Chci přestat kojit, ale malá nechce pít z flašky

haylin26
27. led 2014

Ahoj, chtěla jsem se zeptat jestli má někdo podobný problém. Mám 3 měsíční holčičku a do teď plně kojím. Ale nastala u mě hodně velká krize. Malá by pořád jedla , přes den mi to tak nevadí ale v noci se budí tak po hodině až po dvou. Za tu dobu nestihnu usnout a tak se mi čím dál víc stává , že spím hodinu denně a trvá to třeba i týden... takže ve výsledku doslova padám na hubu, mám deprese, jsem vysílená a nemužu normálně fungovat. Chtěla bych přestat kojit a přejít na Nutrilon ale když malé dám flašku odmítá i když je hladová jako vlk :( dudliky také nechce, tak už vůbec nevím :(
Máte někdo podobnou zkušenost?

aknavis
27. led 2014

ja teda ne, ale kamaradka to mela podobne a vyresili to tim, ze nechala malyho doma samotnyho s tatinkem. Dokud byla ona pobliz, tak malej proste chtel prso. Kdyz zjistli, ze mama neni, tak to vzal.

zamilovanadonej
27. led 2014

Já si myslím že podobnou i když třeba kratší krizi má skoro každá prvorodička co kojí. První dítě je celkově nápor na psychiku. Vsadila bych se, že je to jen takové krátké období, růstový spurt. A také se může stát že to bude obdobné na nutrilonu s tím rozdílem, že budeš několikrát za noc lítat dělat mléko, zatímco takhle jen vyndáš prso. Jediná rozumná rada je spát s dítětem v jedné posteli.... Mně se po dvou hodinách budí do teď, a taky kojím stále.

pampeliska1
27. led 2014

@haylin26 podobnou zkušenost mám, vytrvala jsem, protože co jiného důležitého mi uteče? 3měs. mimino spí většinu dne, takže jsem spala přes den s ní, abych dohnala noční deficit. Časem se to upravilo, ono i tvoje tělo si zvykne na jiný režim..
Myslím, že u 3měs. miminka by byla škoda přecházet na UM, když máš mateřského mléka dost... 😕

abalajda
27. led 2014

Nemyslím,že přestat kojit něco změní. Já musela po dvou měsících přestat,protoze jsem o mlíko přišla a musím říct,že co bych za možnost kojit dala. Lítat několikrát za noc připravovat mlíko není žádná výhra,jednodušší je dat dítěti prso... Prvních par měsíců je vždycky vyčerpávající,chce to vydržet... Ver,že to nebude trvat věcně...

zazana81
27. led 2014

Moje dcerka také odmítala dudlík i lahev, poprvé se napila z lahve cca v 10 měsících. Kojení bych nevzdávala, to je fakt škoda, mnohem víc práce je s věčným vymýváním lahviček a přípravou UM ... Tohle snad přejde. Moje dcera teda nespala přes den skoro vůbec ani jako miminko, jen když se s ní jezdilo v kočáru, což jen umocňovalo moje vyčerpání a taky jsem to přežila, holt ty začátky jsou fakt těžké. Někdy se taky stane, že nejde jen o hlad, ale o to dudání. Dudlík odmítají, ale maminka je jim dobrá... Asi by bylo dobré pozvat laktační poradkyni, ať se na vás podívá... Já jsem svůj nedostatek spánku zajídala, byla jsem jak kombajn, co jsem našla, to jsem snědla - to mi pomáhalo a světe div se, stejně jsem vážila svých 50 kg a nepřibrala jsem ani deko, všechno šlo ven kojením ,nespaním a běháním s kočárem.

klaire22
27. led 2014

a nemá maličká růstový spurt, proto má tolik hlad? pokud ano, mělo by to cca po týdnu odeznít..........víc se rozkojíš a malá se víc napije.
Určitě je škoda přestat kojit 🙂 ale chápu, že máš dost, ale podle mě to bude ten spurtík, u nás to probíhalo podobně, ale pak se to krásně srovnalo 🙂

veryk
27. led 2014

ahoj, moje dcera take dudliky odmitala a lahev (zpocatku) take. ochotne brala mliko ze strikacky vedene po malicku, naucis se to rychle - malicek do pusy, na nej polozit usti strikacky a druhou rukou stlacovat pist (takto barala bez rozdilu odstrikane MM nebo umele, bylo jit to fuk). strikacky koupis v lekarne za par korun, pak sterilujes v MW nebo varem v hrnci. v krmeni te muze zastat kdokoli a kojit muzes dale. nejsem zadny extra zastance kojeni, ale na sunarech utratis majlant a pokud mleko mas, tak je skoda toho uplne nechat. ja pres den kojila a v noci alepon parkrat zastal manzel a pres den, kdyz jsem chtela vypadnout tak take nebo kdyz jsem byla ve meste, abych se nemusela prsit na verejnosti. takto jsem "kojila" az do 8mesice.

agne
27. led 2014

Kojení je nejpřirozenější způsob, dokud to půjde koj. Je to levný, pohodlný a nejzdravější... 😀
Mimi si dej když tak k sobě do postele, ať je to pro tebe pohodlnější. Vystrčíš jenom prso..
Já to tak dělám až teď, protože rostou zoubky a nespali jsme taky přes dva měsíce...
Je to proto, že děťátko po třech měsících musí začít trošku víc sát (tahat), protože už je větší a kvalita mateřského mléka se přizpůsobuje samovolně, tak jak potřebuje mimi plus růstový spurt.
Ale holka musí se snažit taky, však je to její jediná práce... Papat... 😔
To zvládnete... Na flašku je vždycky času dost... Kašli na reklamy, toto je to nejlepší co miminu můžeš dát...
Sehrajete se... 😉

pisisvori
27. led 2014

bohužel každé miminko nespí celý den jak píše pampeliška☹. Moje dcera spala 3x 20 minut v tomhle věku a v noci vstávala taky xxxx krát takže žádné spaní přes den se nekonalo...navíc hodně plakala. Lahev taky nechtěla ani s MM. Spát začala líp až ve 12m a přes den okolo 10m (to spala 1x za den okolo oběda hodinu), ale v 18m zase už nespala přes den vůbec...navíc nikdy neměla žádný režim...takže moc dobře vím o čem mluvíš. Ale taky se trochu bojím, že odstavení nepomůže, že je to o nervové soustavě jejím dozrávání a potřebě mít tě u sebe. Zkusila bych spíš věškerou pomoc manžela (aby v noci vstával, babiček, aby pohlídali přes den a mohla jsi spát (já jsme bohužel pomoc neměla žádnou a pak už jsme byla tak vyčerpaná, že jsme ani neusla, když manžel o víkendu vzal dceru ven na hodinu)...případně dát do svého pokoje malou, jestli se nerušíte (já jsem byla vzhůru vždy jak se otočila...a když jsme jí právě ve 12-13 měsících nechala samotnou bylo to lepší) nebo naopak dát k sobě do postele , aby si jen vzala prso. Zkoušet dudlík, který občas může prso nahradit... Moc držím palce.

andelka
27. led 2014

No, oba dva byli pažravci, a u obou bylo období kdy se kojili jen 2x za noc (mezi 2 a 3m) no ale předtím a potom co 2hodiny, už jsem měla zafixované, že noc není od toho abych spala, ale abych ležela a odpočívala. Flašku ani dudlík nechtěli ani jeden. Spali se mnou v posteli, starší do 8m, mladší do 13m. Je to úmorné, ale děti takové prostě jsou. a je jich hodně které se nezmění ani když přejdou na UM. Nevim jestli násilné učení na flašku a UM když vám kojení jde by nebylo spíš k horšímu. Jediná rada..vydržet, spát kdykoliv spí malá a noci prostě přežít. Je ještě malá, nevydrží xhodin bez jídla, může mít i spurt..tvrdí se že v 6m by dítě mělo prospat celou noc..ale to neznamená že každé a úderem 6m a celou noc. spíš bych řekla že jich je menšina. Časem byste se mohli od kojení co 2h dostat na 2-3x za noc, teď je ještě fakt malinká.
Pamatuju si že dost dlouho se starší budil 3x za noc a mladší 4x, vstávali v 5h ráno. Byli dost nemocní, takže nějaké režimové opatření moc nešla, měli jsme jiné starosti. a já je oba u sebe v ložnici. Dneska se starší budí max. 1x a mladší 2x, vstávají v 6. Takže pokrok 🙂 Ono se to opravdu časem zlepší.

veruska007
27. led 2014

Moje malá měla okolo 3 měsíců to samé, kojila se v noci cca po 1-1,5h, já spala za noc 2x po 50 minutách, víc jsem nestihla. Pomohlo nám, když jsme se s manželem odstěhovali z ložnice, najednou spala celou noc! A je to tak doteď, akorát po dvou měsících jsme se my vrátili do ložnice a malou jsme šoupli i s postýlkou do obýváku. Spí krásně, tvrdě - to předtím vůbec neuměla!!! Také jsme zkoušeli, že jí v noci dával manžel UM, ale to nechtěla, řvala jak tur. Teď má 5 měsíců, začali jsme s příkrmy, během dne jí co 2-3h a v noci spí 9h + 1 kojení a další 3h 😵 . Jsem jiný člověk 😀

ebsian
27. led 2014

Vydržet, vydržet! Naše malá nespala v noci vůbec první 2 měsíce a do teď se budívá, je to malý spáč. Spávám ještě i po roce věku jen 4 hodiny +- a bylo spousty nocí, kdy jsem spala tu hodinu, nebo vůbec nic. Kojím ještě teď. Pokud kojit chcete, vydržte.
Praktikujem to, jak radí @aknavis a jen když znovu neusne a sedne na postel, já přijdu a nakojím, ale pokud mě nevidí a nemá u sebe, nebudí se tolik. Třeba jen jednou za noc. Ale teď byla se mnou v posteli týden u našich a prso bohužel brala tak 8x za noc ☹

romantika
27. led 2014

bohužel kazde dite to ma jinak takze ona by ti mozna flaska ani nepomohla. spis zkus nejake jiné zmeny jak radi holky vyse - dat dite spat samo do pokoje aby te neslyšelo. ve trech mesicich je rustovy spurt, to je proste jen o kojeni takze to muze byt ono. mne tak mala rvala porad od narozeni, nespala jen prso - nam nepomohlo nic - flasku nechtěla a k tomu ji velice brzo sly zuby takze smula.musela jsem si to odtrpet. jedine co bych ted udelala jinak ze bych ji zkusila dřív davat prikrmy nez ve 6ti mesicich. nakonec se ukazalo ze byla hladova. prikrmy jedla, jakoukoliv UM nechtěla. Jinak co třeba ještě zkusit odstrikavat a davat vlastní mliko. Proste aspoň si oddachnout takto. Ale jak pisi holky ono nakonec to kojeni je proste nejjednodussi.
U druhého jsem ted resila něco podobne, mela jsem ATB a od kasle jsem si sskripla zebra, takze jsem kojit nemohla. S pomoci jsem to zvládala přes den a v noci davala flasku. Ale počet kojeni se nezmensil ☹((( takze flaska co 2-3 hodiny. Jen sjem ho nemusela tahat. A taky jsem zjistila ze bere jen flasky s akucukovym cucatkem - NUK, SUavinex. I to hraje roli.nicmene bohužel kazde dite je jiné. nektere spi , jiné jen rve. mam dve a první proječela nespi doted ve trech, druhé to umi.drz se

cacenka_d
27. led 2014

Bud maminku nebo nekoho a prezit to ted, treba v noci at 1-2x vstane nekdo a cpe z flasky (zkusit ruzny lahve) a nepo postupne prejit treba na noc neco, ale ne nutne nutrilon, protoze ji nemusi chutnat je dost husty, hipp combiotik je ridsi a sunar zase sladsi. Moje dite pilo od 2 mesicu z aventu, z mamu nechtelo, sousedu presne naopak 🙂 Jinak avent at nemusite kupovat rovnou drahy tak lze koupit lahve v DM ty baby love do toho sedi aventi savicky 🙂

svoba
27. led 2014

Ano, přesně v této době (okolo 3měsíců) měl syn růstový spurt. Tj. chtěl kojit skoro pořád. Chce to vydržet. Kojení je nádherná věc. Nevzdávejte to! Poproste o pomoc třeba babičky, at navaří a přivezou vám. Zdřímněte si přes den spolu s malou. Tohle období bude trvat jen krátce, pak se kojení spraví samo a bude to pohoda. Věřte mi 🙂

katyxq
27. led 2014

Naše malá měla asi 3 měsíce období, kdy byla vzhrůru a u prsa co půĺ hodiny i častěji (a hlady to rozhodně nebylo) ... moje rady - společné spaní, nepočítat probuzení, nekoukat se na hodinky a případně volat laktačni poradkyni - nejlépe vyškolenou Mamilou www.kojim.cz a www.mamila.sk ... a taky zjistit si, jak vypadají normální spánkové cykly miminek, obvykle vyčerpání prsmení z toho, že dítě se chová jinak (i když přirozeně), než rodiče očekávají (zmasírování "chytrýma" radama okolí, sunarovou a studeně odchivanou generací)

granda
27. led 2014

Máš dítě, je to dar... tak si ho važ a musíš to vydržet,,, ja kojím stále a nikdy bych nepřešla na UM...dcera je zdravá, jen rýma... jinak nás nepotkalo nic. ... také jsem kojila v noci pořád,, ale já se naučila spát s ní v posteli a ona se přicucla kdy chtěla.. není nad to... když dáš um,, tak toho ještě nenaspíš více, jelikož budeš vařit a chystat.... vydrž,, spi, když se vrátí partner domů.. zapoj více rodinu.. není rozumné dělat hrdinku a být super zničená máma... koj,,, a bud s ní v kontaktu, když chce,,,, není nad to..

pythie
27. led 2014

Radím vydržet, můžu říct, že jsem byla víc unavená stáváním a vařením UM víc než kdybych jenom šupla prso....bohužel malá byla na UM už od narození, v nemocnici za ty cca 4dny ze mě dostala jen 5ml, takže jsem odcházela s přikrmováním, nerozkojila se natolik a ze začátku jsem dávala UM přes stříkačku a kanylu a potom jsem si koupila Medelu lahvičku - mimochodem výborná věc když kojíte. I přes to, že jsem malou dokrmovala UM jsem v noci vstávala co 2 hodiny minimálně měsíc. Přišlo mi, že už to je zvyk i z porodnice kdy jsem jí po hodině budila. Neříkám, že bych byla tak vyčerpaná jako ty, ale utahaná díky nočnímu 2hod.vstávání jsem byla a dospávala jsem to přes den s ní když to šlo a malá byla naštěstí spáč. Kojení se ukončilo pak samo díky tomu, že malá asi 3dny totálně odmítala prso,jen jsem přiložila šílený záchvat řevu, snažila jsem se odstříkávat, ale pak už nebylo ani co. Začaly příkrmy, takže už jsem to nehrotila, ale můžu říct, že jsem v těhotenství hodně spoléhala, že s kojením budem vpoho, v nemocnici jsem byla zoufalá, obzvlášť když jste na pokoji s maminou, která měla mléko pro půl nemocnice, doma jsem to obrečela a konec jsem brala taky nenadšeně...dala bych hodně za to, abych kojila. Teď má malá 6,5měs a kolem 20-21hod.usne a budí se na jídlo buď o půl4 ráno nebo až kolem 6hod.Ale je to si myslím i tím, že je docela spáč.
Pokud by jsi přesto kojení vzdala tak doporučuju koupit flašku Medelu a navařit si do termosky vodu. I když ta Medela byla spíš dobrá při kojení, malá musela víc tahat a bylo to jako prso, sama netekla, ale já jí dávala i potom nějakou chvilku

dadushe
27. led 2014

Já radím, aby sis zkusila odsát (odstříkat) a proškolila manžela v ohřívání mateřského mlíka. Potom si kup špunty do uší a jedno krmení (klidně to, kdy přijde z práce, ideálně to kolem 9. večerní) ať krmí on a ty jdi hned po dokojení spát. Prostě vynech jedno kojení, kdyby ti to mělo dát 4 hodiny spánku v kuse, je to super. Podle toho, co píšeš jsi fakt už vyčerpaná jak fyzicky, tak psychicky, ze zkušenosti, čím víc se potom na to tlačí, tím hůř to jde. Nutrilon odmítá, ale podle mě mateřské mlíko z lahvičky by nemusela, chce to zkusit. Mě takhle manžel krmil jedno krmení a zlatých 5 hodin spánku, to je potom úplně o něčem jiném🙂

blahova_andrea
27. led 2014

nechci ti brát iluze, ale já měla malého na nutrilonu a v noci jsme taky vstávali cca po 1,5h, takže mi to nepřijde jako řešení. taky jsem byla ko a psychicky v háji. ne každé dítko vstává za noc jen 2x ☹

marecek4
27. led 2014

řekla bych že jste v růstovém spurtu a navíc si věci bereš víc k srdíčku než je nutné-odpoledne až manžel dojde z práce mu malu dej do kočárku a vyprovoď ho hezky ven a sama si dej alespoň relaxační vanu,když se Ti špatně usíná ale to by bylo nejlepší a uvidíš,že po dvou třech dnech se to začne malinko zlepšovat-ono malá z tebe cítí nervozitu a proto je taková a neboj,ono to přejde,já kojila do dvou let a v noci jsme vstávali pořád a to už malý jedli i normálně a já k tomu chodila do práce,vydržet se dá vše pokud chceš

pavlapl
27. led 2014

moje dcera byla u prsa pořád. Ve dne v noci no prostě furt. Spala jsem asi 4 hodiny denně a to ještě ne v kuse a nikdy mě nenapadlo že bych jí přestala kojit. Srovnala se kolem 6 měsíce kdy začala mít nějaký režim a začala spát v postýlce. Kojila jsem jí 2,5 roku. Vždyť jsi na mateřské kvůli dítěti a ne kvůli sobě nebo malželovi. Nemusíš dělat nic jiného než kojit a starat se o mimino.

betelgeuzz
27. led 2014

Také doporučuji vzít si miminko k sobě do postele. První dceru jsem tak měla, mám pocit, že se kojila soustavně celou noc, ale já u toho spala, jenom jsem jí přehazovala prsa 🙂 Chodila jsem spát s ní v 8 a ráno si s ní poležela třeba do 9. Čím byla větší, tím to bylo lepší. Mladší sice začala brzo spávat téměř celou noc, ale zároveň přestala přibírat a pak jsme dlouho bojovaly, aby vůbec něco přibrala a já už se plně nerozkojila. Takže radši dítě, které vstává často, se kterým se dá spát, než takové, co spí a hladoví 😒

katja77
27. led 2014

Tak u nás to bylo podobné.. ...Syn má teď devět měsíců, ale občas se budí i po hodině (zuby)...

I když Ti bude pravděpodobně starší generace tvrdit opak, kojením to opravdu není! Prostě v noci zpracovává, co za den zažil... U nás pomohlo, že jsem ho přestala uspávat u prsa.... Prostě jsem ho nakojila a dala do postýlky a uspala v postýlce (můžu Ti k tomu kdyžtak poslat nějaké články).... On se v průběhu noci probouzí a kontroluje podmínky, za kterých usínal.. a když usnul u prsu a to prso tam není, tak se probudí... Ale když usne v postýlce, tak se opravdu míňkrát na noc probouzí, cca třeba třikrát, tzn. po třech hodinách a to už se dá. Jestli chceš, pošli mi IP a já Ti k tomu najdu odborné články....... Drž se a neboj, bude líp!

rebelie
27. led 2014

@haylin26 Taky bych se přikláněla k tomu zkusit nějaké jiné cesty k tomu, aby sis odpočinula, ale kojení se zachovalo, ale zas chápu, že spánek je důležitý - zejména pokud se ti rozjíždí deprese... Napadá mě, pokud spí lépe přes den, tak zapojit babičky, nebo klidně partnera (i za cenu, že si vezme dovolenou) a spát... prostě najet na nějaký nouzový režim a dospat se... může to být fakt jen nějaký výkyv a malá zase začne spát víc... UM má tu výhodu, že ho může podat někdo jiný, ale spaní jako takové nezajistí... a místo dudlíku by třeba malou na chvíli obalamutil malíček - ehm, vím, není to žádné terno, ale malíček má i manžel, či babička, prsa plná mléka ne... A mně se teda osvědčuje mít dítko v posteli, protože se kojením tolik nevzbudím... A nedávno jsem četla tenhle článek http://laktacni-poradna4.webnode.cz/news/doporu... - líbilo se mi i to, jak se tam promítá to vnímání spánku...

apple1
27. led 2014

my měli úplně to samé, teď má malá 6 měs. a už je to lepší, ale za noc se někdy vzbudí 2x, někdy ale 6x. Fakt to chce vydržet, vím, že se to lehko řekne, ale fakt. My vydrželi a teď sem ráda, že pořád kojíme.

prapodivna
27. led 2014

No a přibírá normálně? to samé měla kamarádka, ukázalo se, že měla míň mléka než kolik dítě potřebovalo a tak vyžadovalo časté kojení jednoduše z hladu. Co zkusit dokrmit pomocí suplementoru?

Jakmile kamarádka přidala příkrm, tak bylo po problému.

lenicka07
27. led 2014

Ahojky, vlastně nepíšeš, že by sis myslela že máš málo MM, problém je v tom častém kojení. Můžu tě ubezpečit že u staršího dítěte jsem byla nucena přejít na UM v 9. měsících a že by se mi přestala v noci budit, to ani náhodou... navíc ta otrava připravovat UM.... v podstatě u ní byla období, kdy vyžadavala kojení hodně často nebo vydržela dudlat prso nekonečnou dobu /přesto jsem neměla vyloženě pocit že by měla málo mléka - nakonec jsme do konce 4. měsíce vydržely čistě na MM), pak přišlo období, kdy se v noci nebudila ( po ukončeném 3. měsíci), pak bylo několik růstových spurtů, kdy se to vrátilo k častému kojení i v noci, pak jsem znovu otěhotněla a mléka bylo málo.... Myslím že bys měla vydržet, brzy by se to mohlo změnit, maminky co se mnou byly v porodnici taky měly zkušenost že po 3. měsíci se ta frekvence kojení v noci snížila. U kluka to teda bylo horší, ten má teď 9 měsíců a celou noc prospal jen výjimečně... ale já si mezitím zvykla.... zdaleka mi to nepřijde tak hrozné, jako první měsíce s prvním dítětem... Neber to kojení jako trest, ale jako dar, který můžeš svému dítěti dát, když tě malá v noci budí pláčem, neříkej si "proboha už zase" ale vem si ji na celou noc do postele a v podstatě můžeš kojit v polospánku. Není nic nenormálního že se takhle malé miminko často budí.

antarres
27. led 2014

Já jsem měla málo svého mléka a malá přestala přibírat. Přecházely jsem na Bebu asi týden, trvalo to, než si malá na lahev zvykla. Možná bych zkusily vyměnit dudlík, já třeba měla vše od Sventu po první dceři a druhá dcera vyžadovala vše od Nuk. Tak bych možná zkusila tohle. My jsme tedy ve 4. měsících přěšly už na příkrmy, škrábaný banán, jablko atd...porušily jsme sice pravidlo, že nejdřív se má začít zeleninou, ale neměli jsme žádný problém. Od začátku jsme dávali také kaši - prní rýžová krupička od Nestlé. Tak držím palečky. Možná by to chtělo na noc dát tu kaši, aby se zasytila. 🙂 My jsme dávali vlastně mláko Bebu a do ní jsem vmíchala trochu té kaše na zahuštění, aby to i přesto šlo z dudlíku, bylo to polotekuté...

asineda
27. led 2014

Tak Ema to měla podobně, pak jsem to konzultovala s doktorkou , byla jsem taky dost ko..ta mi doporučila na noc mlíko odstříkat, to pomohlo, pač Ema si asi v noci tolik z prsa nevzala budila se co hodina, někdy co půl hodina ( přes den spala normálně) , koupila jsem Medelu Calma ale u té vřískala, to stejný u stříkačky..takže jsem nakoupila avent flašky a pak i jednu Lovi ( na doporučení mudr..použivala jsem asi měsíc a jakmile trochu povyrostla tak už to bylo v poho a flašku nepotřebovala, ALE asi po 5týdnech od posledního použití flašky prostě přestala chtít prso uplně, je teda pravda že mlíko začalo být ještě před odmítáním prsa docela vodové...takže odstříkávám, odsávám a teď je částečně na Sunaru..Štve mě to, asi je to tou flaškou ale teď už nenadělám nic..chci teda říct - kdybych tehdy vydržela, tak by Ema byla plně kojený miminko. Vím že to je těžký a vím o čem píšeš, pokud bude chtít tu Calmu tak v poho ale flašku bych asi nedávala..Připrava UM je dost časově náročná a hlavně nepohodlná - nemůžeš vytáhnout hned prso, musíš furt myslet na čistý lahvičky, savičky, vodu apod...