Devítiměsíční dítě odmítá mateřské mléko, čím to je?

frantiska85
6. lis 2013

Devítiměsíční dítě už měsíc odmítá pít mateřské mléko. Nechá se nakojit jen před spaním a k ránu. Přes den mu několikrát vnutím hrneček s odstříkaným. Čím by to mohlo být?
Příkrmy jí s chutí.
Dá se vůbec dvěma kojeními a 2-3 odstříkáními udžet laktace? Ráda bych kojila alespoň do roka a půl. Umělé mléko rozhodně dávat nechci.

frufrunka
6. lis 2013

Tak tohle mě postihlo u obou kluků - přesně v devíti měsících se oba odstavili, mělo to stejný průběh. Byla jsem ráda, když jsem kojila ráno a večer, pak už ani ráno nechtěli a jednoho dne mě vyplivli úplně. Laktace šla rychle k šípku, nemělo to smysl se trápit a snažit se odsávat, stejně o to mlíko nestáli. U prvního byl obrovský boj o to, co tedy vlastně bude pít, asi 3 týdny jsme zkoušeli různá mléka, až se chytil na Sunar. A u druhého jsme zkusili Sunar rovnou, tedy asi po týdnu přesvědčování, že moje mléko je nejlepší, ale když nechtěl, tak už mi ho bylo líto a po týdnu ten Sunar dostal. Nějak moc jsem to neřešila, říkala jsem si, že asi přišla ta správná doba pro odstavení, i těch 9 měsíců kojení je hezké, co by za to jiné maminky daly... 🙂

lucieandrlova
6. lis 2013

Ke kojení neporadím, ale udržet laktace se dá. Dcera se odstavila po 1 měsíci (teklo to pomalu a málo) a tak jsem přešla plně na odsávání (bojovala jsem, aby měla mateřské mléko... 🙂 musí se odsávat pravidelně, dávku dle potřeby dítěte. Odsávala jsem el. odsávačkou Medela - swing. Má i stimulaci prsou. Několik měsíců byla plně "kojená" - měla mateřské mléko. Dokonce jsem dávala do mrazáku. Po 14 měsících mléko samo skončilo, tak jsme přešli na UM.
Výhody odsávání jsou: odsávání dle časových možností, dítě to rychleji vypije a usne, vezme se s sebou na vycházku, v noci už nemusí krmit máma, ale může táta... 😉
Nevýhody: práce navíc pro maminku
Pokud nechce pít mléko, můžete odsáté mléko dávat do pokrmů (zjemnit zeleninu, kaše apod.)
Ale taky to může být přechodné. Změny v organismu mohou změnit chuť mléka (nemoc, léky, změna stravy, menses) a děti pak mléko odmítají.
(U nás to bylo opačně. V 15 měsících v noci brečela, že chce mléko a já už neměla a bojovali jsme, aby přijala některé UM)

markkketa
6. lis 2013

četla jsem, že málo které miminko se samo odstaví před prvním rokem, že to není tím, že by mlíčko nechtěli, ale že nemají čas, mají spoustu jiných věcí na práci. Moje dcera taky odmítala v 9.měsících přesně. Ale s tím rozdílem, že příkrmy nechtěla a nejedla potom v podstatě až do 14-15 měsíců- krom pár lžiček. Takže jsem ji ke kojení musela přesvědčit, byla strašně hubená a jíst nechtěla (ale jinak zdravé a až moc živé dítě 🙂) Řešila jsem to tím, že jsem častěji nabízela, hlavně po spaní, když byla ještě ospinkaná. Často jsem si s ní lehla pod peřinu a tam jsme se mazlili a vytvořila jsem pro nás intimnější atmosféru, kdy ji nerušily vlivy z okolí... no a ono to za 14 dní přešlo. Ale byla to fuška. Teď je jí rok a půl a stále kojíme a s chutí 🙂

katyxq
6. lis 2013

v podstatě ukázkový bojkot kojení, který může mít víc příčin (např. dudlík, lahvičku, ne úplně dobrou techniku kojení, příliš rychlé zavedení příkrmů, kojení podle časových harmonogramů místo na požádání, omezení nočního kojení, snížení laktace z jiných důvodů - např. užíváním HA...) - rady najdeš tady http://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/ja...

veruska007
7. lis 2013

Nevidím v tom problém. Oba naši kluci už v 9 měs. jedli dětskou stravu a kojili se pouze večer na uspání a ráno po probuzení. Jinak jedli ke snídani pečivo, sváča přesnídávka, oběd, odpoledne jogurt, večer kaši. Plus ta dvě kojení. Okolo roku se oba sami odstavili, starší pokračoval v UM, mladší jakékoli mléko od roka odmítal. Dětská dr. říkala, že to nevadí, stačí mu mléčná kaše, jogurty, tvaroh, eidam. Od roku může plnotučné mléko.

Tvou situaci tak z vlastní zkušenosti považuji za naprosto normální 😉

jennyska
14. led 2014

Ahoj @frantiska85 @veruska007 @markkketa @lucieandrlova @frufrunka a ostatní maminky 🙂

Mohly byste se podělit o své zkušenosti s Bojkotem kojení u svých dětí do naší Wiki knihovničky Modrého Koníka, kterou si tady s maminkami společně tvoříme? 🙂

Tím, že svou zkušenost vložíte do https://www.modrykonik.cz/bojkot-kojeni/ pomůžete ostatním maminkám, které si právě prochází stejným obdobím se svými nejmenšími a na MK hledají Vaše cenné rady, tipy, zkušenosti.
Jak jste bojkot zvládaly? Jak se projevoval? Pomáhal Vám ho někdo řešit? Kdy bojkot odezněl? atd.

Děkuji Vám, že pomáháte a přeji Vám hezký den! 🙂
Janča

PS: Přispět a nebo napsat nový článek do Wiki může úplně každý. Knihovnička je otevřená všem, kdykoli! A pokud toto není téma, do kterého chcete přispět, můžete si vybrat z mnoha dalších: https://www.modrykonik.cz/wiki/all

petulero
18. zář 2017

Já měla takový problém, že prostě malý u kojení brečel. Dávala jsem mu i kapičky na bříško a nepomohlo. Nicméně když už bojkot trval cca měsíc, kdy jsem odstříkávala a dávala mu mléko v lahvičce, tak jsem to pak vzdala a přešla na sunar. Od té doby absolutní klid. Možná jsem mohla zajít k laktační poradkyni ale já v té době jsem byla tak zoufalá, že jsem to prostě vzdala. Takže malý je od tří měsíců na sunaru a je spokojený. A já taky 😉