Bolavé bradavky. Co by pomohlo?

vilca
3. říj 2006

Ahoj holky! Mám dvoutýdenní holčičku, kojím ji přes den po třech hodinách, v noci po čtyřech. Nemáme s kojením problémy, přibíráme krásně. Jen už asi čtvrtý den mám bolavé bradavky. Jsou trochu zarudlé a když se malá přisaje, strašně to štípe. Natírám si je po každém kojení Bepanthenem, ale nepomáhá to. Nepomáhá ani mléko, ani být bez podprsenky, aby větraly. Poradíte mi, co by mi mohlo pomoci? Děkuju.

prada
14. lis 2007

mi na popraskané bradavky pomohlo sádlo.

yanik
14. lis 2007

genciálka je zlatá věc, moc mi pomohla od popraskaných bradavek + mast PureLan! Bepanten i kalciovka leží hluboko v šuplíku ... A tampony taky nepoužívám, jen max. když jdu mezi lidi, ale kapesníčky - ideální bavlněné, ty už 100x vyprané 🙂 a nebo jemné papírové. Jojo, prsa vyžadují sucho a ty moje taky teplo a prádlo, které pěkně drží na těle a neklouže 🙂 Kojím co 2 hodiny ve dne v noci ...

jitka83
16. lis 2007

Ahoj, já měla stejný problém. Ze začátku sem se úplně strachovala, když mělo dojít na jídlo. Malej se přisál a já sem zatnula zuby, abych nezařvala bolestí. Pak mě i boleli celí prsa, jako bych tam měla zánět. Tak sem si dávala studený tvaroh a potom mě neboleli ani ty bradavky. A pak sem to mazala i bebanthenem a už to bylo opravdu lepší. Taky sem to zkoušela kojit přes kloboučky, ale to byla bolest snad ještě větší. Tak držím palečky, aby tě to brzy přešlo.

lucianka
16. únor 2008

Ahoj holky, tak nám se tenhle problém vrátil skoro po 5 měsících. Luky dělá u jídla blbosti, tahá mě za bradavku, kouká kde co lítá s bradavkou v puse... a dopadlo to tak, že při kojení má plnou pusu krve (z bradavek). Ani mi tolik nevadí ta bolest, s kojením bojujeme od začátku, tak jsem si na bolest fakt zvykla, ale spíš mě děsí ta krev. ☹ Myslíte, že mu to může ublížit?
Dneska jsem zkoušela odstříkat a dát mu to inj. stříkačkou, ale šíleně se u toho vztekal, já málem brečela, tak jsem mu dala zase prso. ☹ Lahev dávat nechci. Jak jsem psala, máme s kojením problémy od začátku, tak si myslím, že by to byl začátek konce ☹

mikula
16. únor 2008

Holky já měla ze začátku taky popraskaný bradaky a pomohl mi PureLan,i ted když občas cítím bolest tak si je natřu a zlepší se to.

minea
16. únor 2008

Lucianko, a nezkoušela jsi kloboučky, než se to zahojí? Ta krev malýmu určitě neublíží, ale tebe to musí hrozně bolet. Co se obrátit na vašeho pediatra nebo na laktační poradce? Je to super, že kojení nevzdáváš, držím palce!
Mikulo, kde jsi ten Purelan sehnala? Já jsem se na něj ptala snad v deseti lékárnách, ale nikde ho neznali... Jinak já jsem měla bolavé bradavky jenom na úplném začátku kojení a spolehlivě zabíral Bepanthen.

mikula
16. únor 2008

Minea já ho koupila v lékarně,nebyl problém 😕 se divím,že ho neznají 😅

kaciska
17. dub 2008

ahojky holky chěla sem se optat,slyšela jsem že je dobré si masírovat bradavky(v těhu)že pak není problém s kojením a popraskanýma bradavkama,zeptala sem se na to své dr a říkala že to chce aspon 2 týdně si ve sprše kartáčkem masírovat,ale nejlépe prý každy den....tak sem si koupila jemný kartáček na zuby a zatím 3 den masíruju,teda nic příjemného ale už si zvykám....nemáte s tím některá zkušenost??pomohlo to některé? 😵 snažím se to vydržet tak chci aby to k něčemu bylo....děkuji předem za rady 😵

minea
18. dub 2008

Kaciska, hodně rychle s tím přestaň a doktorce poděkuj za skvělou radu 😖. Kdyby tohle slyšel laktační poradce, tak mu budou vstávat vlasy hrůzou. Příprava prsou na kojení obvykle není nutná, přistupuje se k tomu pouze v případě zploštělých nebo vpáčených bradavek, pak se používají jakési formovače. V žádném případě ale ne kartáč, tím si akorát způsobíš problémy. Určitě nic nezkazíš pravidelnou masáží (rukou) a mazáním - krémem, mlékem, olejem....

kaciska
18. dub 2008

minea-fakt jo?tak proč mě gyndařka říkala že je to vhodné 😠 já jsem to osobně nikde právě neslyšela,tak sem se právě ptala tady....ale jinak děkuju za odpověd,přestanu stím radši je mi to i nepříjemné....radši jen občas namažu olejíčkem budu masírovat jen rukou jak říkáš..... 😵

minea
18. dub 2008

Kaciska, jaká je tvoje gyndařka generace? Ono je to něco z minulosti, tehdy se doporučovalo spousta blbostí ohledně kojení a bohužel, některé se setrvačností tradují i dneska. To s tím kartáčování se říkalo jako že když "zdrsníš" bradavky, tak se mimi bude líp přisávat (absurdní). Naopak, akorát si způsobíš prasklinky a může se ti tam dostat infekce. Zkusím k tomu ještě něco najít na netu...

minea
18. dub 2008

Hm, tak jsem narazila i na stránky, kde se to pořád doporučuje. Je to na tvém úsudku 😉 .

http://forum.mamaaja.cz/viewtopic.php?t=351&vie...
http://zena.centrum.cz/deti-a-rodina/2007/9/5/c...

melani
19. dub 2008

ahoj urcite jsou dobre silikonove chranice bradavek....a pak Levandulovy olej doporucila mi ho pani pres kojeni u Apolinare a kousek mi odlila takze jsem ho nemusela pracne kupovat,ale rikala ze v bylinkarstvi ho maji 🙂 ja nemit chranice a olej tak nekojim uz po navratu z porodnice. 😉

kaciska
19. dub 2008

holky tak já ted nevím radši jen budu masírovat olejíčkem ručně,jo gyndařka je starší ženská tak to má asi naučený jeste za totality... 😅
ptala sem se na to mí babičky a ta říkala že se běžně dálo a že to pomohlo,že si ty bradavky zvykli na to a pak když se mimi přisávalo několikrát denně tak ty bradavky nabyli popraskané a nebolello to prý,a když to náká ženská nedělala tak měla krvavý bradavky jak mimi furt sálo a doktoři jí říkali-no maminko měla ste si bradavyk masírovat...ted na to nejsou zvykle a máte je bolavé a popraskané.....tak nevím no,něco na tom asi bude ale ted je jiná doba a nebudu si dělat něco co je mě nepříjemné když ted máme takových jiných možností...něž drhnout kartáčem 😉 ale jinka díky za rady... 😵

petka80
23. dub 2008

Ahoj holky, já měla popraskanou jednu bradavku celé šestinedělí 😠 Zkoušela jsem bepanthen, kalciovku, MM, větrat, genciánku, canesten...... a nic nepomáhalo. Nakonec mi někdo poradil, ať zkusím Aloe vera ve spreji (k dostání normálně v lékárně), moc jsem tomu teda neveřila, ale vyzkoušela bych tenkrát cokoliv, tak jsem to koupila a fakt zázrak - během několika dní to pomohlo a konečně jsem si mohla začít kojení užívat.
Tak třeba to někomu pomůže 🙂

eva.konczynova
25. čer 2008

ahojky holky, také máme toto trápení.. mám doma 5-denní mimi a zatím se učíme, ale bolest to teda je docela velká.. mažu bepantenem ale že by to byla extra pomoc to se říct nedá.. to aloe vera ve spreji se nějak konkrétně jmenuje? Je třeba před kojením omývat? Kolik asi stojí? Doufám že u nás v lékárně to budou mít 😒

atreides
25. čer 2008

v porodnici mi doporučili krém od Medely, prý je super

romankav
26. čer 2008

holky, kdyby jste nějaká chtěla hydrogelové vložky do podprsenky na hojení ragád chicco, tak prodávám v inzerci. Jinak problémy s prsama jsou podrobně rozvedený na: http://www.kojeni.net/databaze.php?mc=25

kacamar
26. čer 2008

Taky jsem trpela jak pes cele sestinedeli mozna dele. Malem jsem si u kojeni ukousla ruku, jaka to byla bolest a uz jsem to chtela vzdat. mazala jsem Bepanthenem a genciankou, to nic moc nepomahalo a pak jsem zacala kojit s kojicima klobouckama. Kojim s nima dodnes, bradavky jsou krasne zahojeny a kojeni uz pro me neni nocni mura.

atreides
26. čer 2008

taky bolest jako prase, krev mi tekla 😝, mazala jsem Bepanthenem a kojila s kloboučkama , ale ty se nám podařilo už odbourat a dneska už je vše v pohodě

kacamar
26. čer 2008

atrei, u nas taky krev 😝 , ale kloboucky odlozit nemuzu. za prve mala uz bez nich moc neumi pit a za druhe - jeden den bez klobouku a zas to zacina bolet. akorat jak mala saje, tak porad praskaji, takze uz mam asi paty baleni 😅

lucky.lady
26. čer 2008

Ahoj holky taky se přidám...
už tu byla zmínka o masírování bradavek v těhotenství kartáčkem na zuby. To mi poradila i sestra, která pracuje u Apolináře. Sama už má tři děti 😉
Já se na to 100% chystám, protože první dítě jsem bohužel kvůli těm příšerným bolestem nekojila tak dlouho, jak bych chtěla.
A co se týče infekce.... myslím, že když se před a po masáži bude dodržovat dobrá hygiena, tak nemá infekce šanci.

atreides
26. čer 2008

kacamar, tak aspoň, že ty kloboučky pomohly

lucky.lady: ale pozor, to může vyvolat porod

lucky.lady
26. čer 2008

atreides: já vím. Počkám do ukončeného 36tt 😉. A taky to snad nebude tak horký. Já právě ještě pořádně nevím, jak se to dělá, ale říkám si pár minut ve vaně, ve sprše. To bych to musela dělat každou půl hodinu a nějak intenzivně, aby se spustil porod,ne?
A porodní babička ráda píše, že když se mimču na svět nechce a není připravený tak prostě nejde. (to se samozřejmě netýká infekcí a tak)

atreides
26. čer 2008

lucky: no asi jo, tak snad to pomůže 😉

lucky.lady
26. čer 2008

snad. Já jsem si při první dceři vůbec nevěděla rady. Byla to bolest, že jsem měla co dělat, abych instinktivně malou od toho prsu neodtrhla. Dětská lékařka mi poradila ať odsávám. Jenže tím mi mlíko strašně začalo ubývat ☹. A byl to začátek konce. Holky tady výš napsaly spoustu mastiček a dalších věcí, které by snad pomohly. Všechno jsem si opsala a snad si to koupím ještě než začnu kojit abych to pak mohla rychle začít používat.
Jenže s dcerou jsem znala jen Bepanthen a ten mi bohužel vůbec nepomáhal 😠.

Proto pro mně ta masáž bradavek zní zajímavě. Chci udělat všechno proto, abych druhé dítě mohla kojit alespoň půl roku.

Teď ještě zjistit, jak se ta masáž provádí 😎

petka80
26. čer 2008

eva.konczynova - to aloe vera se jmenuje Aloe vera fytofontana, koupila jsem to v lékárně asi za 150,- (ale už si to moc nepamatuju) 200 ml.

Ty hydrogelové vložky do podprsenky na hojení ragád chicco (jak psala romankav) jsem taky zkoušela, docela to pomáhá, ale úplně se mi to nezahojilo. To až potom aloe vera.

Ale každý tady píše, že mu pomáhá něco jiného, tak to chce holt vyzkoušet........

No a jinak to chce hodně větrat prsa a hlavně mít správnou polohu při kojení. Ale to se snadno říká a těžko udělá, že.......

Hlavně vydržte, ty začátky bývají nejhorší, mně to při kojení bolelo děsně a teď už si na to pomalu ani nevzpomenu a kojení si užívám. Když jsem si dřív někde přečetla, že kojení je krásná věc, tak jsem opravdu nechápala, ale nakonec to taky přišlo 😵 Tak přeju všem krásné a bezbolestné kojení........

lucky.lady
27. čer 2008

Nevíte prosím někdo, kde se dá koupit ta genciálová violeť? Dívala jsem se na lekarna.cz, a tam nic takového není 😕

gilotek
27. čer 2008

lucky.lady: koupíš klasicky v lékárně 😉 Já tam chodím jako pro "fialku" 😀