Ako ďalej s kojením po 6. mesiaci?

kinsi
3. led 2011

Prosím o rady ako ďalej s kojenim po 6 mesiaci, keď sa začnú dávať príkrmy, aby sa mi dieťatko predčasne neodstavilo. Bola by som rada, keby mi nejaké ochotné mamičky (ktoré sami kojili minimálne 18 mesiacov) napísali ako prebieha kojenie po 6-tom mesiaci. Mám prikrmovať-po kojení, medzi kojením? Dokedy jeden príkrm, odkedy dva, hlavne v ktorom čase? Veĺa mamičiek mi totiž vraví, že dieťatko sa samo odstaví vacsinou do roka.Kde robili tieto mamičky chybu? Ako sa jej vyvarovať? Veľmi pekne ďakujem

Túto tému som založila i na modrykonik.sk - ospravedlňujem sa, nevedela som ako to prepojiť, prosím adminky aby to nejako spojili, pokiaľ je to možné.Ďakujem.

k.jolanka
3. led 2011

@kinsi Ahoj, doufám, že nevadí, že píšu, když je malému teprve jen rok a ne těch 18měsíců...takže jak už jsem psala malému bude rok a stále ho kojím, tak trošku zapátrám v paměti, jak to probíhalo u nás, budu se snažit ti to nějak podrobněji popsat, ale ono to asi stejně u každého probíhá trošku jinak...
kojila jsem po dvou hodinách- ráno jsem malého nakojila a po těch dvou hodinách byl kojený cca do těch 12ti-13ti hod. kdy dostal zeleninu. ze začátku jsem dala asi jen 3 lžičky a dokojila, no a pokračovala zase v kojení po dvou hodinách až do večera a samozřejmě i v noci. další den ráno zase kojo, 12-13hod. jsem dala 4-5 lžiček a dokojila a zase po dvou hodinách pokračovalo kojení až do rána. takhle to probíhalo postupně po těch pár lžičkách, dokud se nedostal na celou dávku- jeden druh příkrmu jsem dávala asi týden, poté jsem stejně ještě nakojila, protože u nás trvalo déle než si malý na příkrm zvykl. když jsem dala nějaký nový druh zeleniny, tak jsem začínala po těch pár lžičkách zase než jsem se dostala na celou dávku, někdo novou zeleninu dával do té co už zná, takže byl vlastně už na celé dávce hned od začátku, ale já to udělala takhle a pak ještě dala prso. no myslím, že asi po třech týdnech jsem začala dávat maso do zeleniny, a ráno kaši, po které jsem nakojila. po měsíci ovoce, to jsem dávala odpoledne a byl stejný postup jako u zeleniny..po dalším měsíci bílý jogurt dopoledne. no a když už po příkrmu nekojím, tak dávám malému napít. doteď jsem kojila cca 10krát za noc 😅 , pak ráno, pak po kaši a večer, někdy i poobědě, protože tam byla velká prodleva v jídle malý je stále zvyklý jíst co 2 hodiny a navíc mi u toho usínal 🙂 momentálně už teda nekojím v noci, to jsem odbourala, ale malý se nechystá vůbec odstavit, podle mě je to asi i na tom miminku. tak pokud chceš takto dlouhodobě kojit, držím ti palce ať ti to vyjde a snad jsem to napsala alespoň trochu srozumitelně...takhle jsme to praktikovali a kojení nám vydrželo 😉

kinsi
autor
3. led 2011

@k.jolanka ďakujem.My už teraz pri plnom kojení kojíme vacsinou až po 3 hodinách, malá nepýta vobec, je až ked jej sama ponúknem.Navyše na jedno kojenie len 1 prsnik a tak sa bojim, že ked vynechame jedno dve kojenia, prestavky budu take dlhe, že sa mlieko prestane tvorit.

delapa
3. led 2011

@kinsi když budeš kojit v noci, jen tak se mlíčko nepřestane dělat. Ono tomu odstavení stejně asi extra zabránit nejde, jen každé dítě má jiné tempo. Některé děti s rokem mlíčko odmítají, jiné by se kojily do nástupu na základní školu. 😀 Taky budou určo období, kdy se bude kojit minimálně, jindy zase dvakrát tolik (nemoc, nebo jiné události). Nikdy se to nedá dopředu odhadnout. Ale když se to neláme přes koleno a neodstavuje násilím, uvidíš, že ještě pokojíte - a když ne, už to asi fakt nechce a nemá smysl nutit. Mrkni na kojeni.net - super stránky! Papa

radka.m.
3. led 2011

myslím,že je zbytečné zakládat kvůli tomuhle nové téma,protože je jich tady ohledně příkrmů víc,než dost,mrkni se do témy-začínáme s příkrmy,tam ti holky poradí,co a jak,dobré rady taky najdeš na stránkách-kojeni.net,jinak se dávají nejdříve příkrm a pak dokojit,do té doby,než dítě dosáhne plnou dávku příkrmů-kolem 150g,to pak už se nedokojují,příkrm bych nechala minimálně týden,aby jsi mohla vypozorovat případné alergické reakce a pak můžeš přidávat další složku,taky záleží na mimču,jak moc mu bude chutnat,někdo se dostane na plnou dávku třeba až za měsíc a to pak je jasné,že nemá cenu začínat s něčím dalším,jinak tak to prostě příroda zařídila,že s prvními příkrmy samo ubývá mlíčka a děti se tak postupně převedou na tuhou stravu,která už kolem toho roku je potřeba daleko víc,než mléko.jinak proč si myslíš,že mámy,kterým se dítě odstavilo třeba v roce,udělaly někde chybu?? 😕 😕 pokud to bylo samovolný odstavení dítětem,tak to je snad v pořádku,ne?nemyslím si,že by to byla chyba,taková máma přece může být ráda,že se její dítě samovolně odstavilo,než pak třeba za rok přemýšlet,jak to udělat bez nákých tiátrů,tak to je prostě od přírody zařízené,s tím nic neuděláš 😉

kinsi
autor
3. led 2011

@radka.m. Myslím, že ročné dietatko ešte mliečko potrebuje a myslím, že prirodzene by to malo byt mlieko od matky a nie od kravičky a tak je škoda, ked sa odstaví včašie a rada by som tomu predišla.

kinsi
autor
3. led 2011

@delapa ďakujem

radka.m.
3. led 2011

kinsi-pokud se ti roční dítě odstaví,tak už o nic nejde,mléko touhle dobou je už jen jakýsi doplněk stravy,hlavní je už tuhá strava a to,co potřebujou z mléka,stejně dostávají v mléčných výrobcích,víš kolik dětí se přirozeně odstaví právě kolem toho roku?právě proto,že organismus už to mléko nepotřebuje,pokud dostává pestrou a vyváženou stravu,tak jim nic nechybí 😎

radka.m.
3. led 2011

jinak jak tady někdo napsal,pokud je přirozený odstav,je úplně zbytečné to lámat přes koleno,stejně s tím nic neuděláš,přirozený odstav kolem roku určitě nelze nazývat chybou 😎

kinsi
autor
3. led 2011

@radka.m. Radka, sama som lekárka, o kojení, jeho výhodách, zložení, obsahu napr.imunomodulačných látok i po roku a viac od narodenia dieťatka bolo vykonaných nespočet štúdií, je potvrdené, že kojenie je prirodzené dlhodobo, i po roku. Veľa linkov nájdeš napr. na stránkach mamila.sk, ak by si chcela. Ja ale nechcem diskutovať o tom či kojiť, či nekojiť po roku...Dnes ma každý možnosť naštudovať výsledky objektívnych štúdií, analýz mlieka po roku atď a rozhodnúť sa sám a ja si myslím, že je to na každej mamičke ako sa sama rozhodne.
Tému som zakladala preto, aby mi mamičky rovnakého presvedčenia poradili ako dosiahli dlhodobé kojenie, preto prosím hlavne tie, aby napísali ako dieťatko prevádzali na príkrmy a pritom dokázali ďalej kojiť.

kutcher
3. led 2011

@kinsi Vis, nemyslim si, ze by maminky delaly vylozene nekde chybu, ono je to i o tech miminkach, nekdy uz proste nechteji. Ja kojila maleho do dvou let a pak jsem to uz sama ukoncila, protoze uz to bylo takyvy neprirozeny, kdyz se mi pri ruznych cinnostech dobyval do vystrihu, taky jsme vecer kojili i co hodinu, jaky byl zavyslacek. Uz je to pul roku, co nekojim a furt tam to mliko je. Jediny, co ti poradim, je to ze zavadej prikrmy postupne a az bude na norm. jidle, vzdy dej na konci jeste napit tveho mlicka. Kdyz bude rapidne ubyvat, sem tam radsi odstriknout a treba zamrazit. Jinak zadny denni plan nepotrebujes, prsicko prckoj nabizej a ditko se k nemu od urcityho mesice bude stejne hlasit samo, hlavne bud prirozena!

kinsi
autor
3. led 2011

@kutcher Ďakujem za rady, tiež mám takú predstavu kojiť tak do tých 2 rokov.To je super,tebe to vyšlo tak akurát.

radka.m.
3. led 2011

kinsi-netvrdím,že po roce mléko dítěti nic nedává,že je to přirozené kojit po roce,to vím taky,ale zrovna tak,pokud se dítě v roce samo odstaví,je to přirozené a ne chyba matek 😎

reruna
3. led 2011

@kinsi to ale není v tom, že by maminky udělaly někde chybu, záleží to velice na dítěti, první syn se přirozeně a sám odstavil kolem toho roku, prostě prso nechtěl a to jsem mu ho nutila skoro násilím, jak mi bylo líto, že to končí tak brzo,... když tvoje dítě nebude chtít, tak ho nepřinutíš. Druhý syn je v přístupu ke kojení úplně jiný od začátku. Kojím ho stále a nevypadá to, že by se chtěl odstavovat, protože má už téměř normální stravu, tak kojím ráno, večer a asi 2-3X v noci. U obou synů jsem v zavádění příkrmů postupovala stejně, dost jsem se řídila radami na zmiňovaném kojeni.net, líbily se mi přehledné tabulky, kdy, co, kolik, jak...ale prostě od prvního přiložení byli oba synové při kojení jiní, první se vzpouzel, druhý hltal a kdybych měla třetí dítě, tak asi taky bude jiné.

reruna
3. led 2011

@kinsi tím jsem vlastně chtěla napsat, že pokud kojíte bez problémů od začátku, tak se ti dítko kvůli příkrmům s největší pravděpodobností samo neodstaví, takže postupuj při zavádění příkrmů podle doporučení výživových poradců a sama jako lékařka jistě nejlépe víš, co je pro dítě v kterém věku vhodné a co ne, po příkrmu dej zapít MM a dítě si samo určí, kolik čeho chce...

kutcher
3. led 2011

@kinsi no, ale byl to boj, vubec se prsika nechtel vzdat a oni ti dvouletaci uz jsou prece jen komunikativni a chytri, jak liska. Uz treba kdyz jsem postupne 1 kojeni zrusila, tak zacal delat, jako ze je nemocny a predvadel, jak kasle, pak mi prstikem ukazal na prsicko a hodil takovy pohled, jako ze ho jenom mlickem muzu uzdravit. kdyz jsem mu rekla, ze vim, ze je zdravy a ze tohle mlicko uz nedavame, tak na me zas zkusil tragicky plac. Kdyz ani tohle nezabralo, pak dal pokoj. No a kdyz uz ty sceny s kazdym odebranym kojenim byly horsi a horsi... tak sel na 4 dny k babicce na horskou chalupu a tam si to nadherne uzili a nejvetsi utrpeni to bylo pro me. Strachovala jsem se, aby mu neahybelo mlicko a maminka atd. a on po mne a mliku ani nevzdechl, takze odstaveni opet horsi pro matku, nez pro dite wow sem si zas zapribehovala :oD

jenovefa
3. led 2011

Ahoj, já jsem zhruba do roka před příkrmem kojila (tak 30 min, vím, doporučuje se to opačně), prostě aby pil stále dost a hlavně jsem nemusela do něj cpát vodu či čaje, byl také na krmení klidnější, je to logické - neměl hlad a jídlo bylo pro něj zábava. Mléko mi proto neubylo, mimochodem kojím stále (6xdenně, T. je 22 měs.). Okolo 9. měs se chtěl odstavit, přes den mléko z prsu odmítal, pil jen odstříkané. Po 3 dnech ho vzpoura naštěstí přešla, je to prý docela časté, prostě pokus o samostatnost. Jinak fajn rady jsou také zde: https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/dojcenie..., tam všichni pochopí, že Tvůj dotaz se týká spíš udržení kojení a nikoliv příkrmů...
Přeju hodně štěstí.

jenovefa
3. led 2011

... teď jsem do doporučeného tématu koukla, už Tě chytla čarodejnica, jsi v dobrých rukou...

kinsi
autor
3. led 2011

@jenovefa ďakujem, veru idem študovať čarodejnicine odkazy.

k.jolanka
3. led 2011

@kinsi no ono vůbec nevadí, když budeš mít mezi kojením takovéto prodlevy, ono to pak už ani jinak nejde, když děti jedí normální stravu. já už v noci nekojím, jen ráno a večer a mlíčko stále je a mám kámošku, co kojí jen ráno-už několik měsíců a mlíko má také...ono se to v tom prsu asi přizpůsobí, že se ti tak nenalije, ale to mlíčko se v něm stále tvoří, samozřejmě že ne vždy to tak je....ale pokud se ti dítě odstaví, tak to vůbec nesouvisí s tím, že by se ti přestalo dělat mléko. kamarádce se syn odstavil sám v 7.měsíci a to měla mlíka pro tři děti..hodně to obrečela, ale jak píšou holky, nic s tím neuděláš. asi můžeš zkusit vytrvat a stále dokola zkoušet prso nabízet a když si nedá tak odstříkat aby se mlíčko neztratilo a zase ho třeba po hodině dvou nabídnout, třeba je to jen dočasná situace, ale je to dost na psychiku podle mě ta ženská dá radši UM aby byly oba spokojení 😉 jinak jak už tu holky psali, jestli se bojíš že přijdeš o mléko tak zkusit čaje pro kojící např. Leros a odstříkávat...ale co bych ti hlavně poradila, nedat na rady, že většina dětí se sama odstaví, pak tě to akorát takhle straší v hlavě.. 😉 zkus nad tím ted vůbec nepřemýšlet, zaváděj příkrmy a dál vesele koj 🙂 a vůbec se tím hlavně nestresuj, já si teda také nemyslím, že se to dá nějak dopředu ovlivnit, když se dítě samo odstaví..ale nevím, já to zatím nezažila a nikde neni psáno, že se to stane i tobě 😉 🙂