2,5 měsíční holčička nechce pít, u prsu řve. Nevíte, co s tím?

jana_zofie
22. dub 2020

Ahoj maminky. Už asi měsíc nás trápí, že když malá nechce a opravdu nemá hlad, prostě se nenapije. U prsu vystřihne ukázkový hysterák a ani za nic, nebo jen pár cuců. Zatím jsem ji ale vždycky přesvědčila později. To se kojila potom dlouho, vypila prakticky obě prsa. Dneska je to ale extrém. Malou jsem přesvědčila na trošku v půl deváté, něco málo v jedenáct a pak jsem to zkoušela v půl třetí a dál a... nic. Mlíko mi vytvořilo krásně nasáklé podprsenky a vložky, ty by se daly ždímat. Dokonce jsem zkoušela na boku na posteli a výsledek je tak akorát, že mám mokrou postel. Zkoušela jsem i odstříknout do lahvičky, ale nechtěla pak ani prso, ani lahvičku. Respektive lahvičku v puse olizovala, ale nepila, netahala, a i ty kapky, co tečou samospádem jí úspěšně tekly ven... Teď je pod hrazdičkou, nehraje si, pofňukává a cucá si pěstičku. Stalo se vám to někdy? Nevíte, co s tím.

puhelin
22. dub 2020

Cucani muze znamenat i pocatek bolesti zubu.
Odrihava si? I mezi jidlem?
Plenky ma dostatecne pocurane?

jana_zofie
autor
22. dub 2020

@puhelin Čůrá, kaká a dokonce jsme byli v pondělí na kontrole u doktorky a přibírá pěkně. Což mě trošku uklidnilo, protože i tak jsem kojila 5x, max 6x za den a to včetně nočního kojení. Ale říkala jsem si, že 3,5-4 hodiny mezi kojením bude teda ještě cajk. Jenže 5,5 hodiny (ano, před chvilkou se nechala konečně nakojit) mi přijde moc a mám z toho tak trošku strach, když je ještě tak malá. Navíc jak čtu různé příspěvky, kde přiložením k prsu maminky řeší kdejaký problém a pláč a dítě nemá problém se přisát kdykoli, tak mi přijde, že ty záchvaty pláče u prsa nejsou normální...
Odříhávat ji dávám i v průběhu kojení. Někdy si odříhne, někdy ne, někdy si odříhne rovnou u prsu (třeba teď). A taky si většinou odříhne kdykoli ji během dne položím na bříško.

malytlustyhroch
22. dub 2020

K tomu "nejsou normalni" prinejmensim jsou velmi bezne, zkus si vyhledat slovni spojeni "bojkot kojeni" a zjistis, ze v tom nejsi sama. Me starsi pil krasne, mladsi pije strasne spatne - poustim mu ke kojeni bily sum, aby to vubec slo a v nejhorsich
obdobich ho kojim, kdyz je v polospanku.

jana_zofie
autor
22. dub 2020

@malytlustyhroch Když já myslela, že bojkot kojení nastává hlavně když se změní tok mléka a děti z lahvičky pít problém nemají (ne, že bych u lahve chtěla skončit). Takže mě zarazilo, že to dělá i když mléko teče pořád stejně a ani tu lahvičku nechce. Navíc se při bojkotu obvykle doporučuje co nejčastěji kojit, což je u nás ale neproveditelné. Ona si dřív nedá, jenže když si furt cucá tu ruku, tak já pak mám problém asi zjistit, kdy teda už je hladová a kdy ještě ne. Takže když usoudím, že už to bylo dlouho... A teď opravdu nevím, jestli ji vůbec můžu nechat takhle dlouho... No, asi má bojkot i jiné důvody, jenže jak to vyřešit, to nevím :( a jak říkám, nechce se mi ji nechávat tak dlouho, až si teda sama milostivě řekne, abych ji tím nějak neublížila...

malytlustyhroch
22. dub 2020

@jana_zofie u nas byly duvody postupne krome zmeny toku mleka (malo mleka, moc mleka), taky,: bolest briska, bolest zubu (o mesice driv nez vylezou), zacatek pouzivani dudliku, moje ms, vetrove bonbony, synovo zjisteni, ze je mozne zuzlat ruce, pozdeji zacatej prikrmu... Fakt nejvic nam pomahalo kojit tesne pred nebo po usnutni a pred a po probuzeni. Nekomu pomaha kojit za chuze, na balonu atp. S frekvenci neporadim, ale pri takovychhle problemech, kdy neni jasne, jesli maji hlad nebo ne, jsem se orientovala podle mirne propadle fontanely. Kdyz ma propadlou fontanelu kojim v tom polospanku, kdy reagujou ty mimina vic reflexivne a min nad tim dumaj.

jana_zofie
autor
22. dub 2020

@malytlustyhroch jakože když ji má mírně propadlou tak má hlad? To jsem nevěděla...

jana_zofie
autor
22. dub 2020

@malytlustyhroch oprava... žízeň jsem myslela, jako že je dehydratovaná?

malytlustyhroch
22. dub 2020

Rika se to... Posledne jsem se chtela zeptat pediatricky, jestli je to pravda, ale zapomnela jsem.

jana_zofie
autor
22. dub 2020

@malytlustyhroch Děkuji. Budu na to dávat pozor. Asi nebudu brát nepokleslou jako automaticky bez problémů, ale aspoň vím, co už špatně je a popravdě, je to asi to nejlepší, co v tuto chvíli mám, kdybychom takhle měli bojovat víc nebo častěji...

lennus
22. dub 2020

@jana_zofie Doporučuju co nejdříve si poznat kvalitní laktační poradkyni domů, třeba od Mamily, mně moc pomohly dvě, jedna po telefonu, při radách z porodnice bych přišla o kojení

atomix
22. dub 2020

To je bojkot kojení jak vyšitý. Naše malá taky nepila ani z flašky ani po lžičkách ani ze stříkačky... Kojila se jen v polospánku a v noci. Takže jsem celý den číhala, kdy začne usínat, abych ji nakojila. Je to na palici, kdo nepoznal, nepochopí. Trvalo to rok. Pak půl roku to šlo, a pak začla bojkotovat znova. To už jsem neustála a ukončila kojení. Řešila jsem to přes laktační poradkyni z Mamily, výživové doplňky benedikt a pískavice ve velkém, a lék Motilium. Ale už bych do toho nešla... Druhé mimino bylo cajk, byla jak násoska :D

dat
23. dub 2020

@atomix souhlasim, bojkot kojni, tez sme to mely

jana_zofie
autor
23. dub 2020

@malytlustyhroch Zkusila jsem dneska bílý šum. Ono to fakt zabralo! Sice musel být na plný pecky (hrozný kravál), ale pro změnu stichla ona a nechala se v pohodě přiložit. Po odříhnutí už z druhého prsu pila i bez šumu.

malytlustyhroch
23. dub 2020

@jana_zofie Tak to mám velkou radost, že vám to zabralo! Jen pozor je to trochu návykový 🙂

balisek1
2. kvě 2020

@jana_zofie ahoj Jani, tak to same mam ted s nasim malym. Jsou mu dva a pul měsíce. Kojeny uz neni od mesice, prestalo se mi delat mléko. Je na UM, konkrétně hipp. Uz byl na sunaru, ale právě kvuli tomuto problemu jsme přešli na hipp. Chvíli byl klid, jedl jak měl a ted nanovo. Uz 4 dni se s tim oba pereme. Jednou vypije 120 ml, pak zase jen 30 ml s hroznym revem a odtahovánim od dudliku. Vypadá to tak, ze pláče hlady po trech hodkach, udelam mliko, malej trikrat potahne a zacne rev, vztekani, mrska s sebou,plive dudlik, sileny. Nekdy se necha přesvědčit a sni co ma ale ted posledni dva dny vypije malo. Jsem zoufalá, je to o nervy. Pesticku si cuca take, obe dve a dost slinta.

jana_zofie
autor
2. kvě 2020

@balisek1 No... třeba to přejde, držím palce. Malá má teď 12 týdnů a už to dělá jen někdy a většinou, i když ne vždy, to má souvislost s bolením bříška. Včera to dopoledne docela ušlo, odpo na ty prdíky dost trpěla, tak to nebylo nic moc, ale na boku na posteli (začala tu pozici preferovat, buď je jí postel příjemnější, cítí se tam bezpečněji nebo ji tam prostě míň věcí rozptyluje) se nakonec dala přesvědčit, stávkovala až úplně při posledním kojení na noc. Minulý týden to ale ještě pořád bylo dost hrozné, ale pomohlo mi ji nakojit hned po vzbuzení. Byla sice vzhůru, nebyla spavá, nic takového, ale středobodem jejího vesmíru jsem zatím byla já, tak se nechala. Jak si pak začla hrát, už to nešlo. A i teď se občas odtáhne a čumí na kde co, mlíko teče, vlhne mi postel i přes podložené plíny a ona vysmátá jak sluníčko se tlemí na polštář, ideálně si s ním ještě povídá, ale většinou už neřve. Většinou. Stále má své chvilky.
Jo a dnes je extra zajímavá. Vyloženě si říká o kojení každé 1,5 - 2 hoďky. Tak uvidíš... já třeba doteď nevím, čím to bylo a fakt byly dny, kdy jsem ji přesvědčovala zoufale po 6 hodinách kdy nechtěla a řvala a řvala... Jinak jsem ji zkoušela uspávat v šátku a celkově ji víc mazlit. Jestli to bylo to, co pomohlo, nevím, ale teď zase nevydrží sama ani pod hrazdičkou, když mě nemá v obýváku...

balisek1
2. kvě 2020

@jana_zofie jeee to je hezky napsany...take se mi zda, ze je malej takovej závislacek, mám doma jeste 11letaka a 8letaka, oba kluci malyho zboznuji a malej je, ale prijde mi, ze jak se k nam kluci přiblíží, malej zacne natahovat, jak kdyby se nechtel delit, ale to si myslim, ze je asi brzo na takove pocity, nebo jestli uz v tomhle veku jsou tak chapavi a vycurani 😀 jinak dneska opět cely. Den boj, kolikrát vydrzi i těch 6 hodin a pak si teda da s menším krikem vic. Hodne mezi tim krka, take si myslim, ze je to brisko. Uz se mi to stalo po treti, vzdy se mezi tim pěkně rozjedl na 4 dny treba a pak to same. Ach jo. Clovek ma strach, aby nebyli dehydrovani, mamka ta mi rekla, ze je třeba prejedenej, ze ho nemám nutit, kdyby bylo na nem, da si dvakrát denne. Dost špatně i teď spi. V noci super, sle pres den špatný, porad fnuka, slinta, cpe si ty rucky do pusinky! Nevim, uz me napadli i ty zoubky. A jak dlouho to trvalo u vas celkove ten bojkot?

jana_zofie
autor
3. kvě 2020

@balisek1 Zoubky zatím nic. I když občas si vyloženě užívá, když ji jemně přejíždím dásničky takovým tím silikonovým prstovým kartačkem. Největší krize asi 4 dny. Dost špatný to bylo týden. Ale dívala jsem se, že už jsem si kámošce na chatu stěžovala v březnu, že občas u prsa vyvádí. Teď už opravdu dělá tyjátr jen večer. Člověk už je unavený, neví, co by si pro ni ještě vymyslel a ona nepije a nespí a pofňukává. Ale pak je vidět, že ji to bříško večer opravdu bolí, když konečně u prsu usíná. Pak se probudí a pláče, tak je to asi i tím.