Deprese z kojení. Jak šetrně odstavit?

ewa27
23. kvě 2007

Ahoj. Prosím poraďte, mám dvouměsíční holčičku, plně kojím a chtěla bych přejít na UM. Asi to není dobré úplně ze dne na den? Jak se teda postupně přestává kojit? Ptala jsem se dětské, ta se divila, proč chci přestat kojit a jediná její rada byla ať ještě vydržím. Zkoušela jsem jí říct, že mám z kojení velký psychický blok, že si vyčítám každý její prd, že už si prostě nechci hlídat co jím, že chci vědět, kolik vypila a krmit pravidelně a v klidu kdekoli. (Kojím přes den co 2hod, v noci spí i 5-6, je to o.k.) Dětská prý: však už vám končí šestinedělí, psychika se upraví. Vydržela jsem ještě 14dní a je to čím dál horší. Nejsem vůbec přesvědčená, že moje mlíko je to nejlepší, čím krmit.. Prostě nechci(!) přikládat, kojím s nechutí. Chtěla jsem se teda zeptat laktační poradkyně jak přejít z kojení plynule na 1.UM a dopadlo to ještě hůř, že prý prostě nesmím přestat kojit, když dítě prospívá, bradavky a fyzické zdraví mi to dovolují....
Dokonce manžel mi říká, koj koj, dokud to jde. Tak mi to prosím neříkejte taky, jsem rozhodnutá začít odstavovat, nejpozději zítra. Jenom nevím, jestli postupně nebo najednou, která kojení nejdřív nahradit a tak, ať to není šok pro malou, ani pro prsa. Dík za jakoukoli radu a podporu.

lilourich
24. kvě 2007

ewa27 a co když ti tu umělou něbude malá chtít? Oni jak si někdy mimča zvyknou na prs, tak se to někdy stává. Některý jí taky vyblinkají 😝

ewa27
autor
24. kvě 2007

no proto bych ji ráda zavedla nějak postupně. nebo to nejde? kdyby se mi to mlíko prostě ztratilo, tak se to taky nějak udělat musí, ne? mimimochodem deprese není tak hrozná ted, jako v noci, ale stejně myslím, že kdybych nekojila, jsme obě spokojenější 😒

gedren
24. kvě 2007

Ahoj,

1) vecna poznamka - z umelyho mlika mivaji pry deti jeste daleko vetsi prdy nez z Tvyho (a tam uz jim tak snadno, jako upravou sve stravy, pomoci nemuzes :(). Me to teda taky stve, ze si pulku veci nemuzu dat a stejne ma Helenka brichaboly porad a to je ji skoro 7 mesicu, ale holt kazdy dite ma neco...

2) odstavovala bych postupne, tedy nejdriv nahradit napr. vecerni kojeni a pak postupne ty dalsi, aby to bylo na stridacku, kojeni s flaskou, az postupne bude prevazovat ta flaska, protoze pokud bys odstavila naraz, tak Ti prasknou prsa 🙂 (ale muzes si nechat pichnout nejakou tu injekci na zastaveni tvorby mlika). No a jak pise lilourich, nevis, zda to to dite vubec bude chtit a zda mu z toho neco nebude, takze to bych urcite par dni testovala (tak jednou flaskou denne)...

Premlouvat Te nebudu, je to samozrejme Tvoje vec, mne to prijde samozrejme lito, kdyz nekdo ma mliko a nechce ho detatku dat, ale zase vim, jaky problemy s kojenim muzou bejt, stejne tak jak dokazou matersky hormony zahybat s psychikou, takze se nedivim, jestli je to fakt tak, jak pises, tak samozrejme lepsi nekojit, nez kojit s odporem, tim by sis mohla uplne narusit vztah k diteti.

jabjunka
24. kvě 2007

Ewa27,když máš z kojení špatný poci,myslím,že se nic nestane,když přejdeš na UV rovnou,nemá cenu se trápit,malá by to poznala.Prsa se ti za chvíli upraví sama,nebudeš kojit,laktace se zastaví.Kdyby prsa tlačila,nebo jsi měla zarudnutí,trošku odstříkej,časem se to upraví samo.Držím palečky. 😉

kamhajek
24. kvě 2007

Ewa27: já bych na tvém místě ještě počkala, šestinedělí je hrozná hormonální smršť. Já jsem byla vždycky pohodová a nic mě jen tak nerozházelo a v šestinedělí jsem měla nálady jak na houpačce. Chvíli strašně šťastná, jak to zvládám a najednou jsem zase bulela a pochybovala o sobě jako matce. A to nemusí trvat jen těch šest neděl.
Většina dětí si i v kojení vytvoří pravidelnost a myslím ,že kojení je určitě pohodlnější i když tohle asi slyšet nechceš.
Určitě je pro dítě lepší, když je mamka spokojená a nekojí, než když je na nervy a kojí. Dítě to vycítí.
Zkusila jsi si promluvit s nějakým odborníkem na psychiku?

miquel
25. kvě 2007

Ewa27: já bych nejdřív zkusila jestli ti malá bude pít UM (dneska je jich sice na trhu spousta ale některý mimča jsou děsně vybíravý) a jak se bude tvářit na lahvičku, pokud bude spokojená tak teprve potom bych začala odstavovat
šetrnější bude odstavovat postupně - zkus nakojit a místo dalšího jídla dát UM atd. za pár dní se ti laktace sníží a můžeš postupně vynechávat další kojení
můžeš přestat i najednou ale při plným kojení to bude asi drsný ☹
ještě jsem někde četla že existují nějaká homeopatika která usnadňují vstřebávání mléka když přestáváš kojit , jestli to někde najdu tak ještě písnu
hlavně buď v pohodě , protože spokojená mamča = spokojený mimčo 😀 😀

andy29
25. kvě 2007

ewa27, a co treba ze zacatku odstrikavat a mixovat to s UM ve flasticce? Alespon to nebude pro malou takovy sok a tvorba mlicka se bude upravovat taky postupne. Hodne stesti! Hlavne, aby jsi byla spokojena a uzivala si materstvi a ne se trapit.. 😉

hanik
25. kvě 2007

ewa, ja teda zadny osobni zkusenosti nemam. ..ale moje kamaradka musela do nemocnice a nemohla tam bejt s malou. ..takze male nic nezbylo, nez ze dostavala UM. ...a kamaradka z toho stresu, ze byla v nemocnici bez male, tak o mliko prisla, tak se nedalo ani vratit ke kojeni. ..takze tam to bylo vyreseno nutnoste. ..ze dne na den. ...ale samozrejme je vsechno na tobe.
moje mama nas (me a brachy) nikdy nekojila, hned nas soupla na vyzivu a taky zijem. 😅 ..takze ty ses mama. ...a pokud se o mimco staras, tak si myslim, ze uz je jedno, jestli mliko materske nebo vyzivu. ...spousta lidi rika, ze se musi kojit ...ale pokud jde o zdravi (i psychicke) maminy, tak ja bych to nelamala pres koleno a presla ze dne na den. (to si myslim teda ted. 😅 ) ..a uvidis, jak se s tim mala vyrovna, jestli vyzivu prijme nebo ne. 😉 ..hodne stesti. 😵

dashak
25. kvě 2007

Ahoj, já akorát napíšu z druhé strany barikády - coby nekojící.

Podle mě flaška není v žádném případě jednodušší než kojení. Když pominu finanční stránku - a není zrovna zanedbatelná, tak je to především ta příprava a dodržení hygieny - sterilizace lahví a saviček, převařování vody...
Faktem je, že při kojení máš mlíčko kdykoli k dispozici a to okamžitě. Narozdíl od UM, které musíš nejdřív připravit - tzn. mít někde buď převařenou teplou vodu třeba v termosce nebo mít udělané mlíko v lednici, které musíš ohřát. Největší problém je cestování - různé výlety nebo jen hloupé běhání po doktorech - my jsme jich měli spoustu a vždycky jsem nadávala, že nekojím, protože většinou nebylo možné stihnout vše oblítat tak, abychom byli na další krmení doma. Teplé mléko je blbost sebou brát - 1. v termoobalu ani tu teplotu neudrží, 2. okamžitě se v něm množí bakterie a v horším případě se stejně zkazí. Takže tahat sebou opět termosku s vodou a prášek a někde to v "pseudohygienických" podmínkách kvedlat. A to věčné pomývání flašek 😝 😝 😝 A to nemluvím o tom, když jsme jeli ke tchýni na noc - těch propriet, které musíš kvůli tomu tahat - lahve,cumle,kartáče,koj.voda,mlíko. Je pravda, že člověk má přehled kolik toho mimi vypije a dokonce může krmit i někdo jiný než ty, ale to pro mě tedy je hodně malá výhoda.

Takže aby si pak třeba nebyla zklamaná, že to není podle tvých představ. Já bych ti doporučila ze začátku mlíčko ještě pro jistotu odstříkávat třeba 2-3týdny než zjistíš, jestli ti UM opravdu víc vyhovuje než kojení. Aby ses pak k tomu kojení případně mohla vrátit, protože na UM můžeš přejít vždycky, ale zpátky většinou cesta nevede.

Ještě pokud na UM přejdeš - rozhodně si nech od doktorky napsat sab simplex - nenakvedláš to mlíko aniž by se ti v tom neudělala pěna, což ten sabík okamžitě zruší, protože jinak se těš na fajn koliky 😉

Jinak na zastavení tvorby mléka je homeopatikum -RICINUS COMMUNIS 15 nebo 30CH

Tak hodně štěstí
🙂

lajla2006
25. kvě 2007

Ahoj Ewi..je to pravda-nejlepsi ,co je je kojeni.Ja sma jsem kojila do 7mes.,az mala uz sama prestala a uz v ten stejny den mi vypila flasku s umelym mlekem.Takze jsem nemela problem.
Skoro podobne vztahy a deprese jsem mela taky jako ty.Nechtela jsem kojit,protoze jsem musela hlidat,co jist,co ne.Jestli ji to vyhovuje?Kolik toho vypila?Jestli pribira?atd...Jeste tam byl problem jiny.Nechtela jsem spat se svym manzelem.Bylo mi to divne.Jak se dotkl mych prs okamtzite nastal reflex a tzaclo tect mleko,takze taky .. 😒 Tak jsem skusila bez toho aniz bych rekla dr.,ze ji mistama davam UM.Rikala dr.,ze pry se to nema atd.
jeste k tomu vsichni oklo..ne neprestavej,je to to nejlepsi kojit..tak jsem byla tak deprimovana,ze jak jsem ji dala UM,tak jsem si to vycitala,takze jsem s kojenim neprestala.

sage
25. kvě 2007

ewa, len daj pozor ak máte v rodine alergie alebo atopický ekzém, tak kúp radšej umelé mlieko HA (hypoalergénne).

lajla2006
25. kvě 2007

a musim jeste dodat,ze toho nelituju,ze jsem malou kojila.Nebyla vubec nemocna,krasne pribirala,zadne bolesti briska a pokud prdela-byla jsem rada,protoze se ji krasne vse uvolnilo.Je to jak u dospelych..vite vsichni sami jaky je to pocit mit nafouknute brisko.Tak at prdii 😀
A ty to skus vydrzet! 😉 Nebudes toho litovat.
SLysela jsem a videla hodne matek,ktere odmala krmily UM a ma svuj nazor na to. 😔
Je neco jineho pokud jsi mleko nemela nebo stratila ,ale tak..

ewa27
autor
25. kvě 2007

dík všem. malá měla dneska první lahvičku nutrilonu místo oběda, vypila 100 a vypadá zatím spokojeně...
dashak: dík za všechny varování, hledat po cestě k doktorovi lavičku kde je stín a nefouká vítr je taky na houby, ale hlavně žádné dohadování, rozhodnutá už jsem, doufám že teda nezalituju a ještě jednou dík
lajla: sex a kojení mi taky nejde dohromady
kamhajek: jednu odbornici na psychiku jsem našla tady a pomohla mi maximálně 😉
sage: díky díky díky, viz IP

singid
7. pro 2009

ahojda, sice je téma již pár let staré, ale měla jsem podobné zkušenosti, v šestinedělí jsem měla obden záchvaty pláče, jak mimi nakojit, aby jsme to oba přežili ve zdraví 🙂 kolikrát jsem si říkala, že přestanu, bolesti bradavek, záněty každý týden (mám malá prsa a ty to špatně zvládají, takže chyby z počátku mi daly zabrat)... občas mívám záchvaty i teď, i když nejsou tak časté, teď zejména v noci, už bych se taky chtěla vyspat déle než 3 hodinky 😉 ale s tím mi UM nepomůže... 😖 navíc, když pak vidím toho svýho klučinu jak je přisátý, kulí ty očka a mlaská si jak mu chutná... 😉 je to bomba... 😎
a taky, jednou při růstovém spurtu mě malý vysál úplně do sucha, pořád poté tahal a nic, vztekal se u toho, já brečela jak želva, rozhodnutá, že hned zítra přestanu kojit, že to za ty nervy nestojí... nakonec jsem rozmrazila poslední záchranu z mrazáku a "kojil" manža... uklidnila jsem se, a když jsem je viděla, tak mi to přišlo tak moc líto, že bych se toho měla vzdát.... 😉 jinak se záněty bojuji pořád, i když teď už tak v průměru jednou za 3 týdny, je to náročnější, ale jak tu někdo psal - přirava UM je mnohem větší věda než děcku lupnout prso a být v pohodě za pár minut 😉 tak zdar kojení 😀 😀 😀

anicka164
7. pro 2009

Když už jsi to téma obnovila...
Chápu, že MM je pro mimino to nejlepší, ale taky chápu maminky, které kojit nechtějí. Zezačátku jsem s kojením taky bojovala, přišlo mi nechutný odsávat (navíc odsávačka na mě nefunguje, takže jsem musela ručně 😝 ), mlíka málo, miminko brečelo, nic jíst nemůžu (protože ve všem je cibule nebo česnek nebo zelenina nebo droždí nebo aspoň špetka kypřícího prášku 😎 ) a na pití mlíka a bublinek můžu zapomenout, no hrůza.
Naštěstí se to časem upravilo, večer dáváme UM z lahve, Mikulášovi to nevadí, já se víc vyspím a jinak plně kojím. Hodně mi pomohlo přejít na upravenou zásadu anonymních alkoholiků - kojím už jenom dneska a zítra uvidím - takhle jsem přežila asi 2 měsíce. A včera jsem měla poprvé jídlo s trochou uvařené cibule (tchýně jí šoupla do Francouzských brambor) - mňam - a Mikuláš zatím nelítá, tak třeba už z toho pomalu vyrůstá. 🙂
Ale stejně jsem zvědavá, jestli tohle zvládnu dělat i pro další děti (ještě, že to není aktuální). Dost se toho bojím...

kocicinka
7. pro 2009

Jé anicko, ona se nesmí cibule u kojení? Já teda jím a jedla jsem všechno( vyjma zelí a brokolice) včetně droždí( miluju drozdový knedlícky a pomazánku 😀 ) A Jonášek v pohode a mlíka dosti.....

anicka164
7. pro 2009

kocicinko, buď ráda 😉

dorinek
8. pro 2009

To je dobře, že jste to téma obnovily. Taky s tím kojením pořád bojuju a už jsem si kolikrát říkala, že se na to vyprdnu. Ale pak si to vždycky nějak rozmyslím a vydržím. Ale je to boj, pořád přemýšlím, jestli mám dost mlíka, kolik toho malá vypila (už se nedá zvážit, pořád se mrská a váha ji nezabere), někdy se u kojení začne vztekat a já nevím, jestli se vzteká, protože má dost, nebo proto, že už neteče mlíko. Je to jako na houpačce - někdy mi mlíko teče proudem, tak odsaju do mrazáku, někdy jsem vysušená jak houba, tak zase sahám do mrazáku pro ty zásoby....atd. Je to na hlavu. Navíc se mi zdá, že mi malá nepřibírá, každej sice řiká, jak je pěkná, buclatá, jak hezky prospívá. Jen já o sobě pořád pochybuju, jestli jí opravdu dávám to nejlepší, když jí kojím tím "vystresovaným" mlíkem.I když ona je celkem v poho... A o mým jídelníčku ani nemluvím, nemůžu skoro nic. Ale každej den si řikám - ještě to zkusím 😉

Anicko - ta upravená zásada anonymních alkoholiků mě opravdu pobavila - toho se budu držet 😀 😀 😀

brisalek
8. pro 2009

Tak ja se taky pridam, protoze presne ty pocity co tady pisete znam a ze skoncim s kojenim jsem si rekla uz 1000x,. U nas je to horsi o to, ze mala zadnou flasku nechce, kdyby si vzala odstrikane stacilo by mi to ke stesti.Ale davala jsem ji asi okolo 6tydnu, kdyz jsem mela pocit, ze je malo(vztekala se vecer u prsa) pres strikacku a kdyz jsem to zkusila asi ve 3 m, kdy zase vztekani po delsi dobe nastalo uz nechtela ani strikacku ani flasku(stejne jako nechce dudlika). Navic mala usina jedine u prsu, coz jen prispiva k mojim "spatnym naladam" (neusne v kocarku, nemuzeme poradne ven...bojim se, ze budeme vstavat 10x za noc a ja nemam moznost jinak ji uspat i kdyz nema hlad....)Jedine dobre je, ze muzu zatim jist vse i kdyz jsem nezkousela zeli, lusteniny....a bublinky🙂.

brisalek
8. pro 2009

A jeste bych pridala to, ze jsem byla az do ted hrozne utahana a vsechno(kolena, ruce...)mne bolelo, pripadala jsem si jak po flamu a jeste k tomu, kdyz me ma prepadnout chripka...Ale uz se trochu zlepsilo