Dlouhé a časté kojení miminka (2,5 týdne), málo mléka?

allinka_k
13. lis 2013

Ahoj holky,
mám 2,5 týdenní holčičku, kterou plně kojím. Problém je, že u prsa vydrží hrozně dlouho, vlastně se mi ještě nestalo, že by se sama pustila a už nechtěla pít. Když jí prso vezmu, obvykle spustí řev a vypadá dál hladově - a to i třeba po hodinovém kojení. Někdy zabral dudlík, ale někdy bylo třeba jí prso ještě na nějakou dobu dát. Jen výjimečně byla nasycená a usnula. Začalo mi to už vadit, hlavně v noci, kdy se kojení a uspávání vyšplhalo už na téměř tři hodiny. Tak jsem jí dnes dala každé prso striktně 15 minut a po půl hodině konec kojení. Vypadala spokojeně, ale za hodinu chce krmit zas...Tak nevím, můžu mít mléka málo nebo nějak špatné? Jak to poznám?
Díky, A.

lv
13. lis 2013

zdravím, mlíčko určitě není špatné, ale zatím se obě kojení učíte. Po 6nedělí bude klid, uvidíte,miminko se naučí zasytit za kratší dobu,. Já kojila 45min každou hodinu a půl, taže vlastně 45min na prse, 45min přestávka, s odříháváním a pokusem uložit to vlastně bylo jako nonstop servis..Jestli chce za hodinu krmení /od konce kojení? tak to vlastně vychází na hodinu a půl od začátku a to klidně už mít hlad zas může, spousta dětí pije ne po ideálních 3h, mě jedla co 1,5h do 8m, když byla vzhůru/. Držím palce 😵

allinka_k
autor
13. lis 2013

Jj, za hodinu od konce kojení. Tak to jsem ráda, že to nevadí... Jen mi přijde, že ke konci už to prso jen tak žmoulá, což se mi potvrdilo i vážením (i když mimčo se na váze mele, takže úplně 100% to není). Přesto ale když jí ho seberu, tak hledá a brečí, což mi přijde zvláštní, tak mě napadlo, že se snaží něco vytáhnout, ale už tam prostě nic není :(

kajalka
13. lis 2013

@allinka_k Třebas si jen potřebuje podudlat, ono to prso i uklidňuje. Taky to u nás bylo podobný, kojila jsem takřka nonstop, než si to po 6ti nedělí sedlo. Teď mrněti začly růst zoubky a v noci mě někdy budí co hodinu jen na podudlání.

arrowka
13. lis 2013

@allinka_k U nás to taky vypadalo přesně tak, jak popisuješ a taky mohu potvrdit, že se to určitě upraví. Mně dlouhé kojení vadilo dost, tak jsem na to vyzrála tím způsobem, že jsem si pořídila elektronickou čtečku. Kojila jsem vleže a u toho si četla. Čtečka se dá pohodlně obsluhovat jednou rukou. Už jsem od porodu přečetla pěkných pár bichlí. 🙂 Dnes mi je skoro líto, že už toho moc nepřečtu, malá má za deset minut vystaráno.
Ohledně toho hledání a pláče, když seberu prs dřív... to mi malá dělala a někdy dělá i dodnes, ale zjistila jsem, že to není kvůli hladu, stačí, když ji vezmu do náruče, odvedu pozornost a je to dobré. Píšeš, že vážíš, takže máš přehled, kolik malá vypije. Určitě tedy poznáš, kdy toho vypila málo a má ještě hlad nebo kdy chce jen dudlat.

leni78
13. lis 2013

@allinka_k To je velká chyba dávat na jedno kojení z obou prsou na 15 min. Důvod - zvětšuje se tvorba mlíka a dítě pije jen přední mlíko na žízeň. Pak ma hlad a koliky, protoze se snaží dostat k zadnimu mléku na hlad a prepiji se. V počátcích se koji defacto porad.

abalajda
13. lis 2013

Ze zacatku je v poradku davat pit z obou prsou,aby se tvorilo mlekov obou prsou stejne,ale po case je lepsi davavt jen z jednoho,aby se prsa nenalivala soucasne,dost to pak boli... Bohuzel mam podobnou zkusenost jako ty a vsechny maminy,z kraje je kojeni narocnejsi,nez se ditko zaji,jen ho nenechavej u prsa zbytecne dlouho,bude te pak pouzivat jako dudlik.. nase mala na tom byla stejne a behem peti,sesti tydnu se ustalila na kojeni kazde dve,tri hodiny,pak se intervaly postupne prosdluzovaly,chce to trpelivost...

allinka_k
autor
13. lis 2013

@arrowka čtečku mám, ale zatím jsem z toho celého koloběhu tak unavená, že u kojení jen tupě zírám na tv :(
S tou váhou to tak bohužel není, vzdala jsem to, protože jak se malá mele, tak hodnoty obvykle lítají ve větším rozpětí než kolik je váhový rozdíl před a po kojení...povedlo se mi to jen párkrát a to jsem právě zjistila, že ke konci už moc nepije...
Je to moje první mimčo, tak jsem ze všeho vyjukaná a bojím se, aby třeba netrpěla hlady..

leni78
13. lis 2013

@allinka_k Děláš dobře, ze nevazis, je to jen stres.

allinka_k
autor
13. lis 2013

@leni78
@abalajda a odkdy bych tedy měla dávat jen jeden prs?

arrowka
13. lis 2013

@allinka_k Zkus tomu trochu důvěřovat a uvidíš na pediatrii, jestli malá přibírá správně, pak bych eventuelně řešila co dál. A stejně jako ostatní radím, zaveď kojení jen z jednoho prsu během jednoho kojení. Ona se ti malá od jednoho prsu odtahuje, že ji přikládáš i k tomu druhému? Pokud ne, tak opravdu není důvod střídat prsa během jednoho kojení. Děti nejsou hloupé a pokud by jí nic neteklo nebo něco nevyhovovalo, tak by se ozvala. 🙂

annieella
13. lis 2013

@allinka_k jeden prs by se mel davat od zacatku.Je velmi dulezite,aby se miminko dostalo k zadnimu mlicku,ktere na rozdil od predniho mlicka obsahuje tuky. Miminko kojene z obou prsu vice trpi na prdiky a je mene klidne.Pokud se miminko hlasi ke kojeni hodinu po jidle, pak se urcite nejedna o hlad.Jedna se o zvyk a reflex: miminka jsou zvykla z briska na nonstop cumlani; dalsi pricinou casteho vyzadovani kojeni je prebytek vzduchu v zaludku miminka.Proto po kojeni by bylo dobre davat miminko do vertikalni polohy cca na 30min.

leni78
13. lis 2013

.

leni78
13. lis 2013

@allinka_k Standardně davej jeden prs dokud mimco neřekne dost. Nejdřív pije mimco hltave a rychle, to je tekutina na žízeň, potom se sani zpomalí a zkrátí dousky, to už je mlíko hutnejsi, na hlad, není tak jednoduché ho vysat, zvlášť pro takhle malé mimco. Proto se koji dlouho, nech ho porad. Jakmile uz je prs prázdný a dítě brečí dál, dej ho na druhý prs, někdy se pouští prsa a řve, to proto, ze se nechce propijet přes " hladové " mléko k sytému, někdy je naopak rádo, ma žízeň. Když citis, ze máš málo mlíka, stridej při kojení prsa klidně po třech minutách, aby se stimulovaly obě prsa, začne se tvořit více mlíka. Pokud ale mlíko stačí, ja myslim, ze pokud kojis jak jsi psala, mlíka máš dost, tak koj z jednoho, ať se naji pořádně 🙂 Samozřejmě příští kojení zas z druhého.

katyxq
13. lis 2013

koukni na http://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/ja... 😉, základ je pohlídat si správné přisátí, motivovat postupem stlačováním prsu a prsa klodně i několikrát během kojení prostřídat, hodně kontaktu (nošení, spoelčné spaní), vyhýbat se náhražkám bradavky (láhvi, kloboučkům, dudlíku), pokud mimčo u prsu usne, nevadí, je to normální a přirozené ... laktace by se měla během pár dní upravit, někdo kojí pak střǐdavě z jednoho prsu a z druhého prsu, někdo kojí pokaždé z obou, jak to mimču vyhovuje, ani jedno není špatně

katyxq
13. lis 2013

a na vážení kašli, stejně to nedǎvá relavantní čísla (z více důvodů), stačí kontroly u pediatra a sledovat, jak se miminko přisává a pije (tzv. pauzu v bradě - pokud nevíš a podle videí odkazovaných z toho článku to nepoznáš, chceš se ujistit, že je to dobře, volej laktační poradkyni, kontakty najdeš na tom webu taky, jsou tóporadkyné vyškolené slovenskou Mamilou - záruka kvality 🙂)

allinka_k
autor
13. lis 2013

Díky za rady, ten odkaz je taky super...zkouším tedy jen jeden prs a sama se pustila...ale pak stejně spustila jekot, ten se ale nakonec povedlo uklidnit dudlíkem. Jinak z obou jsem kojila, protože mi to tak řekli v porodnici :( To je jedna z mála věcí, co nám tam vůbec řekli, zpětně si nadávám, že jsem se tam neptala. Jenže jsem šla domů 3. den a mléko se mi teprve dělalo, tak mě to nenapadlo :(

allinka_k
autor
14. lis 2013

Na houby je, že já na svých prsech nic nepoznám - jestli jsou nalité nebo je tam málo mléka, nic. Přijdou mi od chvíle, kdy se mi udělalo mléko, pořád stejné :(

kotlik6
14. lis 2013

@allinka_k

A kolik ti přibírá za týden?

allinka_k
autor
15. lis 2013

@kotlik6 Posledně (minulý pátek) to bylo 150 g a teď nevím, protože jdeme k doktorce až příští týden. On asi nebude problém v přibírání, spíš mi přijde, že trvá hrozně dlouho než se zasytí, jakoby to mléko bylo slabé nebo nevím...nejhorší je to večer. Ale jak vidím, tak spousta maminek kojí zrovna tak dlouho jako já...

ayenkas
15. lis 2013

To ti přibrala krásně, takže mlíčka je dost a zasytí, to se neboj🙂 Je ještě malinká, obě se to teprve učíte. Já jsem taky malou měla celý první měsíc v podstatě jen na rukách, nebo na prsu (když nespala). A po nocích řvala, takže nosit, kojit, nosit, kojit a stejně se mi ji podařilo uspat až třeba ve čtyři ráno... Ono to malé mimčo ještě v podstatě moc jiných možností, čím si vyplnit to bdění, nemá. Navíc chce bezprostřední blízkost maminky i ji sání uklidňuje. Musí si na ten náš svět zvyknout postupně, je to na tu malinkou nervovou soustavu zápřah🙂 Jak bude starší, tak ji budou zajímat jiné věci, dokáže se i třeba zabavit sama, a už si na prso vzpomene jen fakt při hladu, nebo při nějaké bolístce. Ono se to teď nezdá, ale fakt to utíká rychle a každým dnem je to s něma lepší a lepší, takže vydrž a ono se to ustálí, slibuju🙂

allinka_k
autor
15. lis 2013

Moc díky za podporu a rady 🙂 Zatím to vypadá, že zabralo nestřídat prsa - malá vypadá po jídle spokojenější a i přes den je hodnější - místo obvyklého řevu pěkně vedle mě leží na gauči a pozoruje co se děje kolem 🙂 Sice si teda po kojení začne cumlat ruce, ale ty se dají nahradit dudlíkem...

janinek
15. lis 2013

Ja bych Zkusila kojit je Z jednoho, jestli ti to pridje treba lepsi/rychlejsi, ale urcite nedelas nic spatne.jestli te to neboli, zkus vydrzet, srovna se to. Obe se to ucite, tak bude trvat, nez se zajedete. Ted ma zacatku je hlavni mit cas a klid na kojeni, vse ostatni pocka, at se nekdo stara, at mas co jist a kde spat a soustred se na vas dve.

Jinak mleka mas tolik, kolik mimco potrebuje. Ono si ho vytahne. Jedine, come napada, zko trolovat techniku, zda mala spravne sajr, to bymohl byt duvod, ze kojis tak dlouho, ze je spatne prisata a proto totece malo, po alu a ji to tak trva. Ale take muze mit vypito behem peti deseti minut a zbytek chce ted byt prisata. Dva a pul tydne po porodu je to pro ni porad sok byt najednouvenku.

allinka_k
autor
18. lis 2013

Tak jsem zase tam, kde jsem byla - pár dní to vypadalo dobře, ale od včera ji zase ne a ne zasytit, kojím s přestávkami na dudlík / chování / písničku třeba dvě hodiny a stejně když jí seberu prs, tak brečí a hledá :( Sice by měla být v období spurtu, ale i tak se mi zdá hladová až moc...

arrowka
18. lis 2013

@allinka_k Určitě je to únavné, ale zkusila bych vydržet aspoň do konce šestinedělí, opravdu se může leccos změnit. Co technika kojení, saje malá účinně aspoň deset minut?
Nás teď dostihl opačný problém, jak jsem tady radila kojit z jednoho prsu, tak já jsem se musela vrátit ke kojení z obou. Malá málo přibírá, nejspíš pije málo a nevadí jí to. 😒 A taky mi dělá při kojení psí kusy, žužlá, tahá mě za bradavky, heká, kroutí se... 😠 Dřív jsem prostě kojit přestala, teď dokrmuju z druhého. Tak jsem zvědavá, kdy to zlepšíme.

allinka_k
autor
21. lis 2013

@arrowka Já už ani nevím...když jí přiložím, tak vyloženě hltá, pak chvíli saje a pak se mi zdá, že spíš jen tak žužlá...ale jakmile jí ten prs oddělám a chci jí na žužlání dát dudlíka, tak dostane pomalu hysterák až to nevydržím a prso jí zase dám. A ona zase chvíli hltá a pak žužlá...a takhle pořád dokola, klidně i dvě hodiny...jsem z toho fakt zoufalá.

allinka_k
autor
21. lis 2013

A dávám zase obě prsa, protože mám pocit, že jí to jedno nemůže takovou dobu stačit...ale výsledek stejnej :(

chroustinka
21. lis 2013

@allinka_k me to pripada jak pisete ze tak dlouho pije a stridate prsa, ze se bud jeste dostatecne nedostala k zadnimu mlicku - ono jestli neni buhvijaky tahoun tak ji to muze trvat, popr. ze rve protoze je unavena a chce spinkat, to spis, po hodine kojeni byt napapana musi, zvlast jestli dobre pribira. zkuste si pro svuj klid zajit treba po tydnu na prevazeni k doktorce, uvidite ze pribira. hlavne klid, nestresovat se, vypnout konika 🙂 a jit se tulit s miminkem a poznavat se. ono v sestinedeli se opravdu kazdy den neco meni cloveku prijde ze tri dny neco fungovalo rika se ze uz to bude pravidlo ze na to prisel a ono to ctvrty den je jinak.
mmch prsa bych dvoutydennimu miminku jeste nestridala, at opravdu pije treba pulhodiny z jednoho. pak odbrknout, ponosit, potesit a dat spinkat, jit ven s kocarkem....

allinka_k
autor
28. lis 2013

Tak nakonec jsem to musela vyřešit dokrmením UM na noc...tři večery za sebou několik hodin prořvala hlady, a to i u prsa, ze kterého zkrátka nic nevysála. Trápit hlady jsem ji nechtěla, tak jsem začala na noc dávat Nutrilon. Malou jsem začala i pečlivě vážit a potvrdilo se mi to - večer už ode mě nevypila téměř nic. Problém se objevil po použití lahvičky, začalo to vypadat, že u prsa leniví, tak než aby se odstavila, koupila jsem lahvičku Calma od Medely. S tou musí sát jako z prsu a zdá se, že to funguje, krmení trvá déle a dá jí to viditelně víc zabrat. Ale nevzdávám to, odsávám a přes den a v noci kojím, a doufám, že se mléko rozjede a UM nebude potřeba...

leni78
28. lis 2013

@allinka_k Ahoj, tak hlavne ze jste obě spokojenější. Kdyz budes v noci kojit, o mlíko neprijdes. 🙂

dasa0001
28. bře 2017

Dobrý večer, potřebovala bych poradit... Mám 6tydenni holčičku a přes den kojim co dvě hodiny, někdy i co hoďku a půl ale přijde večer a malá se jak kdyby nemůže dopapat ☹ v noci mi spinkala krásné, usínala o půl 10 a vzbudila se až před 6hod.. ale teď už se začala budit třeba o půl 4. Je možné že si dělá zásoby na noc? Nevím jestli ji můžu kojit tak často... Doktorka mi řekla že ne ale ona tak strašně pláče a hledá prso, že to nevydržím a dám ji napít...