1 prs se nalévá rychleji, jak situaci řešit?

kovi_k
11. říj 2013

Ahojte,
chci se poradit jak řešit následující situaci. Kojím střídavě z jednoho prsu a teď poslední dva dny se mi stává, že se mi víc (rychleji) nalévá pravé prso a např. v noci po delší pauze to i docela bolí. Teď poslední dvě kojení, když bylo na řadě levé prso, tak jsem pak dala chvíli napít i z pravého, ale nevím, zda je to správně. Nevíte, jak se nejlépe dostat zpět do stavu, kdy jsem v pohodě mohla střídat prsa bez nutnosti pokaždé ulevovat i tomu pravému?
Díky za rady!

vespinka
11. říj 2013

Jak dlouho už kojíš- jak staré máš miminko? Mám/ měla jsem úplně ten samý problém skoro od začátku, prostě jedno prso se mi nalévá víc a rychleji. Je dobře, že střídáš obě prsa, v tom pokračuj. Pokud tě to pravé vyloženě bolí, tak si odstříkej do úlevy, nebo dej trošku napít miminku. Když z toho pravého pak budeš kojit, hned po kojení ho chlaď- jsou různé chladivé gely, polštářky apod... To omezuje tvorbu mateřského mléka v tom prsu. Snaž se vyhnout kojit jen z pravého prsu, protože by sis v něm zvyšovala laktaci a v tom levém by se ti snižovala, protože bys s ním nekojila. Dobrý paradox, že? 😕 Dávej si také velký pozor na retence, já jich v pravém prsu měla již nepočítaně. Byly velké a opravdu bolestivé.

kovi_k
autor
12. říj 2013

Malá teď bude mít 14 dní. Ve střídání pokračuji, ale to pravé stále docela nepříjemně bolí a to mi i přijde, že není nijak nalité a stejně bolí. Je to taková bolest, jak kdybych tam měla modřinu - zabolí to hlavně při doteku nebo natažení. Zatím kdyžtak zkusím po tom kojení aspoň zchladit ...Ty chladivé gely nebo polštářky seženu kde - v lékárně? A co přesně jsou ty retence a jak si je kdyžtak řešila?

vespinka
13. říj 2013

Tak to buď v klidu, na "úpravu" množství mléka je ještě moře času, to se může ještě mockrát změnit. Nejdříve po šestinedělí, mi se to ustálilo až po třech měsících. Hlavně prsa opravdu střídej, aby se ti nenalévalo jen to pravé a v levém by sis laktaci zastavila. Pokud tě prso bolí moc, je důvod zajít k lékaři- ke svému gynekologovi, nebo zajeď do porodnice kde jsi rodila. Polštářky se dají podle mne sehnat v dobré lékárně, nebo zdravotnických potřebách (vypadají různě: http://zdravotnicke-materialy.cz/eshop/gely). Já měla dokonce speciální tvar na prsa, ale ty jsou dost drahé, stejně ti poslouží i ty modré. Prsa si každý večer kontroluj ve sprše, nesmí tam být zatvrdlinky- je nutno okamžitě rozmasírovat, jinak se z toho vyvine retence a pak až zánět prsu. Retence je zatvrdlina v prsu, která vzniká špatným vyprazdňováním prsu nebo jeho přílišným nalitím nebo špatnou technikou kojení. U mne to je tím, že se to prso nalévá také více než druhé, stejně jako tobě, takže na to pozor. Skvělé stránky jsou kojeni.net, kde jsem vše zjistila a paní je opravdu erudovaná.

kovi_k
autor
14. říj 2013

Fíha, tak to musím opravdu ještě chvíli vydržet, než se to ustálí 🙂 Každopádně dík za tip na ty gelový polštářky - už je mám doma a myslím, že to pomáhá. A taky dík za info o té retenci a o těch stránkách. Snad se mi podaří to vše ukočírovat 🙂

segrayvon
30. lis 2013

Mam dcerku, 3 tydny. Pred 2 dny se mi nalil pravy prs, hrozne boli, kojeni z nej trochu pomuze, masirovani ve sprse, odstrikavani taky, ale za hodinu je zase nality tak, ze to boli...levy je v pohode.

hojda
30. lis 2013

Zkusit tvarohový obklad. Na kapesník nandat tvaroh, přiložit na prso, na to igelit a plínu (poteče z toho ta voda, tak aby se zachytla tam) je to hodně na otoky a počínající záněty, mohlo by pomoci i na toto.

hojda
30. lis 2013

@segrayvon Jo a nechat to da dalšího kojení, před kojením prs umýt, nakojit a zase zábal, já to měla třeba celou noc.

segrayvon
4. pro 2013

Uz to zacina byt v pohode, stejne jsem presla na prikrm, Ema se ode me nenaji ☹ Zacala jsem prsy masirovat, max.10 minut Emcu prilozit a pak ledovat a ve sprse odstrikavat. Tvaroh mam pro kazdy pripad v lednicce. Diky!

jhudcova
5. pro 2013

Já mám měsíční dcerku a podobný problém, že jí nestačí se najíst z pravého prsu a a chce se dokojit ještě z levého, ten má asi větší zásobu - trvá to teď asi 3 dny. Ale začínám mít pocit, že jí přestanu stačit:( snad se to zase upraví. Ráda bych ji kojila plně.