Co dělat s nadbytečným mateřským mlékem?

honzina
15. srp 2007

Mám dotaz na maminky, které mají víc mléka, než jejich miminko potřebuje.
Co s ním děláte?

Já přebytky zamražuju, ale už mi pomalu dochází místo v mrazáku... Denně mi přebývá víc jak 500ml.
Ale je mi líto to vylívat. Pořád si říkám, kdo ví, jak dlouho se mi MM bude ještě tvořit, mrzelo by mě, kdybych pak musela kupovat UM, když jsem ho předtím litry vylila do odpadu...
Ale uvažuju i o "prodeji" někam do nemocnice/porodnice - je tu nějaká mamka, která s tím má zkušenosti?

A ještě jeden - související - dotaz:
Maminky co odsáváte, jak dlouho se vám to daří? Slyšela jsem, že to odsávání nemůže plně nahradit kojení, proto se MM postupně ztrácí, až nakonec není nic. Prý většinou tak dva, tři měsíce... (já bych ale chtěla svému synovi dávat MM co nejdýl, aspoň půl roku, když to půjde, proto se snažím si toho co nejvíc zamrazit).

Poradíte? Napíšete svoje zkušenosti?

Děkuju všem

romana
15. srp 2007

ahoj, já ze své zkušenosti bych ti radila zamražuj, co to jde, ono se ti to bude hodit. s prodejem mléka to není tak jednoduché - ptala jsem se na to kdysi ze zájmu ségry. vykupují ho tzv. mléčné banky, ale ty nemusí být součástí porodnice, jako např. v brně, tam to je kojeňák na hlinkách a nejsem si jistá polní, ale rozhodně ne obilňák ani bohunice.
a tomu souvisejícímu dotazu asi nerozumím - ty nekojíš a dáváš toníčkovi jen to, co odsaješ?

honzina
autor
15. srp 2007

Ano, přesně tak, Toníček se odmítá přisát, takže jsem "nucena" odsávat a pak mu to dávat z lahvičky. Bylo mi to líto, ale už jsem si zvykla a beru to tak, že je fajn, že má moje MM a né nějaký umělý...

Děkuju za to info o kojeňáku na Hlinkách, zkusím o tom něco najít na netu.

romana
15. srp 2007

tak to máš můj obdiv 🙂 jestli ti můžu do toho kecat, tak to ale nevzdávej a občas ho zkus přiložit. ondra vytrvale odmítal pít přímo z prsa až do tří měsíců (používali jsme kloboučky) - protože je to lenoch a já mám velký prsa. a pak se najednou přisál a vlastně taky díky lenosti - nechtělo se mu čekat, když jsem se natáhla pro klobouček. a bylo to.
budu držet pěsti, ať odsávání vydrží ještě dlouho (a řekla bych, že jo, pokud máš takovou nadprodukci) a ať se to třeba podaří časem i normálně.

honzina
autor
15. srp 2007

Tak s kloboučkem jsme odjížděli z porodnice. Ovšem už druhý den doma se prostě najednou zasekl a nebylo možný, aby se přisál a baštil. Jak už jsem tu několikrát psala - byl to mezi námi boj skoro na život a na smrt, kdo s koho. Neměla jsem na to nervy, měla jsem strach, že ho z toho vztekání a zuření raní mrtvice - a mě potom taky. Takže jsme to přestali lámat přes koleno, koupili jsme odsávačku a lahvičky a krmíme tímto způsobem.

Jen teď přemýšlím nad tím, co s tím nadbytkem dělat. Mrazák má omezenou kapacitu, už teď je skoro zaplněný...

Fakt mi přijde líto to vyhazovat, když je tolik maminek, co MM nemají...

kacka79
15. srp 2007

Honzina, já mám taky víc mlíčka než můj drahý potřebuje..taky mrazím, ale četla jsem, že to zamražený mlíčko se má spotřebovat max do měsíce ?? tak nevím. No snažím se když někam potřebuju použít t o zamražený, ale když "hlídá" manžel - což je tak jednou za týden cca 3h když jedu do práce na poradu, většinou mu ráno odstříkám a Filípek má "čerstvé". Ale nemám ho tolik jako ty, ale pokud neodstříkám, tak mi tvrdnou prsa a prostě mi to mlíko z nich teče... no děs

macanet
15. srp 2007

Tak mlíko v ledničce vydrží 24h a v mrazničce 3 měsíce 😉

romana
15. srp 2007

honzi, to se omlouvám, to jsem nějak přehlídla, že jste měli takové problémy. o tom výkupu jsme se bavili na predporodnim kurzu. nevím, za kolik to vykupují, ale podolí to prodává snad za 1500 kc/1 litr. ale ona právě ta úprava a skladování má být dost finančně nákladné, proto taky ty banky nejsou všude. ta maminka snad musí projít různýma vyšetřeníma a tak, fakt další detaily nevím. a co to dát do mrazáku třeba k vašim? jinak to nemyslím jako návod, ale ségra říkala, že nějaká její známá měla taky mlíka hafo, tak to prostě používala na vaření - do kávy, omáčky, pudinky. to bych asi nedala 😉

morusa
15. srp 2007

Romana: tak k té známé bych fakt na kafčo nešla. 😀 Honzina: neuvažovala jsi o tom ,že by jsi si pozvala k sobě laktační poradkyni,aby ti poradila,jak dosáhnout toho,aby se malej přisával? myslím totiž, že ve chvíli ,kdy by malej pil z prsa, tak by se mléko začala postupně tvořit podle jeho potřeby a nemusela bys mít pak starosti s odsáváním nadbytečného mléka. JInak opravdu v mrazáku vydrží 3 měsíce, kdybych byla na tvém místě, tak bych se klidně informovala a zkusila mléko prodávat,proč si nakonec nepřivydělat na mateřský, že jo? 😉

danae
15. srp 2007

Honzi, ta produkce mléka se ti postupně bude upravovat, tak kolem dvou tří měsíců už to bude v pohodě, uvidíš. Jen nepumpuj příliš, ať tu produkci nepodporuješ. Jen napumpuj tolik, aby tě nebolela prsa.

Já jsem darovala mlíko. Fungovalo to vcelku dobře, jen jsem musela průběžně na krevní testy. Myslím, že všude se dává zdarma. Ono pak mají s tím mlíkem velké náklady při zpracování, tak to by asi už vůbec nezvládali, aby dárkyním platili.

Romco, no tak to je fakt síla! 😀

romana
16. srp 2007

tak jsem se pro zajímavost dívala na to podolí, tak prodávaj za 900, vykupují za 200 (jak jsme psaly, to zpracování je drahý), ale ty podmínky nejsou nepřekonatelný, viz http://www.upmd.cz/?lang=cz&category=1-5-77

honzina
autor
16. srp 2007

No, to už jsem taky zkoušela odsát jen tak, aby mě prsa nebolela a nebyla tvrdá. Jenže jsem pak chytla zánět mléčné žlázy, protože tam prostě to mlíko být nemělo... Takže raději odsávám, co to jde.
Nevím, jestli jste zánět zažily, já jednou a fakt stačilo. Horečky kolem 39 stupňů, malátnost a neschopnost se postarat o malýho... už nikdy víc!

Zatím jsem nenašla, kde v Brně by o MM měli zájem. Škoda, že v okolí nemám nějakou kamarádku, co má mimčo na UM, hned bych věděla, co s těma přebytkama udělám. 😀

romana
16. srp 2007

tak podle laktační ligy je těch bank fakt jen 5 v republice a v brně není. on to asi změnil ten jakýsi zákon, který zakazuje podávat mléko od cizí matky bez náležitých úprav (kvůli hiv), a proto i ten kojeňák to přestal sbírat. když jsem byla v porodnici, tak jsem jim svoje nadbytečné mlíko taky dávala, ale to je asi něco jiného. a co kdybys to mlíčko nabídla tady, třeba v rámci diskuze brno a okolí?

honzina
autor
16. srp 2007

Opět mi začíná zánět v prsu, asi... Cítím horkost, malátnost, měřila jsem si teplotu a opět 38,5 stupňů... (já věděla, že prostě musím odsát všechno!, ale hodně lidí mi radí odsávat jen tolik, aby to nebolelo a nebylo nalitý)...
Je to jako začarovaný kruh - čím víc odsávám (abych nedostala ten zánět), tím víc se mi mlíka dělá. Ale když to trochu "odfláknu", tak šup, hned ten zánět mám... Já fakt nevím, co s tím mám dělat...

Romi, to už mě taky napadlo, ale netroufám si... Navíc, když nad tím tak sama přemýšlím, nevím nevím, jestli bych si od úplně cizí ženský brala MM pro mýho syna... (jsem naprosto zdravá, nekouřím, nepiju, neberu žádný léky, ale to mi ta mamka taky věřit nemusí, že...)

romana
16. srp 2007

taky jsem nad tím takhle přemýšlela, ale myslela jsem, že do té diskuze chodíš a třeba jste měly i nějakej srazík jako dřív v rámci "jen tak si povídat", to je pak taky něco jiného. a ještě - v porodnici si mamky taky braly mlíko na dokrm a to tuplem nevěděly, od koho je. já bych do toho asi šla (já to um fakt nesnáším). a jinak se tě mám zeptat, jestli opravdu nechceš kontakt na laktačku na obilňáku. že toníček ještě není tak velikej, aby to nestálo za pokus. já se zítra objednám tady v praze taky. ondra začíná prsa zase bojkotovat, protože klobouček je pohodlnější (jak já bych chtěla malý prsa ☹ ), což bych nerada.

berdicek
16. srp 2007

Honzino, zkus si na to dat tvaroh, treba to jeste zachranis. Mam take vic mlika, nez maly potrebuje, v porodnici mi vubec nerekli, ze mam odstrikavat... hned druhy den, co nas pustili jsem mela prs bolavy, cerveny, nastesti to bylo v den, kdy k nam prisla na kontrolu detska doktorka, tak jsem ji to ukazala, prohlasila, ze je to pocinajici zanet a poradila tvaroh. Pokud je to jeste v zacatku, tak by Ti to mohlo pomoci, ja jsem davala dva dny tvaroh a bylo.

honzina
autor
16. srp 2007

Berdicku, dávám tvaroh 😉 I ten první zánět jsem do druhýho dne vykurýrovala tvarohem. Fakt to pomáhá! A Paralen. 😉

honzina
autor
16. srp 2007

Romi, taky mám větší objem... bohužel...
Toníček se ale odmítal přisát, pak to trochu šlo s kloboučkem, ale už ani ten nechce. A já fakt nemám to srdce a ani nervy se s ním před každým "kojením" hodinu prát, aby se přisál, a stejně to k ničemu nevedlo.
Laktačním poradkyním nevěřím, když se to nepovedlo ani těm v porodnici (a to se nám fakt věnovaly!)...

ladunka
16. srp 2007

Honzi, moc Ti držím palce, jsi fakt dobrá!! Tvaroh je vážně zázračnej, já měla zánět taky a taky tvaroh a Paralen 😉

S tou nabídkou přebytků tady bych to možná zkusila, třeba se najde někdo kdo bude za tu nabídku moc rád...

honzina
autor
16. srp 2007

Už si jdu udělat další obklad. Je to lepší, tak snad už zítra nebudu ani o ničem vědět.

honzina
autor
17. srp 2007

Povedlo se! Myslím, že jsem to dokázala vyléčit. 😉 Jo, když se to podchytí hned takhle ze začátku, tak je veliká šance, že se to nerozjede a vyléčí. Uff. 🙂