Bojkot kojení. Aké máte zkušenosti?

waldemara
21. bře 2007

Ahoj maminky!Máte některá zkušenosti s bojkotem kojení(odborný název,který jsem našla na internetu)?Našemu malímu budou zítra tři měsíce a už asi tři týdny u kojení strašně pláče.Prdíky to určitě nejsou.Než jdeme koji,tak se směje,povídá,ale jakmile ho položím na předlktí začně řvát.Pak se přisaje, pustí,přisaje,pustí a to trvá několik minut, mezi tím řve, tak mu dám na chvilku dudlík a pak si to rozmyslí a krásně dopije do konce.Někdy se přisaje hned a po pár minutách spustí histerický řev,tak zase stejný postup.Párkrát se mi stalo, že tak řval a nechtěl pít,že si ho musel vzít manžel, uklidnit ho a já ho pak dokojila.Nebo usnul a za chvilku se probudila dopil celkem v pohodě.Měnila jsem polohy,zkoušela krmit lžičkou a nic.Řval.Z flaštičky to vypil v pohodě,ale pak to vyblinkal.Jsem z toho už vážně zoufalá.Někde jsem se dočetla, že to může být i antikoncepcí.Beru Cerazette a když si to vezmu nazpět, tak ho beru tři týdny, což by odpovídalo.Zkusím to vysadit a uvidíme.Nemáte s tím někdo zkušenosti?Ještě jsem zapomněla napsat, že kvůli plochým bradavkám kojím přes klobouček.Přestat nechci.Děkuji za Vaše zkušenosti a rady.

annag
23. pro 2008

bzucinka, môže byť v tej chvíli až príliš hladná a nepokojoná, také dieťa sa niekedy nedokáže vôbec napapať. Nie je to vždy po dlhšej prestávke? ALebo ak vtedy, keď je napr. rozčúlená, unavená, ak má koliku?

bzucinka
23. pro 2008

Ahoj Annag. Medzi papanim a "vreskotom" presli 2 hodinky. To je u nas bezny cas. Niekedy si pyta po hodine, niekedy po 3. Tie 2 su priemer. Nezdalo sa mi, ze by ju bolelo brusko, to by sa uz tak krutila jej sposobom.Obcas sa mi zdalo, ze aj by spinkala,aj papala a vsetko naraz. A to si stale urobim pohodu,klud,aby ju nic nerusilo... Uvidim ako to pojde dalej, dufam, ze to prekoname,lebo kojit sa mi paci ... 😉 Rozmyslam nad tym, (aj ked nerada), co urobim ak ma z minuty na minutu uplne odmietne 😔

fifinna
23. pro 2008

bzucinka, mne to robil tiez maly, ale trvalo to len par dni a nie pri kazdom kojeni. Vtedy som si najskôr myslela, ze nemam mlieko, nikdy mi nejak extra netieklo a odsat sa mi dalo len s jedneho prsnika. ( S druhym mam stale problemy. ) Neskôr som si myslela ze to robil preto, ze nebol hladny, chcel si len na prazdno dudlat a jedoval sa , ze mu tece. To mi dlho robieval aj pri vecernom zaspavani. Aspon myslim, ze to bolo preto. Vdedy som nemala internet, tak som sa nemala skym poradit.

bzucinka
23. pro 2008

fifina, dakujem. Tiez som uvazovala nad tym,ci to nemoze mat nieco spolocne s cumlikom. Ako som bola tehotna, tak som si vravela, ze sa budem snazit nenaucit dietatko na cumel. Ale nedalo sa ☹ Pri kolikach je to jedna z veci, ktore ju aspon trosicka upokoja. Aj ked nemava cumel v puse nepretrzite. Tak neviem. Keby sme vedeli co maju v tych malickych hlavickach makovickach ... 🙂

fifinna
23. pro 2008

bzucinka, myslim, ze ta neodmietne, neboj, to ma urcite len chvilkove ako ten môj. Ja som si prave vtej dobe, mal menej ako tvoja, priala aby sa m istratilo mlieko a aby sme sa uz obidvaja netrapili a tak sme sa rozbehli, ze kojim do teraz a som rada, ze som to vtedy nevzdala.

bzucinka
23. pro 2008

Tak blahozelam 🙂 My mame v rodine takmer 2 rocne "babo" co stale papa cicu 🙂

fifinna
23. pro 2008

no dufam, ze môj do dvoch rokov nebude, chcem dalsie a pokial kojim, neda sa mi otehotniet. Takze uz zachvilku idem na odnaucovanie. 🙂

annag
23. pro 2008

bzucinka, to, čomu sa hovorí, že plne dojčené bábetko z minúty na minútu odmietne prsník nie je, to si len mamičky zle vysvetľujú správanie bábetka, nehľadajú príčinu a zlomia sa - začnú bábetko dokrmovať - zbytočne ho odstavia.

Najčastejšie príčiny bývajú - ochorenie bábetka (napr. bolesť v pusinke, ušká, tráviaci trakt, plný noštek), nedostatok mliečka a naopak, nútenie do papania( neustále núkanie bábetka, ktoré ho rozčuľuje)

Ako si správne postrehla, bola možno len unavená, podráždená. Bábetko sa dokonca také môže aj prebudiť. Je úplne normálne a bežné, že bábo, hoci aj hladné sa sem-tam nechce alebo nevie nadojčiť. Je nevhodné takýto "bojkot" riešiť dokrmom, treba bábetko upokojiť, zaujať niečím iným, prípadne aj hladné ho uspať a až potom, keď bude oddýchnuté a aspoň mierne upokojené mu ponúknuť prsník opäť. Ak je bábo takéto rozrušené, tak sa nedokáže prisať, ale na 99 % dokáže vypiť mliečko inak. Sanie je namáhavé, bábo pri ňom musí vydávať veľa energie, to nie je také jednoduché ako keď mu mliečko skoro samé do pusinky vtečie (veď aké namáhavé dokáže byť pre mamičku odsávanie). To, čo píše fifina - je tiež veľmi častý jav, keď sa bábetko na prsníku hnevá. Javí sa to väčšinou tak, že najprv papá pekne a hnevať sa začne až po nejakej chvíli na prsníku - ono sa už napapalo, teraz by chcelo len cuckať, no mliečko mu stále tečie a to ho samozrejme rozčuľuje.

Čiže ozaj to chce zachovať len pohodu a chladnú hlavu. A viesť sa materinským inštinktom a rešpektovať bábetko. Ak prsník odmieta, nemá čo na ňom zostávať. Nervózne a uplakané bábetko sa zle prisáva, papá hltavo a tým vznikajú nové a nové problémy s dojčením.

Na druhej strane, bábo plače, lebo iné nevie, je to spôsob komunikácie s okolím - s mamičkou. Neskôr začne používať posunky, zvuky, reč - plač ho vývojovo posúva dopredu. Takýto plač bábetku neuškodí. Škodlivý plač je taký, na ktorý bábetko nedostane žiadnu odpoveď - ak by sme ho napr. nechali hodinu "vyplakať", to je rovnako, akoby sme s batoľaťom neprehovorili celý deň ani slovo.

Cumlík sa pri dojčení vo všeobecnosti neodporúča. Miernejšie názory sú, že je nevhodný len v prvých týždňoch. Najmä pri slabších a spavých bábetkách. Ak má bábo slabí sací reflex, nemá potrebu hladu, lebo má napr. žltačku, je nezrelé, tak cumlík môže najmä neskúsenú mamičky popliesť - nedokáže dobre rozlíšiť či je hladné alebo chce len cuckať, čo môže viesť k neprospievaniu bábetka. Okrem toho existuje medzi odborníkmi názor, že cumeľ zvyšuje riziko zápalu stredného ucha. No a v neposlednom rade, u novorodencov kazí správnu techniku sania, preto by ho nemali používať mamičky,ktorých deti sa nevedia dobre prisať, majú ploché či vpáčené bradavky. Väčšina zdravých, mocných detí so silným sacím reflexom nemá problém dojčiť sa a pritom používať aj cumeľ.

bzucinka
23. pro 2008

Annag,

...dufam, ze sa nezlomim. Zatial nemam tie stavy. Neviem ci by som ja zistila nejake ochorenie. Hlavne pusinku a uska. Ked su bolave uska, tak bolia na dotyk? Alebo ako sa to da zistit? Moze nieco znamenat aj vela mazu v usku? (samozrejme cistenom). Mne to stale podvecer a vecer pripada akoby chcela spinkat,ale nemoze tak sa rozculuje. Dalsia vec je, ze nam nechce spinkat sama v postielke. Od zaciatku spala v postielke mozno 15x."Spala" /asi tak ako sa pri kolikach a refluxe da/pri nas,lebo mi bolo aj odporucane, ze kolikove dietatka maju byt mojkane (a popravde my sa aj tak radi mojkame). Teraz v postielke zaspi len na chvilku.A ten nestasny cumlik....hm, ja som od zaciatku nechcela,ale fakt sa inac nedalo... ☹ Uz na prvej navsteve u pediatricky nam povedala, ze ma mala silny saci reflex, tak dufam, ze cumel to nepokasle ...

Annag, dakujem ti za rady ... a nie po prvy krat 😉 (dufam, ze aj nie posledny) ...aj ked urcite by sme boli radsej keby sme radit nepotrebovali a nase babätka by boli zdravucke a spokojne.

mery.luu
28. pro 2008

anag - na předešlé straně jsi mi radila a mlíčko se opravdu upravilo - DĚKUJI 😵 😵 😵

Jenže nastal další problém 😖 . Nevím čím to je, ale Tobík mi přes den nechce moc jíst, ale zato si to vynahrazuje v noci - jako by měl obrácený režim, ale jenom jídla, né spánku. Přes den se mi přisaje jen co 4 - 5 hod. Častěji ho prostě nedonutím, ale když se přisaje, tak tahá hezky asi 10 min, žádné vztekání ani odmítání. No a v noci kojím co 1-2 hod. Existuje nějaký způsob, jak bych mu mohla četnější papaní "přehodit" na den?? Co může být příčinou tohoto obratu??

annag
28. pro 2008

mery.luu, častejšie budenie v noci bude pravdepodobne súvisieť s prirodzenou zmenou rytmu spania a bdenia, no keďže má malý skoro pol roka, tak by som už radšej vydržala do 6 mesiacov - tri týždne. Potom začneš s príkrmami a vtedy dochádza tak či tak k zmene stravovacích návykov, s vysokou pravdepodobnosťou si malý nastaví nový rytmus papania cez deň i v noci. Po polroku, keď začne papať pekne príkrmy (teda ak zje 2 príkrmy , každý asi 150 - 200 g), už v noci nepotrebuje prakticky papať. Zistíš to jednoducho, namiesto účinného sania v noci bude už len cuckať bradavku, resp. si potiahne len pár hltov od smädu. Vtedy ho môžeš začať učiť prespať celú noc napr. podľa knižiek, čo tu na MK kolujú - samozrejme ak budeš mať na to chuť a nervy 😀

berunka
11. led 2009

ahojky holky prosim vas od kdy jste nechali prcky aby si o dlabani rekli a nebudily jste je na jidlo?male byl vcera mesic papka pekne tak nevim jestli uz ji nechat vylozene az se probudi.od kdy jste mely v kojeni nejaky "rezim"?

petronilla
11. led 2009

berunko-já nikdy nebudila na jídlo,malá začla spát když ji byl měsíc celou noc-třeba 10 hod v kuse a taky jsem ji nechala,i dr. mi to říkala,že nemusím budit 😉.Až bude mít malá hlad,tak se probudí,neboj 🙂

annag
11. led 2009

berunka, zdravé mocné bábetko, ktoré si vytiahne dosť mliečka počas dňa a pekne priberá nie je vôbec potrebné ani cez deň ani v noci budiť. Ak je však bábetko spavé, má napr.žltačku, zle sa prisáva, nepije dosť mliečka,len dudle, má slabí sací reflex, tak ho na dávky budiť treba. Malé slabé bábetká sa niekedy zabudnú na dávky budiť, dokážu existovať s extrémne malým prísunom mliečka a pritom vôbec neplakať. Teda je veľmi dôležité posúdiť presne Tvoje bábetko, keďže bolo predčasne narodené, je dôležité brať do úvahy prírastky na váhe, ktoré ukazujú, či ozaj účinne papá. V kojení sa aký taký režim vytvorí po cca 6-8 týždňoch.

berunka
11. led 2009

annag mala mi ted naposledy pribrala 300g za 8 dni 😉 doktorka nam rikala ze jestli bude takhle pribirat i dal ze z ni budeme mit za chvili kulicku 😀 😀 rano jsem ji vazila pred a po jidle mame tedy vahu ktera ukaze jen vahu na 100g a min tech 100ml vypila.pres den se mi budi tak cca kazde 3 hodinky takze v noci ji budit nemusim vid? za mesic pribrala 600g.

annag
11. led 2009

berunka, nemusíš, krásne priberá, zbytočne by si ju rušila, prajem Vám veľa zdravia a nech sa takto pekne dojčíte veľmi dlho 🙂 🙂 🙂

lenusiatko
11. led 2009

Ahojte babule, tak my sme zazili iny bojkot kojenia a pravdepodobne uz aj odstavenie. Poslednych 6 mesiacov som mala nenormalne bolesti krizov, nikto nevedel, co to je, v noci som bola kazdu polhodinu hore, uz som nemohla v leze ani spat. Vsetci tvrdili, ze to je z nosenia malej, z kojenia, ochabnute svalstvo, atd. Lekar navrhol preliecenie infuziami v nemocnici, fyzioterapeut masaze, po plavani a sporte este vacsia bolest, no na nevydrzanie. Do toho ma mala zacala mlatit, uvidela prso a uplne zachvaty placu, tak som si povedala dobre, asi sa odstavujeme, mlieko akosi zo dna na den odislo, tak sme sa zacali ucit na flasku. A do toho som dostala menzes. Zrazu z minuty na minutu zmizla vsetka bolest krizov, po pol roku som si dve hodinky vkuse pospala a myslela som si, ze malej asi kvoli tomu menzesu prestalo chutit. Teraz menzes skoncil, po 2 tyzdnoch sa mi normalne vratilo mlieko, co nechapem, lebo uz sme sa odstavili, lenze mala pit ani bohovy, proste uz sa preorientovala. Takze som si zacala odstriekavat mlieko, ktore teraz caka v mrazaku na svoj osud. Uz ste to niekto zazili? Podarilo sa vam vratit ku kojeniu, alebo ste odstriekavali, alebo odstavili uplne? 😒

berunka
12. led 2009

ahojky maminy nemate nahodou nektera zkusenost s tim ze by se vam jedno prso vyrazne vic nalilo a zvetsilo nez to druhe?mala mi prave prso moc nechce brat,u kojeni se krouti a pofnukava.jakmile ji dam k druhemu prsu krasne saje cca ctvrt hodinky.bojim se abych v pravem prsu uplne neztratila mliko.co doporucujete?cetla jsem ze bych nemela prcka nechat at si vybira z jakeho prsa bude pit a mam mu davat i to kde je slabsi laktace.to se ale bojim ze bude mit po tom hlad:(

andy21
12. led 2009

berunku mám stejný problém...taky mi Máli posl.3 dny upřednostňuje víc levé prso a u pravého se rozčilujem kroutí, lomcuje mi s bradavkou atd...u levého pije v pohodě, ale někdy se tak rozzuří u pravého, že ji dám radši k levému a tam dělá to samé 😝

eliotka
12. led 2009

berunko, nám malý taky přibíral krásně, a v noci jsme budila v šestibedělí. pak již může spát, ale ne více než 5 hodin, pak by už mělo být zase kojení. Celou noc mohou spát mimi až od 3. měsíce. Ale vím, že to amminy moc nedodržují.

berunka
12. led 2009

andy a mas taky to leve vic nalite?ja si pripadam jak exot protopze leve mam tak decko a prave tak max.becko 😲 mozna je to nejaky zlomovy obdobi ten mesic.me u leveho saje hezky protoze toho mlika tam je fakt hodne a tece to dobre.vcera jsem ji rano vazila a vycucla min 100ml,nam totiz digitalni vaha vazy jen na stovky.

petronilla
12. led 2009

Ahoj berunko,to je úplně jako bych to psala já 😉 ,už od začátku se malá hůř na pravé straně přisávala,dělala u toho dlouho scény,kroutila se apod.,vlevo naprosto v pohodě,ale střídali jsme to,ael vždy to pravé prso bylo menší a málo nalité.Když Adélce začaly růst zuby,tak mě začala kousat,ale taky jen do pravého,no a teď už ve dne kojit vůbec nechce,jen hryže,pije pouze v noci 1-2x a ten první den jsem myslela,že se zblázním,jak celý den nepila,tak jsem měla večer z levého obrkozu 😀 ,tvrdý to bylo,bolelo to a pravé nenalité,takže ten rozdíl je teda taky dost viditelný 😉 .
Tak držím pěsti 😉 ,ono se to ještě může srovnat 🙂

annag
12. led 2009

tak ako všetko v našom tele - nos, uši ... sú iné, tak aj prsníky sú rozdielne, jeden môže byť o čosi menej produktívnejší než druhý. Ak sa v jednom prsníku tvorí mliečka menej, tak aj menej tečie a bábo začne preferovať ľahšiu cestu - produktívnejší prsník. Je to úplne v pohode, pretože 2 prsníky máme na o, aby sme mohli dojčiť dvojčatá. Dojčiť sa dá aj rok len z jedného prsníka. Dojčenie môže vyzerať napr. takto:

- jedno dojčenie len dobrý prsník, ďalšie dobrý plus horší alebo
- jedno dojčenie dobrý aj horší alebo
- dojčenie len z jedného prsníka a z druhého len raz - dva krát do dňa alebo
- dojčenie výlučne z jedného prsníka, v druhom laktáciu úplne obmedziť - nedojčiť z neho vôbec

- ak bábo ani jeden prsník neodmieta, tak začať horším a dopapať dobrým
- ak ho bábo skoro celkom odmieta, je nervózne už na začiatku pred prisatím, dať najprv dobrý - spustí sa mliečko, prehodiť na horší a keď sa začne bábo hnevať, prehodiť na dobrý

- pomôcť sa dá aj tak, že keď počas dojčenia mliečko prestáva rýchlo tiecť, môže sa prsník stálčať, ale tak, aby bábetku nevypadával z pusinky - chytíme ho ako pri odsávaní, ale oveľa vyššie - ďaleko od dvorca a pevne ho stlačíme - prúd sa zrýchli - takto môžeme stláčať viac krát

- ďalšou pomôckou je odsávanie horšieho po každom dojčení a aj približnev strede medzi dojčeniami (asi hodinu pred dojčením) - čím častejšie sa prsník vyprázdňuje, tým viac mliečka sa v ňom tvorí - čiže treba zvýšiťp počet dojčení a odsávaní

Rozdiel medzi prsníkmi môže byť aj niekoľko čísel, po odsatvení sa určite vyrovnajú

😉

andy21
13. led 2009

berunko tak já mám nalité obě stejně, ale malá prostě od mala má levé prso malinko víc oblíbené a pije z něj klidněji než z pravého....nevim proč... 😉

dnada
13. led 2009

ahojky,já kojím jak píše annag ,jen ráno a večer kojím z levého a zbytek z pravého.Malej levý od začátku odmítal,prso mám víc jak o číslo menší než pravé,pomaleji z něj teče mlíčko a mám na něm i horší pradavku než na pravém

jitrulka
16. led 2009

holky, chci se zeptat... pokud bych malé dávala povévky nebo čaj v lahvičce, nebude mi pak odmítat pití mléka z prsu?

annag
16. led 2009

jitrulka, polievky sa dávajú lyžičkou keď sa začínajú príkrmy a čaj z pohárika. Na oboje máte čas. Máš problém s mliečkom?

berunka
16. led 2009

holky stalo se vam nektere ze by vas v prubehu kojeni a po nem reze v prsu?je to takova pichava bolest,ne porad spis obcas tak jakoby zapicha:(

annag
16. led 2009

berunka, nemáš náhodou červené bradavy? Neštípu Ťa niekedy, nepália, či nesvrbia, reagujú veľmi zle na chlad?

berunka
16. led 2009

cervene josu nekdy po kojeni a obcas tedy stipou a pali to jo.nevis co to muze byt?