• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Snížení porodného

(Zamčená)
16. ledna 2008 
apricots: Nemyslím, že máme nemocenskou strašně vysokou. Záleží na tom, jaký máš plat. Já jsem třeba právnička a kolem mě pracují také samí právníci, takže platy máme celkem slušné a řeknu Ti, že si tady téměř nikdo nedovolí jít na nemocenskou, protože by tím přišel o šílené peníze. Například můj kolega z kanceláře šel cca před měsícem na operaci s tím, že bude muset být měsíc po operaci doma na rekonvalescenci. A on si místo nemocenské vybral skoro celou dovolenou, jen aby nepřišel o peníze. A tak tu uvažuje spousta lidí. Pracuji v Praze, kde jsou prokazataleně nejvyšší platy a také je zde nejmenší nemocnost v celé republice a důvod je jednoduchý, když má někdo dobrý plat, tak si sakra rozmyslí, zda půjde na nemocenskou. Naopak v jihomoravském kraji je největší nemocnost. Je tam velká nezaměstnanost a nízké platy a proto se tam lidem "vyplatí" jít na nemocenskou. A tak je to i s mateřskou. Ženy si tu dost rozmýšlejí, kdy jí na mateřskou a zda na ní vůbec jít. Opravdu si myslím, že mnohdy záleží na podmínkách, které jsou v regionu. :wink:
7. bře 2007 v 08:04  • Odpověz
musko : nikdo nikoho nenutí, aby byl doma dva roky (tedy alespon v čr zatím nic takového nenastává) Máš pouze možnost si vybrat, jak dlouho budeš doma a přitom dostaneš v souhrnu stejně peněz - to je si myslím spravedlivé - nikdo nepřijde ani o korunu, ale když se chce vrátit brzo do práce, tak nemusí být nutně doma čtyři roky, aby vyčerpal vše co mu náleží.

1980mat: to máš samozřejmě pravdu, lidem, co se jim to nevyplatí se na nemocenskou nechce a to je právě ten správnej princip. Samozřejmě sem proto, aby byla nemocenská taková, že s ní člověk přežije. na to taky slouží - aby když si nemocná, tak abys neumřela hlady, protože nemůžeš pracovat. U těch vysokopříjmových lidí je to samozřejmě mrzutější, protože ten poměr snížení je nepopsatelně vyšší. Já ale myslela jakože máme vysokou nemocenskou ve srovnání s ostatníma a že toho využívají právě ti nízkopříjmový obyvatelé a samozřejmě je jasný, že těžko toho bude zneužívat někdo, komu se to nevyplatí - na tomhle principu by to ale mělo bejt asi založený paušálně - aby se to nevyplatilo nikomu.
Já bych třeba klidně byla pro to, aby byla zvýšená mateřská a snížená nemocenská. To by bylo praktičtější. Ale zase aby kvuli tomu nerodili například některé etnické skupiny žen o to víc...
7. bře 2007 ve 12:23  •  2 děti  • Odpověz
Ahoj,docela mě překvapují vaše příspěvky typu:Postarej se sám. Žijeme s manželem sami, nevyděláváme sice mnoho, ale dokážeme ušetřit. Jsme tedy schopni se o sebe postarat sami. Ale znám mnoho případů, kdy lidé berou 7 000 kč a z toho opravdu nejde našetřit si na mateřskou dovolenou. A opravdu nemohou čekat desítky let než našetří nějakou korunu. Vžijte se do situace sociálně slabších lidí. Nechci se nikoho zastávat. Vím, že je plno lidí, kteří systému zneužívají, ale OPRAVDU jsou lidé, kteří nemohou za to, že nevydělávají (region, vzdělání,nemoc,...).
Na druhou stranu netuším, kde stát na to bude brát peníze :confounded:
7. bře 2007 ve 12:57  • Odpověz
apricots: Ono je to docela složité. Myslím, že sice hodně lidí nemocenské dávky zneužívá, ale jsou i lidé, kteří prostě nemají na vybranou a na nemocenskou jít musí, protože je jim opravdu špatně nebo se jim stal vážný úraz či je potkala vážná nemoc a tyto události si vyžadují třeba i několikaměsíční léčení a chudáci ti lidé by pak neměli z čeho žít. Třeba můj tchán začátkem ledna podstoupil těžkou operaci páteře a je a bude několik měsíců na neschopence. Celý život chodil do práce a myslím, že by bylo nespravedlivé, kdyby se teď o něj stát nepostaral, když celý život odváděl nemocenské pojištění, daně apod., aby to bylo poskytnuto někomu potřebnému a teď je zase potřebný on, tak by mu to měl stát vrátit. Myslím, že nemocenské by mělo zůstat takové jaké je. Nárok na něj vzniká jen pracujícím, kteří odváděli do systému nemocenského pojištění, tak by v případě nemoci z toho systému měli dostat to, co do něj dali, když pracovali. V podstatě ten název pojištění má svůj smysl, protože se človek povinně pojišťuje pro případ nemoci a když onemocní, tak ho stát finančně podpoří. Spíš bych tu nemocenskou zkrouhla některým skupinám lidí, např. policistům. Ti mají nemocenskou 100% z platu, takže jakmile chytnou malou rýmičku zůstávají doma a někdy ani to ne. Můj přítel pracoval ještě loni na policejním prezidiu a říkal, že lidi to tam dost zneužívali. Ženy-policistky mají zase 100% mateřskou, takže jestli chceš mít vyšší mateřskou, tak zkus jít k policii, tam Ti jí dají. :wink:
7. bře 2007 ve 13:36  • Odpověz
No já to nemyslela tak, že by se měla snížit nemocenská natolik, aby ten člověk nemohl přežít - to samozřejmě ne a je to spravedlivé a je to na tom založené, platíme si pojištění pro tenhle případ, tak bysme něco dostávat měli, to je jasné, já jen chci říct, že ti vysokopříjmový musí mít strop - nemůžou přece dostávat třeba třicet tisíc - taková částka je vysoko nad tou, která je potřebná k pohodlnému přežití.
Jsou lidi, kteří celej život dřou a pak najednou onemocní - ti by si zasloužili i vyšší nemocenskou, ale jsou lidi, kteří opravdu nastoupí na týden do práce a už dou na nemocenskou - a to je ten problém.
No, nerada bych to zvrhla na nějakou politickou debatu, já osobně nepotřebuju vyšší mateřskou, to co je mi stačí...:slight_smile:
7. bře 2007 v 19:44  •  2 děti  • Odpověz
Ahojky :slight_smile: mám takový dotaz vím,že je to mimo téma,ale nechci zakládat nové...
1980mat,píšeš,že jsi právníčka,tak bych se chtěla zeptat...stal se mi takový problém... :frowning2: v červnu se mi narodí miminko s přítelem a ještě to nebude 300dní po rozvodu... chybět mi bude asi měsíc a tak mě zajímá,když po narození mimi dám žádost o přiznání otcovství,jak dlouho taková záležitost trvá než se vyřídí?Možná by byla rozumější svatba,ale nechci se vdávat s bříškem...vím,že je to moje chyba(špatná informovanost),ale co už když se stalo... jsme z toho z přítelem nešťastní,nedovedu si představit,že bude nosit příjmení po bývalém manželovi...prosím poraď mi...moooc děkuji
8. bře 2007 ve 12:20  • Odpověz
apricots: Zákony vždy upravovaly strop - tedy maximální výši nemocenského a i peněžité pomoci v mateřství, takže se neboj, že nějací manažeři na nemocenské dostávají od státu desítky tisíc. Ta hranice je teď okolo 13000 Kč, proto se některým lidem nevyplatí stonat, když mají třeba běžně 50000 Kč měsíčně a najednou je z toho 13000Kč. A tak je to i s mateřskou. I u té je zákonem stanovena maximální výše.

romiss: Poradím Ti až zítra, protože teď nemám k dispozi zákon o rodině, tak se do něj doma mrknu a zítra Ti napíšu do IP. :wink:
8. bře 2007 ve 13:25  • Odpověz
1980mat: No to já právě vím, že je stanoven ten strop, chtěla sem říct, že to právě nejde, aby ten strop stanoven nebyl:slight_smile: Jinak by bylo hezké, kdyby byli všichni motivováni chodit do práce, když to jde a kdyby bylo pořádně postaráno o lidičky, co jsou opravdu nemocní - nemůžou pracovat.
8. bře 2007 ve 13:43  •  2 děti  • Odpověz
romiss: Nakonec odpověď na Tvůj dotaz píši sem, aby se případně poučila i další děvčata.

Podle ustanovení § 51 odst. 1 zákona o rodině platí, že narodí-li se dítě v době od uzavření manželství do uplynutí třístého dne po zániku manželství nebo po jeho prohlášení za neplatné, považuje se za otce manžel matky. V tomto případě to tedy bude bývalý manžel.

Pro romiss by bylo nejlepší, kdyby se provdala za svého nynějšího přítele, se kterým čeká dítě, protože podle ustanovení § 51 odst. 2 zákona o rodině platí,že narodí-li se dítě ženě znovu provdané, považuje se za otce manžel pozdější, i když se dítě narodilo před uplynutím třístého dne potom, kdy její dřívější manželství zaniklo nebo bylo prohlášeno za neplatné.

Takže pro romiss z toho vyplývá, že bohužel za otce jejího dítěte, které se jí v červnu narodí, bude považován její bývalý manžel a ona se tomuto může v současné době vyhnout jen rychlým uzavřením sňatku se svým současným přítelem.

Žádostí o určení otcovství pak může romiss po narození dítěte zvrátit stávající situaci (v případě, že se za přítele neprovdá před narozením dítěte). O určení otcovství rozhoduje soud a zpravidla rozhoduje rychle, protože se jedná o velmi citlivou otázku a soudní řízení, ve kterých se rozhoduje o dětech, obecně soudy řeší mnohem rychleji než třeba ostatní občanskosprávní nebo trestní věci. To, jak rychle soud rozhodně však nemohu odhadnout. :slight_smile:
9. bře 2007 v 07:45  • Odpověz
Ahoj...děkuji za odpověď,sice ještě nevím jak to vyřešíme...,ale stejně si myslím,že ten zákon neni správný, pač přece když už se manželé rozvádí,tak většinou už spolu ani nebydlí a nechápu v dnešní době,když ví jak dlouho takový rozvod trvá...tak kdo vymyslel dobu třista dní, vždyť mně chybí jen 30 dní ach jo :cry: :cry: :cry:
9. bře 2007 v 10:10  • Odpověz
Proč nemůžu určit otcovství před narozením?Vždyť je to jedno ne? Žádné testy nám dělat přece nebudou?
9. bře 2007 v 10:15  • Odpověz
Ahoj
romiss...my se s přítelem brali 14 dní před porodem úplně ze stejného důvodu. Taková svatba narychlo. Matrikářka nám říkala, že bývalý manžel musí i souhlasit se jménem (křestním) dítěte, protože je podle zákona považován za otce(takže příjmení po něm by bylo samozřejmostí) a pokud by dělal problémy a nechtěl jméno podepsat, tak dítě bude mít v rodném listě až do rozhodnutí soudu o otcovství napsáno bezejmený..no prostě hrůza.
9. bře 2007 v 10:23  • Odpověz
Bohužel některé zákony jsou fakt na draka. Taky nechápu tu lhůtu 300 dní po rozvodu. Přijde mi to zbytečné a hlavně to šíleně zkomplikuje život mnoha lidem. Takových případů jsou teď možná tisíce. Rozvodů přibývá a hodně lidí si s novým partnerem pořizuje další mimčo a přijde mi to tedy postavené na hlavu, aby se to řešilo takto. :angry:
9. bře 2007 v 10:55  • Odpověz
Ahojky wipaja :slight_smile: tak jsem si myslela,že jsem jediná komu se to přihodilo a ty taky..můžu se zeptatat ,jak si volila oblečení na svatbu?díky za odpověď :wink:
9. bře 2007 v 11:55  • Odpověz
Já mám tetku soudkyni, která řeší takovéhle věci a ta říkala, že takových případů je fakt hodně...podle mě je to taky trochu blbě vymyšlené, chápu že přibližná doba těhotenství je 300 dní, ale to nikdo nedomyslel, že ti manželé spolu pravděpodobně nebyli už nějakou dobu před tím, než nabyl ten rozvod platnosti...14 dní před porodem??To si neumím představit, já mam termín za dva měsíce a už ted bych to nezvládla...sotva se vleču...přeju tedy hodně štěstí a at se to všechno v pohodě zvládne
9. bře 2007 ve 12:06  •  2 děti  • Odpověz
apricots...zeptej se prosím své tety, proč se nemůže přiznat otcovství už před porodem...šli bychom tam všichni tři a domluvili to na místě....děkuji za odpověď :wink:
9. bře 2007 ve 12:11  • Odpověz
romiss: Tvůj bývalý manžel by byl ochotný jít k soudu s Vámi? Jestli ano, máte ještě jednu šanci. Existuje institut popření otcovství, který by jste mohli případně využít. V ustanovení § 58 odst. 1 zákona o rodině je totiž uvedeno toto: Narodí-li se dítě do 300 dnů po rozvodu manželství a jiný muž o sobě tvrdí, že je otcem dítěte, lze otcovství manžela považovat za vyloučené též na základě souhlasného prohlášení matky, manžela a tohoto muže. Toto prohlášení musí být učiněno v řízení o popření otcovství.

Tudíž romiss, jestli jsou Tvůj bývalý manžel a Tvůj současný přítel ochotni toto učinit, tak by nebyl problém. :wink:
9. bře 2007 ve 13:52  • Odpověz
Ahojky :slight_smile: tak to je super,že takový institut existuje,ale je možné si zažádat o popření otcovství už teď?Bývalému manželovi všechno řeknu,až zjistím o tom vše (s ním problém nebude)..byla jsem i na opatrovnickém oddělení a tam se semnou nikdo nebavil a divili se jakto.... že nejsem informovaná,co teda pro to můžu udělat?domluvit se s bývalým sepsat ten návrh a pak podat... kam?já se omlouvám,ale jsem z toho celá....mimo...ten institut existuje i v Hodoníně?
1980mat..jsi strašně hodná,že si o tom můžu promluvit,ještě jednou děkuji...
9. bře 2007 v 17:17  • Odpověz
tak o tom institutu jsem nevěděla...ale podle mýho názoru by mohlo být v zájmu toho bývalého manžela k takovému soudu jít, protože by asi nechtěl být otcem mimča, které jeho není...a když už spolu nejste. taky by mu z toho plynula vyživovací povinnost, že
9. bře 2007 v 18:42  •  2 děti  • Odpověz
Romiss: Ten institut není míněn jako budova nějakého úřadu, ale slovo institut se v právnické řeči používá pro označení určité právní situace. Takže existuje například institut uzavření manželství, institut odstoupení od smlouvy apod. Řízení o popření otcovství probíhá u soudu. Takže návrh je třeba podat tam. Nevím však, zda je možné tak učinit již před narozením dítěte. Tyto informace Ti určitě podají na Okresním soudu v Hodoníně a případně Tě odkáží na příslušný soud, který o popření otcovství rozhodne. :wink:
12. bře 2007 v 11:19  • Odpověz
1980 mát píšeš o policistech a já má jednoho doma.Jsme spolu 1o let a nemosný byl zhruba 4krát a jak ty píšeš s rýmou určitě doma není .Protože kdyby doma zůstal museli by za něj kluci v práci sloužit bez ohledu zda by byli zaplaceni.Vzali jim veškeré výhody,13,14plat,zvýšení platů,odchodné,noční,příplatky za svátek a teď i nemocenskou.Je u policie 11let a nevím zda by jste v těchto podmínkách chtěli dělat za tak směšný peníze a pokaždé si nechat nadávat.aäno v kancelářích je to něci jiného,ale určitě ne ty kluci na ulici.A pokud by to bylo tak super nebyl by nárust tak hromadného odchodného.Tak příště až budeš něco psát zjisti si k tomu i další podrobnosti.
27. bře 2007 ve 20:39  • Odpověz
dasty: Já si podrobnosti zjišťovat nemusím. Myslím, že v žádném povolání si žádný pracovník nezaslouží 100% nemocenskou, protože to neúnosně zatěžuje státní rozpočet a klesá produktivita práce apod. Nepsala jsem o policii obecně, ale zmínila jsem se o zkušenosti, kterou získal můj přítel, když pracoval na Policejním prezidiu jako právník. On sám tam nečerpal ani den nemocenské, za to někteří kolegové to měli na háku a hodili se třeba na měsíc marod, i když jim vlastně nic nebylo. Dělali to opakovaně, až je muselo vedení důrazně upozornit na to, že takto by to dál nešlo. Myslím, že když má někdo 100% nemocenskou ztrácí motivaci chodit do práce, když stejné peníze dostane za ležení doma. Já a moji kolegové máme nemocenskou 69% z platu a můžu říci, že chodíme do práce, i když je nám špatně a když je to opravdu neúnosné, většina mých kolegů si místo nemocenské čerpá dovolenou, protože by přišli o docela velké peníze. Nižší nemocenská nás tedy motivuje k tomu, abychom si rozmysleli, zda zůstaneme doma na nemocenské.

Jinak to, že řadoví policisté jsou na tom teď hůře než předtím, vím, a nesouhlasím s tím, že jim byla odejmuta většina výhod, protože někteří policisté jsou teď na tom naopak lépe. Na pracovišti, kde ještě loni pracoval můj přítel, se všem jeho kolegům docela slušně zvedly platy, povýšili, co se týče hodnosti a zkrátila se jim pracovní doba. Takže Ti si naopak dost polepšili. Myslím, že všem by se mělo měřit stejným metrem a ne někomu výhody brát a někomu je naopak rozšířit, když jsou vlastně na stejné lodi. :wink:
28. bře 2007 v 07:40  • Odpověz
1980mat:ono je to dost těžký,ale vždy se bohužel vše hází na řadové policisty a jak píšu-ty se opravdu marod nehází.Mají své spisy které musí vyřídit v určité době a všdí,že by to za ně musel udělat někdo z nich- a v pracovní době se to opravdu nedá stihnout.Jenomže ty mluvíš o dost velkých postech a já bohužel o těch nižších-kde po 11letech má po všech vzatých výhodách o 1000kč ještě míň měsíčně.Tak pokud p.Langr prohlašuje,že policisté mají o 50%vetší plat než učitelé akorát se tomu směju protože 30000kč nikdo nikdo neviděl,vlastně ani 20000kč ,tak možná mezi 15-16.a to si myslím,že to není zase tak moc velké ohodnocené.Jenže smůla je v tom,že ty v kancelářích na hoře jsou opravdu na tom dobře a stejně to ódnášejí -ty dole jako vždy.Pracovní doba se jim neskrátila,ba naopak-je zajímavé pokud byla noční směna placena.měl můj chlap 2do měsíce,nebo i víkendy.Te´d když se platí má třeba i 7noč. i víkendy.Já se za nic neperu,ale nebaví mě poslouchat jak jsou všichni policisté na tom dobře,kdyby to tak bylo nebyl by na každým oddělení podstav.On by si to p.Langr měl jít zkusit ..Ne je to na jiné téma.Pokud jsem byla ostrá omlouvám se,ale to víš každý si chrání to své a mrzí mě,že pokud řeknu,že mám doma policistu-tak samé špatné negace ,ale mám tam bratra i bratrance-tak opravdu vím o čem píšu.
28. bře 2007 v 08:21  • Odpověz
dasty: Ono hodně lidí závidí a když většina lidí v republice má podprůměrný plat a pak vidí v televizi, že policisté měli 100% nemocenskou, různé příplatky, náhradní volna a rentu a oni sami to nemají, tak samozřejmě závidí a mají mnohdy nemístné řeči směrem k policii. On většinou nikdo nedokáže docenit práci druhého a myslím, že to je velmi špatně. Já osobně si myslím, že někteří zaměstnanci by si zasloužili mnohem vyšší platy za to, co dělají, protože jsou jejich profese potřeba a jsou to mnohdy velcí profesionálové - např. lékaři. Jejich práce je neocenitelná stejně jako u policistů, mnohdy také hodně riziková (např. u chirurgů apod.), musí na sobě stále pracovat a co za to mají? Platy nic moc. Teď už se to lepší, ale vždy to tak nebylo. A to nemluvím i o některých dalších profesích. Tak držím palce, ať se Tvému manželovi brzy zlepší situace. :wink:
28. bře 2007 v 10:11  • Odpověz
1980mat:máš pravdu je těchto povolání víc a já opravdu nejsem závistivec.Děkuji moc za přání a ještě jednou se omlouvám,že jsem byla tak ostrá.Dělala jsem také ve SS,ale oproti policistům jsem měla skoro podobný plat a méně práce :confounded: .Lékařům bych přidala hned,protože si myslím,že mají opravdu moc těžkou a nedoceněnou práci :frowning2: ,proto všichni utíkají ven-kde jsou řádně ohodnoceny.Kdybych byla mladší a bezdětná i já volím tuto variantu. Ve zdravotnictví mám spoustu známých i tchýňku tak vím,že tudy cesta ohodnocení taky nevede. :rolling_eyes: Měj se hezky a přeji do života hodně optimismu. :slight_smile:
28. bře 2007 ve 14:25  • Odpověz
Dasty: Za nic se neomlouvej. Každý máme svůj názor a můžeme ho tu napsat. A navíc mně Tvoje příspěvky vůbec nepřišly ostré. Spíš bych řekla, že šlo o nedorozumění. Taky Ti přeji hodně optimismu do života a třeba i další děťátko. :wink:
29. bře 2007 v 11:28  • Odpověz
1980mat:máš pravdu spíš nedorozumění,ale není to ,že bych byla zapšklá ,že nemůžu otěhotnět.Spíš neustále těma zprávama co dávaj.Měj se taky moc hezky a určitě se sejdeme u nějaké diskuze. :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:
30. bře 2007 ve 14:38  • Odpověz
pro Lucii...... je vidět,že nemáš ještě žádné zkušenosti ze života......Proč předhazovat,jaké dávky se berou v Měmecku,kolik tam vydělávají atd.
Je snad důležitější,jaká ekonomická situace je v Česku,né!! :unamused:
14. kvě 2007 v 15:47  • Odpověz
Ahojky holky, nějak jsem se tu nedostala k jádru věci nebo mi bratrancova žena kecala :grinning: Včera mi totiž říkala, že se SCHVÁLILO nížší porodné a to na 11tis., nevíte o tom někdo něco?! :confused:
Já teda netuším, kde to vzala ani jsem to sama neslyšela a to koukám na zprávy a jsem dost často na netu :wink: Díky za odpovědi :slight_smile:
30. črc 2007 ve 13:30  • Odpověz
no já vim že to ty nehoře měli navrhnout, ale také nevím o tom že by už to schválili...asi ještě né to by bylo všude slayšet
30. črc 2007 v 16:41  • Odpověz
Téma bylo zamčeno adminem. Není možné přidávat další odpovědi.