Bolestivé kojení. Máte tipy a zkušenosti?

1. říj 2022

Brzy budu mít druhé miminko a ráda bych kojila. U prvního to byl masakr. Od prvního dne obrovské bolesti bradavek při kojení. Podle laktačních poradkyň v porodnici přikládání bylo v pořádku. Já ale po dvou dnech úplně zničené bradavky a na každé kojení jsem se chystala se strachem a celou dobu jsem protrpela a těšila se až bude konec.
Měla jsem bylinkové čaje, Purelan, vetrala, rozmazavala MM, chladila, zahřívala... Zkrátka jsem dělala psí kusy a žádná úleva.
Pak jsem se doma trápila ještě skoro dva měsíce až jsem to nakonec bohužel vzdala.
Ráda bych tentokrát kojila lépe a déle, ale už teď se hrozně bojim, že to zase bude bolet. Máte nějaké tipy nebo zkušenosti? 😔

inah91
1. říj 2022

Napadlo mě leda kojit s kloboucky? Vím ze to není dobre, LP by mě ukamenovaly… ale zrovna nedávno mi říkala známa ze chce kojit a koji, ale prave kvůli nepříjemnosti (ne teda takové bolesti jako ty) proste má kloboucky….
Já to neznám tak nevím jaké je prisati atd…. Jen možná jako varianta než nekojit vůbec?

paja123kluci
1. říj 2022

Já měla také prasklou jednu bradavku úplně druhou spíše rozpraskanou mene hloubkově, asi týden po šestinedělí už se to nedalo si pamatuji. Bylo to i a krví a tak mi manžel zajel koupit kloboučky stačilo mi téměř 2týdny aby se prsa zhojila a mohli jsme se vrátit ke kojení bez kloboučku. Nejlepší je samozřejmě mazat použivat nejlépe bavlněné lehké podprsenky a hodně větrat . Přeji aby si to brzy sedlo a aby si prsa zvykla. Chvíli to trvá a někdy když už to člověk chce vzdát tak se to překoná a je to pak úplně to nejhezči období že všech. Chce to vytrvat nevzdávat a věřit. Určitě se to spraví a budete si to moci s miminkem plně užívat. Já se už natohle období opet strašně těším 🥰😍🍀🙏

elesse
1. říj 2022

Prý jsou super na hojení stříbrné kloboučky. Naštěstí jsem nepotřebovala zkoušet. Ale podruhé to bolelo míň a kratší dobu, než u prvního...

sinicka
1. říj 2022

S kloubouckama to muze bolet jeste vic a je to v podstate k nicemu. Tvori se min mlika, nedochazi kontaktu slin mimca a bradavky, atp.. ja jsem si mazala Bepanthen, ale uprimne bych se na to ted vykaslala a dala vklidu um. Kdyz si to predstavim, dodnes me po 5 letech omele zima. Ja jsem teda tehdy zabojovala a k LP jsem dochazela pul roku a nakonec kojila 2,5 roku.

krisstina93
1. říj 2022

Mě to v začátku bolelo vždy, u prvního syna sem skoro před každým kojením pomalu brečela, než si to nějak sedlo a přestala sem tu bolest vnímat. Techniku mám dobrou, kojim plně třetí dítě, ale stejně ty začátky nejsou příjemné a teď teda když už má zuby to taky není úplně super, když se třeba u toho vzteká a naschvál se zakousne :D Mě třeba hodně bolelo i odsávání odsávačkou, takže sem ji používala jen v nejnutnějších případech.

jjasmina
1. říj 2022

Hele asi takhle mě bolel bradavky jen z důvodu, že mimčo bylo špatně prisate a v puse mělo jen bradavku, jakmile bylo prisate v pohodě, pak to už nebolelo. Samozřejmě je to o zvyku a i já jsem první týdny trpěla no, musela jsem to prostě překousnout a vydržet. Mnoho zdaru ❤️

elfka21
1. říj 2022

Nám v porodnici říkali, že když to bolí, není to v pořádku. Tak nevím. Mě bolelo vždy jen přisátí, než si malá vzala do pusinky víc, pak už ne. Za čas už ani to, prsa si zvykla. Kdyby mě to bývalo bolelo celou dobu, zkusila bych kloboučky a kdyby nepomohlo, vykašlala bych se na to. Má to být hezké spojení maminky a dítěte a ne obávané sadomaso. 🤔

sorboni30
1. říj 2022

Ja jsem musela kojit s klobouckem. Jakmile ale mala mela spatnou polohu pri kojeni, strašně to bolelo a mela jsem i bradavky do krve. Kdybys chtela kloboucky mam, pošlu za postovne 😊😉

maruskao
1. říj 2022

Kdyz jsem byla v porodnici, rikala zdravotni sestra, ze je dobre pripravovat bradavky uz v tehotenstvi. Trit je zinkou, at si zvykaji, Tady je to popsane https://sestinedelky.cz/6-tipu-jak-se-co-nejlep...

jinak dulezita je spravna technika kojeni,
Dcerka ma 2 mesice a udelaly se mi ragady, obejdnala jsem si stribrne kloboucky a uz po prvnim dni noseni jde videt , jak se to krasne hoji.

biciklissie
1. říj 2022

U mě to taky bylo příšerne. U dcery, prvního dítěte, jsme to nedali. U syna, druhého, pouze dva měsíce. A celé to bylo utrpení. Nakonec jsem toho nechala, těch důvodů tam bylo víc. Ale jako postupně, velmi pomalu, si ty bradavky zvykaly. Hlavně fakt jako hned od začátku to dělat správně, nejhorší je, když se extra citlivé bradavky, poškodí hned od začátku a pak už je to jen horší a horší. Jedna fakt dobrá LP v porodnici, mi ukázala, že fakt jako, pokud se miminko špatně přisava, tak na nic nečekat, capnout ho, otevřít mu pusinku a nacpat mu tu bradavku až co nejdál. A pak ho pevně držet, aby se nemohlo odtáhnout a bolestive za ně tahat. Když se to nepovede, tak prst do pusinky, bradavku ven a pořád to zkoušet, dokud se to nepovede. Prostě nenechat tu bradavku poškodit. Samozřejmě všechno citlive, kontrolovat, ať miminko nemá nosanek zaboreny v prsu, muze dýchat, atd. Ale jinak se s tím namazat. No, byl to boj. U nás stejně jsem si musela bradavky hojit. Nedám dopustit na purelan od medely a hlavne ty hydrogelove polštářky také od medely. A pořád mazat a neustále měnit ty prsní vložky. Mě se k tomu ucpavala jedna mléčná zlata, no hrůza. Moc vám držím pěsti, zase na druhou stranu, člověk už podruhé víc ví, do čeho jde.

marketanovakova14
1. říj 2022

Také nedám dopustit na stříbrné klouboučky, dávala jsem mezi kojením. Někdy jsem i nechávala větrat a mazala purelan.

87pavlina
1. říj 2022

Úplně tě chápu, měla jsem to naprosto stejně s první dcerou. V porodnici mi nic pořádně neukázali, takže všechno špatně od začátku. Chtěli po mně, ať kojím vleže, což mi vůbec nevyhovovalo a proto se mi ty bradavky taky takhle zničily už od začátku. Pak jsem přišla na to, že vlastně existují jiné polohy při kojení a kojící polštář byl najednou můj největší kámoš. Nicméně doma jsem u kojení 2 měsíce brečela, krev už mi z bradavek taky tekla, nebylo možný to zahojit. Nic mi nepomáhalo. Kloboučky byly šílený, ty jsem zkusila jednou a letěly do koše, Purelan vůbec nepomáhal, mateřský mlíko taky ne, jediný co pomohlo, tak byl nakonec Bepanthen. Kojila jsem pak 10 měsíců a to, že jsem vydržela tu bolest, považuji to za svůj největší úspěch v životě 😀 Na konci října mám rodit a mám stejné myšlenky jako ty - taky se bojím, co bude, ale jsem na to víc připravená. Takže moc držím palce, ať to tentokrát vyjde a můžeš kojit 😉

autor
1. říj 2022

Holky, děkuji za rady! Hodně píšete o klobouccich, i s těmi jsem zkoušela kojit. :( jedině ještě ty chladící vložky jsem nezkousela, jinak všechno co píšete 😔
Nejvíc mně štve že údajně technika byla dobrá, takže nevím jak to zlepšit. Do toho doma druhý malý dítě, takže už člověk taky nebude mit tolik času se s tím "crcat" jako když bylo jedno. To jsem nonstop měla na koze dítě, nebo odsavacku. Nebo jsem dávala dokrm a furt dokola. Nedělala jsem vlastně nic jinýho než jsem to vzdala úplně 🙄 což ted si neumím s dvěma představit....

goovana
1. říj 2022

Prvni dceru jsem nekojila...ale je jedno proč
U syna teď už má rok jsem se hecla a rozkojila se krásně....bolest první Tri týdny byla neskutečná...pořád jsem mazala purelanem a představa o dalším kojeni šílená.
Nicméně jela jsem i přes bolest...po 3 týdnech bylo po problému a kojit jsem přestala minulý týden že zdravotních důvodů...

tami91
2. říj 2022

Doporučuji laktační poradkyni z mamila.sk, mě moje zachránila prsa. Určitě to dopředu nevzdávej a zkus si domluvit tu LP hned do porodnice.
Ja ze začátku taky u kojení brečela, zatinala jsem i prsty na nohou, ale věděla jsem, že se to zlepší. Prvních 14 dní jsem po každém kojení mazala purelanem, pak si jako lusknutim prstu bradavky zvykly a přestaly bolet, tak přeji to samé ☺️

jjasmina
2. říj 2022

Bohužel o tom to kojení je no, někomu to jde, někdo musí zabojovat pokud chce kojit, já osobně jsem nechtěla dávat um ani za nic zase no, každá si v tom musíme najít vlastní motivaci a ne vzdát to