Bolest při kojení. Je to tím, že je to nové?

hanka_12345
27. říj 2017

ahojte, mam par dni po porodu a hrozne me boli kojení. kolikrat kricim bolesti-musim pouzivat kloboucky jinak je bolest jeste nesnesitelnejsi a proste to bez nich nemuzu delat. Myslite, ze je to tim ze je to nove a mam pockaz az si to sedne, nebo vyhledat lakt.poradkyni a resit to? ...nechci prijit o mliko a taky mit spatnou techniku. Kloboucky mi dali v porodnici protoze se jinak neprisal a ukazovali mi techniku kterou kojim tak doufam ze to je spravne.

monaluza
27. říj 2017

Urcite si zavolejte LP, kloboucky jsou prima cesta k nekojeni...

rebe
27. říj 2017

Každou maminku ze začátku kojení bolí, je to naprosto normální. Občas mi tekly slzy bolestí. Bolest by měla během pár minut po začátku kojení pominout. Neboj, není to po celou dobu kojení, trvá to tak měsíc. Pokud tě kojení bolí po celou dobu, tedy déle než 3-5 minut, máš nejspíš špatnou techniku přikládání a stálo by to za kontaktování laktační. Snaž se kloboučky nepoužívat, ty mohou situaci parádně zhoršit. O bolavé bradavky pečuj, po kojení je natírej třeba purelanem. Je to normální a brzy to přejde, neboj.

hanka_12345
autor
27. říj 2017

no nejhorsi je zacatek pak se to zmirni ale i po celou dobu to obcas pekelne zaboli ..... Nahodou nemate doporuceni na nejakou dobrou v brne?

rebe
27. říj 2017

@hanka_12345 Zkus si nejdřív projít fotky a videa na mamila.sk, hledej hlavně tzv. asymetrické přisátí. Pokud kojení bolí jen zezačátku, pak bolest ustoupí, pokud je miminko po kojení klidné a spokojené a vydrží do dalšího kojení cca dvě hodinky a pokud přibírá, nejspíš děláš vše správně a vše je, jak má být. Ta bolest umí být hodně ostrá a nepříjemná, jako by ti někdo do bradavky zapíchnul jehličku. Je to otázka pár týdnů a je to normální.

hanka_12345
autor
27. říj 2017

@rebe nekdy vydrzi 3,5h nekdy hodku, jak kdy-zalezi jak dlouho pije...nekdy mi usne po 10 min a nejde vzbudit ani simranim...pokud pije 20min tak vydrzi i skoro 4hod tspar...bolest citim v podstate celou dobu ale tu nejhorsi jen ze zacatku...videa projedu uz jsem neco hledala-diky.
jinak v pondeli jdme poprve k pediatricce tak uvidim zda pribira jak ma.
s tou bolesti mi to pripada jak kdyby me bral do kleští ☹

hanka_12345
autor
27. říj 2017

@rebe *spat

rebe
27. říj 2017

@hanka_12345 Z toho, co píšeš, to vypadá, že je vše, jak má, pediatrička ti to v pondělí nejspíš potvrdí. Ještě existuje krém na zmírnění bolesti při kojení, mírně bradavky znecitliví, prodává se v tubičce jako jelenní lůj, bohužel název si nepamatuji, zkus se zeptat v lékárně. Miminko tě čelistmi de facto do kleští bere a na takové zacházení bradavky nejsou zvyklé. Ale zvyknou si rychle 🙂

zdenkaell
27. říj 2017

Pro me byly prvni 2-3 tydny naproste peklo. Desila jsem se, kdy se zase vzbudi na jidlo, protoze to byla fakt silena bolest. Mela jsem sto chuti se na kojeni vykaslat. Ale pak to preslo. Ze dne na den... hodne pomohl bepanthen, mazala jsem i purelan. Ale bepanthen podle me lepsi.

jitavrtule
27. říj 2017

Presne jak pisou holky - kojeni proste zezacatku prijemne neni a boli. Vetsinou je to kombo toho, ze bradavky nejsou zvykle a ze neni idealni technika, diky ktere jsou pak treba i zhmozdene. Podda se to.
Kloboucky bych se pokusila odstranit, laktacni poradkyne muze pomoct vypilovat techniku, mne pomahalo hodne vetrat a mazat purelan, pokud byly opravdu bolave.
Pro me prvni mesic, dva kazde prisati bylo jak pripnout kolicek na pradlo, se mi kroutily i palce u nohou :-P pak to polevilo, bradavky zhrubly a zgumovately, coz zni hrozne, ale myslim ze to nejlip ilustruje, jak se prizpusobi. Kojila jsem dva roky, pak uz to nebolelo, neboj 🙂

laskonka85
28. říj 2017

Jeste ted si vybavuji tu bolest pri kojeni ...U prvni dcerky jsem v porodnici dostala kloboucky,po par dnech doma jsem ho ale vyhodila.3X jsem mela zatvrdlinu v prsu..Bolest silena...A nez si bradavky zvykly tak to trvalo nejakou dobu.Ted u druhy dcerky,jsem si o kloboucek rekla sama.Ikdyz jsem spravne prikladala,koukala na me detska sestra,tak to bolelo ukrutně.Strupy na bradavkach..na to jsem mazala bepanthen.Ale zjistila jsem ze si mala prez ten kloboucek vytahla min..Chce to vydrzet no🙂

suzief
28. říj 2017

znám, dakrát jsem zažila, kloboučky nic moc, bolelo mě to šíleně, chce to nějak překonat a vydržet, pokud chceš teda kojit, dál, slibuji, že časem to zmizne a pak neucítíš nic a budeš si to užívat ale trvá to nějakou dobu, já se vždycky kousela do rtu, bouchala rukou, sténala, knučela, všechno možné ale vydržela.. syna kojila 1.5 roku a dceru už teď taky tak dlouho

hanka_12345
autor
28. říj 2017

@suzief jojo urcite kojit chci-proto se strasne drzim ale je to sileny..... spis jsem mela strach jestli neni neco spatne a abych o to mliko neprisla ale koukam ze trpi kazda teda ☹

vanea
28. říj 2017

ahoj, pokud nemáš popraskané bradavky, tak zažíváš normální začátek kojení, ze začátku to je nepříjemné a bolestivé..i nalívající se prsa "bolí" některé maminky...já měla ragády do krve hned z porodnice, to byla teprv kovbojka:D ale tak 3 týden se to ustálilo a už nebolí bradavky, ale zase prsa jako takové..když se tvoří mlíčko=) zvykneš si...pokud máš ok techniku, tak to tak je no..

hana_drapa
28. říj 2017

@monaluza kojim s kloboučky 9 měsíců, protože to prostě jinak nešlo, díky totálně poničeným bradavkam, které se díky zánětům nehojily hodně dlouho. Plně jsem kojila do 6.m. a mléka máme dostatek a ještě plánuju kojit nadále. Kloboučky bych neodsuzovali, je to také cesta, když nejde jinak.

hana_drapa
28. říj 2017

@hanka_12345
Varianta je dočasně odstrikavat do zahojení prsou a krmit MM přes strikacku, aby si mimço neodvyklo techniku sání.

aviho
28. říj 2017

@hanka_12345 Ač jsem odkojila dvě starší děti, tak se třetím jsem si při kojení dost užila ☹ Je fakt, že prsa si musí zvyknout.
Na bolavé bradavky jsem používala od Medely chrániče bradavek a k tomu jsem si koupila hydrogelové polštářky. Když to opravdu hodně bolelo, tak jsem z bolavého prsu nekojila, jen odstříkávala, abych nepřišla o mléko.
Dobrou zkušenost mám s LP z Brna Pavlínou Kallusovou.
A ještě - než přišla LP, zkoušela jsem najít pomoc na internetu a vyzkoušela nechat miminko samo přisát, návod zde (http://www.prirozenekojeni.cz/)
Hodně trpělivosti a síly 😉

elinkal
28. říj 2017

Musis to vydrzet, jina rada asi neni, me se kroutily palce u nohou bolesti, kdyz se maly prisal. Trvalo to asi 14 dni, pak to bylo lepsi a lepsi. Stoji to za to, ver mi. Drzim palce!

hanka_12345
autor
28. říj 2017

@hana_drapa prosimte, kolik by tak melo mimco vypit kdybych volila odsavacku?

hana_drapa
28. říj 2017

Záleží podle váhy miminka. Mi to nadiktoval dle vahy pediatr a laktační, ale pokud je to novorozeně, tak dle chuti cca 80 ml tipuju. Je na to vzoreček, ale pediatr ti to řekne přesně tak, aby malé přibývalo a nestradalo. Na podporu laktace jsem při odstrikavani pila Benedikt lékařský a řecké seno semeno neboli piskavici. Odstrikavala jsem cca plně měsíc a krmila přes stříkačku.

karlajasmine
28. říj 2017

Ještě zkus krém proti moucnivce, nejlepší je Nystatin. Moucnivka nemusí byt vidět a strašně bolí. Měla jsem po prvním porodu, kroutily se mi bolestí prsty u nohou, i sprcha byla peklo. Vydrz, stojí to za to.. Zkus ten Nystatin.