Antibiotika na 10 dní. Mám odstavit, nebo udržet laktaci?

martinan4
9. kvě 2013

Ahoj holky, chtěla bych slyšet váš názor. Na začátku června mě čeká trhání osmičky včetně sekání dásně, takže mi musí nasadit docela silná antibiotika, která by se při kojení neměla. Malému tou dobou bude už rok, stále ho ještě kojím. A teď zvažuji, co dělat. Když už to tedy bude muset těch cca 10 dní vydržet na UM, nemám ho odstavit úplně? Nebo se mám pokusit udržet odsávačkou laktaci (což nevím, jak se povede, většinou jsem neodsála víc než 50, ale chtěla bych si půjčit elektrickou odsávačku, s tou to třeba půjde líp), a potom zkusit zase kojení? Nezamotám mu tím chudáčkovi hlavu, až ho budu chtít doopravdy odstavit, že prso zase třeba ještě bude? Rozum velí odstavit, ale srdíčko to nějak nechce přijmout 🙂 Předem moc děkuji za každý názor!!!

olusenka
9. kvě 2013

a musí to skutečně být ta antibiotika, která se při kojení nesmí? Co zkusit najít taková, která se u kojení můžou? Já třeba brala loni při angíně týden ATB, která se při kojení mohla a to Ospen. Já bych byla radši pro to, zkusit jiná. Já taky nikdy nic moc neodsála a to ani elektrickou, a co se týče UM, když jsme ho na zhruba roce zkoušeli, malý mi ho odmítal. Holt asi MM je mateřské mléko.

veruska007
9. kvě 2013

Já brala atb. u kojení i v těhotenství a v pohodě. Vždycky našli nějaká, která se můžou. Já bych kojení zkusila udržet, pokud chceš kojit nadále, ale je možné, že atb. změní chuť mléka... tak se Ti holt drobek v nejhorším odstaví sám. Já obě děti kolem roku kojit přestala a nelituju.

amabilis
9. kvě 2013

Nejdřív bych se zkusila asi domluvit na alternativě (prostě antibiotika vhodná při kojení) a pokud by to nešlo, tak bych to nechala na přírodě. Teď už určitě nekojíš tolik, takže bych tak nějak snižovala dávky a nahrazovala UM tak, abych si uměle snížila tvorbu mléka a neměla pak problémy. Pak bych naposled nakojila před výkonem. Pak tě to donutí občas odstříkat a až dobereš antibiotika, tak můžeš zkusit se znova rozkojit. Ale mám vlastní zkušenost, že dítě už prs odmítne. U nás bylo bez mléka pouhý týden, kvůli jakémusi vyšetření. já si laktaci udržela, ale dítě se už ke kojení vrátit nechtělo.
ber to pozitivně - rok je tak akorát. Teď už je mlíčko jen doplněk stravy, předtím to byla životní nutnost.

duracell79
9. kvě 2013

A jsou ta antibio. nutná?? Mě trhali osmičky na začátku těhu, s tím, že mi léčili předtím zánět a antibio. jsem tedy nebrala. A kamarádce řezali dáseň a taky nic... Jinak, kojení bych neukončovala... 🙂 Pokud Tě to tedy nějak neomezuje bo tak. Já si říkala, že kojit budu do roka. Malé byl rok, tak jsem to posunula na rok a půl...teď je jí 15měs. a jestli se neodstaví sama, tak to protáhneme na dva 🙂

hamma
9. kvě 2013

Rozhodně žádejte antibiotika, která jsou vhodná při kojení (je jich většina - můžete se podívat na poradnu Mamily https://sites.google.com/site/prehladporadne/do..., jsou tam konkrétní dotazy na léky nebo jim napsat sama váš konkrétní případ).
Nic jako "přerušení kojení" neexistuje - kojení se velmi těžko obnovuje a je velké riziko, že byste se k němu už vrátit nemuseli. Rozhodně tedy nepřestávejte kojit, můžete kojit těsně před zákrokem i těsně po něm.
Kromě toho, že v roce vaše dítě stále potřebuje mateřské mléko jako jedinečný zdroj výživy a ochranných látek, přispívá také kojení k psychickému rozvoji i pohodě dítěte.
Navíc - dovedete si představit odstavování s rozbolavělou pusou, kdy poslední na co budete mít energii by bylo utěšovat nespokojené dítě? 😉
Pokud chcete víc informací, napište mi do IP.

speedygon
9. kvě 2013

Když už by nebyla možnost ATB vhodných při kojení, tak bych po dobu užívání+nějaký čas po dobrání(než se ATB vytratí z těla) alespoň odstříkávala/odsávala, aby se mlíčko nepřestalo tvořit. Sice mlíčko mimču dát nemůžeš, ale udržíš si laktaci. A po tu dobu nych dávala UM. A co takhle si odstříkat/odsát mlíčko a zamrazit do zásoby chvíli před užíváním ATB? Abys krmila stále stejným mlíčkem a potom se vrátila ke kojení....snad prcek potom nepřilne k lahvičce a nebude prso odmítat....Ale nevím, je to jen nápad....