvětlila a ušetřila několik tisícovek. Jsem už byla připravená se vzdát a doplatit na svoji hloupost. Mám hned lepší náladu, díky.
16. pro 2009 ve 23:32  • Odpověz
Holky, musím si teď něco oblítat kvůli té od ledna snížené mateřské nebo mi to sníží automaticky a já si jen vyřídím rodičák?
17. pro 2009 v 10:23  • Odpověz
kaa: sníží automaticky :slight_smile: přece by ti stát nenechal nějaké penízky navíc, takže na tebe je jen rodičák
17. pro 2009 v 11:04  • Odpověz
autor
Holky, věříte tomu, že to navrácení mateřské na původní výši na jaře má šanci projít? Já sice budu na mateřské přesně to období, co to bude v té nové nižší formě, ale chtěla bych, aby se to na jaře vrátilo, protože moc chci na dvouletou mateřskou a na tu mám po staru nárok a po novu už na ní nedosáhnu :rolling_eyes: :frowning2: Mateřská mi bude končit myslím v půlce června. V tom období si budu volit RD, tak kdyby to zase vrátili, tak bych měla šanci.
17. pro 2009 v 11:26  •  2 děti  • Odpověz
Myslím, že to šanci má, přece jen bude před volbama...
17. pro 2009 v 17:45  • Odpověz
Zrovna jsem četla, že pokud v lednu návrh na zachování mateřské projde, do praxe bude "zaveden" nejdříve v květnu 2010. To znamená, že my, co se nás to týká, nejspíš pěkně utřeme nos, protože pochybuji, že by někdo něco doplácel zpětně. :angry: Docela mě to namíchlo. A to se ještě uvažuje o tom, že od poloviny příštího roku - po volbách, by se mohl snížit rodičovský příspěvek. Takže nižší mateřská, nižší rodičák - to už je teda vrchol. Našla jsem to v článku na idnes.cz. Holky, tohle je už na na zabití. Ale je nás prostě málo, tudíž nižší volební "skupina" než třeba státní zaměstananci či důchodci, tak proč by si na nás nevzali všechno.
29. pro 2009 v 09:43  • Odpověz
Ahoj holky, prosím o radu....
S manželem se chceme začít snažit o mimi. V současné době mám práci na dobu určitou, je to zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou. Paní se má vrátit do práce 11/2010.
Jak bych to měla s mateřskou a rodičovskou dovolenou já? Dám příklad: kdybych otěhotněla začátkem roku, měla bych nárok na 3letou rodičovskou dovolenou? Nebo by mě hodili do 4leté?
Děkuju moc za radu...
30. pro 2009 v 07:51  • Odpověz
katka_b: na ppm a tím pak na 3letou rodičovskou máš nárok, pokud na ppm nastoupíš v době trvání pracovního poměru nebo do 180 dní po jeho ukončení. Takže pokud bys otěhotnělo na začátku roku, tak je to v pohodě...
30. pro 2009 v 10:47  • Odpověz
Děkuji moc za odpověď!!! Teď už "jen" aby se nám zadařilo.... :wink:
30. pro 2009 v 10:50  • Odpověz
ahojte.. chtěla bych se zeptat.. od 13.12. jsem na mateřské a jen mě zajímá, jestli od OSSZ dostanu nějaký papír, že jsem na mateřské nebo tak něco?
1. led 2010 ve 12:49  •  2 děti  • Odpověz
zelvatko, OSSZ by ti mělo potvrdit pro sociálku (teda teď už pro úřad práce) takový papír s fialovým pruhem, že pobíráš mateřskou a máš nárok na rodičovské dávky, ale potvrdí ti to nejdřív v lednu, až ti vyplatí první mateřskou. formulář ti dají na té sociálce a mělo by to jít vyřídit i poštou, abys tam nemusela osobně.
1. led 2010 v 16:10  • Odpověz
Ahojte,holky chci se zeptat to snížení se týka nastavajícich maminek nebo i stavájícich? :slight_smile: dík
2. led 2010 ve 12:27  • Odpověz
lucinka89: snížení se týká všech, prostě se to k 1.1. přepočte ze stejného vyměřovacího základu podle jiného vzorce...
2. led 2010 ve 12:45  • Odpověz
Hoja holky, je mi zle ztoho snížení jsem v 13tt a jsem na rizikovce od prosince. Počítám si mateřskou což bude o 2000,- mensi nez v roce 2009 :rolling_eyes:
Nevíte nekterá z Vás jak se počíta presneji ta mateřská?
Po mě kalkulačky chtěji: Celkový hrubý příjem za posledních 12 měsíců........ já sice pracuji 3 roky příjem cca 12000,- HM, ale jak jsem psala jsem na nemocenské od prosice..... Ten celkový hrubý příjem je jen za odpracovanou dobu v práci ??? Nebo když dejme tomu budu do června na nemocenské a budu pobírat směšných 6000,- tak se ten celkovy prijem za 12mes týká i nemocenské (ale tam zase namam niikde hrubku)....... Mám z toho strach pač v tom případě bych dostala ho*no ho*no zlatá rybko :unamused:
Jde mi i o to, že potřebuju si být jistá kolik budu mít nemocenské a kolik mateřské. Prý podle toho mužu jit asi o 3mes drive před porodem na mateřskou.....
Nevím za co toto máme my!!!! které chceme přivést děti na svět... Toto si nezasloužíme a budu jen dofat že to co nejdříve zruší!
2. led 2010 ve 20:03  • Odpověz
stelas: mateřská se počítá z posledních 12 měsíců, ale jen z té doby cos pracovala, nemocenská ti to neovlivní. Pokud máš stálý plat, tak to můžeš orientačně vzít z něj, pokud máte občas prémie, tak je potřeba vzít příjmy za posledních 12 měsíců před nástupem na PPM, sečíst a vydělit počtem dní (kalendářních) kdys "pracovala" - v uvozovkám proto, že se do toho počítají i víkendy, vyloučí se jen neschopenka. Zkoušela jsem to počítat z těch 12 000,- a to mi vychází neschopenka na 6480,- a PPM vlastně stejná jelikož se to od nového roku počítá úplně stejně. Jinak na PPM se nastupuje 8 - 6 týdnů před porodem, s tím že z neschopenky je lepší jít těch 6 týdnů, i když u tebe je to vlastně fuk, protože máš PPM menší než RP a tak si od data porodu můžeš požádat o doplatek do výšky rodičáku, takže od porodu budeš mít 7600,-
2. led 2010 ve 22:22  • Odpověz
hojky, moc díky, takze az po porodu si mohu zazadat o doplatek na rodicovsky prispevek? Ty jo to je docela vsechno slozity pro lajky je to dost narocny, ale ty v tom ocividne umíš chodit :slight_smile: :sunglasses:
3. led 2010 v 10:31  • Odpověz
Ahojte holky, mám k vám dotaz. Jsem v 6 měsíci těhotenství a chci jít na neschopenku, protože nemám práci, kde by se dalo vydržet až do porodu. Neschopenka se počítá taky za celý rok, nebo za čtvrtletí? A je lepší tu neschopenku přerušovat, nebo ne. Protože mi jedna známá radila, že první měsíc platí zaměstnavatel a pak už ne. Takže bych při delší neschopnosti měla více pokrácené.
3. led 2010 v 16:17  • Odpověz
Ahoj.Může mi některá z vás poradit,z jakých čísel se počítá výše mateřské dovolené?Je to z průměrného ročního výdělku nebo z hrubě mzdy?To se musí někam dokládat příjmy?Děkuji za info. :wink:
3. led 2010 ve 20:37  • Odpověz
bams neschopenku v žadnym případě nepřerušuj, čím dyl na ni seš tím víc korunek maš. zaměstnavatel ti platí prvních 14 dní nemoci a pak už to platí socialka :dizzy_face:
bohunko mateřska se počíta za posledníc 12 měsícu, co jsi odpracovala
4. led 2010 ve 12:46  • Odpověz
Ahojte,
můžete poradit?Jak se mi bude počítat mateřská,když mám 2.rizikové těhotenství během roka a nyní ,15.1.2010 mi končí podpůrčí doba v délce 360 dní ?
V listopadu 2008 jsem otěhotněla a hned od začátku byla na rizikovém,v dubnu jsem potratila,nemocenská byla do 5.5.2009,poté jsem se vrátila do práce,opět otěhotněla a od 20.7.2009 jsem opět na nemocenské(rizikovém).To se průměruje nemocenská za celý rok?A počítají se do toho i ty dva měsíce,co jsem byla v práci?
Jsem z toho nějaká zmatená,marně se snažím dopočítat,kolik dostanu :confounded:
4. led 2010 ve 13:56  •  1 dítě - snaží se  • Odpověz
Jdi na stranu:   Zruš
Téma bylo zamčeno adminem. Není možné přidávat další odpovědi.