• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Rodičovský příspěvek-ti co už pobírají

(Zamčená)
9. února 2011 
@kristiluky no ono není nic jednoduššího než když si zajde na příšlušnou OSSZ a tam mu řeknou, jestli má na mateřskou nárok nebo ne, kouknou do počítače a uvidí, kolik dnů má za poslední dva roky...:slight_smile:
8. pro 2010 ve 14:09  • Odpověz
@vojtisek2007 pravdu máš aj mu to nakážem len sa obávam že budem mat pravdu aj ja :confounded:
8. pro 2010 ve 14:15  • Odpověz
@kristiluky hm, to by se nedalo nic dělat, škoda by to byla.... :frowning2:
8. pro 2010 ve 14:27  • Odpověz
@vojtisek2007 no jedine ist potom pýtat od uja prezidenta ked sa mu v lednu tak pekne zvýši plat :rolling_eyes: ale no nič, to už by bolo na inú diskusiu :frowning2: :angry:
ozaj inak neviem kto tu písal že na úrade vraveli že sa budú menit aj ostatné RD, tak úrady sú trocha mimo, manželovi zas povedali u nás na úrade v dobe ked už boli schálené škrty v tom 4-ročnom že sa nebude menit vobec nič pre nikoho. Takže myslím že ludia čo by mali byt najviac v obraze sú proste najviac mimo
8. pro 2010 ve 14:35  • Odpověz
Tak hned dnes jsme se na to poptali na sociálce a prý už máme smůlu :unamused: ta výměna byla možná, ale teď už to prý nejde. Tak já to nechápu, malé je 6m. Jsem zklamaná a nakrknutá, fakt nevím, kde je teda chyba. Jak jste dopadli vy ostatní?
8. pro 2010 ve 14:45  • Odpověz
@apollo11 no tak to je pěkná blbost...pořád ta výměna lze udělat, jen musí manžel na mateřskou opravdu nastoupit, dřív stačilo, aby na ní měl nárok, teď už na ní musí aspon jeden den fakticky být...lze to pořád, tak se nenech odradit :slight_smile:
8. pro 2010 ve 14:52  • Odpověz
Asi se zeptát jak blbec,ale těch 270 dnů se počítá jak? Jen odpracované dny nebo všechny kalendářní v době trvání prac.poměru (tj.i svátky a víkendy)? Už jsem z toho magor.
8. pro 2010 v 15:00  • Odpověz
@benjik všechny dny :slight_smile: v době trvání prac.poměru i na neschopence třeba.....
8. pro 2010 v 15:01  • Odpověz
@benjik počitajú sa tam úplne všetky dni
8. pro 2010 v 15:02  • Odpověz
@apollo11 myslím že tam maju zrazu vela takých špekulantov tak radšej vravia že to nejde
8. pro 2010 v 15:06  • Odpověz
@kristiluky @vojtisek2007 díky,alespon něco pozitivního.
Bohužel mám také 4-letou variantu,dceři je ted 17.měsíců a to že to klesne už od ledna je ted dost citelné.Kdyby to zůstalo při starém,tolik by mi to nevadilo,to už by byly dluhy poplacené.Bohužel hlídání mi vyhořelo,jiné nenám možnost,manža má nepravidelnou prac.dobu a brigáda tady žádná. :unamused: Přemýšleli jsme,že by jsme si tedy pořídili už ted druhé dítě a manža zažádal o 3-letý rodičák.Může se ale stát,že mu zaměstnavatel nepřistoupí na ten chvilkový nástup na md?
8. pro 2010 v 15:12  • Odpověz
@vojtisek2007 Teda to je dneska jak na houpačce :sweat_smile: teď mi volala paní z tý sociálky, že se hrozně omlouvá a že se spletla v datu narození naší dcerky (!) a že to samozřejmě jde. Já už si radši všechno ověřím několkrát, než se zas budu radovat. Takže se omlouvám taktéž za poplašnou zprávu, no jo, úředníci nejsou stroje :wink: A lhůta prý není do konce roku, ale do 9 měsíců věku dítěte, takže tak. Ještě mi řekla, že na přivýdělku se nic nemění, zůstává to bez omezení :wink:
8. pro 2010 v 15:16  • Odpověz
@benjik Může se stát, že na to nepřistoupí, ale myslím, že pokud pochopí podstatu té výměny, že je to jen formalita, že ho to nijak neohrozí, tak nemá důvod nevyhovět. Manžel má na MD/RD plný nárok. Je potřeba to asi řádně vysvětlit, taky jsem zvědavá, co nám na to řekne.
8. pro 2010 v 15:28  • Odpověz
@apollo11 no super :unamused: Takže nejdřív zjistit,jestli nám na to přistoupí,co?
A ta snížená dávka příjde už v lednu nebo až v únoru,když se to vyplácí zpětně?
8. pro 2010 v 15:33  • Odpověz
@benjik zaměstnavatel musí akceptovat manželovu mateřskou (je to stejné jako u matky) ...a když by jí čerpal o víkendu, není co řešit ani se zaměstnavatelem :slight_smile:a snížená až v únoru za leden, v lednu ještě za prosinec ta plná

@apollo11 otec může nastoupit na mateřskou do 1roku věku dítěte, ne do konce roku, třeba tohle je v tom novém zákoně, který bude platit od 1.1.2011 a bylo by to pochopitelné, že už bude moci nastoupit a vyměnit jen do těch 9měsíců, protože od desátého už je ta snížná varianta - ale teď do konce roku platí vyýměna lze do 1roku dítěte.
8. pro 2010 v 15:39  • Odpověz
@vojtisek2007 Budu líbat zem po které chodíš,dnes mi nosíš jen dobré zprávy. :dizzy_face: Tak to,aby se co nejdřív zadařilo.
8. pro 2010 v 15:41  • Odpověz
@benjik to snad radši ani ne :slight_smile: nevíš co ty nahoře zase třeba nevymyslí...:frowning2: než stihneš otěhu a porodit.....ale zatím to jde, tak hodně štěstí
8. pro 2010 v 15:44  • Odpověz
@vojtisek2007 radši druhý ted,dokud jsou ještě jakžtakž podmínky než za pár let,kdy nebudou dávat nic nebo jen min.dobu.Navíc chcem za 4 roky hypo,tak at pak můžu v poho do práce.
8. pro 2010 v 16:05  • Odpověz
Ahoj holky,tak v Ostravě taky tvrdí,že přehodit mateřskou na manžela nejde.Musel by řádně nastoupit v prvních šesti týdnech věku dítěte.Pak ,už prý není žádné přehazování čtyřleté varianty možné.Ještě se tam tvářili jako,že otravujeme.
10. pro 2010 v 08:25  • Odpověz
@fass Ale ano,jde to. Je to i na oficiálních stránkách úřadů. Otec nastoupí, jak už tu bylo psáno, po ukončení šestinedělí třeba na jeden den na mateřskou a pak provede volbu délky rodičáku. Nejde to akorát zpětně po uplynutý rozhodné lhůty pro volbu délky a pak pokud už volba byla písemně provedena. Informovali jsme se na to.
10. pro 2010 v 09:42  • Odpověz
Jenže,čtyřletou délku dobrovolně neprovedeš.Ta nám byla jako jediná dána.Tak co ted.Jde to přehodit nebo ne.
10. pro 2010 v 10:03  • Odpověz
@fass ale jo, musíš taky vyplnit ten papír o volbě délky pobírání RP hned na začátku nám to na sociálce dali vyplnit, když jsme s manželem na to neměli nárok ani jeden :slight_smile:
10. pro 2010 v 10:05  • Odpověz
Tak to potom musel podepsat každý na té čtyřleté a nemohlo by se to nikomu změnit ne.
10. pro 2010 v 10:09  • Odpověz
@fass nevim, jak kde, pokud člověk ví, že se to změnit může, tak ten papír nepodepíše, u nás na sociálce to tam s jednou paní řešili zrovna, když jsem tam nesla svoje papíry :wink: My jsme byli s manželem studenti oba dva, takže jsme to prostě podepsali a hotovo, ale kdyby byl manžel zaměstnanej, tak by nám to k podepsání hned na začátku nedali :slight_smile:
10. pro 2010 v 10:17  • Odpověz
Tak nám teda asi jo.Protože,nám tvrdí ,že máme čtařletou a hotovo.Jo po porodu to zařizoval manžel a ten dělá už 20 let u stejného zaměstnavatele.Tak nevím.
10. pro 2010 v 10:21  • Odpověz
@fass když si podáváš žádost o rodičák tak se k tomu vyplňuje formulář, kde volíš ty roky (ale nemusíš hned, máš na to lhůty) , když tenhle formulář nevyplníš ani do 21měsíců dítěte tak se po tom 21měsíci automaticky rodičák přehoupne na ten čtyřletý, do tý doby pobíráš těch 7600....takže jestli jste tu čtyřletou verzi nepodepsali, tak to ještě změnit jde, teď do konce roku do 1roku věku dítěte, po novém roce to půjde jen do 9měsíců dítěte, protože ta 4letá verze se po novu přehupuje v 10ti měsících. Jestli nemáte z úřadu práce papír, že čerpáte 4roky tak to změnit můžete.
10. pro 2010 v 10:43  • Odpověz
Tak byl asi manžel tak aktivní a podepsal to. :stuck_out_tongue_closed_eyes: No nic nějak bylo a zase bude.O děti jsme se vždycky dokázali postarat.A to na ty dvě pvní nebyli ani ty tři tisíce, ale zase bylo levněji.Člověk si nevybere.Hlavně,že jsou děti zdravé a šikovné.
10. pro 2010 v 10:52  • Odpověz
holky tak já v tom mám guláš:grinning:, takže když mám 4 letou variantu, a manža pracuje, Natále bude 7 měsíců, máme teda možnost to přehodit na 3letou variantu? To už vůbec nechápu:frowning2:
10. pro 2010 v 10:55  • Odpověz
@fass jen si to pro jistotu ověř, kdyby to podepsal, tak by ti z úřadu práce (doporučeně) mělo přijít rozhodnutí - jestli nedošlo, tak to podepsaný nemáte a jenom nechtějí mít s vámi "starosti" - nejlépe by bylo zajít osobně na úřad práce k pracovnici ke které patříte, ať vám ten podepsanej papír na volbu roků ukáže :slight_smile:když ho mít nebude, máte možnost to do konce roku prohodit, pak už ne, protože Vanesska bude už "stará"
10. pro 2010 v 10:55  • Odpověz
@beruska1989 prohodit to jde, jde o to, jestli při žádání rodičáku jste podepsaly ty čtyři roky čerpání - jinak se viz odpověď výše pro fass
10. pro 2010 v 10:56  • Odpověz
Téma bylo zamčeno adminem. Není možné přidávat další odpovědi.