Dávat týdennímu chlapečkovi po nakojení ještě příkrm?

sententiavitae
15. pro 2014

Ahoj holky, mám takové malé velké trápení a prosím Vás o názor. Mám týdenního chlapečka a trápím se s jeho výživou. Asi 5. den po sekci se mi začalo tvořit mléko a teď už jsem se konečně hezky rozkojila. Malého kojím, snažím se klidně i půl až 3/4 hodiny. Malej mi u toho sice usíná, ale vypije tak okolo 60 ml. Jenomže mu to nestačí. Po kojení stále hystericky pláče, pusinkou hledá bradavku, strká si prsty do pusinky apod. Když dostane příkrm (dalších třeba 40 ml), tak je hrozně spokojený, hned si říhne a pak usne a spinká klidně i 4 hodiny (pak ho budím na další kojení). Samozřejmě, že příkrm dávat nechci, ale to ho mám nechat plakat? On pláče klidně opravdu do dalšího kojení. A pak zase... Prostě dokud nedostane příkrm, není spokojení. Dneska mi doktorka řekla, že 100 ml během jednoho kojení je na týdenní miminko hodně. Ale co mám tedy dělat??? Prosím, poraďtě, jsem bezmocná. Nemůžu jen sedět a kojit přeci. Kor když mi u toho usíná... Člověk musí i doma něco udělat, o sebe se postarat apod. ☹

hanivasi
15. pro 2014

@sententiavitae jo, je to boj. Když ti tedy tak pláče, zkus prvně třeba jít s ním ven. Třeba se drndáním uklidní a usne. Zkusila bych různé věci dřív než zavést příkrmy..

sententiavitae
autor
15. pro 2014

@hanivasi: Nemůžu s ním chodit po každém nakojení ven... kor v noci, že?

janinek
15. pro 2014

@sententiavitae u tydenniho miminka se mas starat o miminko, doma at delaji jini. Nechala bych si zkontrolvoat techniku kojeni, jestli je spravne prisaty a pije tedy dost. Zkus pred kojenim nahrat prsa treba, at to lepe tece. A kdyz ti u kojo usina, tak ho nechas? SPi pak?

dolda
15. pro 2014

@sententiavitae a davas dudlik? Mě dcera taky pořád hledala po nakojeni a jak jsem dala dudel byl klid.

sententiavitae
autor
16. pro 2014

@janinek: Nemůžu ho nechat spinkat, když si pak musí odříhnout. 🙂 To se probudí a pak brečí a brečí a brečí. Ano, já to chápu... ostatní se samozřejmě starají. Ale tady jde o to, že jak mu to z toho prsu nestačí, tak je schopný pak celý den probrečet, dokud nedostane pořádný dlabanec. A to není brečení jen nějaký, ale hysterický pláč. Rve mi to srdce a upřímně - potřebuju se i já vyspat, postarat se o ránu po císaři (hodně mi hnisá, musím jí převazovat) a nechat hystericky řvát miminko je mi opravdu proti srsti. Když je nadlábnutej, krásně spinká, klidně i několik hodin a i po probuzení kouká a je spokojený. Kdyby byl přežraný, myslím si, že by ho bolelo bříško a plakal by... Vím, že kojení je nejlepší, co můžu miminku dát. Ale nechci o to bojovat za každou cenu. Zní to hnusně, ale i já mám jedny nervy a radši budu šťastná máma, která bude přikrmovat nebo kojit umělým mlíčkem, než vynervovaná máma, věčně ubrečená, protože jí malý celý den probrečí, protože má hlad. ☹

sententiavitae
autor
16. pro 2014

@dolda: Dudlík dávám, ale když je hodně hladový, tak nepomáhá.. ☹ To tak hystericky pláče, že odmítá všechno, chce prostě jen papat. :-/

bunny123
16. pro 2014

A co odstrikavat a dokrmovat odstrikanym? Ja to tak delala od 4m, kdy nam mala zacala malo pribyvat.
@sententiavitae

bajana
16. pro 2014

Porad sa s LP, je škoda dávať týždňovému miminu UM, hlavne ak mas svoje MM...kojenie je na začiatku boj, netreba to hneď vzdávať...ak budeš takto pokračovať, o chvíľu si už malý z pohodlnosti nič nevytiahne...je len na tebe, ci zabojuješ alebo zvolis lahsiu cestu.

blahova_andrea
16. pro 2014

já souhlasím s @bunny123. já měla miminko sice spokojené, ale přišlo mi, že na to jak je dlouho u prsa, tak málo přibírá a i dr. se to nezdálo. hned chtěla, abych koupila um a dokrmovala. na to jsem se vykašlal. kojení bychom si tím úplně pokazili. prostě jsem odstříkávala vlastní mlíčko a dokrmovala tím. tím jsem si zvýšila i laktaci, mlíčka bylo dost a malá začala nabírat. rozhodně to ale taky není otázka týdne. některým miminkům trvá i dva měsíce, než si sami vypilují techniku sání a jsou dost silná, aby si vytáhla mlíčko účinně a rychleji. ze začátku je normální mít miminko u prsa skoro hodinu a nic moc z toho. ono se to časem srovná, ale chce to trpělivost a ne to hned vzdávat. já ji u prvního neměla. neměla jsem ani koníka, ani podporu u dr. ani v rodině nikoho zkušeného. prostě jsem to vzdala a do teď to ve mě hlodá, dlouho jsem z toho měla mindrák. proto jsem u druhého bojovala víc a byla jsem lépe připravená. ty začátky jsou vážně těžké. taky jsem stále jen kojila, odsávala, sprchovala se a když už jsem měla chvíli volné ruce, tak žádné pečování o sebe, ale péče o starší dítě nebo rychloúklid. vařil večer přítel 😅 já vím, že některým maminkám to kojení není souzené a nedá se nic dělat. ono i z um rostou krásné a zdravé děti, o tom žádná 😉 ale vzdávat se hned u týdenního miminka, když mlíčko máš vlastně teprve cca 3 dny...to mi přijde velmi brzy ☹ oba se toho musíte hodně naučit. já vím, že je to přirovnání přitažené za vlasy, ale přece až půjde do školy a nepůjde mu čtení, tak se na to taky hned po prvních dnech nevykašlete, že bude raději negramotný, že ty musíš taky chodit do práce a někdy spát 😅 dudlík nedávej, ten kojení kazí taky. zkus vyhledat tu laktační poradkyni, jak ti tu holky radily. když to nepůjde, tak nepůjde a svět se nezboří. budete jistě spokojení i bez kojení. celé ti to píšu, protože vím, jaké to je žít potom s tím, že jsem to možná vzdala moc brzy, že jsem se měla líp připravit, že jsem měla někoho vyhledat, že jsem prostě neudělala maximum. a to jsem to zkoušela měsíc.

lenicka07
16. pro 2014

Poraď se tu nejdřív ještě s laktační poradkyní pod nickem emin.
Já bych řekla, že takhle malé miminko ještě nemá úplně vyvinutou techniku sání, třeba já měla mléka dost, ale pro děti (hlavně pro dceru) byl problém ze mě do mlíčko dostat. Nicméně se to podařilo i bez odstříkávání. Taky mi usínaly u kojení, přitom se ještě pořádně nenapily. Jinak rozhodně nejsem pro to, nechat dítě trápit, ale tady by se to snad dalo řešit..Jinak je normální že ze začátku je dítě u prsu skoro pořád. Není pravda že se nakojí za 10 minut, jak mi tvrdili v porodnici 🙂 Prostě přikládat jak si dítě řekne, i kdyby to mělo být za hodinu.

evulina77
16. pro 2014

@sententiavitae podívej se na kojeni.net, je tam hodně rad a odpovědí na otázky. Mě ty stránky hodně pomohly...

espada
16. pro 2014

@sententiavitae Já bych zkusila odstříkávat a dokrmovat ho MM. Byla by škoda mu dát UM. Odstříkáváním se ti i zvýší laktace. Možná ještě nemáš dost mléka. Nevím jak je to po sekci, ale prý laktace nastupuje později. Budeš sice pořád kojit nebo odstříkávat, ale to se za pár týdnů usadí. Ono ty první dny opravdu jen kojíš, přebaluješ a spíš. První dny/týdny jsou náročné. Vydrž. Brzy to bude mnohem lepší. A kdyby to nešlo, dej mu UM a neměj žádný pocit viny nebo tak. Někdo holt kojit nemůže 😉

marecekavendulka
16. pro 2014

týdenní miminko? tak to je normální,že takto "zlobí". já jsem takhle šílela z malé 14 dní. teprve se musíte sladit,dej tomu čas. zkontroluj techniku přisátí,nedávej dudlík ani UM.

fykyska
16. pro 2014

Tak v první řadě
@sententiavitae jsou dny kdy se ani pořádně nevys 😀 Natož se postarat o domácnost nebo o sebe - nejedna z nás dlouhé hodiny měla dítě na cecíku. Co poradit, pokud máš pocit že to zachrání tvé dítě, UM KLIDNĚ DEJ. Pokud se chceš řídit něčím jiným než sama sebou pročti si net, odpovědi zde, nebo nějakou chytrou knížku - CO ŽENA TO NÁZOR. Takže ano, zkusit to můžeš buď Vám to pomůže oběma, a nebo se to ještě zhorší, ty si tím zkazíš kojení nebo bude mít miminko bolení i to se stavá a také nemusí - dítě se může dotáhnout a být spokojené - žádná tabulka na tohle NENÍ!
Ale vesměs asi nejlepší co je, je přikládat a ano dítě je v začátcích doslova nalepené na matce, někdy prostě 30 minut kojíš pak 10 minut houpeš dítě aby si krklo pak 20 minut uspáváš dojdeš si na záchod utřeš pipku a můžeš znova 😀
JE TO NORMÁLNÍ. Já bych odsávala po každém kojení, střídala obě prsa, nahřívala prsa, pila teplý nápoj, a až bych měla zásobu odstříkaného mlíčka a nakojila z obou prsou dodala bych ohřáté Um ve vodní lázni které bych měla připravené vedle sebe - co si veme to si veme...
Ten pláč nemusí být jen hlad, některé děti prostě pláčou a je v tom potřeba kontaktu nebo je prostě bolí břicho mají prdy nebo koliky.. neprodleně po kojení, i na bolest jim pomáhá kojení a sací reflex...Někdy v tom je krknutí - i přestože si dítě krkne může mít ještě zbytek vzduchu a potřebuje si krknout znova což způsobuje nepříjemné pocity..Pokud Uznáš že UM je potřeba dej ho, to není nic špatného pokud je to opravdu hlad jen ty ne MY TADY ale TY poznáš jak tvé dítě zareaguje 😉 😉 😉

zuzi.111
16. pro 2014

@sententiavitae Ja jako maminka nedonosence muzu potvrdit, ze idealni reseni tohoto problemu je kojit kolik zvladne, a pak odstrikat vlastni mleko a davat strikackou. My takhle fungovali skoro 2 mesice, nez maly zesilil a umel si sam vytahnout plnou davku. Techniku kojeni jsme pilovali mesice. Dokonce zacinali na klobouccich a i tech jsme se pak zbavili, jak malemu narostl pusinka. Urcite bych nedavala umele mleko. Neni duvod, radsi zainvestuj nebo si pujc elektrickou odsavacku, nakup strikacky a uvidis, jak bude spokojeny...

fykyska
16. pro 2014

😉 oprava z obou prsou dodala bych ohřáté MM ve vodní lázni

sententiavitae
autor
16. pro 2014

Holky, děkuju za rady... mléko se mi, zdá se, přestává dělat. Malej mi po půl hodině sání z prsu vypije jen 20 ml. Zítra budu mít elektrickou odsávačku, tak to budu zkoušet s ní, ale zatím mu musím dávat příkrm, protože prostě 20 ml mu nestačí. ☹ Doufám, že s odsavačkou to bude lepší a že se trochu rozkojím. Mám velké stresy, neustále pláču, ani se nestihnu pořádně najíst a o vyspání ani nemluvě. Myslím, že stres na tu tvorbu ML také dělá hodně. ☹

katyxq
16. pro 2014

Rady k rozkojení najdeš i na https://www.modrykonik.cz/jak-kojit ... včetně videí 🙂

olusenka
16. pro 2014

@sententiavitae svatá slova, skoro bych to někam vytesala, co říká @blahova_andrea Je moc moc brzy na to házet flintu do žita. Na začátku je to trochu boj a pak ještě s růstovými spurty apod. Je vážně moc brzy, musíte se spolu sžít, zvyknout si na sebe, učit se, miminko je ještě moc malé, potřebuje neustálou péči, a Ty dodat sebevědomí, takže bych si pozvala domů LP, nějakou ověřenou, aby Vám pomohla, aby na Vás koukla. V každém konkrétním případě je dobré něco jiného, ale když miminko usíná, drbat, nenechat spát, střídat často prsa, a kojit, když si řekne, nepočítat nějaké kojení každé 2-3hodiny apod., hlavně takhle na začátku ne, i když to teď ani u Vás stejně nejde, že jo, jestli hrozně pláče.
Jé, když si vzpomenu na sebe a syna, první dítě, hledala jsem rady, kde se dalo, taky brečela, nejhorší varianta byla doba, kdy jsem měla ve skříni jednu pikslu UM a teď to vydržet a nedat, věřit si a zvládnout to, LP jsem měla doma na třech týdnech syna, a pak ještě asi 3x přes Skype do jeho 6měsíců. Rady jsem hledala i na www.kojeni.net, nebo jen uklidnění, že je to a bude to dobré. Vydrželi jsme, UM nedali.
Jak mlíko je, jak jste se na začátku rozkojili, tak si myslím, že to bude spíš asi o technice...a dost ho je tehdy, když je i odběr (tvorba MM je přímo úměrná poptávce a nabídce), přidáváním UM se jeho tvorba snižuje.
Já jsem si tehdy i prostě představovala, co v té piksle s UM je a jaké je vůbec kojení hezké, to souznění, a taky nejen miminko nakrmit, ale i uklidnit, kdykoliv se to hodí, což flaškou člověk nedosáhne a použitelné kdykoli, když se bouchne, upadne, u dr. po očkování apod. Prostě k nezaplacení.
Držím palce a přimlouvám se fakt za tu LP, sebevědomí dělá hodně , a stres kojení rozhodně nepřidá, i to miminko to cítí.

olusenka
16. pro 2014

@sententiavitae jo jo, jak říkám, z většiny to podle mě bude stres a málo sebevědomí, znám to. O jídle to zas tolik není, ale ten klid, ten to chce, pak právě stačí málo, malý problémek, a už se to veze. nevím, jestli je i to sledování vypitého množství dobře nebo ne. Já si pamatuju, že mi to na začátku sice hodně chybělo, že člověk neví, ale asi to tak bylo dobře, pak bych se v tom hodně šťourala. Ono asi taky to miminko nevypije pokaždé stejně, jako my nejíme furt stejné množství jídla, někdy se chce napucnout, jindy jen napít, jindy jen podudlat a uklidnit se u prsa.

kvakuska
17. pro 2014

@sententiavitae když ti u kojení usíná, zkus ho nechat spát ... však kdyby ho říhnutí začalo tlačit, probudil by se ... mně takhle dcera spávala od narození, ne vždy měla potřebu odříhnout ... když ti usne u kojení a bude spát dvě hoďky, potom klidně znovu nakoj ... pokud opravdu hodně pláče, dokrm stříkačkou, ale bacha, je snadné takhle malé mimčo překrmit, dokud to poteče, tak bude polykat a potom fakt bude muset odříhnout a bude spát dlouho ... ale je zbytečné ho takhle nacpávat ... dokrm jen trošku, aby klidně usnul, protože zase bez spánku nebude mít sílu a trpělivost z prsa tahat ... a nebo naopak, dej mu stříkačkou pomalu třeba 20ml a potom koj, jak si trošku zaplní bříško bude klidnější, bude líp sát a líp se na sání soustředit ... prostě zkoušej, uvidíš co vám bude vyhovovat ... vzdát to po týdnu je škoda, miminko potřebuje získat jistotu že jsi tu stále pro ně, že dostane papání kdykoli bude potřebovat, nebude mít potom snahu se přepíjet ... a koj kdykoli si řekne, kašli na nějaké stanovené časy ... ty si převaž ránu, najez se a zbytek dne klidně s miminkem prospi, máš na to nárok, domácnost počká ... já když jsem po císaři "nahazovala" kojení, chodila jsem si občas tady v naší ulici pro hotovky, kuchyně skoro jako domácí, jídlo bez práce, žádný ztrátový čas, žádné nádobí ... a udělala bych to zas, nestydím se za to, nepotřebovala jsem si dokazovat, že zvládnu mimi + domácnost + vaření + deset tisíc dalších činností ... jsi v šestinedělí, jsi hájená, využij toho, ať se starají druzí 😎

tamarila
17. pro 2014

@sententiavitae V klidu, příkrm si rozhodně nevyčítej - naopak, pokud se tím ty i miminko uklidníte, dobře jste udělali. Přece není účelem trápit miminko hlady a sebe stresem, jenom aby se kojilo. Navíc nic není ztracené - pokud kojit chceš, tak teď s dokrmem se můžeš uklidnit a zkusit se vrátit k plnému kojení. Já jsem měla podobný začátek, a mě kojení zachránila lahvička. Žádné rady mi nepopomohly, pomohlo mi až podání příkrmu. Malej přestal plakat hlady, mě se zahojily prsa, a za chvíli jsem mohla příkrmy odbourat.

blahova_andrea
17. pro 2014

olusenka @sententiavitae děkuji. holt ty vlastní zkušenosti a boje udělají své 😉 souhlasím s tebou. to sebevědomí je strašně důležité a nestresovat se, mít v sobě klid. já si před druhým porodem pozvala laktační domů, aby mě trošku doškolila, abychom dopilovaly, co jsem si načetla. stejně je kojení pro mě stále zázrak a neustálý boj, ale už bez nervů, s jistým sebevědomím, že zvládnout to lze a když jsou problémy, vím jak a kde hledat pomoc. prostě jistota v zádech. přítel tehdy nechápal, proč si ji zvu a co z toho...to on asi pochopit nemůže. ale to, jak mě ta jedna návštěva uklidnila, dodala sílu, sebevědomí, to se mu pak líbilo 🙂 s ním v zádech jsem to sebevědomí fakt potřebovala. při každém problému nadával, že nás nenechá ani jednu trápit a skočí pro um. to bylo pokaždé zle, prostě jsem si to chtěla vybojovat a um byla až poslední možnost 😅 první dítě na um bylo, takže už jsem i věděla, že když to fakt nepůjde, tak to není konec světa, to taky pomohlo. u prvního jsem z toho měla hrozně dlouho fakt velký mindrák.

emin
17. pro 2014

LP Prožíváte to, co velká většina maminek. Základní rady - 1) odříhnutí není povinnost, zkuste dát spícího do klubíčka a pokud neříhne, uložte na bok do postýlky. Boky střídejte. 2) nevím, co znamená "do dalšího kojení pláče - takto stare miminko může chtít I za hodinu či hodinu a půl a když říkáte, že nemůžete kojit téměř stale - bohužel, prvních pár dní až týdnů to některá miminka opravdu potřebují, ale chápu, že je nutné, abyste si take mohla odpočitnout. Každopádně žádné 3 hodinové intervaly. 3) Pokud usíná zaněte stlačovat prs, pokud stale usíná, prsa vystřídejte. Vystřídejte klidně 3x nebo 4x za jedno kojení a pokud je stale hladový, pak dokrmte, ale cévkou u prsu. 4) Ne každý pláč musí být nutně hlady, miminku je pár dní a prs ho prostě uklidňuje, je mu u Vás dobře. Po dokrmu je "nacpaný" a prostě odpadne, to však nemusí znamenat, že by byl předtím hladový. Popřemýšlela bych nad návštěvou LP, čím drive, tím vice chyb se vychytá. Rozkojujete se a bylo by škoda o mléko přijít. Držím palce.

nellygray
17. pro 2014

Klid, je mu týden, navíc porod sekcí, je strašně brzy na to dělat nějaké závěry. Jste oba začátečníci, musíš to tak brát, oba se to musíte teprve naučit. 😉 Zkus kojit častěji, klidně po hodině, pokud má miminko zájem. Navíc se Ti pak bude dělat víc mléka. Vy jste šli s dokrmem už z porodnice?

sententiavitae
autor
18. pro 2014

Tak u laktační poradkyně jsem byla (laktační liga v Thomayerce) a nic moc mi neporadila. Vlastně nic. A co znamená, že do dalšího kojení pláče? Prostě když ho nakojím (i třeba 3/4) hodiny, tak se potom ani na půl hoďky neuklidní a pláče. Dokud nedostane příkrm. Z prsa mi teče málo mléka. Ráno třeba 40 ml, ale přes den pak už jen 20, 10... a postupně se to snižuje. Asi přejdu na UM... zkouším ještě odsávat elektrickou odsávačkou, ale z té taky dostanu jen tak 20 ml. Holt asi nemám dostatek mléka. ☹

chris_n
18. pro 2014

@sententiavitae promin, ale po týdnu to takhle vzdávat je fakt čirá blbost. Mě trvalo týden a půl, než se začala malá vůbec vracet k porodní váze. Kojila jsem klidně co hodinu, hodinu a půl. Celý dny jsem s ní ležela na gauči, kdy ona byla bud u prsu nebo na mě spala. Naštěstí jsem mela navařeno a muž je samostatný. Ale bylo to potřeba. Nakonec jsme to vybojovaly a rozkojily. A na krkání po jídle bych se z vysoka vy... ja to taky nedelala, protože se mi tím vzbudila a nechtela pak spát. A byly jsme obe spokojené. Přejít na UM je strašně jednoduché.... ale takhle brzy :/

sententiavitae
autor
18. pro 2014

@chris_n: A co mám asi tak tak dělat, když z prsu toho malej vypije hrozně málo a pak brečí hlady??? Klidně bych přikládala co hodinu, kdyby v něm ale něco bylo a malej by cítil po prsu pocit uspokojení. Což se ale bohužel neděje.

chezzie
18. pro 2014

@sententiavitae je to ciste na tobe, to ze mimco bude na UM, tim se svet nezbori, u prvniho jsem se s kojenim taky dost trapila, ale je pravda, ze jsem to nevzdala... doma bordel jak v tanku, malyho porad na ruce, rval a rval a rval (ale na to mi doktorka rekla, ze nektery deti bohuzel jsou urvany), v noci jsem k nemu vstavalaa kojila treba 5x (kdyz mi u prsa vytuhnul, nebudila jsem ho naodrihnuti, dala na bok a bylo to v pohode)... u druheho uz jsem to mela na haku, proste bud kojit budu nebo ne.. kojila jsem pri kazdem kojeni z obou prsou aby se mlicko rychleji delalo, pila kojici caje, meltu, byla hodne v teple, mas vyhodu, ze mas jedno mimco, kdyz bude spat, jdi si lehnout (prace doma pocka i kdyz pri pohledu na to co je potreba udelat ti budou vstavat vlasy hruzou - potreba to neni, dulezity je, aby tys byla v klidu a pak bude v klidu i mimco)
drzim palce, at to dopadne jakkoliv...

chris_n
18. pro 2014

@sententiavitae a pijes dostatečně? jak rikam v tomhle veku mi mala taky vypila hrozne malo, v porodnici na me hudrali, ale nakonec se to zlomilo.