• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Porod není třeba léčit

(Zamčená)
13. března 2008 
Porod není třeba léčit
12.3.2008 , Kateřina Stryková Praxis-Media
Tuto, pro mne památnou, větu pronesla na tiskové konferenci ke Světovému týdnu respektu k porodu paní Ivana Königsmarková, viceprezidentka Unie porodních asistentek. A já věděla, že tuto akci nechci zmeškat.

Česká republika se letos již potřetí připojuje ke Světovému týdnu respektu k porodu (STRP), který se koná ve dnech 12. až 18. května 2008 v Praze v Kině Perštýn.


Letošní ročník si za hlavní témata bere separaci dětí a matek bezprostředně po porodu, ale mluvit, promítat, malovat a jinak vyjadřovat se bude i o ambulantních porodech, porodech doma a dalších palčivých tématech.

V České republice jsou hlavními organizátory aktivit v rámci Světového týdne respektu k porodu Hnutí za aktivní mateřství (HAM) a Unie porodních asistentek (UNIPA), podporované Českou asociací dul (ČAD).

Petra Sovová, hlavní aktérka celého projektu a zástupce HAMu, představila program celého týdne.

Stěžejní akcí je informační festival o těhotenství, porodu a rodičovství UMĚNÍ PORODIT, který návštěvníkům přiblíží porod z různých pohledů (včetně dělohy v nadživotní velikosti, do níž se člověk může na chvíli schoulit). Výstavu bude po celý týden doprovázet velké množství programů - nejrůznější přednášky a dílny pro rodiče i zdravotníky, diskuse, ochutnávky těhotenského cvičení, právní servis, poradna porodní asistentky a duly, informace o možnostech porodu v České republice i zahraničí.

Proběhne také přehlídku filmů s tematikou porodu JAK SE RODÍ EVROPAN.

Novinkou letošního roku je sekce HOMO ECOLOGICUS - expozice, jež představí přírodě i člověku šetrné prostředky použitelné v těhotenství, během porodu i v péči o dítě.

Osobně se nejvíce těším na RESPEKTOVÁNÍ - veřejnou debatu týdeníku Respekt, věnované nejen hlavnímu tématu letošního STRP, tj. škodlivé separaci matek a dětí, ale obecně manipulaci v českých porodnicích. Účastníci se mohou zapojit do diskuse se zajímavými hosty - neonatology, porodními asistentkami a rodiči. Všechny účastnice tiskové konference totiž daly jednoznačné argumenty, proč separace dětí a matek po porodu škodí a že i zákony jsou v tuto jedinečnou chvíli 100% na straně rodičů. Ráda se tedy podívám na celé téma i z pohledu protistrany - lékařů.

Celý projekt je zaměřen nejen na budoucí rodiče, maminky a tatínky, ale i na odbornou veřejnost, zdravotníky. Speciální akce čekají na základní a střední školy, kterým bude věnován především dopolední čas.

Mediální tváří se pro tento rok stala herečka Lenka Vlasáková, matka tří dětí, která sama uvedla, že je spíše tím odstrašujícím případem. Všechny tři porody proběhly vesměs v režii zdravotníků. Proto se také rozhodla podpořit tuto akci, protože každá žena má právo na přirozený přístup k porodu, kterému ale v současnosti brání systémové bloky (zvyklosti, nařízení nemocnic, neochota personálu...).

Vrátím se ale k úvodní větě tohoto článku. Paní Ivana Königsmarková na začátku svého vystoupení přečetla zajímavý článek, kde kdosi popisoval nelidské zacházení a příšerné podmínky. Nepochybuji, že většina zúčastněných v tu chvíli nezaváhala, že se jedná o možná extrémní ale možný popis pobytu v nemocnici. Bohužel daný článek pojednával o životě ve věznici Abú Ghrajb. Paní Königsmarková doplnila další fakt: těhotenství je v dnešních zákonech vedeno jako nemoc! Šokující? Opravdu je tomu tak.

Neméně šokující bylo i promítnutí krátkého filmu Miracle od birth z produkce skupiny Monty Python, která opět vtipně, ale bohužel velmi trefně demonstrovala průběh porodu v nemocnici.

Paní Vlasta Jirásková z České asociace dul uvedla několik faktů, proč je dobré využít pomoci duly nejen při porodu, ale i v těhotenství a po porodu.

Následovala vystoupení zainteresovaných maminek, které samy měly zkušenost s ambulantním porodem a diskuse, jak dosáhnout pozitivní změny v přístupu k porodu.

Věřím, že akce v rámci Světového týdne respektu k porodu bude významným iniciátorem těchto změn!

Záštitu nad touto akcí laskavě převzala paní Kateřina Jacques - předsedkyně Poslaneckého klubu Strany zelených, členka Republikové rady Strany zelených a Odborné sekce pro lidská práva a Hlavní město Praha.

Vše o práci na mateřské dovolené se dozvíte na semináři Zaměstnávání důchodců, studentů a žen na mateřské dovolené
13. bře 2008 v 16:22  • Odpověz
Jéé, já už se začínala pídit, kde to letos bude. Tak už vím :slight_smile: díky za info :wink:
13. bře 2008 v 17:29  • Odpověz
super mamina, diki za spravu
13. bře 2008 ve 21:47  • Odpověz
Díky :wink:
Inak, možno trochu mimo, ale som čítala v časopise Moje rodina, že ambulantné porody sú od zač. roka zrušené? Resp. si všetky náklady hradia rodičia? Že ich proste ZP vyňali z hradených zákrokov? Vraj boli neatraktívne - moj názor je, že neboli prezentované, veľa žien o nich ani netušilo ( aj niekt. zdravotníkov :frowning2: )...... :pensive:
13. bře 2008 ve 22:53  • Odpověz
Téma bylo zamčeno adminem. Není možné přidávat další odpovědi.