Bradavky - suché, svědí, bolí, napuchlé. Plíseň?

klarina_f
13. dub 2013

Už jsem tady zakládala otázku. Její znění dávám níže, abych to nemusela psát znovu. Chci si potvrdit, že to je furt to samé. Koupila jsem si na doporučení mast Canesten a mažu, větrám. Prasklinu jsem vyléčila, ale vrátila se mi na druhé prso. Teď jsem ji doléčila a vypadá to, že mi upadnou bradavky.
Otřu se o ně, syn mě kopne do prsou, přisaje se... bradavky bolí jako čert. Je to pořád ta "plíseň" nebo něco jiného? :( A pod bradavkou se mi zdá, že to mám lehce napuchlé.

I přes stydlivost přikládám foto.

Předem dík.

"Kojím 9 měsíců. Ze začátku jsem měla problémy asi jako každá nová maminka. Potom jsem se pořádně rozkojila a po devíti měsících můžu pořád kojit další dvě děti.
Před asi dvěma měsíci jsem synovi objevila moučnivku v pusince. Dr. jsem na to upozornila, dala mi nějakou bílou vodičku, kterou jsem měla pusu vytírat + sobě natírat bradavky. Podotýkám, že syna sání nebolelo a mě taky ne. Ve vytírání pusy a potírání bradavek jsem byla krapet nespolehlivá, ale po asi 14 dnech se synovi moučnivka ztratila, ovšem moje bradavky se začaly zhoršovat. Na dvorcích jsem měla červené skvrny, které byli hodně suché. Potírala jsem bepanthenem, mlíčkem, potom ještě něčím... větrala jsem... . Přišlo období, kdy se to lehce zlepšilo, potom zhoršilo, potom to jakoby vymizelo.
Teď jsem ve fázi, kdy mě levá bradavka vůbec nebolí, pravá jako čert. Červené skvrny mám pořád, suché to je taky... v pravé bradavce mám jakoby bílý flíček, který z ničeho nic zrudne. Je hodně háklivá na oblečení, když se syn přisaje, je to utrpení, potom se jakoby znecitlivý a pak začne bolet zase až na konci kojení. Potom je chvíli zase ok a tak 10 minut po kojení přijde zase bolest. Štípe to, bolest je jakoby pulzující.

Kloboučky jsem zkoušela, ale syn je odmítá. Bolest to je velká, ale kojit chci i přes to dál.

Myslíte, že to jsou "unavené" bradavky, nebo nějaký ten syndrom bílé bradavky, pořád moučnivka??? :/
Ve vytírání jsem nespolehlivá, ale táhne se to už tak dlouho, že i přes každovečerní větrání a potírání mlíčkem myslím, že by se to mělo už ztratit.

Moc dík, kdo poradí. ;)"

leenulka89
13. dub 2013

@klarina_f Ahoj, sice kojím teprve 8 týdnů, ale mám podobný problém, snad nám někdo poradí, už nevím čím bych mazala... ☹

klarina_f
autor
13. dub 2013

Já musela dát synovi kaši, protože to se vážně nedá. I při pouhém mazání to levé bolí jak blázen. :( Odstříkávat jde taky špatně. :(

ckei
13. dub 2013

@klarina_f tak já mám tentýž problém, úplně to samé, kojím 7. měsíc, tento problém mám už přes 4 týdny. Dokonce jsem zašla i za laktační, jestli to není v problému s přikládáním malého, není, byla jsem na odběru kultivace, vše v pořádku, pohmat, vše v pořádku, Canesten, genciálka, Imazol, Bepanthen....nic nezabíralo!! Byla jsem již 3x v nemocnici, kde už si taky neví rady, boleti při kojení jsou na překřížené nohy, jak strašně to bolí, rýpání celého prsa, až mi občas bolestí slzy tečou (a to vydržím opravdu hodně). Nicméně jsem přišla na to, že když každý večer poctivě odstříkám co nejvíc je možné, tak mám potom pokoj......takže se to snažím dodržovat, každý večer pečlivě nahřát ve vaně, ručně odstříkat, prso promasírovat...otok už je pryč, bolest mnohonásobně menší a věřím, že to dotáhnu do úplného vymizení. Ale vím, jak Ti je, protože jsou to šílené bolesti, jak jsem psala, dle fotky mám úplně, ale úplně to samé, jen teda na pravém prsu, u levého vše v absolutním pořádku. Kdybych ještě na něco přišla, dala bych vědět. Ještě mi bylo porazeno, potírat šalvějí (NEPÍT!!! SNIŽUJE LAKTACI), vždy potřít, případně přiložit 5minutový obklad na bradavku a dvorec několikrát denně.....
Kloboučky jsem taky zkoušela, ale s těma mě malej poslal do háje. Jinak jsem též měla i kvasinkovou infekci, ale s tou to už nemá nic společného prý....

klarina_f
autor
13. dub 2013

@ckei píšeš o tom, jakoby to bylo celé prso. Já mám prsa takto v pořádku. Mám bolestivé "jenom" dvorce a bradavky. Ale jak to popisuješ, tak se v tom vidím. Taky přemýšlím, že s tím půjdu k dr., protože už mě to vážně, ale vážně nebaví. Kde je to klidné kojení. :(

lucyvivien
13. dub 2013

skus Bepanthen 😉

lv
13. dub 2013

měla jsem to na jedné bradavce, když malé vyrostli zoubky a v rámci sáním jezdili sem a tam při sání..zespodu bradavky, vypadalo to jak na tvé fotce. Přikládala jsem ji jinak, z jiných úhlů a časem si prso zvyklo. Blbá rada, vím.

naomi6
13. dub 2013

@klarina_f Ahoj, já osobně s tím naštěstí zkušenost nemám, a to jsem kojila 17 měsíců, ale kamarádka na to trpěla a dávala si na prsa obklady z tvarohu a moc jí to pomáhalo, tak to můžeš vyzkoušet. Držím vám, holky, palce, aby to bylo už v poho. Já na kojení moc ráda vzpomínám a někdy mi to chybí 😉, bylo to super období.

klarina_f
autor
13. dub 2013

@lucyvivien ten jsem dávala a nic. :( Pomáhal jen na praskliny.

@iv díky. Blbá rada to není. ;) Jen si myslím, že to asi nebude náš případ. Spíš se mi tam zabydlela nějaká mrcha hnusná a já nejsem schopna ji dát pryč. :(

naomi6
13. dub 2013

@klarina_f Aha, tak to jsem nepomohla ☹, tak budu držeta aspoň palce 😉

ckei
13. dub 2013

@klarina_f taky je to jenom bradavka, ale už se to potom rozlezlo do celého prsa, ale když to rýpání není, tak jenom bradavka a část dvorce. Tvaroh jsem ze zoufalství taky zkoušela, ale jelikož byl zánět vyloučen, tak to bylo i zcela bez efektu. Bepanthen na to nepomůže, to mi říkali i na gyn., to je na praskliny, ale na toto teda rozhodně ne. Ode dneška začnu ty obklady z té šalvěje, tak uvidím. Ale říkám, po odstříkání, nahřátí se to rapidně lepší! A taky mi na to strašně vadí chlad, takže ven chodím s prsem obaleným v plíně 🙂 Aby bylo v teple celé.

katyxq
13. dub 2013

Jeden dotaz - jak vypadá tvoje strava, taky strava dítěte? Opravdu by to mohla být sále kvasinka (moučnivka je kvasinka), sice ji mazáním zlikviduješ dočasně na povrchu, ale pokud máš zakvasinkovaný organismus (co gynekologické záněty, mykózy, střevní potíže, nemíváš?), tak se zase vrátí, je to problém velké části moderní populace, kvasinky se živí sacharidy- sladkosti, přílohy, pečivo, protikvasinková dieta je sice pomalý a náročný způsob, ale v podstatě jediný spolehlivý.
Zkusila bych potírat odvary z řepíku, ten je dezinfekční, nebo Citrovital (neředěny, potírat bradavky, dvorce a omočenou vatovou tyčinkou i pusinku dítěte).

mmarkytka
13. dub 2013

@klarina_f Ahoj, mám asi něco podobného, bojuju s tím už měsíc. Mám to jen na jednom prsu, na bradavce dvě bílé skvrnky a tu bradavku napuchlou. Bolí to po kojení, někdy mě to v noci budí, jak mě celé prso pálí, svědí a štípe. Barevné změny značící plíseň tam nemám, ragády taky ne. nejdřív jsem se přes dva týdny léčila sama: obklady ze šalvěje, pak jsem po poradě s homeopatkou nasadila homeopatika. Po pár dnech zlepšení se příznaky zase vrátily. Tak jsem vyrazila na doktorské kolečko: obvoďák (vzal stěry, poslal mě na utz, jesti není někde v prsu zánět nebo něco jiného). Utz dobrý, podle stěrů mám streptokoka, tak nyní mažu atb mast bactroban.
Gynekoložka mi řekla, že na prsu nic nevidí, že to budou buď mikroskopické trhlinky, ať mažu genciálkou a odsávám.
Jsem ve fázi, kdy je to trochu lepší, ale po pár dnech se to píchání a svědění vrátí. Dvakrát denně potírám genciálkou a atb mastí, neodsávám, ale stále kojím.
Stravu si hlídám dlouhodobě, dcera má ABKM, sladké skoro nejím, pečivo taky ne, probiotika jím pravidelně ... takže si myslím, že kvasinky nějak neživím. Atb už by měla zabrat, ale zrovna včera se mi píchání vrátilo.
Sama nevím, co s tím, doktoři asi taky ne.

klarina_f
autor
13. dub 2013

@katyxq hodíš mi odkaz na nějakou tu protikvasinkovou dietu? Držím bezmléčnou, takže stravu přizpůsobuji tomu. Sladkého moc nemám. Když mě to chytne, tak piškoty nebo Orion na vaření.
Záněty a další gyn.potíže nemám - ťuk, ťuk. Občas přijdou, ale teď jsem fajn.
Znovu a opět jsem ty bradavky pořádně prohlédna, trošku ponatahovala a zjistila, že to mám na více místech popraskané, tak možná to bolí i proto. Dneska jsem kojila jen jednou, jinak odtstříkávám, protože vážně chci, aby se to zahojilo.
Můžou se bradavky vtáhnout během kojení a už tak zůstat???

@mmarkytka tak to máme stejné, akorát já s tím nebyla u dr. Já tam mám trhlinky, mažu Canestenem, občas k tomu přidám i Bepanthen, hodně větrám.

Kde se dá koupit ten šalvěj? To je čaj nebo co?
Já odsávám ručně, ani ruční odsávačku nepoužívám, protože ta prso hodně natáhne a praskliny jsou zpět.
Nejhorší to je v noci, když skoro nevnímám, že kojím, tak to do rána vypadá zase špatně. :(

katyxq
13. dub 2013

@klarina_f používáš prsní vložky (pokud ne, tak podprsenku, nebo pokud máš pratelné, tak ty vložky by to chtělo vyvařit nebo dezinfikovat - Sanytol do praní), ta kvasinka by se tam jinak držela - a protikvasinková dieta je prakticky omezení sacharidů, jednoduchých (žádné sladkosti, ale fakt žádné, ani ovoce) i složitých (v mírné formě diety jen omezíš přílohy, pečivo, v tvrdé formě diety nejíš tohle vůbec, tam se nesmí ani sladké a škrobnaté druhy zeleniny jako je mrkev, dýně, brambory a luštěniny, takže se může jen maso, vejce, nesladké druhy zeleniny, tuky a ořechy).

klarina_f
autor
13. dub 2013

@katyxq bez vložek. Já je večer projedu sanytolem.
Uvidím. K té bezmléčné se mi moc nechce držet další dieta.

katyxq
13. dub 2013

@klarina_f jo, to chápu 😉, tak zkus aspoň pohlídat to nejezení sladkého, dej si radši ovoce a dostatek bílkovin (chuť na sladké je prý převlečený nedostatek bílkovin, u kojicí maminky to vycházi v přepočtu na 300g masa za den, což je fakt dost)

klarina_f
autor
13. dub 2013

@katyxp on je problém, že já jsem teď ve fázi, kdy se cokoliv bojím jíst. Reagoval nejspíš na jablko, banán. Budu muset koupit nějaké vitamíny, nebo něco takového. :/

klarina_f
autor
13. dub 2013

@katyxp myslíš, že když jen odstříkávám a dávám ve flašce, že může být malý nevrlý, protože nemá kontakt s prsem???

katyxq
13. dub 2013

@klarina_f určitě, fyzický kontakt s maminkou mu může chybět, vlastně je to docela pravděpodobná možnost

bublinatka
13. dub 2013

no jo, ale ovoce je plné těch jednoduchých sacharidů, takže ať si dáš jablko nebo banán jen tak těm kvasinkám hrneš další potravu ... hodně dobrá na plísně/kvasinky je mast fungicidin, mě osobně zabírá lépe než canesten a stojí daleko méně ... rozhodně bych to nebohý dítě teda nekojila z těch zakvasinkovaný prsou, on se toho bude díky slabší dětské imunitě zbavovat hůře ... ten betapanthen bych teda přestala používat, obecně se na kvasinky nedoporučují krémy které jsou protibakteriální, bůh ví proč ale je to tak

klarina_f
autor
13. dub 2013

@katyxq škoda, že ty kloboučky mu nejedou. :(

@bublinatka ovoce nejím. Psala jsem, že reagoval na banán, jablko, takže teď prostě nejím a čekám, až se zase zlepší. To může trvat i měsíc.
Jo, fungicidin mi paní nabízela, ale vzala jsem canesten, protože ten hodně mamin chválí. Ta složka, které tomu pomáhá je v obou.
Bepanthenem mažu jen lehce, skoro vůbec. Pomáhá to na ty praskliny a těch se musím taky zbavit. Jinak teď se snažím nekojit, odstříkávám, dávám v lahvi, ale jak píšeš, to nebohý dítě mělo 10 měsíců kontakt s prsem a teď je z toho chudák vyjevený, že prostě není. Do toho rostou zuby.

klarina_f
autor
14. dub 2013

Tak jsem se děsila oprávněně noci.

Uspala jsem o půl 9 (večeře-té moc nedal, kojení-ohřáté mm z lahve). Usnul a probudil se jako obvykle po hodně kolem půl 10. Dala jsem mu prso. Probudil se kolem 1 hodiny. Valila jsem ohřát UM, moc řídké, nechtěl, vztekal se, plakal, řval... . Nutila jsem mu to, občas si cucl, ale jak zjistil, že to není mm, tak smůla. Uhoupala jsem ho, do 10 minut pláč, řev. UM jsem dala hustější. NE! Běžela jsem pro kloboučky. Přiřítil se k prsu, zjistil, že tam je klobouček, řev. ☹ Dopadlo to tak, že jsem tím mrskla přes celou místnost a dala mu prso. Chystám se odstříkat. Potom, až se probudí mu zkusím dát v lahvi MM.

Ale neodstříkám tolik. Před pár dny jsem odstříkala, ručně, kolem 70 ml z pravého a 100 ml z levého. Teď je to namáhavější, těžší.
Během pár minut není co odstříkat. Počkám, zkusím znovu, naplním cca půl až 2 ml a pak zase nic. ☹

kate013
14. dub 2013

ahojky, měla jsem to taky...zabrala mi na to ta fialová vodička z lékárny a pak jsem to mazala mastičkou na braavky z DM (malá asi 30ml, s olivovým olejem), ta je uplně skvělá, třeba když se malá jen škrábne, namažu jí to a hned se to jakoby zacelý😉 a teďd má trhlinku na zadečku a taky jí to tim mažu...zkus😉 o a taky to prso často mýt..myla jsem před, po a mezi tím..🙂

kate013
14. dub 2013

@klarina_f a ještě namá prcek v pusince bílej povlak? jsou to kvasinky a ty se přenesou na prsa a pak to vypadá přesně jako na tej fotce....to by si musela mazat i pusinku pak to zmizí😉 za pár dnů budeš mít pokoj😉

klarina_f
autor
14. dub 2013

@kate013 v puse bílo nemá. Ale od včerejška mu ji preventivně vytírám bílou vodou od dr. Prý aby nebylo vše fialové, tak tato je hodně podobná, ale bezbarvá. A natřela jsem si tím bradavky a štípe to. :-O
Naspala jsem 4 a půl hodiny. A děsím se další noci. Přes den ho budu nejspíš krmit pevnou stravou a odstříkané mléko nechám na noc.

hamma
16. dub 2013

@klarina_f Dobrý den, vypadá to na kvasinku. Pošlu vám do IP recept na mastičku, která by měla pomoci. Zkuste se prozatím vyhnout používání lahve, abyste nepřišla o kojení. Nepoužívejte kloboučky, tím se celý věc jen zhorší
Držte se zatím!

klarina_f
autor
17. dub 2013

@hamma děkuji. To musí být na recept? A ten Canesten myslíte, že nepomůže? Kloboučky syn odmítl, z lahve už nekojím, zlepšilo se to, ale dneska se to zase lehce zhoršilo. :( Přitom mažu, umývám, větrám. :( Syn má pusinku čistou.

hamma
17. dub 2013

@klarina_f Bohužel se ukázalo, že většina kandidóz je už na Canesten reszistentní. Mastička musí být na recept, protože obsahuje antibiotikum a kortikoidy (sice ve velmi malém množství, ale obsahuje). Je to ale velmi účinný a osvědčený prostředek, takže bych vám radila zkusit najít lékaře, který bude ochotný vám to předepsat.
Přečtěte si ještě tento článek, třeba tam najdete ještě nějaké další rady.
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen...
Tady je přímo postup, jak léčit kandidózu:
http://www.mamila.sk/domain/flox/files/pre-pora...
Bohužel neznám ve vašem okrese žádnou poradkyni, která by vám mohla poradit osobně, což by bylo nejlepší. Ale zkuste napsat některé z poradkyň na adrese kojim.cz, jsou z Moravy, tak třeba budou mít nějaký kontakt.

klarina_f
autor
17. dub 2013

@hamma volalajsem si k obvodní, ta nemůže předepsat kvůli kortikoidům. Osobně se toho trošku bojím. Přece jen tam něco málo těch kortikoidů je. :/
Volala jsem na kožní, mám si zavolat ve 2, tak uvidím. Zatím potírám i tou vodičkou na vytírání pusinky, tak snad!

klarina_f
autor
17. dub 2013

@hamma a ještě jsem si všimla, vyloženě na bradavce, jak teče mlíčko, tak jednou je normální, pak jakoby bílý flíček a někdy naopak rudý flíček.