Během kojení se syn propne do luku a pláče. Kolika?

judith.von
11. říj 2009

Ahoj.chci se zeptat zkušenějších maminekna jednu věc.Mám 6týdenního chlapečka, kterého plně kojím.Po několika minutách se během kojení ale odtrhne a začne strašně plakat,propne se do luku a mává rukama a nohama. Musím ho trochu uklidnit a přiložit znovu,ale nesaje už tak jak předtím. Nevíte co by to mohlo být? Je to kolika? Jak poznám koliku od jiných bolení bříška? On se třeba vykadí a za chvili začne poplakávat a kroutit se zas,tak nevím.

shaula
11. říj 2009

To vypadá na klasickou koliku. U nás začala přesně v šesti týdnech a trvala do šesti měsíců ☹ (i když ze zpětného pohledu si nejsem jistá, jestli ke konci neplakávali spíše hladem - ale dokrm UM odmítali, tak nevím...)
Asi tě zklamu, ale u nás nezabralo vůbec nic. Zkoušeli jsme probiotické kapky (vyhozené peníze), masáže, cvičení s nožičkami, nahřívání bříška, rektální rourku, kapky Sab Simplex (k ničemu). Jediné, co nám trošku pomohlo, byly kapky Baby Calm a nošení na tygříka (na to nedám dopustit, jen tak se kluci vždycky uklidnili).

Ještě se zeptám - pláče pak i dále? Jestli se třeba nezlobí jen proto, že mu mléko teče moc nebo naopak málo...

kinsen
11. říj 2009

Souhlasím s shaulou my to měli stejně a také pomáhala poloha na tygříka a u nás jěště cvičení s nožičkami, zkus si hlídat co jíš a piješ, pij fenyklový čaj. Až půjdeš k dr. tak jí o tom pověz. Nejklidněji bumbal když jsem ho kojila na míči a lehce se s ním pohupovala a u toho byla puštěná hudba 🙂 Přeji vám oběma aby to kolikové období skončilo co nejdříve 🙂 nám to nejhorší trvalo tři měsíce.

dagina
11. říj 2009

Judit, nám též nepomohlo to, co už tady mamči zmiňují, pak mi mudra doporučila asi v 8 týdnech malé vysadit mléčné výrobky a bylo po prdíkách, a také přestalo i abnormální blinkání.... , škoda že mi to neporadila dřív, fakt jsem si s prdama užily své 😖

romankav
12. říj 2009

judith: to vypadá na koliku. Často to souvisí s hormonálními změnami matky. Chce to vyzkoušet, co pomůže, Nám třeba probiotické kapky pomohly.. Poznáš to u malých dětí spíš podle stáří. právě kolem 6týdne to bývá kolika (prdíky, bolení bříška), ve třech měsících je zase "tříměsíční kolika" (pláč večer, přesycení podněty)...

makyna12
12. říj 2009

dagina: jako že jsi malé přestala dávat mléko??? To jsi přestala kojit nebo jsi přestala dávat UM????
já mám taky právě dost problém s blinkáním a bolestma břicha, ale příjde mě, že nepomáhá nic.

Nekojím...dávám bebu AR tu jedinou v sobě udrží aspoň trošku..jenže se po ní zase nemůže vykakat a když se vykaká tak má hovno tuhé a zelené. Když jí chci krmit tak u flašky vyvádí jak blázen...kroutí se, propíná a brečí ..jsou to boje....už nevím co zkusit tak ptoto se tě ptám jak je to myšleno s těma mléčnejma výrobkama.

martulikk
12. říj 2009

makyna: já myslím, že dagina to jen špatně napsala... pochopila jsem z jejího příspěvku, že když bylo malé 8 týdnů, tak ona (maminka) měla přestat jíst mléčné výrobky... ne miminko 😉

judith: podle mě to to je kolika, taky si s ní užíváme až až... když byly malé 3 týdny, zkusila jsem jí dávat Sabík, ale začala blinkat ještě víc... od ukončeného 4.týdne jsem přešla na BabyCalm a docela se to zlepšilo... jenže to nebylo ještě pořád ono, tak jsem se rozhoupala a koupila probio kapky... a fakt paráda! od té doby spí míma přes noc 🙂 takže teď kombinujeme probio a BabyCalm... ne že by to bylo úplně bez problémů, ale ten rozdíl je fakt hooodně znát

kinsen
13. říj 2009

prostě musíš vyskoušet vše co se dá, zkus změnit UM když ti malá ho malá tak blbě snáší a na blinkání je nutriton.

mariv
13. říj 2009

My mame to stejne a uz jsme vyzkouseli snad vse. Ted kombinujeme probioticke kapky a baby calm, ale ze bych videla nejakou zmenu, to se rict neda ☹
dagino a jak jsi doplnovala vapnik, kdyz jsi nejedla mlecne vyrobky? Pri kojeni by se prave melo jist hodne mlecnych vyrobku ne? Alespon ja se o to ted snazim a to je jinak skoro nejim. To jako ze ty mlecny vyrobky taky nadymaji?

dukie
13. říj 2009

mariv: Mléčné výrobky by se jíst měly, to máš pravdu. Ale některé děti jsou citlivé na bílkovinu z kravského mléka... nemusí být přímo alergické, stačí ta citlivost... ta bílkovina se dostává do mateřského mléka, sice prý ne ve velkém množství, ale dostává. Bohužel, u malých miminek tato citlivost vyvolává nejčastěji právě ty prdíky, případně zvracení. Takže tak. 🙂

judith: Já bych to klasickou kolikou neoznačovala. Obecně se tvrdí, že kolika je stav, kdy bolení bříška (resp. pláč kvůli jeho bolení) trvá minimálně 3 hodiny a minimálně 3 dny v týdnu, přičemž se nejčastěji objevuje asi půl hodiny až hodinu po jídle. Tolik "chytré řeči". V praxi je to ale vždycky trošku jinak, takže těžko říct. Co by pak byl pláč např. 2 hodiny a "jen" dva dny v týdnu, že jo? 😀

Ovšem podle toho, jak to popisuješ, bych si tipla, že malýho spíš trápí klasické bolení spojené s tím, že jakmile se miminko napije nového mlíčka, posune se mu všechno v bříšku, tj. i bubliny, které tam jsou, změní své místo... a můžou začít tlačit a bolet... Tak nám to alespoň vysvětlovala naše pediatrička.

No a další věc - to, prosím, neber jako nedůvěru v Tebe, to je poslední, co kojící maminka potřebuje... zkus v tu chvíli, kdy se pustí, jestli a kolik Ti teče mlíčka. Protože je docela dost dobře možné, že si takhle prostě "jen" stěžuje, že to třeba teče míň, než by chtěl... v 6 týdnech je růstový spurt, takže je možné, že jeho potřeba bašty je větší a Tvoje prsa to ještě nestačila dorovnat. Ono by to, jak to popisuješ, docela dobře bylo možné. Jakože v první fázi vypije to, co je v prsou "v předzásobě"... a jakmile to teče pomaleji, tak se vzteká (a jak jinak to dát najevo než křečí těla a pláčem...) a je neklidný. Může to taky tímhle být... 😕

Všechno nemusí být "jen" prdíky... - to "jen" je v uvozovkách velmi vážně, protože my jsme si s tím taky užili svoje... 😝

Držím pěstičky.🙂 A kdyby to ty prdíky byly, pak můžou pomoci ty probiotické kapičky (jsou dost drahé, ale hodně maminek si je chválí), Sab Simplex (na ty si hodně maminek stěžuje, ale jiným pomohly...), Lefax suspenze, Baby Calm (čistě přírodní), důsledné odříhávání (aby se vzduch ze žaludku nedostával dál do trávicího traktu), nošení v poloze "na tygříka", spaní na bříšku (ačkoli se to dnes nedoporučuje, proti prdíkům to často pomáhá), nahřívání bříška (dětský termofor, pytlík s třešňovými jadérky nebo třeba jen nahřátá plínka), masáže bříška (prodává se na to i mastička - tuším Pupík se jmenuje)... a když je nejhůř, tak i rektální rourka (maminky se ji někdy bojí používat, aby se nepokazil vyprazdňovací reflex... pokud ji ale nepoužíváš příliš často - rozuměj např. hodinu co hodinu, ale jen v nouzi - rozuměj třeba 2 x denně... neměl by být žádný problém - tedy tak jsme byli informováni od lékaře my)... tak, už mě nic nenpadá. Jo, ještě jeden tatínek tu kdysi psal, že jejich synkovi pomáhaly teplé koupele - pupík musel mít ponořený v teplé vodě, tak se bříško prohřálo a malej se jim hezky vyprdíkoval.

😵

misellll
14. říj 2009

píši sem hlavně proto že už si s přítelem nevíme rady.24.7.09 se naá narodila naše vytoužená dcerka.Porod byl rychlí,ale malé museli na konec přeci jen pomoct kleštěma.Do třetího dne po porodu bylo vše vpořádku,ale pak se mi zničeho nic malá začala kroutit a šíleně plakat.Mysleli jsme,že je to jen přechodné,ale nyní ji bude za deset dní tři měsíce a kroucení přetrvává a neutišitelný pláč také.Když jsme byly týden po propuštění z porodnice doma,byly jsme přijaty do nemocnice na dětské odd,lékaři určili diagnosu-jako neklid(jen pro informaci ji delali vyšetření na mineráli a na zánětlivá onemocnění)vše vpořádku a negativní,ale nikoho z nich nenapadlo udělat třeba ultrazvuk nebo rentgen.Mockrát jsem byla i u naší pediatričky a ta konstatovala,že to je tříměsíční kolika.Okamžitě jsem shromažďovala všechny informace.A zjistila,že tříměsí. kolika se objevuje většinou pozděodpoledne,nebo večer,většinou přichází ve stejný čas.Nehci tvrdit,že to musí být takto přesně.Ale moje malá se kroutí od ránna do ránna.Každý den.Propláče mi klidně celý den v noci spí max 4 hodiny a i přesto se mi zespaní kroutí s pláče.To podle mého názoru má od koliky velmi daleko.A pokud to jsou prdíky tak podle mě jen z malé části,protože prdíky odcházejí,bříško má měkké.Už si nevíme rady.Používáme sab simplex,fenik, čaj piji já i malá(a však zas to nepřeháníme.)dobíráme třetí balení probiotických kapek(což není levná záležitost-čert to vem,ale alespoň kdyby pomohli),používáme pupík,brali jsme i baby calm,polohu na tygříka a letadlo,pokládání na bříško,nahřívání bříška,rek. trubičku,cvičíme cviky na bolení bříška a na koliky,ale absolutně žádný účinek,malá stále pláče stále se stahuje.Usne leda tím,že se pláčem utahá.U naší pediatričky jsme byly mockrát,ale prý prospíva a nic na ní nevidí.doufala jsem alespon v ultrazvuk jestli nemá zužená střeva nebo něco se žaludkem(co já vím,už myslím na vše)řekla,že nás nwmůže poslat když na ní nic nevidí,nemohla by udet důvoud vyšetření a co maj vyšetřit.(tak ksekra třeba preventivně)už jsem zoufalá.Vidím jak se mi už tři měsíce permsnentně trápí dcera a nemůžu jí pomoct.Každej na nás kašle. tak se chci zeptat vás,jestli namáte některá stejné zkušenosti nebo alespoň podobné.Prosím o radu.Připadám si jak hrozná matka.Všichni v mém okolí tvrdí,že jsem dobrá mámá,ale co oni vědí.Když já nemůžu pomoct vlastnímu dítěti.Kéž bxch její bolest mohla vzít na sebe.Prosím pokud jste měli stejný nebo podobný problém napište co to bylo a jak jste pomohli moc děkuju předem za každou radu

shaula
14. říj 2009

Miselll - je mi Vás moc líto, prošli jsme si podobným, takže vím, jak se cítíš. Taky jsme vyzkoušeli všechno možné, trošku pomohly jen Baby Calm a tygřík. Mě už taky napadaly všechny možné i nemožné diagnózy, a nakonec došlo na slova naší pediatričky, že po zavedení příkrmů se to spraví. Takže v půl roce jako když utne, kluci přestali plakat a od té doby jsou sluníčka.
Mě ještě napadlo (až zpětně, bohužel ☹ ), jestli neplakali třeba i hladem, třeba jim mlíčko nestačilo - jenomže dokrm UM odmítali, zkoušela jsem to, protože jsme od porodnice až do 3 měsíců dokrmovali, pak dokrm odmítali a zůstali jen na MM. Dneska si fakt nejsem jistá, proč vlastně tak plakali... ☹
Přeju pevné nervy a hodně štěstí.

25jaja
27. únor 2014

Naše dceruška se prohýbala a brečela už v porodnici cca 2. den po porodu 😢 Sestřičky nám ukázaly, jak zavinovat pevně do plínky (my pak koupili šněrovací zavinovačku) a tajně doporučily i dudlík, až pojedeme domu - v DM mají takový malinký - ten byl nejlepší 😉 A z kapiček Espumisan - ten se totiž může od narození. Chovali jsme v tygříkovi nebo v klubíčku a opravdu se to postupně zlepšovalo a my byli rádi, že můžeme malé pomoct při bolení... 😉

emin
2. bře 2014

@misellll Dobrý den. Pokud je miminko takto plačtivé bez zjevné příčiny, zkuste ho nosit v šátku. To často zabere,mimi cítí blízkost, může se kdykoli napít, připadá si jako v bříšku. Sice Vám může připadat, že budete unavená z nošení, ale pokud bude malá spokojená, bude to úleva i pro Vás. Také bych zkusila s miminkem spát v posteli. Je to tip, samozřejmě to zabrat nemusí. Moc držím palce.

lucienn5
1. pro 2015

Já na malou zkoušela nejrůznější rady a kapky, ale zabraly nám až kapky Coliprev s enzymem laktázy. A až s nimi se vše vrátilo do normálu, takže za nás rozhodně tyhle.