• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Střídavá péče. Prosím o váš názor po článek na web

(Zamčená)
22. února 2011 
Zdravím!

Páchám další článek na web, tentokrát na téma střídavá péče, takže bych se ráda zeptala na pár informací. V článku bych ráda dala slovo i psychologovi, takže jestli to tady někdo takový čte, budu moc ráda, pokud napíše svůj názor a podpoří ho třeba příklady ze své praxe - samozřejmě beze jmen, nejde mi o policejní výslech ale o informace....

A ty otázky:

1) Byly byste ochotné o střídavé péči uvažovat? ANO - za jakých podmínek, NE - proč?
2) Znáte ve svém okolí někoho, kde střídavá péče funguje? Jak to v jejich podání vypadá?
3) Ideální by bylo, pokud by někdo kdo to praktikuje, dokázal zprostředkovat názor dítěte, které "má dvě postýlky"

Děkuju všem, které odpoví, a tiše doufám, že vás bude víc, než v předešlé otázce "rodina vs. kariéra" :slight_smile:

Veronika
21. únor 2011 v 07:17  • Odpověz
Tak nejlepší informace získáš asi na webech střídavka.cz a www.jedendomov.cz . Na jednom jsou názory pro, na druhém proti. Jsou tam názory odborníků, psychologů, a na tom druhém i zkušenosti dětí.
Já ze sebe:
1) Uvažovala jen kdybych věděla, že se partner dokáže o dítě postarat jako já a nedělali bysme si naschvály. Taky podle toho, proč bysme šli od sebe. A podle názoru dítěte. U hodně malých dětí ne.
2) Neznám.
3) Neznám nikoho, názory jsem viděla jen na těch druhých stránkách a ty lidi z toho nejsou zrovna nadšení.

Kam ten článek píšeš?
21. únor 2011 v 10:22  • Odpověz
@pepibubu Zajímavá otázka. Psala jsem na toto téma bakalářskou práci, ovšem v době, kdy jsem neměla děti. Oponentku mi děla Doc.JUDr. Senta Radvanová, CSc. a musím říct, že její názory (např. v knize autorů Zdeňka Márová, Zdeněk Matějček, Senta Radvanová: Výchova dětí v neúplné rodině) rozhodně nekorespondují s jejím věkem a její články (navzdory tomu, co mi ta čarodějnice udělala u státnice) dnes ráda čtu. Vedoucí práce byla jistá soudkyně. Obě dámy byly proti střídavce, já tehdy měla názor neutrální, spíše převažoval názor, že otcové jsou při rozhodnutí státních orgánů škodni.

K otázkám:
1) Neumím si to představit, rozhodně by záleželo na věku dětí, na vzdálenosti mezi rodiči, na tom, zda má druhý rodič partnera a dalších okolnostech. Určitě bych dětem neodepírala kontakt s otcem a myslím, že je to dobrý tatínek, takže má na péči o děti stejný nárok jako já, jen věřím, že by se mohli vídat denně i bez toho, aby děti měnily své místo pobytu.
2) Ano, znám. Chlapečkovi bude 8 let, systém střídavky praktikují cca 3 roky. Vzniká mnoho konfliktních situací, například když se má starat tatínek, je dítě několik dní u babičky. Další problém je chlapečkova nadváha - rodiče na sebe vzájemně přesouvají odpovědnost a tvrdí, že chlapečka "přecpává" ten druhý... Možná prkotina, ale kdo ho viděl, chápe, že je to věc dost zásadní.
Nutno dodat, že jsou to jinak rozumní lidé, vzájemně se nepomlouvají, bydlí blízko sebe, oba mají nové partnery (maminka dokonce další miminko), které chlapeček i bývalý protějšek plně respektují. I tak myslím, že se na dítěti střídání různých výchovných stylů podepsalo (podepisuje).
3) Dítěti se tenhle systém zatím líbí - alespoň z těch informací, které mám.

Odborníci hlavně zdůrazňují, že to, jestli je přínos systému střídavé výchovy alespoň v něčem kladný, bude možné zkoumat teprve v době, kdy bude současná generace dětí ze "střídavky" dospělá.
21. únor 2011 v 10:48  • Odpověz
1. ano, pokud bychom bydleli nedaleko sebe
2. znam pouze teoreticky, z kazuistik
3. udajne to funguje dobre, pokud se pri stridave peci nestehuje dite, ale rodice
21. únor 2011 v 11:34  • Odpověz
1) ano, uvažovala, pokud žije partner v blízké lokalitě a dítě "bere" oba rodiče (konkrétně se to týká partnerova syna z předchozího manželství, který nedávno sám ( 9. let) nadhodil, proč není v každé rodině časově stejně, bydlíme do 2 km)
2)zažila jsem ji u svého studenta střední školy, zdálo se, že v rámci jejich rodiny s tím nikdo problém neměl, ani on, myslím tam i fungovalo to, že měl - li být u otce a otec byl mimo domov, byl u matky déle, pak se to dorovnalo. Myslím, že v době maturity si téměř řídil sám, kde bude, ale nikdy z toho netěžil - jako aby si rodiče mysleli, že je u toho druhého a on byl někde s partou, byl opravdu v pohodě a respektoval situaci a netěžil z ní. Rodiče bydleli ob jednu ulici, v té ulici mezi nimi jsem bydlela já :slight_smile:, takže jsem celkem přehled měla. Tato situace je stará asi 10 let, dnes je mu 25.
3) nyní neznám nikoho
21. únor 2011 v 11:48  • Odpověz
1- V teoretické rovině jsem nad tím přemýšlela a ač je můj manžel rozumný a myslím,že by nebyl z těch mužů,který by dělal naschvály, tak bych zřejmě ke střídavé péči nesvolila.
.Důvodem je to,že dle mého názoru by každý (i dítě) mělo mít jeden domov. Jedno místo.
Samozřejmě bych nebránila otci se vídat dle přání otce i dítěte. Souhlasím,že by bylo fajn,kdyby i u otce měl koutek pro sebe (své soukromí-skříńka, svou postel atd) ,ale hlavní zázemí aby bylo u matky (případně naopak,pokud je dítě svěřeno otci)
navíc spatřuji problém v tom,že to rodiče může omezit v budoucím životě (dítě navštěvuje školu,kterou by přestěhováním matky za normálních okolností jednorázově změnil,ale matka se pak např nemůže jen tak přestěhovat za novým partnerem-pokud by to znamenalo změnu školy (jiné město atd) ,protože dítě chodí do jedné školy,kterou navštěvuje když je zase u otce.( a obrácně samozřejmě)
2- osobně nikoho, jen v jedné rodině bude probíhat rozvod,kde otec adolescenta trvá na střídavé péči a už nyní se s tím nesou problémy zejména kvůli tomu,že dítě hraje na bicí a musel by každý týden celou soupravu stěhovat sem tam.
3- neznám
21. únor 2011 v 15:51  • Odpověz
1) ANO - v případě že rozchod by byl po dohodě,v klidu, místo trvalého pobytu jak otce tak matky by bylo v jednom městě (vesnici,části...apod) aby dítě nemuselo chodit do dvou různých škol,školek,kroužků..mít dvoje kamarády, otec by byl schopný se o dítě postarat - myslím jak časově, tak fyzicky i psychicky....a materiální zázemí aby bylo u obou dvou na stejný výši....
2) znám - klouček (2třída) je 14dnů u maminky, 14dnů u tatínka - spíš u babičky, tatínek nemá čas....a přijde mi, že zrovna tam to nefunguje, jak by mělo....každý bydlí na opačné straně Prahy, takže když je u maminky, má školu 10minut, když je u táty, má školu přes hodinu....kamarády má jen u tatínka, protože maminka bydlí na sídlišti, kde ho samotného ven nepouští, tatínek bydlí v satelitu, kde ven chodit sám může a má tam kamarády, maminka je na tom po rozvodu finančně hůř...takže u taty má notebook, mobil, značkový oblečení,.....u mámy toho má podstatně míň - rozdíl v tom materiálním je tam znát....kluk si teda nikdy nestěžoval, ale občas to mamině netaktně vytkne....že když by byl u táty, tak by měl tohle a tohle....zvlášť když od maminy zahrozí nějaký ten trest.....
3) tak s tímhle neporadím :frowning2:
21. únor 2011 ve 20:14  • Odpověz
Ahoj,
u nás doma se střídavá péče praktikuje, už cca 10 let.
Dva synové (teď 12 a 13 let) se střídají po týdnu, u mámy i u táty mají svůj pokoj, oblečení, hračky, ...
Samozřejmě, za tu dobu se vyskytly nějaké provozní komplikace, ale jinak myslím, že se systém docela osvědčil, z mnoha různých důvodů.
Nejdůležitější podle mě je, jak se se střídavou péčí vypořádají rodiče, potom jsou v pohodě i děti.
Docela mě zajímá, jaké zkušenosti mají i ostatní.
Ráda poskytnu další podrobnosti, ale nechce se mi to tady podrobně vypisovat, jestli je zájem, prosím o IP.
22. únor 2011 v 17:00  • Odpověz
Téma bylo zamčeno adminem. Není možné přidávat další odpovědi.