• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Mladé maminky Praha

(Zamčená)
19. března 2011 
Ahojky holky,tak k vám nakukuji:grinning:Co se děje nového???
U nás asi roste zub,protože Viv má teplotu,hodně kadí a pořád je protivná a jen spí.Takže veselo...A v pátek máme oslavičku,že je Vivušce půl roku:grinning:,tak se zítra budeme celý den připravovat,dělat zákusky a tak...
Leni,co příští týden dát ten srazík?
17. čer 2009 v 19:58  • Odpověz
Ahoj Miško, tak konečně ses tady ukázala :grinning:
U nás asi taky roste zoubek, ale nejsem si jistá. Dásničky nateklý nejsou, ale dole už je několik dní bílá tečka a slináme a vše okusujeme :slight_smile: .
17. čer 2009 ve 20:07  • Odpověz
marti, já ani nevěděla, že Sofi rostou zuby :grinning:
za to ted to vím moc dobře. od pátku řádí :sweat_smile:

jinak dnes jsem s ní byla na ko s kyčlema a prej sem vzorná maminka, která poctivě dává široký balení :grinning: :grinning: :grinning:
sofi ho měla cca 6x :sweat_smile:

miško,tu fontanelu si hlídej.švára je dr. a když nezarůstá tak jak má,tak tam hrozí nějaký neurologický poruchy.
nechci strašit, ale raděj to hlídej :wink:

leni, co ten tvůj žaludek?
z čeho máš ty problémy?

jo dnes jsem seřvala policajta :grinning:
nařknul mě z toho, že jsem přecházela na proseku na červenou, tak jsme mu řekla že nejsem barvoslepá,že asi nic neví o mateřský lásce a instinktech, protože já bych svý jediný déítě neohrozila :confounded: :angry: :stuck_out_tongue_closed_eyes:
řekla jsem, že s ním o tom nebudu debatovat, že to je debata o ničem :grinning:
trochu jsem se rozjela, no :sweat_smile:
17. čer 2009 ve 20:30  • Odpověz
17. čer 2009 ve 20:47  • Odpověz
Ahoj holky,
Miško, taky jsem si už říkala, kam si se poděla.

Koukám, tady rostou zuby o stošest :grinning:. Já si už myslím od čtvrtého měsíce, že Lukášovi rostou a stále nic.
17. čer 2009 ve 20:48  • Odpověz
marfu:u nás bílá tečka není,ale má tvrdou dáseň a hooodně jí to bolí:frowning2:...A už se vyklubal zoubek???
soan:no my tam měli být dneska,ale kvůli té teplotě jsem to přeobědnala na př.středu,protože při teplotě jí nechci nikam tahat!Já nevěěla,že je to tak akutní... :astonished: :astonished: :astonished:
17. čer 2009 ve 20:49  • Odpověz
miško, já se ptala , do kdy má zarůst a říkal,že v roce má být zarostlá
já totiž myslela,že zaroste tak do 3měs :sweat_smile:
17. čer 2009 ve 21:21  • Odpověz
soan:no nám nezarůstá ani drobet a je prostě veliká:frowning2:...A co jako hrozí,když je veliká?
17. čer 2009 ve 21:25  • Odpověz
miško, to nevím :zipper_mouth:
17. čer 2009 ve 21:45  • Odpověz
Míšo,jj třeba,já tady pak týden-14 dní nebudu jedeme na dovču :dizzy_face: :dizzy_face:
Andy,ještě nevím,v pondělí jdu na rengen žaludku,takže buď z brániční kýly nebo prostě jsem si ten žaludek zičila sama ona dieta - ráno nízkotučný jogurt nebo 2 křehké chleby s lučinou,lehký oběd,večeře buď žádná,nebo 2 křehké plátky,nebo zelenina nebo ovoce + přes den jednu musly tyčinku a do toho cvičení byla asi fakt dost drastická :sweat_smile: divím se jak sem to mohla vydržet,ale teď jak jím normáně tak už to nebolí :sunglasses:
Jinak my ještě pořád trošku fontanely máme,když na to teDˇdr koukala v 18 měsících tak říkala,že některým dětem úplně sroste až ve 2 letech,prej hlavní je vit. D-my ho braly do 15 měsíců a teĎ říkala,že nám snad pomůže sluníčko
17. čer 2009 ve 21:47  • Odpověz
Leni kampak jedeš na dovolenou???:grinning:...No,tak to aby sme se srazily,já mám pak léto dost nabité:slight_smile:...
Jj,drastický dietky nejsou pro tělo vůbec dobrý!!!
No mě ta fontanelka leží v hlavě,proč je veliká?!Ona už do narození jí má dost velkou a k tomu jí pomalu roste hlavička,tak fakt nevím :astonished:
17. čer 2009 ve 21:50  • Odpověz
holky, tak jsem to zakřikla. Máťa je už několik dní bledej a má kruhy pod očima,v noci špatně spí a má noční můry, tak jsem si myslela, že nechutenství a to že mu smrdí jídlo je prostě k tomu. Teď má teplotu a přiznal se, že ráno mívá zatuhlý nohy a bolí ho hlava, ale řek to az po dlouhym lámání. Je to, tak čtyři dny, tak zítra jdu k dotorce pro změnu s nim a tiše doufám, že to nic nebude :frowning2: .
Mějte se tu pěkně a přeju hlavně zdravý dětičky.
17. čer 2009 ve 21:53  • Odpověz
Marfu,to je mi moc lío,snad to nebde nic vážného
Míšo ,letos ještě na chaloupku do lesa,malá se tam vyblbne - má hrozně moc ráda trávu a tady jí na ní pouštět nemůžu kvůli pejskařům co tam po svých miláčkách nechávaj hromádky. Akorát máme pod chatou potok,tak to bude záhul jí uhlídat aby tam nežuchla-pro jistotu beru náplasti,kysličník a hromadu oblečení :grinning:
17. čer 2009 ve 21:58  • Odpověz
Marfu,tak držíme plaečky aby byl malej v pořádku!
Leni,tak to bude supr dovča,co?!Ale hooodně opatrnosti:slight_smile:...
Holky,jsem unavená...Dobrou
17. čer 2009 ve 22:01  • Odpověz
něco o fontanelách, ale chce si k tomu hodit na lištu ještě slovník cizích slov :sweat_smile:

Velká fontanela

Definice
Čtyřcípá vazivová blána v místě styku metopického, sagitálního a koronárního švu.

Orientační body
Velikost velké fontanely je dána jejím podélným (podél sagitálního) a příčným průměrem (podél koronárního švu).

Velikost velké fontanely
Podélný průměr velké fontanely je u většiny jedinců větší než příčný. Jako 50. percentil šířky velké fontanely donošených novorozenců se pro evropskou populaci uvádí 20 mm, u nedonošených je hodnota tohoto parametru v průměru vyšší. Postnatálně, s růstem mozku a mozkovny, dochází nejdříve k mírnému zvětšování velké fontanely, po třetím měsíci se začíná fontanela zmenšovat.

Čas uzávěru velké fontanely
Čas uzávěru velké fontanely se uvádí od 4 měsíců (3% dětí) do 21 měsíců (96% dětí). Medián pro čas uzavření velké fontanely je 14 měsíců. V jednom roce života má uzavřenou fontanelu cca 40 % dětí a ve dvou letech cca 95 %. Jedno procento zdravých dětí má velkou fontanelu zaniklou již ve třech měsících. Čas zániku ani velikost velké fontanely se podle většiny studií u chlapců a dívek neliší. (Zpracováno podle výsledků studií nám blízkých populací Německa a Švýcarska.)

Klinické aspekty velikosti a zániku velké fontanely.
Velikost velké fontanely ani čas jejího zániku nesouvisí s celkovou velikostí mozkovny ani se stavem růstu, resp. kostním věkem dítěte.

Hodnocení stavu velké fontanely (velikost, zanikání, napětí etc.) je obligátní součástí rutinního vyšetření novorozence a kojence. Hodnocení stavu velké fontanely je spolu s měřením frontookcipitálního obvodu "indexem kraniálního vývoje" od narození do cca druhého roku života dítěte. (/i V éře ultrasonografie se velká fontanela v období před jejím uzavřením stala navíc tzv. "oknem do mozku". )

Podprůměrná velikost fontanely major se vyskytuje u abnormit rozvoje mozku, u některých kraniosynostóz či hyperthyreózy. Naopak její nadprůměrná velikost, resp. její pozdější zánik, bývá doprovodným znakem některých skeletálních anomálií (př. achondroplázie, kleidokraniální dysostóza, osteogenesis imperfecta), dále u hypothyreózy, intrauterinní malnutrice, u cyanotických kardiopathií a u některých chromosomálních anomálií.

Všeobecně lze říci, že časný zánik velké fontanely (před šestým měsícem života)/n nelze a priori slučovat s kraniální suturální patologií (kraniosynostózou). Dle našich dlouholetých zkušeností doporučujeme u zdravých donošených dětí s negativní perinatální anamnézou hodnotit časný zánik velké fontanely při normálním velikostním a tvarovém rozvoji mozkovny jako variantu normy Časný zánik velké fontanely však považujeme za indikaci k pečlivému monitorování tvaru a velikosti mozkovny do cca dvou let věku dítěte.

Literatura
Brandt, I., Hodes, D.T., Reimnitz, P.: Anterior fontanelle, window to the brain - size and timing of closure. Klin. Padietr. 1984, 1986, 330-336

Largo, L.H., Duc, G.: Anterior Fontanel: Size and Closure in Term and Preterm Infants. Pediatrics, 78, 1986.

Krásničanová, H.: Velikost a tvar hlavy dítěte v normě i v patologii. Habilitační práce, PřFUK, 2.LFUK, Praha 1998.

Hall, J.G., Froster-Iskenius Ursula, Alanson, J: Handbook of normal physical measurements. Oxford Medical Publications.
17. čer 2009 ve 22:28  • Odpověz
Kuk holky, je tu někdo z Prahy 5? :wink:
18. čer 2009 v 10:15  • Odpověz
Andy díky,ale chtělo by to přeloži do češtiny:grinning:
18. čer 2009 v 11:33  • Odpověz
miško,založila jsme v kojencích téma, aby ti to někdo přeložil. u té pomalu zarůstající fontanely jsem vyrozuměla, že můžou být poruchy ve vývoji kostry a ještě neco, ´čemu nerozumím :wink:
18. čer 2009 v 15:28  • Odpověz
Andy,super tak sand nám to nkědo přeloží:slight_smile:
18. čer 2009 v 17:26  • Odpověz
Marti, jak jste dneska dopadli s Matýskem u doktora.

Co ten zítřek, má být ošklivé počasí, tak ti nevím. :confused:
18. čer 2009 ve 20:59  • Odpověz
je tu někdooooo??????!!!!!
19. čer 2009 v 19:00  • Odpověz
Ahoj Andy,
jsem tu, ale koukám, že to tady nějak vázne. :frowning2:

Co Sofinka?
19. čer 2009 v 19:43  • Odpověz
Ahoj holky,
tak MArkét nakonec stejně pršelo co?
Volali mi z neurologie kůli Matějovi, že jim přisšli výsledky moči a Matěj má hodně zvýšený leukocyty, tak má nějakej zánět a zatim se neví kde, tak mi řekla,že máme preventivně léčit močový cesty a hodně pít urologický čaje na ledviny. A v pondělí znovu na moč.
Protože musí jen hodně pít, tak chtěl být na víkend u babičky (je to její mazel) :dizzy_face: a mě už se teď stýská :sweat_smile:
Tátu máme na pívu a Martínek už spinká, tak mám leháro a co děláte vy holky?
19. čer 2009 ve 20:00  • Odpověz
Marti, tak snad se brzy z toho dostane.

No Petr teď krmí Lukáše a jde do hajan, tak taky budeme mít konečně chvilku klídek :wink:
19. čer 2009 ve 20:20  • Odpověz
Ahoj Holky.
Sofi je anděl s dáblem v těle :grinning:
bojkotuje pítí z flašky.všechno chce jíst lžičkou anebo ukusovat. nechce nic pít :angry: :confounded:
nevím jak na ní.
pomooooc
19. čer 2009 ve 20:57  • Odpověz
Ahoj holky
Andy co zkusit takový ty první hrníčky?
Marti,snad se to bude brzo dobrý,jinak já měla takovýhle leháro v úterý :grinning: manža v hospodě,madam usnula v 19 skoro sama :dizzy_face:
Míšo,sme včera byly kousek od vás,objednávaly sme v Hovo svatební dortík
19. čer 2009 ve 21:18  • Odpověz
leni, hrnečk máme.pila zněj asi 3 tejdny :sweat_smile:
prostě od pondělka se cejtí jako velká holka :grinning: :sunglasses:
19. čer 2009 ve 23:19  • Odpověz
Ahojky holky,tak jak jste užívaly víkend???
21. čer 2009 ve 14:31  • Odpověz
Ahojte maminky, smím k vám?Už jsem sem za začátku tématu psala, to jsem byla ještě před porodem a pak jsem na vás tak nějak zapomněla :sweat_smile: :confused:
21. čer 2009 ve 14:39  • Odpověz
no jasně,
vítej i s Lilian :wink:
jinak Lili je moc hezká a jako,že jsem nejvíc poprděná z naší Sofi,tak ostatní moc nechválím :sweat_smile:
21. čer 2009 v 15:37  • Odpověz
Jdi na stranu:   Zruš
Téma bylo zamčeno adminem. Není možné přidávat další odpovědi.