4,5 mesíční mimi vyžaduje 3x za noc kojení

kristynasefer
8. zář 2013

Ahojte maminky!Prosim vas o radu.Muj syn 4,5 mesice stary vyzaduje ca. od minuleho tydne kojenii 3x v noci a to nasledovne poprve se budi uz kolem 23.00(to ho kojim pred spanim v 20.30),potom koem2.00 a dale v 5.00.Je to normalni?Drive chtel pouze jen 2x,kolikrat vydrzel s 1x kojenim v noci.Ma opravdu hlad,nebo je to jen ze zvyku.Ja totiz uz pak nemam silu a nechavam ho spat u me v posteli az do rana.Vcera jsem hho chtela nechat "vyrvat",ale muj manzel to nedovolil,ze mi pry dneska take da mene najist abych vedela jake to je ☹ tak vazne nevim jesli proti tomu neco delat,nebo maleho nadale nechat 3x v noci nasavat.dekuji za odpovedi

lucieandrlova
8. zář 2013

Já bych Vám poradila, už nic nečtěte a řiďte se tím, co Vám říkají maminkovské city... Naše dcera má 2 roky a stále vyžaduje v noci mléko. Někdy i 2 - 3 x .... A to už zmenšila dávky. Do nedávna jsme krmili 5 x!
Mimochodem i pediatrička nám řekla, že jsou děti, které jsou více hladové.
Důležité je nesrovnávat! Hlavně aby bylo dítě spokojené!

kristynasefer
autor
8. zář 2013

@lucieandrlova ok dekuju,budu se tim ridit!

januzza80
8. zář 2013

@kristynasefer Ahojky,to nez dite bude spal celou noc bez mleka,ak to bude jeste dlouho rvat.Ja u prvniho syna musela v noci co 2apul hodiny.A dlouho chtel sunar v noci a u kojeni to bylo vice.Prose miminko chce taky citit maminku.A nechat ho vyrvat,protoze ma hlad tak tohle bych nedelala.

kristynasefer
autor
8. zář 2013

@svoba urcite chci kojit co nejdele,malej spi vedle me na "balkonku"po prvnim nocnim kojeni uz je u me v posteli.jen jsem se bohuzel spatne domnivala,ze si ze me chce udelat dudilka,protoze mi prislo ze jen parkrat popotahna a pak uz mi jen prso cumla

baris
8. zář 2013

@kristynasefer

jak už tady psaly holky - řiď se selským rozumem a né to, co jedna teta povídala 😎 Já jsem nekojila, ale obě holky pily přes den co 2 hodiny 😠 Udělal UM, nakrmit, odříhnout, převléct (obě holky měly slabý reflux), pohrát, přebalit a zase nanovo - udělat UM ... Ani jsme nemohla jít s nimi pořádně ven, protože jedly co 2 hodiny - vypily si 60ml a za 2 hodky zase.

V noci jedly tak cca do půl roku 2-3x, pak cca 2x a úplně přestaly v noci pít mléko až po 2,5letech!!! Navíc jsou období, kdy děti mají období spurtu (rychlého růstu) - tak mají větší potřebu jíst.

jemi
8. zář 2013

@kristynasefer mě dcerka 19m doted vstává 1-2x v noci, někdy usne bez lahve jindy s lahví UM, už nekojíme, přestali jsme cca v 10m postupně. Dcerka nespala ještě ani jednu noc v kuse a počty vstávání v noci se různě střídali a nejčastěji vstávala kolem 7m, kdy ji kojení v noci už nestačilo a vstávala na jídlo co hodinu, ale to už začali příkrmy....tak se to zlepšilo.

eficenka
8. zář 2013

@kristynasefer
musela sem se pousmát... dcerka mezi 6-11m vyžadovala kojení 5 -11 krát, teď v 11 m konečně jen 3-5 krát 🙂

nadja73
8. zář 2013

@kristynasefer presne takhle jsem kojila co 2-3 hodky svoji mladsi dceru do 1. roku. spaly jsme spolu v posteli a bylo to v klidu. Lae v roce jsem si rekla, ze zkusime ji anucit spat celou noc a ono to vyslo. driv na to nebyla pripravena, ted ano. naucila se to hrozne rychle, za 5 dni prospala celou noc a bylo to uplne v klidu, zadny stres. ona je na me velky zavislak, denne si kojim mozna 4x a pak na spni a rano mi vypije obe prsa a je to spokojene, krasne vyspane miminko. hlavu vzhuru, tvoje miminko i ty jste naprosto normalni, v norme a case se vse samo nebo s pomoci srovna 😉

punky
8. zář 2013

ja kojila kazdou druhou hodinu i vnoci kolikrat jsme u toho oba usnuli 🙂 po roce jsem kojit prestala a ono to spani celou noc nejak samo prislo bez nejakeho nuceni 😉 jak uz tu bylo receno delej to tak jak to citis ty a mimco 😉

kristynasefer
autor
8. zář 2013

@eficenka a ja si tady stezuju vid🙂beru vsechno zpatky ☹ muzu byt nakonec rada,ze ma chut k jidlu.a stejne se to asi jeste 10x zmeni.byla tady jen obava ze si zvykne usnout u prsa a ne jinak.

tkanicka
8. zář 2013

@kristynasefer a proč by to vadilo, obě děti jsem tak uspávala, je to nejrychlejší a nejzaručenější způsob. Starší se v 11 měsících odstavila a už se chtěla jen tulit. Do 23 měsíců usínala v objetí a jen se mnou, pak už stačil i tatínek. teď ve dvou a čtvrt už občas spí celou noc a občas usne i sama

romantika
8. zář 2013

@kristynasefer no to mate zlate dite 🙂)) budte rada, to nevite co je kojit co dve hodiny ....🙂
ne ale jinak je to normalni, muze si utvrzovat citovou vazbu, proste mu zacina palit a je citlivejsi a vyžaduje prso, stejne tak muze mit rustovy spurt, mohou mu rust zuby a tak dále a tak dále. zatím kojite celkem malo pokud je probĺem, nektere deti se nepusti prsu jako treba byla moje první. takze je spis na vas co jste ochotna postoupit a jestli radeji pomazlite nebo budete zakazovat. je to tezke .... jsou to miminka ve 4,5 je ještě brzo na nejake striktni zakazovani a pokud jedou zuby tak to si clovek nepomuze. mozna vyckejte jak to pujde dal. nektere deti vekem vecerni piti snizuji, nektere naopak pridavaji.

jemi
8. zář 2013

@tkanicka Ela 19m taky usiná pri tulení se nou, s tatinkem jedine když si je jistá, že nejsem doma. Zatím mi to nevadí, ale snad se to do unora zlepší, protože to se narodí sourozenec a bylo by lepší kdybych veděla, že usne i s tatínkem 🙂

tkanicka
8. zář 2013

@jemi my jsme trénovali než jsem odjela do porodnice, ale, když jsem v noci nepřišla já, ale manžel, tak ječela na celou ulici. První noc beze mě prý byli po téhle scéně dlouho vzhůru a koukali z okna, potom už v pohodě a naopak po příjezdu z porodnice nechtěla mě. Teď už si vybírá podle nálady

soleilll
8. zář 2013

@kristynasefer Myslím, že tady je diskuze trochu jednostranná. Já nechávala dítě "vyřvat" taky v tomhle věku, i když ne kvůli jídlu, ale proto, aby usínal sám. Ale jen ty víš, jestli když se 3x v noci vzbudí, opravdu se napije, aby zahnalo hlad nebo si jen cucne a budí se jen proto, že se chce chovat. Nedivím se, že se bojíš, že se stane závislé na uspávání u prasu. Já bych taky nechtěla dítě závislé na přítomnosti matky. Každopádně od 6 měsíců má dítě už tak velký žaludek, že dokáže prospat celou noc, pokud ho večer nakrmíš - třeba to bude i váš případ. Minimálně do té doby to vydrž. 🙂
Já si teda nedovedu představit, že dítě do 2 let (nebo ještě víc) neusne jinak než v náručí rodičů. Vzhledem k dennímu režimu bych nemohla ani vytáhnout paty z domu, aniž bych ho uspala a o nějakým hlídání bych si mohla nechat jen zdát.
Předpokládám, že si vysoužím kritiku matek, který dítě celý den nosí a spí s ním v posteli, protože by bez nich nemohlo snad ani dýchat, ale je to věc každýho. Takže i ty si to zařiď, jak to tobě vyhovuje a nedej ani na tetičky, ale ani na koníkovky.

vera_vila
8. zář 2013

@kristynasefer Mému synovi je 9 měsíců a budí se v noci na kojení třeba i 5x... A taky spí pak se mnou v posteli, protože já u toho usnu taky... Ty nejlépe víš, zda pláče opravdu hlady, zda se napije, nebo zda chce jen být ve Tvé blízkosti a jen se přisaje a spí... Každopádně "nechat vyřvat" nepraktikuju a ani praktikovat nehodlám... Dítě pláče proto, že něco potřebuje, něco mu chybí, třeba i jenom Tvá blízkost... A na závislost nevěřím... Ale to mě může někdo zase ukamenovat, protože má jinou zkušenost... S prvním synem jsem to dělala stejně a ve dvou letech šel do své vlastní postele do vlastního pokojíčku a úplně bez problémů (kojila jsem ho do 15 měsíců)...
Takže jednej podle toho, jak Ty to cítíš a vnímáš...

katyxq
8. zář 2013

Že se budí na kojení je normální - ve 4,5 měsících určitě a spousta děti se takto (i častěji) budí i v pozdějším věku. Jedno takové dítko mám doma, 3x za noc se budí i teď (v roce a tři čtvrtě) a to si lebedím, že už se nebudi tak často 😉 - mezi 6. a 9. měsicem se budila tolikrát, co hodinu a častěji (přesně ti to neřeknu, v zájmu zachivání svého duševního zdraví a minimalizace únavy jsem se nedívala na hodinky a počet buzení nepočítala, prostě kojící samoobsluha 😀 - tu praktikujeme doteď, poslední dva něsice asi jen pumlku noci, dřív prostě v postýlce nevydržela ani hodinu, hned se budila).

katyxq
8. zář 2013

a co jsi o kojení četla, z jakého zdroje? Jsou v zásadě dva přǐstupy - jeden zvaný trénování, cvičení dětí (nechat vyřvat, kojit podle časového harmonogramu, hesla typu už je starý na noční kojení nebo kojení vůbec, jsou stanovena pevná pravidla ve spoustě jiných činností) a druhý intuitivní, moderně se mu říká kontaktní rodičovství nebo také vztahová výchova, ale jo "jen" starý, přirozený způsob přístupu k péči o dítě a výchově - víc najdeš ve Wiki Modrý koník https://www.modrykonik.cz/kontaktni-rodicovstvi, odkud se můžeš rozklikakt na Kojení, Společné spaní atd., najdeš tam tipy na literaturu.

lubinkova
8. zář 2013

@kristynasefer to se tady do tebe maminky pustily, co? 🙂 ... já tedy chápu tvoje obavy a otázky, zda nejde jen o "zvyk" dítěte.... plno maminek si dnes bohužel myslí, že jakmile se dítě v noci ozve, musí mít nutně hlad a hned mu dají pít.. a kdo to neudělá, je "krutý" (jak tu nekdo psal..)... mně se Daneček teď budí po 3-4 hodinách (jsou mu 4 měsíce) a můj doktor se teď docela divil.. (já tedy nekojím, dávám UM)... postupem času jsem zjisitla, že občas stačí k Danečkovi jít, zvednout ho (občas si chce jen krknout, klidně 2,5hod. po jídle..), pochovat... a pak spinká vesele dál, neměl hlad... mně nevadí noční vstávání jako takové (teda vadí, ale pro něj to samozřejmě udělám 😀 ), ale spíš se bojím, abych mu neudělala špatné stravovací návyky (=jakoukoliv nepohodu dítěte řešit jídlem)... musíš si přijít sama na to, co tvoje dítě opravdu chce, vyzkoušet to, zjistit, proč se budí, co mu vadí, co chce... tady ti nikdo nepomůže, každé děťátko je jiné 😉 .... ( a jako kontrola, jestli to není "zdraví nebezpečné", jak tu někdo psal a já nesouhlasím, ti poslouží prospívání dítěte, četnost pročůraných plín.... celková spokojenost miminka.... děti zkrátka nejsou podle šablony...) 🙂 .... každopádně jsem ti tímto příspěvkem chtěla říct, že jak ti tu někteří "chtěli napsat něco ošklivého", tak já ne, protože chápu, jak to myslíš a nemusíš kvůli tomu být hned "krutá".... 🙂

katyxq
9. zář 2013

a ještě jeden článek o nočním kojení http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/nocne..., pokud by se ti ty, co jsem dala předtím odkazy, číst nechtěly, tak tento opravdu doporučuju - je včetně rad, jak si noční kojení usnadnit, dosáhnout toho, abys byla spokojená a odpočatá ty i miminko (a to je přece to hlavní 😵)

eficenka
9. zář 2013

@kristynasefer
dítě si samo řekne, že chce usínat samo.. dcerka většinou ještě u prsa usíná, ale začíná přibývat dní, kdy se napije, odpojí a kouká na mě, hladí mě a usne... už se to stalo párkrát v noci, takže neboj, že by to byl zlozvyk, je koj dále jak malý potřebuje, ono se to samo časem upraví ( metody vyřvání a bání se závisloti na psru) mohou dítě poznamenat a začít třeba i noční děsy...
však až dítě dospěje mezi 1-2 rokem, bude TI krásně spát sám... přece každá těhotná si musí uvědomit, že mít dítě je i obětování se - být ve skoro neustálém kontaktu, který postupně bude slábnout, ale vždy budeš pro něo ta nej!

blahova_andrea
9. zář 2013

no tak můj syn má 20m a občas má i lepší noci, ale běžně stále vstávám v noci 3x k němu, takže u tak malého miminka mi to nic divného nepřijde.

chroustinka
9. zář 2013

@kristynasefer myslim ze je to "normalni" ono je kazde ditko jine. syn (cca v tech 4m) jedl hodne v noci pro nas kojeniv ve 20h 23h 2h 5h, nebyl zadny problem proste to takhle mel, kdyz jsem vstavala jenom dvakrat za noc tak jsem byla rana. jinak ale velice dobre spinkal pres den, pravidelne intervaly i delky spanku. ale i tak jsem byla spokojena a rikala jsem si jak mam hodne ditko. ovsem dcera (4m) se naji vecer mezi 20-21h a pak ji budim pred 6h rano, kdyz je spatna noc tak se probudi ve 3h na kojeni. zato pres den spi mene, proste je vyspana z noci takze ma pouze jeden denni spanek. nechapu jak muzou byt dva sourozenci takto rozdilni 🙂 oba jsou poradni porizci ve 4m meli shodne 7,5 kila.

ridte se citem, jak uz tu nekdo psal, neni nutne kazdy nocni rev resit kojenim, ale nekdy to tak proste ma ditko nastavene.

saminomimino
9. zář 2013

@kristynasefer děti se mnění rostou,více vnímají,a s tím pak souvisí i noční buzení,ve 4,5 měsících má zcela právo na to v noci 3 krát být nakojen,podle svých dětí vím že kolem 4 měsíce se vždy spaní pokazilo,nevím proč,myslím že jsou větší mají živější sny více inforamci ze dne,můžou mít úzkost cokoli,pramálo s tím naděláte,nechat vyřvát takto malé miminko je holý nesmysl a doslova trápení dítětě a může to mít nevratné následky a málo kdy se to zlepší,spíše naopak,pokud vás to uklidní moje 13 měsíční dcera začla nedávno vyžadovat v noci i 4 kojení,nazož už pochopitelně nárok nemá,není to lhad,potřebuje mámu a dopřeju jí to,nastavuji již mantinely,vzhledem k věku,ale u vás bych se tím vůbec netrápila,myslím že pokud budete jednat podle svých pocitů a podle vašeho syna,vy ho znáte nejlépe vyho vydíte,jak pláče jak spí jak se budí,zda ze zlého snu nebo jen mručí a uklidní ho pochování,ne vždy je to hlad,v tomto věku už i spíše jen kontakt,pocit že je v bezpečí,že není sám,může to být separační úzkost,tohle prostě k dětem patří,opravdu by jste byla sťastná žena kdyby se vám dítě budilo na kojení pořád stejně a pak spontáně přestalo,to je takový malý zázrak 😵 prostě vydržet,jste máma a i to méně příjemné k mateřství patří,obvykle se dětem spaní po roce upraví,u mých dvou dětí se to zlepšilo po roce o 100% ale třetí dítko to vidí jinak,ale ona je do mala velice úzkostlivá a přecitlivělá

svoba
9. zář 2013

@kristynasefer no, jo. cumlání je častý "problém". kojit dál, dítě se samo odstaví.

kristynasefer
autor
9. zář 2013

@katyxq Ahoj a moc dekuju za skvele odkazy,ty slovenske stranky jsou velice zajimave.Spise jsem si myslela,ze nechavat mimi usnuat u prsa znamena si zadelavaz na poradny problem,ale prave v tomto clanku je to vylozene uprednostnovano.Jsou tam velice zajimave myslenky a poznatky.

kristynasefer
autor
9. zář 2013

@svoba no prave,kor u me kdyz mi nebere zadny cumel nic.ani jeho prstiky ho neuklidni,jen to moje prso

mochenkaa
9. zář 2013

@kristynasefer me se syn az tak kolem roku rozhodl neusinat u prsa. Proste se napije, otoci se ke me zady, musim ho obejmout a polozit ruku na hrudnik (pokud ji dam spatne tak si ji nastavi do idealni pozice 😀 ) a takto usne. Jo, odstavuju v noci uplne, ale vim ze hlady to neni, jen chtel blizkost, tak spime jeste vic prituleni nez driv a staci mu to. Ale je o skoro rok starsi 😉

milada2
9. zář 2013

@kristynasefer Kočko, mě se v noci na mliko (um) budi syn i v jeho dvou letech a nechat ho rvat by me opravdu nenapadlo.