Bojkot kojení. Aké máte zkušenosti?

waldemara
21. bře 2007

Ahoj maminky!Máte některá zkušenosti s bojkotem kojení(odborný název,který jsem našla na internetu)?Našemu malímu budou zítra tři měsíce a už asi tři týdny u kojení strašně pláče.Prdíky to určitě nejsou.Než jdeme koji,tak se směje,povídá,ale jakmile ho položím na předlktí začně řvát.Pak se přisaje, pustí,přisaje,pustí a to trvá několik minut, mezi tím řve, tak mu dám na chvilku dudlík a pak si to rozmyslí a krásně dopije do konce.Někdy se přisaje hned a po pár minutách spustí histerický řev,tak zase stejný postup.Párkrát se mi stalo, že tak řval a nechtěl pít,že si ho musel vzít manžel, uklidnit ho a já ho pak dokojila.Nebo usnul a za chvilku se probudila dopil celkem v pohodě.Měnila jsem polohy,zkoušela krmit lžičkou a nic.Řval.Z flaštičky to vypil v pohodě,ale pak to vyblinkal.Jsem z toho už vážně zoufalá.Někde jsem se dočetla, že to může být i antikoncepcí.Beru Cerazette a když si to vezmu nazpět, tak ho beru tři týdny, což by odpovídalo.Zkusím to vysadit a uvidíme.Nemáte s tím někdo zkušenosti?Ještě jsem zapomněla napsat, že kvůli plochým bradavkám kojím přes klobouček.Přestat nechci.Děkuji za Vaše zkušenosti a rady.

annag
10. pro 2008

lucinka, to prelievanie pri kojení býva pri preplnenom žalúdku, teda ak papá, keď ešte nestrávil predchádzajúce mliečko alebo aj pri klasickom refluxe alebo pri hltavom saní . Nestrieka Ti mliečko príliš prudko? Aké máte intervaly kojení a ako dlho pije z prsníka? Pije z jedného či oboch?

annag
10. pro 2008

lucinka, stolica je úplne v poriadku

lucinka7988
10. pro 2008

S tou stolicí jsi mě uklidnila 🙂 děkuju
Malý papá vždy po 3 hodinách přes den a po 4 v noci - je jak švýcarský hodinky 😵 - i když je pravda že jak měl poslední dobou ty prdíky, tak jsem ho měla u prsa častěji.... 😕 😕
No ale kojím přes kloboučky ( vpáčené bradavky ) a zdá se mi že při tom hltání ze začátku právě spolyká dost vzduchu a pak mu to dělá ty zvuky v bříšku. Přes ty kloboučky to nestříká ale teče to ze začátku taky celkem rychle, takže na začátku je to vždy co hlt, to polkne - asi 4x a pak teprv nádech 😨 Pak se občas zakucká- klidně několikrát během kojení - buď že u toho usne a ono mu to mlíčko teče do pusinky a nebo že se zamyslí a zapomene polykat-už se to ale snažím vychytávat a vždy když má náběh na zakuckání, tak mu prso vezmu a je to v poho.
A pijeme vždy co nejdéle z jednoho prsa a pak dopíjím tím druhým - doteď to bylo vždy krásné kojení- až ty poslední dny je to peklo.
Nevadí když ho několikrát během dne dokrmím stříkačkou, abych měla klid v duši, že alespoň něco snědl?
Teď to poslední kojení - po koupání bylo v poho - nejdřív jsem mu dala napít přes stříkačku - cca 60ml a pak jak už usínal, tak jsem mu dala prso a to krásně papal cca 3minuty - ale polykal dost často, takže toho musel zase dost vypít....No a teď spokojeně chrní...
Prostě když je vzhůru tak do něj dostanu jen kapky Baby Calm 😠 😠 nebo inj. stříkačku. 😔 😔 😔

annag
10. pro 2008

lucinka - klobúčiky sú veľký problém, bábetko papá hltavo aj vzduch, mliečko sa mu vracia späť. A ak mu ešte aj rýchlo tečie, tak o to horšie - si v období, keď by si mala mať vynikajúco rozbehnutú laktáciu a teda ja mliečko tečie prudko a veľa. Treba ho od klobúčikov odnaučiť, lebo on má jednoducho zlú techniku sania a tým sa problém zväčšuje. Klobúčiky v 2 mesiacoch by už nemali byť potrebné, lebo bradavky by už po toľkom kojení mali byť vytiahuté. Skús mu dať prsník bez nich - najprv v noci v polospánku.

A keďže mu mliečko tečie na začiatku rýchlo, tak si mliečko pred kojením odsaj, aby stíhal prehĺtať.

Striekačka je rovnako návyková ako fľaša, len nekazí techniku sania. Preto aj so striekačkou opatrne, aj tu na MK je jedna mamička, ktorej bábo pije mlieko len zo striekačky a to už je na príkrmoch .

A ešte otázka - po tých troch hodinách si pýta sám prsník? Nechce len papať neskôr?

martija
10. pro 2008

lucinka,radsej sa ani nepytaj,lebo ta zneistim,my sme sa trapili dlho,s tym,ze jeden den to uslo a uz som bola cela happy a druhy den znova boj,otacal hlavicku,nechcel,nechcel a nechcel.....neraz mi bolo do revu a cely den som bola bez nalady,ako ma to zozieralo....doteraz mam z kojenia taky zvlastny pocit,bojim sa,ze co zas pride,inak uz som sa s tym naucila "zit",ale zlepsovalo sa to pomalicky....

inak aj ja si mylsim,ze u nas uradovalo dost brusko,lebo tym ze dietatko saje,tak sa daju do pohybu crievka,takze aj to moze byt problem....ten moj drobcek,sice uz sa nasaje,ale kruti sa neskkutocne ako hadik...

lucinka drzim palce a pevne nervy prajem...

ani,tak veru neviem,ale bojim sa odsat,lebo ako budem to mliecko skladovat? vraj pri izbovej teplote vydrzi cca 3 hodky,nasa cesta bude pocitam okolo tych 8 - 10 hod trvat,tak neviem......v kazdom pripade balim vodicku,tu ponuknem prvu,len v krajnom pripade dam to UM

annag
10. pro 2008

martija, ak si ho zoberieš zamrazené, tak by sa v nejakom prenosnej chladničke - taške dalo uschovať. A zohrejú Ti ho hocikde, na letisku, v lietadle, aj sama niekde pod horúcou tečúcou vodou. No v pohode môžeš to UM skúsiť, takéto jednorázovky neuškodia dojčeniu

lucinka7988
10. pro 2008

Po těch třech hodinách se vždy sám přihlásí ( teda tehdy když bylo vše v pohodě) no jinak když před den spinká, tak se po těch třech hodinách sám budí 😨
Zkusím ty kloboučky odbourat - teda alespoň z toho jednoho prsa - to druhé je opravdu bez šance - mám na nich prý zkrácené ty vazy-nebo tak něco ☹ a při kojení se jen maličko napřímí a pak zase splaskne.
Ta druhá by možná mohla jít - někde jsem četla, že je dobré zkusit postupně odstříhávat ten klobouče, až se dostříhá k bradavce a pak prostě ten klobouček dát pryč... Půjde to? Nemohl by ho ten ustřižený silikon v pusince poškrábat? Ale asi to začnu odbourávat až to bude s tím kojení trošku lepší, jinak by mi nevypil vůbec nic... ☹ ☹

mery.luu
11. pro 2008

TAk jsem malému tedkom ráno zkontrolovala pusinku a nic v ní nemá. Jak píše Luci - uši i nosík taky v pořádku 🙂 . Tak vůbec nevím proč prso odmítá. Před chvíli se nachvíli přisál a po minutě zase začal vyvádět 😠 . Najezený být za tu chvíli nemohl, mlíčko mi teče pomaleji , takže se musí trošku namáhat. Už mě i napadlo, že je třeba lenivý tahat, jenže když mu nevadilo z prsu tahat, když jsme dokrmovali z flašky, tak nevím, proč by mu mělo vadit tahat, při plném kojení......Doufám, že se brzy umoudří, protože je to tedkom větší záhul, než když jsme se rozkojovali (a že nám to trvalo....)..... 😒

annag
11. pro 2008

mery.luu -
a v noci kojíš v polospánku alebo je prebratý, musíš mu ponúkať, či si ho so sám bez problémov dožaduje a pekne sa prisaje? koľkokrát za noc papá? Niekedy sa totiž stáva, že si deti otočia režim papania - cez deň jedia málo a v noci jedia akoby bol deň. Koľko kojení má za 24 hodín?

mery.luu
11. pro 2008

anag - v noci krmím v polospánku. Přes den kojím tak co 2 - 2,5 hod . Na noc kojím naposled kolem v 19:30, spí od 20 h do půlnoci a od půlnoci kojíme zase co 2,5 hod- Takto to chodilo ještě do nedávna, ale poslední dny jí s bojem asi jen 3-4x denně a vnoci ho v polospánku nakojím mezi 3-4 hod, to se přisaje hezky . Možná by spal i celou noc, kdybych si ho nevzala a nepřiložila....

annag
11. pro 2008

mery.luu - a koľko mliečka odsaješ napr. za 10 minút - skús odsať nie po kojení, ale keď je prsník pripravený na kojenie

holly1
11. pro 2008

Annag - zase se ozývám. Jsme na tom bohužel pořád stejně. Malá řve... sice vždycky trochu jinak (někdy hned po jedné minutě, někdy až tak po 5), ale v podstatě vždy. Polohuji - při kojení i po něm, jak jsi psala, zkouším ten polospánek, ale to u nás taky nefunguje, dříve nebo později se stejně rozeřve, a to opravdu hrozně, zatíná mi ruce do hrudníku i do krku, myslím si, že ochraptí, jak je to hrozný řev. Dnes se mi už dvakrát stalo, že s nějakými problémy hned na začátku si nakonec celkem nechala říct, pak se pustí prsu, tak si říkám dobrý, a na to se rozeřve. Takže zkusím po uklidnění znovu přiložit, ale rozeřve se opět. Nechápu, proč začne řvát vlastně až po odkojení? Je mi z toho všeho hrozně smutno, udělala bych pro ni všechno, ale zdá se mi, že ona o to nestojí. Je to nějaká forma protestu proti nám matkám????

annag
11. pro 2008

holly, mery.luu - rozmýšľam nad Vami priebežne celý deň , lebo toto je pre mňa ako detektívka 😀, na ďiaľku rozmýšľať nad príčinami a dolovať z Vás informácie je oveľa ťažšie než Vás vidieť a porozprávať sa o Vašom kojení osobne

holly - takže ešte raz - napíš mi aspoň približne intervaly, ako často teraz kojíš a ako často jej prsník neúspešne ponúkaš (keď sa hnevá po minúte, je to po napr. 3 hodinách od posledného pitia alebo skôr?) keď sa hnevá po 5 minútach, tak je to tiež po 3 hodinách od posledného pitia?

keď pije, zakaždým sa jej mliečko v brušku prelieva?, pije rýchlo? hltavo? alebo pokojne? medzi kojeniami je spokojná alebo tiež plače ?

holly1
11. pro 2008

annag, budu si to muset psát, protože mi to všechno splývá dohromady. Teď naposledy pila po 3 a 1/4 hodině, vydržela asi 2 min. a rozeřvala se. Pak po uklidnění pila dál, asi 7 min. a pak asi 4 min. z druhého. Pak se rozplakala úplně hrozně - jak jsem psala, vlastně nejvíc po dokojení. Jinak jsem dnes kojila kolem 3 hodiny ráno, pak v 6.30, v 8.30, 1O. 30v 15.30. Ale jak přesně u toho plakala, to už nedám dohromady.Mezitím spinká, i když jí dělá trošku problém se po kojení uklidnit - přebaluju ji teď až po kojení, aby se moc neprobrala (ale stejně to nemá efekt), někdy se rozpláče ještě u přebalování nebo i potom. Pije celkem soustředěně, tedy spíš klidně, někdy slyším to šplíchání, ale ne vždycky. Někdy se ale zase odtrhuje a zase přisává, takže je to naopak hrozně nervozní pití. Mívá od mléka postříkanou pusinku.

holly1
11. pro 2008

annag - ještě se zeptám, proč se nemají jíst při kojení citrusy? A kromě nadýmavých věcí je ještě něco?

annag
11. pro 2008

holly, citrusy sú jeden z najväčších potravinový alergénov, do mliečka by prechádzali a takéto malé bábetko by na ne pravdepodobne alergicky zareagovalo , Váš problém by mohli spôsobovať jedine mlieko a mliečne výrobky, pretože alergény kravskej bielkoviny prechádzajú do mliečka niektoré detičky na ne môžu alergicky reagovať - no nie všetky, má malá stolicu peknú žltú?

- holly, prebaľuj ju dlhší čas po napapaní, alebo radšej pred ním a trošku ju potom ukľudni, lebo ak má nepokojný žalúdok, stláčanie bruška ho znásobuje

- skúsila si odsať mliečko tesne pred kojením? ak nie, odsaj, ale nielen trošku, viac, aj 20-30 ml, aby začalo tiecť pomalšie - a napíš ako sa prisala

teraz som si všimla - my máme tiež Annu - narodila sa teraz 4.11. 🙂

holly1
11. pro 2008

Annag, naše Anna je 2.11. 🙂
Mám za sebou zase jednu akci - jedla po dvou hodinách, začala brečet po několika vteřinách. Trochu jsem odsála, pak znovu začala asi po minutě, po uklidnění pak sála tak 7 min. Odtáhla se a u druhého začala opět asi po minutě, po uklidnění už jsem jí ho nedala. Pak jsem odstříkala - začala dělat, že chce znovu pít. Takže jsem ji opět zkusila přiložit, ale asi už tam nic nebylo - opět řev. Já si myslím, že tam bude celý soubor příčin a ona už na cokoli reaguje řevem. Já jsem už naprosto zoufalá, raději bych 5x rodila než tohle. Sotva jsme vyřešili ty počáteční problémy, jsou tu mnohem větší. Stolici má žlutou, úplně výjimečně dozelena. Mám přestat jíst mléčné výrobky? V tom případě nevím, co bych jedla a z čeho získávala vápník a bílkovinu? Maso téměř nejím, kuře mám od dr. zakázané.

mery.luu
11. pro 2008

anag - když jsem měla ještě půjčenou elektrickou odsávačku Medelu, tak jsem odsála z plného prsu kolem 100 - 120 ml. Jenže jsem odsávačku už vrátila (měla jsem jí 2 měsíce) a mojí manuální odsávačkou chicco (taková ta s páčkou) odsaju jen kolem 50 ml.

Tak nevím, jestli třeba nemá zase málo mlíčka a nemám začít dokrmovat. A nevím zda-li Nutrilonem, nebo už nějakým příkrmem, malému bude příští čtvrtek 5 měsíců. Dnes jsem si koupila zase ricinus, tak budu zobat a uvidíme...

Věřím Ti, takovéto rady přes internet, jsou pro Tebe určitě složité, ale jsem vděčná za cokoli. 😵

mery.luu
11. pro 2008

ještě jsem zapoměla dodat, že Tobík váží asi +/- 8kg

annag
11. pro 2008

holly, podľa tej akcie mám dojem, že tu je príčina v tom, že máš veľa mliečka, ktoré jej tečie - mliečko treba pred kojením odsať - 7 minút jej však už stačilo a to druhé bolo zbytočné. Tým, že si jej dala druhé, tak papala hltavo a to už stačilo na to, že jej vzduch v brušku premiešal mliečko a išlo von aj s kyselinou - ako reflux. To, že po chvíľke vyzerala, že chce znovu piť nebolo preto, že bola hladná, ale preto, že chcela zapiť kyselinu.

Takže skús - pred kojením mliečko odsať a daj jej len jeden prsník, ak bude papať tých 5-7 minút. Nenúť ju piť keď sa hnevá. Jej tých 7 minút stačí, a celý problém sa zhoršuje práve nútením piť z druhého. Keď sa napapá z jedného, druhý jej už nedávaj, ponos ju, ukľudni nech zaspí a nakoj ju keď sa zobudí - o hodinu - dve - tri ...

Niekedy sa ťažko dá spoznať, či chce bábo papať alebo nie. Ono si môže aj cmúľať palčeky, cmukať s pusou a napriek tomu to nemusí byť pre hlad, ale napr. len pre nervozitu, boľavé bruško ...Ja si tiež dokážem malú vynerváčiť, keby som jej nútila druhý prsník nasilu. Naša pije momentálne cca 5 minút, každé dve - tri hodiny a priberá výborne.

Mlieko nevysadzuj, Vás sa netýka, pokojne ho jedz, nech si silná.

annag
11. pro 2008

mery.luu - áno, podľa toho, čo udávaš to bude v zníženej tvorbe mliečka - tečie pomalšie, začne sa hnevať po minúte, odsaješ 50 ml, pričom máš dobrú techniku odsávania, keďže si už intenzívne odsávala. Po minúte sa začne hnevať, lebo mliečko mu tečie pomalšie než bol doteraz zvyknutý.

Bolo by treba zvýšiť znovu laktáciu - a to odsávaním po každom kojení a častým kojením, najmä v noci. Takže musíš ho začať kojiť v noci v polospánku čo najviac, aspoň každé dve hodiny. Problém je v tom, že mliečko sa mu tvorí, ale pomalšie a pomalšie mu aj tečie. Aj cez deň mu prsník ponúkaj často, ale hneď ako sa začne hnevať, tak ho odtiahni a ponúkni neskôr - ak si vezme, nechaj ho, ak nie, tak mu prsník nedávaj. Skús ho kojiť z obidvoch prsníkov a striedaj dve polohy - klasickú a futbalovú. Najmä futbalová je výborná, lebo bábo pije z tej časti prsníka, kde sa tvorí najviac mliečka a dobre bábetku tečie.

Ak ho chceš začať dokrmovať, tak už príkrmom, nie UM s fľašou. Ak ho začneš dokrmovať mliekom, tak teraz sa Ti úplne odstaví, lebo prsník odmieta. Ak mu začneš dávať zeleninku lyžičkou, tak s kojením nič nepokazíš. No myslím, že to nie je také zlé, a môžeš sa ešte opäť rozkojiť.

pozri tému Hnevanie sa pri kojení, tam sme to rozoberali

lucinka7988
12. pro 2008

Ahojky maminky, tak jsem se konečečně dostala k netu a hlásím véééélké zlepšení... 😅
Už dva dny papáme jakštakš normálně - sice občas musím dělat psí kusy při polohách na kojení 😕 😕 , ale už se Maty tak nevzteká...
Před jídlem mu totiž dávám kapky BabyCalm,který mu asi chutnají-¨tím se asi trošku naladí a hned jak dokápnu poslední kapku, tak mu strčim prso a on se přisaje... 😉
Sice ještě občas bojkotuje, ale stačí chvilku počkat, nějak ho rozptýlit a zase papká...
No a taky mi pomohlo, když jsem si dala na rameno hrací hračku a zkusila přiložit...Pořád se na ní koukal a jak byl fascinován, tak zapomněl na to že pije... 😀

martija : Přesně jak píšeš - s každým blížícím se kojení jde na městrach, jestli se to nebude zase opakovat... 😖 😖 Ale obdivuju tě žes to vydržela - já ještě tak týden v tomhle bojkotujícím tempu a vezli by mě 😎 😎

Annag: tobé móóóóóóc velké dík za podporu a ochotu - a jak jsi říkala zkontrolovat nosánek, tak jsem si právě včera všimla že je dost zahleněný - taková ta zadní rýma, tak jsem kapala dětský libenar a zkoušela odsávat a právě od té doby je to zlepšení.

Ale nevím jak se úplně zbavit té zadní rýmy? - odsát jde vždy jen něco a pak zase chrochtá...Nebude lepší spíš nějaký sprejík, než ty kapky, u kterých se mi zdá, že se moc daleko do nosánku nedostanou???

Holky a vám přeju ať se to bojkotování alespoň trošku zlepší, je to fuška ☹ ☹

holly1
12. pro 2008

lucinka, tak to se máš, že se zlepšujete, jak dlouho vám to trvalo? Co to jsou ty kapky BabyCalm? Mohli bychom je taky zkusit? S tou hračkou mě to taky napadlo, to taky zkusím.

lucinka7988
12. pro 2008

No právě že asi "jen" 3dny... 😒
Ale jeden den mi skoro vůbec nejedl-až večer...
Ty kapky jsou na bolení bříška- jsou celé přírodní-jen na bázi olejů (fenyklový, mátový apod.) a nám pomáhá- má sedávat před jídlem 10kapek a dle potřeby i častěji. Když vidim že malej trpí, tak mu je kápnu a hned se rozprdíkuje. Bez ni ani ránu 😕 😕
A jsou od ukončeného prvního týdne, takže je určo můžete....Ale vás asi netrápí prdíky viď? Ale třeba to pomůže -za zkoušku ni nedáš- teda cca 120,- - 😠 😠

lucinka7988
12. pro 2008

kecám!!!od ukončeného prvního měsíce - ale to už taky máte 😅

lucinka7988
12. pro 2008

Jo a taky ještě jedna metoda-i když by mě mnohé bezdudlíkové zastánkyně ukamenovali 😵 -je přes dudlík-
ale to bych asi počkala ještě alespoň do konce 6-ti nedělí, kdy se malá učí technice sání....
Vždycky když měl jeden ze záchvatů, tak jsem ho udklidnila dudlíkem - on byl spokojenej, a jak si podudlával a únavou usínal, tak jsem nenápadně vyndala dudlíka a strčila prso - ale pomáhá to asi jen proto, protože kojím přes kloboučky a to se mu to prso do té pusiny dává snadněji 😖 😖 😖

annag
12. pro 2008

lucinka, to som rada, a vieš čo určite pomohlo, že si sa ukľudnila, teraz to už bude lepšie, lebo nútenie a neustále skúšanie kojiť dokáže bábetko neskutočne vynerváčiť.

Bábetkám pri kojení bruško oveľa viac pracuje, niektoré sa ani inak ako pri, resp. tesne po kojení ani nedokážu vykakať či vypukať. A preto sa môžu na prsníku hnevať.
Baby calm sú prírodné výťažky byliniek - anýz , fenikel, teda majú podpbný účinok ako čaj. Ak mamička napr. vypije feniklový čaj, tak on prechádza aj do mlieka

- k tomu nošteku malý už má 2 mesiace, mohola by si mu dávať trošku slaného roztoku (Sterimar ...) na zvlhčenie slizníc a výborný je v takýchto prípadoch aj Fenistil - kvapky, ktorý ukľudní opuchnuté sliznice. Ak sú sliznice opuchnuté, tak bábo nedokáže dobre dýchať - ani nemusí mať hlieny. Každopádne, môžeš to skonzultovať s Vašim pediatrom

holly1
12. pro 2008

lucinka, díky, my dudlík taky používáme, bez něj si to nedovedu představit - právě i u toho kojení. Jinak my jsme na tom dnes asi nejhůř co jsme byli. Už nemůžu...

holly1
12. pro 2008

annag, můžu se ještě zeptat - jak dlouho může být Anička v takovém tom lehátku (mám ho v albu?) Dnes mi od 12.30 pláče, nechce jíst a uklidní se až v tom lehátku - bojím se ale, aby si v tom neničila záda. V košíku je vždycky 10 min. a začne plakat, souvisle vůbec celé odpoledne nespala

annag
12. pro 2008

holly, dlho, kľudne ju nechaj pospať- tá poloha do klbka sa podobá polohe v brušku. AK jej vyhovuje lehátko, je to tým, že má vyššie hlávku než telo, takže ja mám fakt podozrenie na ten reflux - takto ju vlastne polohuješ na 30 stupňový uhol, ak dobre vidím. Nechaj ju dobre pospať. Kojíš ju vo zvýšenej polohe?

Pre chrbticu bude hlavne dôležité, aby začala čím skôr, no aspoň okolo 3-4 mesiacov bývať často na brušku na podlahe - aby si trénovala svaly a chrbticu zdvíhaním hlavičky