Bojkot kojení. Aké máte zkušenosti?

waldemara
21. bře 2007

Ahoj maminky!Máte některá zkušenosti s bojkotem kojení(odborný název,který jsem našla na internetu)?Našemu malímu budou zítra tři měsíce a už asi tři týdny u kojení strašně pláče.Prdíky to určitě nejsou.Než jdeme koji,tak se směje,povídá,ale jakmile ho položím na předlktí začně řvát.Pak se přisaje, pustí,přisaje,pustí a to trvá několik minut, mezi tím řve, tak mu dám na chvilku dudlík a pak si to rozmyslí a krásně dopije do konce.Někdy se přisaje hned a po pár minutách spustí histerický řev,tak zase stejný postup.Párkrát se mi stalo, že tak řval a nechtěl pít,že si ho musel vzít manžel, uklidnit ho a já ho pak dokojila.Nebo usnul a za chvilku se probudila dopil celkem v pohodě.Měnila jsem polohy,zkoušela krmit lžičkou a nic.Řval.Z flaštičky to vypil v pohodě,ale pak to vyblinkal.Jsem z toho už vážně zoufalá.Někde jsem se dočetla, že to může být i antikoncepcí.Beru Cerazette a když si to vezmu nazpět, tak ho beru tři týdny, což by odpovídalo.Zkusím to vysadit a uvidíme.Nemáte s tím někdo zkušenosti?Ještě jsem zapomněla napsat, že kvůli plochým bradavkám kojím přes klobouček.Přestat nechci.Děkuji za Vaše zkušenosti a rady.

holly1
12. pro 2008

annag, ano, kojím ve zvýšené poloze, snažím se jí dávat hlavičku co nejvýš, ale stejně nic nepomáhá, ani ten nutriton

holly1
12. pro 2008

annag, neměli bychom si nechat ten reflux někde vyšetřit?

annag
12. pro 2008

holly - reflux sa vyšetruje na v gastro ambulancii na odporučenie pediatra, ale tá diagnóza sa v podsate v prípade ľahkého refluxu len konšatuje, ale lieči sa len polohovaním a zahusťovaním mliečka. písala si, že deň je strašný, napíš ako si kojila - skúsila si pred kojením odsať, tak ponúknuť prsník a len jeden? nenútiš ju každú chvíľu?

mery.luu
12. pro 2008

anag - tak opravdu zase ztrácím mlíčko ☹ Co dělám špatně, že musím neustále laktaci udržovat neustálým odsáváním???!!!! Dělám všechno podle rad, techniku mám správnou, často přikládám, kojím i v noci, hodně piju, ládaju se vším možným na podporu laktace (čaje , melta, ricinus), ale i přesto je množství mého mlíka na hraně plného kojení 😠

Jakmile jsem po třech měsící zase začala plně kojit, tak jsem přestala s odsáváním a opět s ním musím začít...

Malý se dneska přisával i tahal krásně , ale byl hladový. Po kojení s obou prsou začal plakat a chtěl ještě. Tak jsem šáhla do zásob (v mražáku mám uskladněných několik skleniček MM) a malého jsem musela ještě dokrmit. Po kojení jsem dnes neodsála téměř nic, bylo toho max. 10 ml, možná ani to né....

Tak už asi mému plnému kojení odzvonilo, co? 😨 ? Trvalo jen první 4 týdny, pak 2 měsíce dokrmování UM a nyní jsem si plného kojení "užívala" jen necelý měsíc.....ach jo... 😔

sharon2
12. pro 2008

ahojky...holky, držím palečky, ať začnou miminka zase hezky papkat.

Holly....nemá bolení, když pořád pláče? My to tak měli ve 3 týdnech. Plakala nám celé dny, ale nijak moc se nekroutila. Zkus ty kapky babycalm.

annag
12. pro 2008

merry luu - žiadnemu kojeniu neodzvonilo 😉 🙂 , to nevadí, že si po kojení už menej odsala, 10 ml je ešte dosť, niektorá mamička neodsaje ani to, neboj sa, zvládneš to, pokiaľ sa malý bude ochotný prisávať - takže ozaj to chce kojací maratón - vypiť teplý čaj, nakojiť, prebaliť, ponosiť a znovu kojiť - aj každú hodinu. Pokiaľ budeš kojiť veľmi často, odsávať nemusíš - no aj v noci aspoň každé dve hodiny, cez deň aj častejšie - hoci každú hodinu

- si perfektná mamina, druhá by kojenie dávno vzdala, tak sa vzchop, uvoľni sa, pohodlne si sadni, ľahni, daj si bábetko k sebe a koj čo najviac, prečítaj si peknú knižku, vykašli sa na vianočné upratovanie

inak - obdobie čisto mliečnej výživy je 4 mesiace, začiatkom 5 mesiaca sa môžu príkrmy podávať, to znamená, že Ty si kojenie zvládla a každý deň kojenia ber ako bonus navyše 😉

ak sa mamička dobre na začiatku nerozkojí, tak je viacmenej isté, že v budúcnosti dôjde k problémom. Problémy sa nemusia objaviť hneď, ale aj po niekoľkých týždňoch. Preto je výborné,ak sa po pôrode využije vysoká hladina hormónov zodpovedných za tvorbu mliečka a mamička začne okrem častého kojenia na požiadanie bábetka hneď mliečko odsávať a tak si neustále udržiavať vyššiu tvorbu mliečka než bábo spapá. Je to aj psychická podpora, lebo ak mliečko odsáva, tak vie, že mliečka sa tvorí veľa a bábo sa určite nehnevá pre hlad.

Ale to, že si bábetko zrazu pýta prsník častejšie a je ho na pár dní menej než bábo potrebuje, je úplne normálne a prirodzené, súvisí to s rastovými špurtami. Niektoré bábetká pravidelne rastú skokom, potrebujú zo dňa na deň viac mliečka, aby mohli rásť podľa svojich vnútorných potrieb (presne ako puberťáci, ktorí si svoj hlad uspokoja maminou sviečkovou). A viac mliečka si bábetká vyrobia len častejším saním prsníka.

lucinka7988
12. pro 2008

Jejda holly já tě tak lituju ☹ Teď jsem zase měla pohodové kojeníčko 😵 - asi to fakt je tím zahleněním a ten můj stres taky udělal své....A jakpak holly válčíte? Pomohlo něco?
Malému jsem stříkla Physiomer-taky mořská vodička, tak snad to bude s tím nosíkem lepší...- ale zdá se mi že to dost vysušuje- stříkla jsem si nejdřív na ruku a je to dost nepříjemný...

Annag- mohla by jsi mi zkusit prosím poradit i s tímhle? 😵 Občas se mi stává, že když malej po kojení usne a já ho dám do postýlky, tak spí tak 10min a pak se začne probouzet a vydávat takový zvláštní hrdelní zvuk-jakoby chrčení 😒 nevím jak to popsat... Tak ho vezmu do rukou a on v pohodě znovu usne, ale jakmile ho položím zase zpátky, tak se to opakuje. Občas mívá na jazýčku bílé kousky mlíčka, neblinká, občas když je na zádech, tak si pokašlává...Myslíš že by to mohl být ten slabší reflux? Jedna mamča měla podobný problém a diagnostikovali jí tohle... Dřív to míval celý den-vždy až do půlnoci a poslední dobou to bylo lepší. Matraci jsem měla vyvýšenou zhruba těch 30°. možná víc ale teď jsem ji zkusila kvůli desce od monitoru dechu dát zase do normální polohy a zase se chlapec vzbudil... 😔 😔

annag
12. pro 2008

lucinka, to je typický reflux, matrac zvýš naspäť, monitor ti to nezachytí? my máme tiež zvýšený matrac a malú zachytí

lucinka7988
12. pro 2008

No super- zachytií mi to - bála jsem se, protože mě s tím někdo strašil 😠 😠
Děkuju annag 😉

holly1
13. pro 2008

annag, včerejšek už rozebírat nechci, už si to ani nepamatuju, ale bylo to opravdu hrozné. Dnešek oproti tomu trochu lepší, i když teď např. převedla velké "show". Popíšu ti to, vůbec to nechápu. Pila krásně, asi 8-9 min. z jednoho, pustila se a NÁSLEDNĚ hrozně rozeřvala, ale opravdu strašně. Po uklidnění jsem jí dala druhý, to už bylo divoké přetrhované pití, od kterého jsem jí pak už vzala, protože to nikam nevedlo. Proč po tom prvním mohla plakat???? vůbec nechápu....

lucinka, nejde nám to, pořád válčím, ale už ztrácím sílu i naději, už to trvá déle než jsem předpokládala... přeju ti, že už jsi v pohodě, to je pak úplně o něčem jiném. Když zrovna nepláče a dudá, taky si to užívám, bohužel se v podstatě pokaždé pak i rozeřve a to hezké je pryč. Je mi to hrozně líto...

annag
13. pro 2008

holly,

toto nebol žiaden bojkot prsníka 😉

- ona ako som Ti už viackrát povedala, druhý prsník nepotrebuje. Aj tých 8-9 minút už pre ňu bolo veľa, no bol večer, tak sa chcela ako všetky bábetká ukľudniť saním, no kedže už mala plné bruško a mliečko jej ešte intenzívne tieklo, tak už aj sama cítila, že sa jej vracia z bruška von a rozplakala sa. Toto je úplne normálne správanie, žiaden bojkot - takto sa dojčila pred chvíľkou aj naša malá - presne sa na konci už rozplakala, pretože nemohla skončiť skoro zaspinkaním na prsníku, viac mliečka už nevládala do seba jednoducho dostať. - ja viem prečo, lebo som jej dala prsník o čosi skôr. Bábetko sa najradšej kojí tak, že na konci kojenia už pomaly zaspáva, resp. aj celkom zaspí, no niekedy to kvôli plnému brušku nejde a to ho rozčúli.

Musíš sa naučiť rozlíšiť, kedy je malá hladná a kedy nie je. Bežne sa to dá tak, že keď si bábo pustí prvý prsník, ponúkneme hneď druhý, ak si bábo vezme, tak je kojíme, keď nie, vieme, že už hladné nie je. V Tvojom prípade to tak nemôžeš robiť, druhý prsník jej môžeš ponúknuť až po dlhšej chvíli - niekedy po pol hodine, niekedy po hodine, niekedy po dvoch - ak sa malá po prvom prsníku ukľudní a sama si zjavne nepýta prsník druhý, tak ho nenúkaj a počkaj, kým si bude pýtať sama (možno až o dve - tri hodiny)

holly1
13. pro 2008

annag, já jsem ji dnes odpoledne vážila - za těch 8-9 min. vypila 70 ml, to přece není možné, aby z toho byla přeplněná? To je přece celkem málo.... Před třemi týdny pila pravidelně 100-120ml, to bylo v době, kdy jsem ji vážila pokaždé, pak jsem toho už nechala. Včera jsme ji po čtyřech dnech vážili, přibrala jen 60 g, tzn., že opravdu pije mnohem o dost míň než dřív - dosud pravidelně přibírala 100g za tři dny. Nechce se mi věřit, že by najednou potřebovala míň mléka než když jí byly 3 týdny.

holly1
13. pro 2008

annag - jak píšeš, že v mém případě jí nemůžu nabízet druhé prso - proč ne? Jak mám zjistit, jestli má ještě hlad???

annag
13. pro 2008

holly, kojenie, intervaly a množstvo vypitého mliečka u bábetiek kolíše v rámci celého dňa. A takisto váhové prírastky. Mňa dokonca udivuje, že vôbec niečo za posledné 4 dni pribrala pri tých stresoch. Problém je v tom, že niekedy jedno pokazené, vynútené kojenie spustí lavínu ďalších nepodarených a nervóznych kojení. Ak sa bábo pri prvom kojení napapá z hocijakých príčin nervózne a hltavo , papá napr. len minútu a Ty ho následne v snahe dokŕmiť neustále nútiš papať, tak to vedie k ďalšiemu a ďalšiemu hnevaniu sa.

Intervaly kojenia sa menia počas celého obdobia kedy kojíme. Ak bábo po narodení papá hodinu z obidvoch prsníkov a každé tri hodiny, tak napr. v 4 týždňoch môže začať papať 7 minút každé dve hodiny. Dokonca to môže byť tak, že v rámci dňa papá napr. doodbedu každú hodinu z jedného prsníka, potom má prestávku 4 hodiny, potom papá každé dve hodiny z jedného prsníka a navečer keď je nervózne a unavené papá každú hodinu z obidvoch prsníkov. A každý deň to môže byť inak. Deti na UM papajú pravidelne rovnaké množstvá a preto aj jedia prakticky v rovnakých intervaloch . No kojené dieťa môže zakaždým vypiť iné množstvo - raz 30 ml od smädu, inokedy 70 ml alebo 120 ml. Preto musíme rešpektovať jeho priania a dávať mu prsník predovšetkým na jeho požiadanie.

Ty si sa ju snažila udržať na prsníku čo najdlhšie - toto je zle. Bábetko musíš nechať na prsníku koľko ono chce. Ak doteraz papala napr. každé tri hodiny 100 ml, tak teraz, ak by si ju nechala papať len 8 minút, sama by si pýtala prsník skôr - možno každé dve hodiny. A keď to spočítame tak nám vyjde rovnaké množstvo spolu len v iných intervaloch (100ml - 3 hodiny = 70 ml - 2 hodiny).

Tieto posledné dni neprospeli Tvojej psychike ani Aničkinej, obidve sa potrebujete upokojiť. Celý Tvoj stres prenášaš na malú a okrem toho si priam nebezpečne kazíš laktáciu. Mamička, ktorá je v strese má problém so spúšťaním mliečka, tým pádom sa prsníky zle vyprázdňujú a dochádza k zníženej tvorbe mliečka. S laktáciou sa dá v prvých mesiacoch výborne pracovať - doslova v priebehu pár hodín sa dá zvýšiť, ale aj znížiť. Skutočne je možné, že sa mliečko prestane tvoriť z hodiny na hodinu, ale aj naopak - v priebehu pár hodín sa jeho tvorba môže extrémne zvýšiť.

Tým, že malá pije v strese, tak pije hltavo, potrebuje si bruško najskôr upokojiť až potom si môže začať žalúdok napĺňať vo väčšom množstve. Okrem toho, ak má reflux, tak ona sama cíti, že menej mliečka, ale častejšie jej robí lepšie. Ty jej v podstate druhý prsník neponúkaš, skôr nútiš.

Čím menej sa budeš zaoberať intervalmi a množstvom vypitého mliečka, tým ľahšie Ti kojenie pôjde. Nesmieš sa zľaknúť, že zrazu pije viac alebo menej často. Bojkot pri kojení je z drvivej väčšiny zapríčinený práve tým, že nechtiac nerešpektujeme potreby bábetka - nekojíme na požiadanie - ale predlžujeme mu intervaly, nútime ho papať dlho alebo krátko ... Väčšinou maminy prekvapí práve náhla zmena dĺžky kojení - ak bábo začne zrazu papať krátko, alebo veľmi často.

Ako zistíš, že má ešte hlad - prvý znak - ak si sama prsník pustí - je s najväčšou pravdepodobnosťou napapaná
a ďalej, ak ju nakojíš z jedného prsníka, necháš ju odgrnúť, trošku sa jej prihovoríš, ponosíš ju, prebalíš, dáš do lehátka a bude zjavne potom hľadať prsník znovu - bude otáčať s hlávkou z jednej strany na druhú, cmúľať si ručičku, plakať a nebudeš počuť, že sa jej mliečko v brušku prelieva, ak nebude blinkať - tak jej daj prsník druhý - ak sa hneď pekne prisaje a bude spokojná tak nech pije koľko chce - minútu alebo 10 minút. Musíš sa zmieriť s tým, že pravidlený režim zatiaľ nebudete mať.

a ešte doplním - kým neskončí toto zlé obdobie, odsávaj si mliečko, aby si si udržala laktáciu

saska.t
14. pro 2008

holly hlavne pozor na ten stres a nervozitu, lebo dopadnes ako ja ... hlava robi vela poznas to z mojho opisu .... 😀

lucinka7988
14. pro 2008

Ahojky holly, annag má pravdu - u mě to bylo z větší části tim stresem- pořád jsem malýho vážila po kojení a když papal málo, tak jsem mu furt nutila prso i když chudák nechtěl 😒 😒 Nejhorší bylo, když po těch dvou dnech, kdy jsem ho vážila vždy večer po kojení, mi nic nepčibral a shodil asi 90 g 😅 Brala jsem to jako svoje selhání, vyčítala jsem si to, brečela u kojení s ním a víc mu rvala prso. Pak jsem se na radu annag uklidnila, když malej brečel, tak jsem ho utěšovala, pak mu nabídla prso, když nechtěl, tak jsem ho nechala a i když řval neskutečně dál, tak jsem ho uklidnila třebas v lehátku, nebo ho přebalila (to má rád, protože si spolu při tom vždy hrajeme ) a pak to zkusila znovu...Když nechtěl, tak jsem ho nechala...Ale většinou se ta vyřval, že pak vysílením dostal hlad a začal papkat 😎 😎
I když ale do teď dělá před kojením občas scény- nejdřív řve a prso nechce ale když ho úplně uklidním, tak si pak vezme....musí být absolutně v klidu... 🙄 🙄

A mlíčko jsem si poctivě odsávala pokaždé když nechtěl a teď mám plný mrazák 😀 😀 😀

Móóóc ti držím palečky ať to malou rychle přejde a dej vědět jak vám to jde. 😉

annag
15. pro 2008

lucinka, to som veľmi rada, že sa Vám kojenie napravilo 🙂 🙂 🙂 , niekedy sa z kojenia robí riadny horor,pritom to chce hlavne kľud 🙂

a super, že si odsávala, však ono sa nestratí, zíde sa ti pri príkrmoch, pri bojkote je odsávanie veľmi dôležité 😉 🙂

holly1
21. pro 2008

annag, lucinka, saska - dlouho jsem se neozvala, chtěla jsem napsat, až na tom budeme líp. No jsme, i když značka ideál to pořád není. Ale myslím, že se celkem najíme. Já jsem se rozhodně uklidnila, jinak bych se akorát dostala na psychiatrii a to nemáme ani jedna zapotřebí 😉 Posledních několik dní to máme tak, že krásně jíme v noci a dopoledne, ještě to kojení kolem 14 hodiny celkem jde, ale pak ty poslední cca 3 kojení jsou už taková divočejší, to ji musím celkem dost uklidňovat a přikládat několikrát, než se podaří, aby se napila. Ale nakonec se podaří a pije téměř vždy přibližně těch 8 - 10 minut, dnes v noci dokonce 25 a dopoledne 15-20min. Přibíráme zatím hezky, tak snad se to bude ještě zlepšovat a brzo budeme hezky pít i odpoledne a večer. Byl by to pro mě ten nejhezčí vánoční dárek. Chtěla jsem vám moc poděkovat za pomoc a podporu, hodně mi to v těch nejhorších dnech pomohlo.

berunka
21. pro 2008

lucinka: do ceho si mlicko do mrazaku davas?porad premyslim v cem ho dat zamrazit a navic mi prijde z eho mam odsateho malo abych ho v necem davala do mrazaku 😀
jinak u nas je asi taky ten problem se stresem jak jste tu popisovaly.hrozne na me pusobi kdyz mala nedlabe a za chvili se od prsu pusti a usne.ale vase povidani mi vlilo novou energii do zil tak snad se to spravi.ted ji tedy necham az se sama vzbudi a bude mit hladika,

holly1
21. pro 2008

berunka, já ho tam mám ve vysterilizovaných skleniček od přesnídávky - nevím, jestli to je dobré řešení, ale mně nic jiného nenapadlo.

radka.m.
21. pro 2008

berunka-i když odsaješ málo mlíčka,tak ho můžeš zchladit a dát zamrazit,když potom odsaješ zase,tak udělat to samé a nalít to zchlazené mlíčko na tu první už zmraženou,prostě vrstvu na vrstvu,akorát trvanlivost se počítá od té první vrstvy,jinak takhle můžeš přidávat vrstvy tak dlouho,dokud nenaplníš skleničku,nebo kelímek.skleničky od přesnídávek mohou být,ale lepší jsou kelímky přímo na mléko od aventu,dají se i na sebe pěkně naskládat,zapadají do sebe a dají se pak použít i na příkrmy.

annag
21. pro 2008

holly, to som veľmi rada, super 🙂 🙂 🙂 , kojenie je ozaj o tom zabudnúť na hodinky, potom všetko ide ako má 😉 🙂 Bola si extrémne vystresovaná a stres mamičky je doslova zabijak kojenia. Z večera si nič nerob,to je úplne normálne, lebo vtedy bývajú detičky prirodzene viac podráždené, čiže sa hnevajú a od únavy sa často ani nedokážu napapať, prajem Vám veľa zdravia a krásne a pokojné Vianoce bez bojkotov 🙂

holly1
21. pro 2008

annag, moc ti děkuju, taky ti a celé tvé rodině přeju krásné svátky. Jsi moc hodná a obětavá, určitě se ti vše dobré, co děláš pro ostatní, vrátí.... h.

saska.t
21. pro 2008

holly, teskam sa s tebou a moc drzim palceky ze vam to ide a ze si sa ukludnila, to je velke vitazstvo 😉
Ako Anna povedala je normalne ze deticky su na vecer nervoznejsie lebo su unavene, ale podstatne je ze piju, naozaj ti z celeho srdca prajem nech vam to vydrzi co najdlhsie ked uz mne nie ... 😀

holly1
22. pro 2008

saska, díky moc

lucinka7988
22. pro 2008

berunka:
na to mlíčko mám pohárky od Aventu 🙂 - sice jsou trošku dražší ale jsou super...Dá se na ně napsat datum a pak zase smáznout a použít znovu...Já to dělám tak, že mám v ledničce jeden ten pohárek a po celý den sbírám mlíčko a nalévám do toho pohárku a po 24hodinách to dám vše do mrazáku - většinou je ten pohárek pak už plný 😠 Ty pohárky se pak dají použít i později na příkrmy apod. Mám jich 10 a je to jen tak tak 😉

lucinka7988
22. pro 2008

Holly:
To jsem moc ráda že už je to u vás lepší 🙂 A u nás to taky není 100%, jako před tím bojkotem...Taky se občas vzteká a nechce se přisát, ale už vím jak na něj, tak ho vždy oblbnu 😉 Musíme si holt něci vytrpět, ale oni nám to ty naše dítka vynahrazují s každým úsměvem. To se pak zapomene na probdělou noc raz dva 😎 😵 Přeji krásné Vánoce - hlavně plné KLIDU 🙂 a rodinné pohodičky 😵

lucinka7988
22. pro 2008

Annag:
Ty jsi náš anděl 😵 😵 😵 Také děkuji za pomoc a ochotu!!!! 😵 😵

annag
22. pro 2008

lucinka, holly, aj ja Vám ďakujem za ďalšie skúsenosti čo ste mi dali a držím palce, nech už žiadne bojkoty nemáte, pri druhom bábetku Vám už kojenie pôjde určite ľahko 🙂 🙂 🙂

bzucinka
23. pro 2008

Stalo sa mi teraz par dni po sebe... malicka je hladna, placka ...tak si ju prilozim na prso, na sekundu sa prisaje,zacne sa odtahovat, place az vresti..pritom vidno, ze je hladna ... to sa opakuje viac na jednom prsniku,ale obcas aj na druhom. Skusila som odsat mliecko na lyzicku, aby som zistila ci je naozaj hladna,alebo je to nieco ine... A z lyzicky mi papala..ba priam hltala... tak som jej asi 20x naodstrekovala na lyzicu a ona papala..potom som ju znova skusila prilozit,ale zasa mi vrestala. Mlieko mi nejde ani pomali,ani rychlo...tak akurat. Potom som jej dala trosiiiiicka cajika (koly brusku) a nasledne na to som ju prilozila..a to uz papala normalne (ak nepocitam obcasne chytenie, pustenie, metanie a podobne,ale na to som zvyknuta ) Pripada mi akoby jej vadili moje prsia 😖 😉 a neviem si to vysvetlit .... Drobcek ma 3 mesiace, doteraz sa trapime s kolikami a miernym refluxom,aj ked musim povedat, ze sa to postupne (klop-klop) zlepsuje ... Nutit papat ju nechcem, a vlastne sa to ani neda ked vrieska. (Problem v puse nema...) Moze to byt nejaky strajk? alebo co? ... Chcela by som kojit ako dlho sa bude dat ....