Braly jste při kojení antibiotika?

hanule05
5. lis 2010

Ahoj,
musím sem dneska napsat, protože mě naštvala moje praktická lékařka. V úterý večer na mě padla nějaká "chcípavka", začal mě pálit nosohltan, v noci zimnice, bolest kloubů, svalů. Ve středu jsem šla k mojí lékařce, aby mě vyšetřila, upozornila jsem ji, že kojím. Ona koukla do krku, naznala, že to tam mám hodně zarudlé (i mandle) a že mi vezmou krev (CRP), podle toho prý zjistí, jestli je to angína (bakterie) nebo pouze infekční onemocnění, jestli nasadí ATB nebo ne. CRP bylo vysoké, tak mi napsala ATB.

Dnes jsem jela k dětské doktorce, protože starší dcerka začala kašlat a má rýmu, tak jsem měla strach, jestli nemá taky angínu jako já. Když jsem to řekla naší dětské, tak ta se rozčílila na tu mojí doktorku, že jak může vědět, že mám angínu, že to podle CRP nepoznají, že jedině z výtěru krku.

Že prý doktoři nechtějí dělat výtěry, protože za to doplácejí oni, kdežto za CRP dostávají peníze od pojišťovny a takhle na tom vydělávají. Že je teda od tý mojí doktorky pěkně nezodpovědné, do mě cpát ATB, když kojím, že příště mám tvrdě vyžadovat výtěr z krku.

Tak jsem z toho dost špatná, kvůli dcerce, kterou kojím, strašně mě to štve, asi změním doktorku, když tahleta kouká jenom, aby vydělala prachy, i na úkor kojenýho miminka.

Takdy jste braly ATB při kojení? Nedělalo to nějaké problémy s mimčem?

Taky jsem chtěla začít dávat příkrmy, ale asi počkám, až po dobrání ATB, aby se nespustila třeba nějaká alergická reakce (já když jsem byla malá, a brala jsem ATB, tak jsem vůbec nemohla ovoce, protože jsem se osypala).

Jsem fakticky znechucená přístupem mojí doktorky, je mi z toho smutno, že do mě (i mimča) cpe ATB i když třeba nebylo potřeba.

petaaa
5. lis 2010

@hanule05 Mě se něco obdobného stalo v létě na dovolené. Byla jsem u místní praktické dr., koukala do krku a říkala, že to vypadá na anginu ale at zkusím často kloktat vincentkou a ještě mi doporučila vincentkové pastilky... a že mám za tři dny přijít na kontrolu.... že ATB nechce dávat když kojím. Když jsem přišla na kontrolu říkala, že tam žádné zlepšení není (ale ani zhoršení) a předepsala ATB at je začnu brát.... ale já se jelikož byl pátek a v neděli jsme jeli domů, rozhodla, že ještě počkám, když už jsem to vyhržela skoro celou dovču tak se to o dva dny nezblázní a v pondělí že si dojdu ke své dr. at mě vyšetří..... ale kupodivu od soboty se to začalo lepšit, takže ATB jsem nesadila a k dr. v pondělí také nemusela protože už mi bylo dobře...
takže bylo vidět, že bych ATB brala zbytečně.... takže jsem byla ráda, že to tak dopadlo a já je vzít nemusela

sophie1
5. lis 2010

@hanule05 Já jsem měla zánět močáku a dělohy a atb jsem při kojení brala. Napsala mi je gyndařka, takové co se při kojení brát smí. Nadšená jsem z toho nebyla - samo že se něco do mlíka dostane, ale zas bych bez toho byla bolestí asi dost neschopná se o malou postarat, tak jsem je brala a hned se to zlepšilo. Na malou to žádný pozorovatelný vliv nemělo.... To s tím výtěrem je ale hrozné teda, co na to říct 😒

radka.m.
5. lis 2010

většina ATB se dneska už může brát v těhotenství i při kojení,jinak si nemyslím,že by lékařka pochybila,pokud udělala krevní testy a bylo tam vysoké CRP,tak zřejmě měla důvod nasadit ATB,i přesto,že by to nebyla angína,musela by jsi vědět,jak vysoké CRP bylo. 😉

lamarika
5. lis 2010

souhlasím s @radka.m. Také jsem brala antibiotika když jsem kojila a ještě ke všemu jsem byla těhotná. Doktorka se též rozhodla na základě CRP. Vysvětlila mi, že od určité hladiny jde o nějaký zánět v těle a na ten se prostě ATB dávají. ATB nijak neublížilo ani synovi a ani mimi. Aby to nějak zásadně ovlivnilo dítko co kojíš, tak bys je musela brát v hodně velkým množstvým a dlouhodobě. Přece jenom než to jde do mlíčka, tak se to přefiltruje 😉

hanule05
autor
5. lis 2010

@radka.m. hodnota byla 49, ale já tomu nerozumím.

hanule05
autor
5. lis 2010

Mě teda naštvalo to, že angína je prý průkazná až na základě toho výtěru. Že mi měla doktorka udělat výtěr a až poté se rozhodnout, jestli ATB nebo ne. Pokud bych nekojila tak je to fuk, ale takhle mě měla prostě pořádně vyšetřit, než nasadila ATB.

radka.m.
5. lis 2010

hanule-tolerance CRP je myslím kolem 9,tohle fakt vysoká hodnota,jak tady někdo psal,takhle vysoké CRP značí nějaký zánět v těle,takže v tomto případě jsou ATB fakt na místě,výtěr by byl zbytečný,protože ten zánět tam jasně z krve je.Přeji brzké uzdravení 😉

hanule05
autor
5. lis 2010

@radka.m. radko děkuju, trochu jsi mě uklidnila. A kdyby to byla "pouze" viróza, kterou bych vyléčila sama čajíkama, cucavýma pastilkama a tak, jak by se na CRP ukázala ona?

A co si myslíš, můžu nasadit příkrmy (mám strach, aby nebyla nějaká alergická reakce kvůli těm ATB) nebo mám počkat, až je doberu?

Díky

radka.m.
5. lis 2010

hanule-kdyby to byla jenom viroza,tak by bylo právě to CRP do těch 9,jinak já bych s příkrmama ještě počkala až po,protože po nich může mít prcek průjem,pak by jsi i těžko vychytávala,po čem to vlastně má.Ale může ho mít i nemusí. 🙂

radka.m.
5. lis 2010

TAK JSEM SE DOMA DÍVALA JEŠTĚ DO CHYTRÉ KNÍŽKY 😀 a norma je do 6,u zdravého člověka,pokud to je max.do 40,tak by to byla viroza,ale jak to je nad 40,tak je opravdu pádný důvod nasadit ATB. 😉

sisip
5. lis 2010

ahojky tak já jsem taky kojící ,sice jsem neměla angínu ale dráždivý suchý kašel . byla jsem u dr. samozřejmě s tím, že už jsem se doma nějakou dobu léčila sama a nic mi nezabíralo, dávala jsem si zábaly,sirupy,kapky, spreje nic. Doktorka mi napsala ATB augmentin , který jsem celý dobrala a kašlu pořád stejně,žádná změna . Říkala, že pokud mi to nezabere tak mě pošle na krev a na plicní. Ale zatím se mi tam vube nechce, protože si myslím, že mi jen napsala prostě špatná anitibiotika, které mi vůbec nezabrali. Jinak se nemusíš vubec bát já měla v těhotenství troje antibiotika a ted v kojení jedno a malá je naštěstí v pohodě, prý do mlíka jde uplné minimum, tak nevím no. 🙂 joa kdybyste měli ějaký recept na suchý dráždivý kašel ,tak budu ráda 🙂

hanule05
autor
5. lis 2010

@radka.m. radko, moc ti děkuju, jsi moc hodná. Ten prikrm začnu dávat až potom. díky všem a ahoj

radka.m.
5. lis 2010

hanule-nemáš zač 😉 ,brzy se uzdrav

wendy_
22. pro 2012

Zdravim, rada bych ozivila diskusi. Vcera jsem byla u doktorky. Diagnoza zvlastni, pry je to angina, ale crp jen 19 tak nevim. Dala mi Bioparox a udelala vyter z krku. Pry pokud to bude angina, tak budu muset dostat antibiotika a prestat kojit. Dostala jsem asi dvouminutovou prednasku, ze kojit se pri atb nemuze, ze musim myslet na dite, co je pro nas nejlepsi a bla bla bla. Alespon mi je nenapsala hned a ja mam cas se na ni pripravit. Nechci s kojenim jeste prestat, ale bohuzel zatim se doktorka zdala dosti neoblomna a tak potrebuji poradit, jake antibiotika bych mohla brat nebo kde je mozne to zjistit. Bohuzel jsou ted svatky a nikde nikoho nesezenu, tak prosim o informace zde. Rikala jsem si, ze prinejhorsim bych zkusila zavolat do nemocnice a zeptat se treba na pohotovosti, jestli nebudou vedet vic. Vim totiz, ze treba pri zanetu prsu se atb davaji a klidne muzete kojit, nebo i pri porodu. Jen bych potrebovala vedet nazvy ci druhy atb, ktere se mohou. Jinak premyslim o zmene doktorky. Vzdycky mi vynadala, ze chodim moc brzo, ze jeste nepozna, co je to za nemoc a vcera jsem zase dostala vynadano, ze jdu pozde. K tomu pri kazdem tehu prednaska, jak je kojeni dulezite a vcera zase prednaska, ze s tim budu muset skoncit, ze kojeni neni zas tak dulezite.

lv
22. pro 2012

já zrovna dobrala klasickej V-penicilin, 750mg, měla jsem zánět horních cest dýchacích, silný draždivý kašel, hlavně večer. Moje lékařka mě požádala, ať si zavolám na děcký a ověřím si, že tyto atb u kojení můžu, pediatr řekl, že ano.

lv
22. pro 2012

@wendy_ a reakce žádná, jsem ráda, že se mi ulevilo.

evinka
22. pro 2012

@wendy_
Brala jsem ATB Augmentin na zánět zvukovodu, sice trvalo dlouho, než zabraly, protože mi museli dát nějaké slabší, ale kojila jsem. A to synovi byl už rok, tak by to odstavení nebyl takový problém.

hojda
22. pro 2012

Augmentin na zánět prsu. Jinak léky které je možné při kojení najdeš na stránkých dr. max je přiručka.

wendy_
22. pro 2012

@hojda diky, kouknu na to.

Tak snad to dopadne dobre. Ted jsem dostala horecku, tak zkusim jit zitra na pohotovost.

valentyna25
22. pro 2012

Já jsem brala Penbene (už si nepamatuju to číslo) na angínu a malý byl v pohodě. Naštěstí žádnou rekci neměl. Doktorka říkala že penicilín není pro mimčo nijak hrozný.

olusenka
22. pro 2012

@wendy_ Doktorka je pěkně hloupá. Existují ATB, při kterých se kojit přímo nesmí nebo se to nedoporučuje, ale existují i taková, při kterých se normálně kojit může a miminku to neškodí. Dr. může vzít do ruky ten jejich fascikl a podívat se, která to jsou. Já měla letos o Velikonocích angínu a dr. na ORL pohotovosti mi předepsal antibiotika Ospen. Právě když jsem řekla, že kojím, koukal do té knihy, která ATB se můžou. Takže to lze.

olusenka
22. pro 2012

@wendy_ Ještě dodám, Bioparox jsem brala taky, je volně prodejný, ale aby třeba zase vyléčil angínu, nevím nevím. Jak je silný, netuším, ale jako ATB na předpis asi těžko.

xsenova
22. pro 2012

@wendy_ kde ti urcite dobre poradia ake ATB mozes pri kojeni uzivat je
1. Národní linka kojení: 261 082 424 ve všední dny od 09.00 - 13.00 hod.
2. Laktační Liga Areál FTN Krč, tel: 2 6108 2424, 2485

🙂 skore uzdravenie

wendy_
23. pro 2012

Dekuji za rady, snad na pohotovosti budou vstricnejsi. Jen cekam na to, az vstanou deti a jedeme. Chudak manzel, vsichni jsme nemocni a nikomu se to zatim nelepsi.

Mne se ze zacatku zdalo, ze mi ten bioparox pomaha, ale to bylo jen pul dne, pak nastoupily teploty a horecky. Ted jsem nastvana na doktorku, ze ma takovy konzervativni pristup. Mohla jsem uz byt dva dny na atb a to uz by mi bylo lip. To budou zase Vanoce. Teda nebudou. Rozhodli jsme s manzelem, ze je odlozime, nez budeme zdravi. Deti to stejne jeste nepoznaji.

marrei
23. pro 2012

Já brala ATB při kojení asi 2x a vždycky to byl Zinnat, zabral hned 🙂 Držím pěsti, ať jste brzo OK. Bioparox mi nepomohl nikdy.

marrei
23. pro 2012

Jo, a Ospen jsem vlastně měla taky, na zánět dutin. A že bys musela přestat kojit je hovadina 😠 Chápala bych to, kdyby ti nasadili nějaký silný léky při vážné nemoci, ale při nagíně??? Doktorka je nějak mimo ☹

betelgeuzz
23. pro 2012

@wendy_ taky jsem měla při kojení angínu a brala jsem penicilín. Snad ti na pohotovosti poradí líp. Na kojeni.net píše laktační, že málokteré ATB se při kojení nemůžou, akorát někteří dr se toho zbytečně bojí.

dana3262
23. pro 2012

@hanule05 Pokud mas vyskoke crp, je to prokazatelny zanet v tele a atb jsou na miste (i kdyz ja jsem vzdy pro to, aby se zkouselo vsechno mozne a atb az v posledni rade). Take zalezi na tom, jak stare dite kojis? Penicilin se bezne dava v tehotenstvi i pri kojeni. Take jsem ho brala. Synovi bylo 9mes a ja kojila vyhradne. Meli jsme i spatne vytery, ale ono se to z tech vyteru hrozne meni. Z toho uz jsem se taky poucila, takze se nehroutim kdyz mi najdou haemofila, stafylokoka a pneumkoka 😀 za par mesicu tam zas nenajdou nic.. tomu tedy moc nerozumim. Ale pokud mas anginu (ted asi nejak radi protoze ji maji lidi, co ji nemeli treba nikdy), tak te atb podrzi. Osobne mam takove tuseni, ze to neni primo angina, ale spis zase nejaky mutant.. 🙄 Preju, at ti dobre zaberou a jste fit!

wendy_
23. pro 2012

Tak na pohotovosti byla potvrzena angina. Kdyz jsem doktorce rekla, ze kojim naprosto bez problemu mi predepsala augmentin. A kojit muzu dale. Asi zvazim vymenu doktora, ale fakt nevim jak najit dobreho.

Ted by me zajimalo, jak je clovek dlouho infekcni. Zapomnela jsem se zeptat, nekde jsem slysela, ze jen dva dny. Potrebuji to vedet, protoze anginu mame az na syna vsichni a potrebovala bych vedet, jak dlouho bude nutne je separovat. My nosime projistotu rousku.

jaa
23. pro 2012

Kojila jsem 4 roky a ATb pokud byla třeba,tak jsem měla. Trpím na angíny a záněty zvukovodu.CRP,vyšší hladina:zánět v těle a ATB.Nízká hladina:viry a není třeba ATB!