• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Září 2010

(Zamčená)
8. února 2011 
@kovalda to jo, jenže na blbce narazíš vždy a všude...bohužel
@alisek ahojky, to je dobře, že mlíčko se lepší. Jen tak dále a bude se lepšit všechno!!! :slight_smile: Uvidíš!!! Vše bude dobré!!!Moc na Tebe myslíme. Jinak u nás děsný vedro.

Jinak nevím, s kým jsem se o tom bavila, tak peníze za nemocenskou za minulý měsíc mi dneska dopolko konečně dorazily :slight_smile:
13. črc 2010 v 16:23  • Odpověz
koukám, že se bavíte o předporodním kurzu, ten jsem neabsolvovala ale dýchání při kontrakcích mi přišlo tak instinktivní, že mi ani nepřišlo, abych to dělala jinak nebo se to učila na kurzu a vedení porodu bylo porodními asistentkami a lékařem, kdy mi říkali kdy tlačit a kdy ne a kdy se nadýchnout.
13. črc 2010 v 16:24  • Odpověz
@tatarina: to je jasné :wink:
ad centrum - no my to teď na léto kapku omezili - kolegyňka má operaci s kotníkem, já před porodem - takže děláme jen projekt a máme otevřenou herničku ...kurzáíky až zase od září ...ale bude to fajn - výtvarka, flétnička, joga pro těhulky i děti ..výtvarné soboty pro celé rodiny ...no je toho moc ...až jsme měli problém udělat nějaký rozvrh, abychom nezačínali moc brzy a nebo nekončili úplně pozdě

@zvirka - dle mých info - 2x ověřených (bo známe úředníky :grinning:) - nastoupíš dnem porodu na rodičák - tam zůstaneš celé šestinedělí (to budeš brát těch 7,6) no a pak nastoupí na pár dní manža a on si zvolí i délku rodičáku (na ty dva - tzn, že za kus tohio měsíce dostanete tu sníženou sazbu a za část už vyšší dle jeho platu) a pak nastoupí zase do práce a přejdeš na rd ty, ale zvolený způsob čerpání už zůstane

btw. - to že je kp ještě neznamená nutně císaře :wink:
Normální porod koncem pánevním

Poloha plodu koncem pánevním je normální, byť ne zcela běžná eventualita. A právě to je důležité mít na paměti – poloha koncem pánevním nepředstavuje abnormalitu. Normální porod a spontánní vypuzení dítěte nejsou v takovém případě vyloučené jen proto, že plod je v poloze koncem pánevním (byť ne každý porod by v takovém případě měl proběhnout vaginálně).

Stejně jako každý jiný porod, i vaginální porod koncem pánevním obnáší určitá rizika. Vyskytnou se situace, kdy je z klinických důvodů nezbytný medicínský zákrok – v případech jako vcestné lůžko, nezralý novorozenec, anatomické abnormality (např. fibroidy) nebo dvourohá děloha.

Přestože většina dětí, které se nacházejí v poloze koncem pánevním by se mohla a měla narodit normálně, v současnosti je nejběžnějším způsobem jejich vybavení císařský řez (bez ohledu na klinické příznaky). Skutečnost, že císařský řez se v případě porodů koncem pánevním stal zaběhanou praxí neznamená, že to je jediná přijatelná možnost.

Normální porod koncem pánevním

I když normální porod koncem pánevním může proběhnout nekomplikovaně a bez problémů jako každý jiný normální porod, je nanejvýš důležité, aby zdravotníci, kteří poskytují asistenci při normálních porodech disponovali příslušnými dovednostmi, zkušenostmi a sebedůvěrou. Způsob, jakým situaci prožívá přítomný zdravotník má u méně běžných postupů nezanedbatelný vliv na výsledek. Váš postoj zde hraje velkou roli – jakákoli nejistota na vaší straně může zásadně podkopat jistotu rodičky.

Bude zapotřebí, abyste rodičce a jejím průvodcům osvětlili, na čem jsou a jaké se nabízejí možnosti. Zde je nesmírně důležité, aby se rodička cítila sebejistá v tom, že své dítě v poloze koncem pánevním může porodit normálně.

Fundovaný přístup v případě porodu koncem pánevním zahrnuje uvážlivé klinické posouzení, důkladné porozumění fyziologii takového porodu, předchozí zkušenosti s asistencí u porodů koncem pánevním, značnou trpělivost a samozřejmě osvojení specifických technik. Velice záleží i na systému podpory a efektivním fungování komunikace.

Na proces fyziologického porodu má výrazný vliv poloha rodičky. Současná praxe v podobě zavádění epidurální anestézie nebo průběžného elektronického monitorování plodu omezují možnosti pohybu. I když se vám možná podaří vyhnout se zbytečnému zavedení epidurálu, monitor v případě porodů koncem pánevním je i nadále nezbytností. Budete proto muset zajistit, aby se rodička i přesto mohla pohybovat a zaujímat různé pozice.

Podle zkušených porodních asistentek spočívá hlavní rozdíl mezi porodem koncem pánevním a porodem záhlavím v tom, že v prvém případě je zcela vyloučeno jakékoli urychlování. Jestliže porod koncem pánevním nepostupuje, tělo rodičky nám dává jasnou zprávu. V takovém případě bude zapotřebí císařský řez. Na tuto možnost připravte rodičku předem. Nastane-li taková eventualita, vysvětlete jí, co se děje. Pokud však dítě nevykazuje známky distresu, není důvod k zásadnímu spěchu či shonu – prostě rodičku dopravte na sál.

Studie o porodech koncem pánevním

Zjištění Studie o porodech koncem pánevním („Term Breech Trial“, Hannah et al 2000) zásadním způsobem ovlivnila postoj zdravotníků k těmto porodům. Přinesla s sebou též nový celosvětový standard péče při vedení porodů koncem pánevním.

Ze studie vyplývá, že v případě polohy koncem pánevním „zjištěné výsledky jednoznačně upřednostňují plánovaný císařský řez“ oproti plánovanému vaginálnímu porodu. Ovšem při vyloučení případů žen, jejichž porod se vyznačoval větší délkou, indukcí či urychlováním, epidurální anestézií, popřípadě absencí zkušeného a náležitými dovednostmi vybaveného zdravotníka byly výsledky podobné. Studie také nevzala v potaz uspokojení samotných rodiček. Pozoruhodné je i to, že navazující studie provedená dva roky poté neprokázala žádný rozdíl co se týče dlouhodobých výsledků. Doufejme, že tato zjištění povedou k přehodnocení postupů zavedených na základě původní studie.

Uchovejme si cenné dovednosti!

Přestože normální porod koncem pánevním představuje reálnou možnost a nemusí být náročnější než jakýkoli jiný porod, porodní asistentky (i ostatní zdravotníci) ztrácejí v tomto směru jistotu. Přitom právě zde mohou pracovní postupy založené na spolupráci přinést velkou a zásadní změnu.

Nejlepší cestou k osvojení potřebných dovedností a nabytí jistoty je doprovázení zkušené porodní asistentky nebo porodníka k normálním porodům koncem pánevním. Na tento typ porodu se s kolegyněmi můžete připravit i cvičením. Obstarejte si pomůcky pro předporodní přípravu a uspořádejte neformální seminář. Účast neomezujte pouze na porodní asistentky, pokuste se zapojit i ostatní kolegy(ně).

Praktické tipy

- Položte si otázku „proč se dítě nachází koncem pánevním?“ – jestliže žena ve vaší péči nebyla v pokročilé fázi těhotenství na ultrazvukovém vyšetření, můžete jí to navrhnout.
- „Při porodu koncem pánevním ruce pryč!“ – tato stará moudrost odpovídá nejnovějším zjištěním. Při porodu koncem pánevním nechme dítě vyjít bez zásahů! Nepokoušejte se tento proces nějak popostrčit (i kdyby se vám stokrát chtělo!) Ve chvíli, kdy se zadeček dítěte dostane k hrázi rodičky, budete se muset rozhodnout, zda provést nástřih. V některých případech bude možná zapotřebí jemně flektovat hlavičku novorozeněte (bližší informace nabízí článek Mary Cronk – „Porodní asistentka u porodu koncem pánevním“ uvedený níže).
- Využijte poloh „na všech čtyřech“ a na kolenou s oporou o ruce – tato poloha je obzvlášť účinná, protože vhodně využívá zemské přitažlivosti (na rozdíl od vertikální polohy, kde je působení gravitace příliš silné). Mnoho žen při porodu koncem pánevním si tuto polohu spontánně vybírá. Tato pozice umožňuje vyklouznutí a uvolnění nožek dítěte a zbývající část těla dítěte může snadněji vyjít ven.
@suzete na youtube jsou kolikrát videa docela hustý, jeden porod jsem tam viděla...krátkej, ale vidět bylo vše..
ej pardon - to je nějaké dlouhé
@alisek tak to snad zvládnu bez kurzu, já právě nevěděla, jestli anoXne, tak jen něco pročtu v knihách, co mám doma...polohy...dýchání hlavně a na kurz se trmácet asi fakt nebudu 35k tam a 35km zpět.Kor jestli bude takový hic..
13. črc 2010 v 16:26  • Odpověz
@beru3nek hehe, už vidím tatky, jak mluví k bříšku :grinning: :grinning: :grinning: zvlášt ten tvůj, když přijede chudák ztrhanej z práce kdo ví kdy :wink:

@hanncca no mimčo podezřívám, že když mu domlouvám, tak že si zacpává uši :grinning:

@kovalda no jsem na našeho svéhlavičku zvědavá :wink: jo a ten čaj je bomba, i když jak bylo příjemno, jsem si říkala, že mi zbude i na zítra a už to zase pař, tak víc než půla dvoulitrovky do mě zahučela....mám ho zeleno-ovocný s limetkou, mnamka :slight_smile:

@zvirka meloun, jůůů..jak mi slehne pozdn oběd, jdu na něj :slight_smile: obvykle ho baštím k večeru a můžu se pak počůrat :grinning:
13. črc 2010 v 16:28  • Odpověz
ahoj, tak jsem vás dočetla....
dneska je tu o malinko líp, ale stejně nic moc, nejhorší je, že vevnitř se taky nedá moc bejt, hrozně se potim...

v noci jsem nemohla spát, byla jsem zpocená jak myš, vzbudila se v šest a zjistila že na balkoně je velmi příjemně, tak jsem si tam natáhla matrace, že se dospim, bylo mi pěkně blbě z hladu a hlavně z únavy. No bylo to mnohem horší. Bydlíme u silnice a jak na balkoně nic netlumí, tak to bylo pekelný.....pěkně dlouho jsem se z toho vzpamatovavala.

Pak jsme vyrazili do porodky, to byl doslova porod, než jsme došli ke správnejm dveřím, tak jsem nevěděla jak se jmenuju a co po nich vlastně chci. Furt mi napízeli nějakej termín na začátku srpna a já furt nechápala proč tam mám jít....manžel mi moc nepomohl, stáli jsme tam jak tvrdý y. Ty sestry se musej řehtat ještě dnes, takový kokosáky, tam ještě neměli, no pak jsme se teda dozvěděli, že jako k pohovoru a sepstat nějaký papíry. :grinning: No paka.

takže teď mám z toho porodu ještě větší hrůzu, páč vůbec nebudu vědět co se mnou bude a jak si obhájím svoje požadavky... no hlavně aby to dítě mi pomohli vyndat a oba to vy fyzickém a aspoň trochu duševním zdraví přežili :sweat_smile: .

@rennu: císaře bych se taky bála, ale když nebude zbytí, na otočení bych možná šla, ale fakt k někomu kdo to umí a je to zdravotník, maséra bych se bála, dítko se stejnak vrátí, když to tak má bejt....

ještě jsem ale četla o technice moxování (u stadelmanový a ještě v jedný), z oblasti čínský medicíny. mělo by jít i nahřívání bylinkouvou "cigaretou", reflexsních bodů na malíčcích u nohy .... taky pod vedením toho kdo to umí. Tak jen že to je další z možností.
když to ale tak má bejt, tak s tím nikdo nic nenadělá, aspoň máš čas se na to psychicky připravit.
13. črc 2010 v 16:33  • Odpověz
@suzete: taky si dám cvíčo počasí nepočasí - přesně z důvodu, které píšeš ...vždycky po dovči nebo jiném vynechání úplně čuju, že jsem nebyla :wink:
13. črc 2010 v 16:36  • Odpověz
@hupcza Díky moc!

@suzete Aspoň mi ho nevyplaší :grinning:

@hanncca No my to máme naštěstí od baráku pěšky asi 10 minut, porodku 20 :wink: A hlavně tam chtěl můj, tak jsem si říkala, ať si to užije, když po tom tak touží :grinning:

@rennu Tak už baštím, je výýýborný, trošku jsem měla strach, nevypadal nic moc, ale chuťově mňami mňam. A viz mimčo - ten můj malý lotřík je pěkná mrška, vždycky kope až to bolí a když zavolám manžu, ať si jde šáhnout, tak okamžitě přestane. A můj na to vždycky:" Vždyť je hodňoučkej, co si zas na něho prosím Tě vymýšlíš. Ještě se nenarodil a Ty už seš na něj taková. Že Ty můj broučku." Ta poslední věta samozřejmě nepatří mě, pronáší ji s pohledem na břicho :grinning: Takže já jsem krkavčí matka už teď. :grinning:
13. črc 2010 v 16:36  • Odpověz
@rennu: no však budeš mít lva - si zvykej :grinning:
@suik: tak porodní plán - prostě jim to šoupneš na příjmu a nemusíš to lovit z hlavy :wink:
13. črc 2010 v 16:38  • Odpověz
@zvirka to je něco jinýho, když tam chce i tvůj a já bych se tam musela plahočit sama, to se mi nechce..manža navíc k porodu nepůjde, teda zatím nechce..
13. črc 2010 v 16:40  • Odpověz
@hupcza :wink:

jen najít dostatečně sebevědomého porodníka....
já osobně bych se toho ale taky celkem bála, jsou tam taky pěkný rizika.....

13. črc 2010 v 16:41  • Odpověz
:astonished: @hupcza jak lva, já myslela, že už to bude Panna??? Dva Střelci a k tomu Lvče, no to by byla kombinace :confused:
13. črc 2010 v 16:42  • Odpověz
@hanncca Tak můj chce k porodu, ale já mám obavy, že to nedopadne. On omdlívá i odběru krve nebo když mu dávali injekci při trhání zubu :frowning2: Tak se bojím, že třikrát zakřičím bolestí a on se sesype a sestřičky ho vynesou na chodbu :confounded: Ale zatím dělá ramena, jak to bude v pohodě a všechno zvládne i pupečník se chystá stříhat (ha ha). No ráda bych ho měla u sebe, ale né za každou cenu, aby mi tam zelenal a já se musela starat víc o něj než o tom, proč tam vlastně jsem :wink:
13. črc 2010 v 16:43  • Odpověz
@rennu: no láme se to tuším 22 ....takže obojí je možné :sweat_smile:
včera jsem byla ohlížet nějaké baby vaky - a nějak jsme s paní splkly a ti mají doma kombinaci 2x lev + 2x beran - to musí být teprvá veselo :grinning:
13. črc 2010 v 16:45  • Odpověz
@hupcza no ten budu smolit, jsem myslela spíš pak při akci....taky abych věděla když bude nějakej průser, abych věděla o co jde. Jako nějaký slovíčka mám vypsaný a naučím se je, ale skopčáci je maj celkem složitý a čert se v tom vyznej.
no musím se taky poptat co si všechno vzít s sebou a různý krávoviny.
13. črc 2010 v 16:45  • Odpověz
@zvirka právě, je to dobrý, když tam je manža jako pordpora, ale jak jsi psala, néé za každou cenu. Můj prostě nechce vidět, jak trpim ... a jak mimčo vyleze, sice by stál u hlavy a nic neviděl, ale děsí ho to asi..tak ho nutit nebudu. Dřív mě to štvalo, ale teď jsem s tím smířená. Budu mít dost starostí sama se sebou, natož ještě s manžou, kterej by tam byl z donucení.
13. črc 2010 v 16:46  • Odpověz
@hanncca Přesně jak píšeš :wink: A není někdo jiný (mamka, kamarádka...), koho bys tam chtěla jako oporu?
13. črc 2010 v 16:48  • Odpověz
@hupcza ohledně baby vaku něaké poznatky?
13. črc 2010 v 16:51  • Odpověz
@alisek: super, že se mlíčko rozjíždí :slight_smile:. A i jsi mne uklidnila s tím dýcháním, že to třeba i naskočí samo instinktivně :slight_smile:

@suik: prosím tě, vůbec se tím netrap, holt jakzyková bariéra. U porodu hlavně aby pomohli prckovi ven a pak na ně prostě křič, ať ti daj tvý dítě a natahuj ruce a bude :slight_smile:. Ba ne, mně se to říká, ale taky bych byla z toho vedle.

@zvirka: jen ho nepodceňuj, třeba to zmákne na 1*. Přeci jen, pomoci tobě a vidět prcka, to je dobrej adrenalin, to ho udrží :slight_smile:
13. črc 2010 v 16:53  • Odpověz
Sranda, naše dítko škytá.....už dobu a mu vysvětluju, že hlavičkou dolů mít škytavku nebude, no sranda :grinning: :grinning:
13. črc 2010 v 16:55  • Odpověz
@kovalda už jsem se naučila si to nebrat, dřív to bylo horší....to byla perlička pro zasmání. Ale bojim se, ne že ne.
Dneska ještě přijdou opraváři, tak snad nebudem za trubky podruhý a pračka bude ukázkově prát :grinning:. to už se mi taky párkát stalo, že to najednou vůbec nebylo rozbitý :grinning:.

@lio co říkáš na knížku? Já si v ní včera četla, ale musela odložit, čas od času tam zmíní smutnou věc a jak mi to dřív nevadilo (už v těhu), tak teď to nedávám.

k tomu dejchání, já taky doufám, že si tělo řekne, jak mám dejchat a nějak to půjde, ale radši předtím něco málo nastuduju....ať nejdu do porodky jak tabula rasa.
13. črc 2010 v 17:00  • Odpověz
@rennu Jen jestli ty mu nelžeš. :grinning: A taky mu to možná říkáš moc potichu, přece jenom ta břišní stěna dost tlumí, vevnitř je dost rámus. :grinning:

@suik Já tě teda obdivuju, v Německu bych se u doktora zmohla tak maximálně na nějaká hluboko utkvělá slovní spojení a ty by mi byly na dvě věci (se mi vybavilo um die Ecke). :slight_smile:
13. črc 2010 v 17:01  • Odpověz
@zvirka ne, to určitě ne, mojí máti rozhodně ne, z tý bych asi zešílela :slight_smile: a kámošku asi taky ne. Buď manžel, nebo nikdo. Spoléhám na to, že porodní asistentka bude fajn :slight_smile:
13. črc 2010 v 17:04  • Odpověz
@suik: tak místo duly tlumočnici :grinning:

@lio: jo já furt uvažuju o nějaké jednodušší verzi šátku pro první týdny
a okukovala jsem toto http://haipa-daipa.com/product/baby-vak-bio/ - přišlo mi to ok
ale ještě chci kunout na ten close baby carrier

@rennu - hele ale to bys mu neměla lhát :wink: ...aby se neotočil, nezkusil a neotočil se zase zpátky :grinning:
13. črc 2010 v 17:05  • Odpověz
@hanncca: a neuvažuješ o dule? - že bys tam měla někoho, koho znáš, s kým máš vše probráno v klidu dokud se nic neděje ....
13. črc 2010 v 17:06  • Odpověz
@hupcza nebo ještě lépe porodní asistentka mluvící česky......určo tu nějaké jsou, ale jen na ni natrefit.....ta jedna hebamme co tam byla byla snad polka.
No nedá se svítit, zvládnout to musím.

Já jsem teda taky plánovač non plus ultra, ale někdy vypínám, tady tomu asi taky nechám volný průběh, nějak to dopadne. A s tejný to udělám s miminem. Ono je někdy třeba vysadit.

@lotyna no moc si nepokecám, ale doktor je moc hodnej, nějak se dohodnem, ale musím víc tu němčinu trénovat, já ji kdysi uměla celkem dobře, ale opravdu hodně jsem toho zapomněla. Angličtina je horší, tu zas ovládá manžel, ale ne vždy se chytá.
13. črc 2010 v 17:17  • Odpověz
@hupcza na to haipa daipa sem ted narazila na youtube a nic moc, ale je fakt že píšou že maj různé velikosti a ta mamna na videu to měla jak pro tři děti, takže mi to přišlo dost "nestabilní" Je zase fakt, že pro ten úplný mimi začátek by to stačilo a cena taky ok....
ten carrier je cenově dražší ale vypadá taky ok, mezi tím je ten sleepy wrap což je elastický šátek.....možná půjdu doo něj a pak do manducy či něčeho podobného
když budeeš mít další poznatky z osobních prohlídek budu ráda pokud se podělíš
13. črc 2010 v 17:21  • Odpověz
@hupcza Tak tenhle by se mi docela líbil..... Akorát jsem teda ultratrpaslík, vyšlo 1 cm pod nejmenší velikost, a to jsem měřila trošku přes bříško a prsa... :sweat_smile:
13. črc 2010 v 17:23  • Odpověz
Jdi na stranu:   Zruš
Téma bylo zamčeno adminem. Není možné přidávat další odpovědi.