• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Rodičovský příspěvek-ti co už pobírají

(Zamčená)
9. února 2011 
maminky,nevíte prosím někdo,jak to je s rodičovským přís.u mamin,které už ho pobírají?Od ledna to je,že na dítě narozené od ledna bude mít mamina u 4leté var.10měs.7600 a zbytek 3800kč,ale zajímalo by mě,jestli to hned vemou i nám.Podle strarého bychom měli mít do 21měsícu 7600kč.Je nám 11měsícu.Nikde o tom nemůžu nic najít.Moc děkují
7. pro 2010 ve 12:18  • Odpověz
@cervik1111 Ahoj, jestli sem to dobře pochopila, tak se nic nemění jen pro ty, co mají jejich děti k 1.1.2011 23 měsíců. Víc sem toho teda taky nenašla.Asi bude lepší si zavolat na úřad, kterej ti vyplácí RP a zeptat se přímo tam.
7. pro 2010 ve 12:37  • Odpověz
Ak som to teda ja dobre pochopila tak od nového roku prejdeš aj ty automaticky na 3800 korún. My budeme akurát koncom prosinca 9 mesiacov ale bohužial počítam s tým že dostanem od ledna len 3800
7. pro 2010 ve 12:52  • Odpověz
je to tak, děti starší 10ti měsíců dostanou od ledna 2011 automaticky menší dávku, tj. 3800 :unamused: dětem, kterým bude např. 7 měsíců se dávka sníží až po dovršení 10m, takže někdy v březnu.. atd :rolling_eyes:
7. pro 2010 ve 12:55  • Odpověz
@cherub Nezmenila sa tá hranica náhodou z 21.mesiaca na 9.mesiac?Nie ako sa tu píše 10.m..či mám nejaké blbé info?
7. pro 2010 ve 14:43  • Odpověz
autor
@kristiluky ne,je to od 10měsíce
7. pro 2010 ve 14:48  • Odpověz
@kristiluky myslím, že se ti to s něčím plete :confused: mám dojem, že ta hranice je opravdu 10měsíců. Tzn. 10x maminka dostane rodičák ve výši 7500 (cca) a pak už to klesne :unamused:
7. pro 2010 ve 14:48  • Odpověz
@cherub jaj vlastne tak to vychádza, malý bude mat koncom prosinca len 9m ale za brezen už dostal dávku, ta to bude v prosinci už desiata a od ledna adios :frowning2: :stuck_out_tongue_closed_eyes: Tak vdaka za upresnenie
7. pro 2010 v 15:36  • Odpověz
@kristiluky jak mohl za březen už dostat dávku, když se na konci března narodil :confused: to dostal až v dubnu, ne? vyplácí se zpětně. Takže vy byste měli ještě v lednu dostat za prosinec plnou částku a až v únoru tu poloviční :wink:
7. pro 2010 v 15:43  • Odpověz
@cherub no jasné tak som to myslela, že prosinec bude posledný mesiac za ktorý ju dostane, nie že v prosinci, som sa blbo vyjadila, pardon :confused:
7. pro 2010 v 15:47  • Odpověz
@kristiluky tak to jo :grinning:

je to děs co to vymysleli za krávovinu :rolling_eyes: já chápu to snížení jako takové, ale měli pak možnost dát volbu délky všem a ne že pro některé to bude povinné... nikdy bych si dobrovolně 4 roky nezvolila... a když je ještě manžel státní zaměstnanec, tak to bude teprve v novém roce veselé :rolling_eyes:
7. pro 2010 v 19:11  • Odpověz
@cherub takže ty si tiež jedna z nás "štastných" :fearful: ak som to správne pochopila? inak plne súhlasím, tiež by som dobrovolne určite nešla, toš nevliezla som sa do ochrannej lehoty, hold smůla, ak už chceli škrty tak to mohli troška lepšie premysliet a domysliet že? moj manžel je ZTP, takže to bude tiež super.. :unamused:
7. pro 2010 ve 20:16  • Odpověz
@kristiluky ano ano, taky jsem nedobrovlně ta vyvolená :sweat_smile: no už, nějak bylo, nějak bude... snad se mi podaří najít nějkou práci na doma, večerní brigádu nebo noční práce v supermarketu, pokud to bude jen trochu možný...
7. pro 2010 ve 20:20  • Odpověz
@cherub je to tak, že teď bude možnost si vybrat tříletou nebo dvouletou variantu jen do 9.měsíců dítěte, jinak se automaticky spadne do čtyřleté s tím, že tam se změnily dávky - 7.600,- do 10 měsíců dítěte, pak už jen 3.800,-...což platí i pro ty, co už dávky pobírají a dítě bude po Novém roce starší 10. měsíců...nevím, jak se ZTP, ale pokud u tebe manžel pracuje, můžete si to změnit!! My sme s tím včera byli na sociálce a jde to v pohodě ještě stihnout do konce roku. Oni tam sice uvádí, že ti, co budou mít dítě starší 10, ale mladší 23 měsíců, mají čas do konce února, ale prej je v tom bordel, a když se to stihne v prosinci nemůže nikdo říct ani bú.... :wink:
8. pro 2010 v 08:50  • Odpověz
@naty my už jsme se o to pokoušeli, vzhledem k tomu, že malé bude 10m na konci prosince, tak bychom to opravdu museli stihnout do Vánoc, bohužel ale manželův zaměstnavatel toto neumožnil :unamused:
ale díky za snahu :sweat_smile: :wink:
8. pro 2010 v 08:57  • Odpověz
@naty prosím tě, znamená to, že když mám teď čtyřletou variantu (nedobrovolně :unamused: ), můžu si ji ještě (do těch 9m) změnit na tříletou? To by pro mě bylo moc příjemný překvapení. Myslela jsem, že už to nejde.
8. pro 2010 v 09:54  • Odpověz
@apollo11 Ja myslím že ide o to že je možné ešte prehlásit RD na manžela, ale ak sme na 4-ročnej RD tak si ju nemožme zmenit na trojročnú. Či ako?
@naty vy ste si s manželom čo menili?
8. pro 2010 v 10:08  • Odpověz
@apollo11 jde to změnit, pokud tvůj manžel pracuje :wink:
@kristiluky já sem taky nedobrovolně na 4letý, protože sem měla malýho hned po vejšce...ale jde o to, že manžel teď jde na den na mateřskou a přihlásí se o rodičák, ten si může zvolit, protože jako pracující na to má nárok, to se následně zruší a požádám o něj zase já, ale ta zvolená varianta už nám zůstane, protože je vázaná na dítě, ne na rodiče...manžel jde normálně do práce, akorát se musí na zdravce nahlásit, že budeš celodenně pečovat o dítě (v tu dobu, kdy bude jako on brát rodičák)...s tou zdravkou to ještě nevím přesně, bo tam jdeme až zítra, ale pak dám vědět...ale když se na tohle zeptáte na úřadě, oni vám to vysvětlí dopodrobna, co je potřeba za papíry a tak...
8. pro 2010 v 10:28  • Odpověz
@apollo11 ale ty bys to musela zřejmě stihnout ještě do Novýho roku, protože malý nebude po 1.1. 2011 10 měsíců...ale je to otázka max. dvou dnů obíhání a myslím, že to za to stojí.. :wink:
8. pro 2010 v 10:29  • Odpověz
@naty no to je super :wink: taky jsem byla po vejšce čili mě to s novou úpravou zákona dost zklamalo. Zkusíme to teda zařídit co nejdřív. Díky
8. pro 2010 v 10:32  • Odpověz
@apollo11 nemáš zač! :wink:
8. pro 2010 v 10:36  • Odpověz
holky, mám takovej blbej dotaz :grinning: s manželem jsme oba byli studenti, když se malej narodil, spadla jsem do 4 letý varianty. manžel našel ted od prosince práci, dala by se ta habadura s mateřskou udělat nebo je tamj problém s tím, že nemá dost odpracováno?:grinning:
8. pro 2010 v 10:48  • Odpověz
autor
dneska jsem volala na sociálku(frýdek-místek) a tam mi řekli,že ještě vůbec neví jak to bude,a to je půlka prosince,že?Akorát mi řekla,že všechny 3varianty budou změněny.všechny ať vyjdou těch 216tis.Už jsem si říkala,jaktože jen ta 4letá bude tak zkrácená a ostatní zůstanou.Ale oní mluví stále jen o 4leté,ale budou se měnit všechny.
A otec může žádat do roka o rodič.přísp. Uvažují,že to ještě zkusím,máme 11měsícu.3800kč-nepředstavitelnééééé,takový skok najednou :frowning2:
8. pro 2010 v 10:55  • Odpověz
@k.ate no ja práve tiež toto riešim, manžel je v práci o června, čo nie je 270 dní tak si myslím že máme smolu
8. pro 2010 ve 13:39  • Odpověz
@cervik1111 tak znie zákon:

Kdo má nárok na pomoc

Abyste mohli čerpat peněžitou pomoc v mateřství (PPM), je potřeba splnit všechny základní podmínky:

1. V den přiznání dávky musíte být nemocensky pojištěni nebo v ochranné lhůtě
2. V posledních 2 letech přede dnem přiznání dávky musíte být nemocensky pojištěni v délce minimálně 270 dnů
3. Pro OSVČ platí třetí podmínka v podobě existence nemocenského pojištění v minimální délce 180 dnů v posledním roce přede dnem počátku podpůrčí doby (tj. výplaty dávky).
8. pro 2010 ve 13:44  • Odpověz
@k.ate hlavně si myslím, že u tebe už je bohužel pozdě, manžel má právo nastoupit na mateřskou dovolenou pouze do roku věku dítěte :confounded: :pensive:
8. pro 2010 ve 13:46  • Odpověz
@kristiluky jj, bod číslo 2. znamená, že musí mít člověk odpracovaných minimálně 270 dní :unamused:
8. pro 2010 ve 13:46  • Odpověz
@cherub jojo, už jsem se na to koukala, každopádně díky, no nevadí, u druhýho to tak zkusíme :grinning:

@cervik1111 já teď právě četla, že aby šlo zvolit tu dýlku pobírání, měl by otec nastoupit na mateřskou do 22 týdnů dítěte... Takže u ročního prcka je u asi taky pozdě.... Mně naštěstí sice spadne v lednu ten rodičák, ale manžel dostane první výplatu, takže na tom stejně budem líp jak do teď... Ale udělali pěknou sviňárnu, že to bude platit i zpětně.
No a nakonec v tom, co prošlo sněmovnou se právě krátí jen ta 4letá varianta, zbytek zůstává stejnej jako do teď. Takže tříletá vyjde nejvýhodněji :slight_smile:

Tady je pěknej návod :grinning:

http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=4705
8. pro 2010 ve 13:53  • Odpověz
@k.ate ta výměna lze uskutečnit jen do 1roku dítěte, takže vy už nestihnete :frowning2: bohužel

jinak opravdu opravdu opravdu bude změněná jen ta 4 letá varianta a to tak, že od 10ti měsíců (dříve až od 21) se sníží na 3800, další dvě varianty zůstávají beze změny.

@kristiluky a předtím dělal co? těch 270dnů nemusí mít jen z posledního zaměstnání, ale za dva roky před mateřskou celkově :slight_smile: třeba by mu to vyšlo a máte teprve 8měsíců, tak by to výměna šla udělat.
8. pro 2010 ve 13:55  • Odpověz
@vojtisek2007 no my sme mali minulý rok havárku tak nejakú dobu ležal v nemocnici :frowning2: , potom vybavoval ID a teraz je teda ZTP, popritom sa mu podarilo nájst prácu až v tom červnu. Ono je nahouby že ja som splnala tu podmienku 270 dní no nebola som v ochrannej lehote a on zas teraz robí no nemá tie dni :stuck_out_tongue_closed_eyes:
Inak predtým bol OSVČ ale mám taký blbý pocit že nemocenské si trúba neplatil :rolling_eyes:
8. pro 2010 ve 14:03  • Odpověz
Téma bylo zamčeno adminem. Není možné přidávat další odpovědi.