Do jakého věku dítěte jste kojily?

f.miracle
8. lis 2009

Zajímalo by mně, do jakého věku dítěte jste kojily a jak případně probíhalo "odvykání".

kutcher
8. lis 2009

Malymu je 16mesicu a uz to pomalu a jiste odvykam, uz jsem pro nej spis dudak a ted uz me bere spis jako obyc. zdroj tekutin, takze asi koncime... a odvykani docela jde, v noci to na me zkousi, ale ma smulicku:D

malovani
9. lis 2009

19 měsíců...

rencata
9. lis 2009

ještě kojím a chci do jara příštího roku.... jsem teda zvědavá, jak se podaří s kojením přestat, zatím kojím 4x denně - ráno, před spinkání po obědě, po probuzení a večer před spinkáním. V prosinci nastupuji do práce, takže odpolední kojo vypadne, zůstane ráno a večer. No, uvidíme. Déle než do jara už kojit nechci, přijde mi dcerka na to už velká, ale podle psychologů není dobré nastoupit do práce a utnout kojení, bo by si dítě pak mohlo připadnou hodně odstrčené a taky chci kojit ještě přes zimu, aby lépe zvládla případná nachlazení. Jinak můj původní limit byl dva roky a teď ho tedy ještě o pár měsíců prodlužuji. Obvoďačka, ke které s dcerkou chodíme říkala, že v pohodě do tří let, že její mladší kolegyně to tak dělaly, ale já do toho už teda nejdu 🙂 Někdo říká, že po roce kojení už dítěti nic nedává, někdo další je zas jihého názoru. Já si to udělám tak, jak to cítím. MM určitě dítěti neublíží a je lepší než UM nebo dokonce mléko kravské. 🙂

monik76
9. lis 2009

15 mesicu postupne jsme rusily jedno kojeni za druhym az nam zustalo jen vecerni pred spanim a to jsem ji pak dala treba ob den a ona vubec neprotestovala, pak jsem to utla uplne a ani nezabrcela takze naprosto v pohode 😉

jeane
9. lis 2009

Male je 13 mesicu a premyslim nad tim samym...ale vzhledem k tomu, ze nic jineho nez MM do ni nedostanu, tak mam strach... kazdy mi rika neco jineho... a ze nemam kojit pres den aby byla caje, vodu atd, ale nevim, strasne v tom tapu, do dvou let kojit nechci, ale myslim, ze je to o pocitu jak pise rencata... typla bych to ze zacnu tedy po novem roce, ubirat.. a kdyz tedy ubirat kojeni, tak prevest na UM?jako ze mlicko pred spanim a rano? No ale co kdyz jsou deti co jinak nepiji... to je strasne malo tekutin, anei nevim, jestli to mliko z lahve vypije ale rekla bych ze ne,,,, asi budu muset pocakt az s ni bude rozumna rec a domluvit ji, jak je voda atd dobroucka, nebo fakt nevim ☹

shaula
9. lis 2009

14 měsíců, odstavili se sami, prostě ztratili o mléko zájem, bohužel nechtějí ani UM a KM zatím dávat nechci.

aponchie
9. lis 2009

18mesicu pustila se sama ze dne na den
druhou zatim kojime asi 15x za 24hodin 😀 ja bych chtela opet ten rok max rok a pul zase pokud to pujde

jinak prvni ta sosa mleko neustale a porad nekdy si tim nahrazuje jidlo 😝

f.miracle
autor
9. lis 2009

No já jsem kojila jako o závod a ráda bych kojila co nejdýl, jenže malému narostly zuby a poslední týdny při každém kojení kousne do kve 😒 Zkoušela jsem kloboučky, ale ty naprosto odmítá, vzteká se, strhává je z prsů pryč a nenapije se přes ně, takže jsem celkem bezradná co s ním. Napadá mně odsávat a dávat mu MM z láhve...

kutcher
9. lis 2009

Malej kdyz kousal, tak jsem vyjekla jak stene a kdyz to udelal po druhe, na chvili jsem mu prso vzala a pak znovu prilozila atd. do dvou dnu nekousl

zizelin
10. lis 2009

16 měsíců, poslední tři měsíce 1x denně večer. Pak už ani nechtěl a ničeho se nedožadoval. Žádné odvykání se nekonalo 😎

elviie
14. bře 2011

obnovuji diskusi 🙂, zvažuji ukončení kojení 1.narozeninami, ale stále u mě převažuje to, že mi přijde přirozenější, aby se malá odstavila sama 😵 Měly jste nějakou hranici do kdy chcete kojit? A do jakého věku by mělo dítě dostávat MM nebo UM, slyšela jsem do dvou i tří let...

lamarika
14. bře 2011

@elviie neměla jsem prvně žádnou hranici. Pak jsem otěhotněla a moje hranice byla porod 😀 Chtěla jsem aby se syn odstavil dříve než se narodí miminko. A ono to vyšlo 😉 Syn už nějak o kojení nestál. Spíš jsem mu ráno a večer prso cpala, ale nevyžadoval to. Tak jsem mu jednou v jeho 15m to prso přestala cpát. Už jsem asi toho mlika ani moc neměla, protože se mi prsa nenalívaly ani nic podobnýho. Byl to asi u nás pro oba vhodný okamžik kdy zkončit 😉

sussanah
14. bře 2011

@elviie u me byla prvni hranice rok, potom az otehotnim, no a ted si rikam, ze by bylo fajn, kdyby se do porodu odstavil sam 🙂 Hodne jsem v roce maleho o tom uvazovala, dr do me hustila, ze at uz ho pres den a v noci vubec nekojim, ale nasla jsem tady na mk spoustu holek, co koji dlouho a tak nejak mi pomohly ujasnit si, co chci ja a ne co se tak nejak (dle okoli) patri 😉 Takze za sebe rikam, koj tak dlouho, dokud to bude tobe a male vyhovovat 😎

elviie
15. bře 2011

@lamarika @sussanah díky, nejspíše to nechám tak a uvidíme do 6 měsíců. 🙂 My měly s kojením okolo 3.měsíce problém kvůli váze malé, ale ustály jsme to, byla jsem ráda za kojení 6 měsíců a teď i za rok...jen se mé okolí začíná divit, že ještě kojím a poslouchám ironické otázky jak dlouho chci ještě kojit apod., což mi tak nevadí jako hemžení u kojení a občasné kousnutí malé, noční kojení a teď i to, že začíná malá chodit a začíná to být i pro mě zvláštní 😅 S dětskou doktorkou jsem to zatím neřešila, zeptám se na její názor na roční kontrole v souvislosti s potřebami tak malého dítěte a mléka, ale dr. mě vždy za kojení chválila, takže předpokládám, že mě v dalším kojení podpoří.

babulinkab
15. bře 2011

syn se odstavil sám v 16 měsících, dceru zatím kojím a zase to nechám na ní, až se rozhodne sama

sussanah
15. bře 2011

@elviie za sebe bych teda urcite poresila ruzne to kousani a delani blbosti u kojeni. Me osobne to vadilo, ted co jsem tehotna jeste o to vic, mam citlive prsa a jakekoliv natahovani apod mi hoooodne vadi. Ale s malym jsme si to ujasnili hned, pokud chce mleko, musi se chovat normalne a nedelat blbosti a v zadnem pripade nekousat, jinak je konec 🙂 Jinak si zkus najit diskuzi "dlouhodobe kojeni a nepochopeni okoli', tak kdyz se zeptas, tak ti holky daji spoustu odkazu na ruzne clanky a vyzkumy na tema dlouhodobe kojeni a vyznam.

elviie
15. bře 2011

@sussanah díky, ona nekouše pořád, má čerstvě první zoubky (ještě že jí vyrostli až teď před rokem 😅 ), tak občas stiskne, stejně to hemžení je jak kdy...stále je to i přesto hezký pocit, a když se na mě ještě u kojení stačí dívat a usmívat 😵, tak není co řešit. Prostě to nechám být, budeme kojit dál, mrknu na nějaké odkazy a zeptám se dětské doktorky. Nerada bych totiž přestala s kojením z mé strany a dávala pak UM, musím zjistit, do kdy je mlíčko pro tak malé děti důležité a potřebné 😉

sussanah
15. bře 2011

@elviie no WHO doporucuje kojit do 2 let a potom pokracovat jak to komu vyhovuje. Pokud vim, tak um se doporucuje do toho 2-3roku. Kojeni ma urcite vyznam i po prvnim roce (samoze spolu s prikrmy), nejen jako mlecna davka, ale i jako uzasny zdroj podpory imunity. Porad na malem vidim to, ze kdyz mame vsichni doma rymu nebo chripku, tak on jediny je vysmaty jak leco, maximalne ma jeden vecer zvysenou teplotu. Kazdopadne muj nazor je, ze ted az prestanu kojit, tak um davat nebudu, nevidim k tomu duvod pokud ma dite dostatecne pestrou stravu. Koukni do te diskuze, je tam odkazu spousta 🙂
Jo a k tem zubum, pokud ji vyrostly az ted, tak to jo, to je normalni, ze zkousi. Taky kdyz malemu dorostly vsechny zuby, tak se nekdy stane ze stiskne vic, ale je to spis omylem, ze si neuvedomi, ze musi tu pusu otevrit vic, aby me neposkrabal. ale uz i to se naucil 😉

elviie
15. bře 2011

@sussanah já měla první cíl 6 měsíců, pak to stále šlo, tak s příkrmy do roka...tak teď si dám cíl opět dalších 6 měsíců a uvidím 🙂, malá pije přes den hodně (neslazeného čaje nebo i kojenecké vody), mléko ode mě však chce také, i si sama naznačí, tak jí ho brát nebudu. Jen jsem si to potřebovala ujasnit, také myslím, že když se skončí s kojením po roce a půl a je dost pestrá strava s mléčnými výrobky, tak je to v pořádku...Zeptám se ještě na názor dětské doktorky na roční prohlídce. A i u nás platí, že malá není nemocná, za celý rok měla jen tři rýmy a jednu z nich ještě k zoubkům 😵

sussanah
15. bře 2011

@elviie no u nas maly chytl silenou anginu nekdy v 13-14m, mel pusu plnou aftu a to jsem byla za kojeni vdecna, protoze prestal jist i pit a byl ochoten pit jen mliko ode me. Na pohotovosti si dr kontrolovala, jestli je ochoten se ode me nakojit a pak nas pustili domu s tim, ze pokud by se nenakojil pred jejima ocima, tak si ho tam nechaji pro riziko dehydratace 😅 Takze sice to neni vsespasitelne, i kojene deti byvaji nemocne, ale urcite to v nemoci pomaha, to jsem si uz u neho overila mockrat 🙂 Uvidis, co ti rekne dr, snad te podpori, u nas je dr porad v soku, ze jeste kojim 😀

elviie
15. bře 2011

@sussanah při růstu zoubků také kojíme víc, asi je to pro ně i uklidňující, když jim není dobře 😵 Moje dr. mi už několikrát se sestřičkou říkaly, že kojily dlouho, takže proto mě i tak chválí 🙂 , pak ti napíšu, co mi říkala...jak dlouho kojit a proč...

sussanah
15. bře 2011

@elviie jj urco dej vedet 🙂 Ja tenkrat pri te angine kojila v noci co hodinu. Maly mel plnou pusu aftu, chudak nemohl ani polykat a tohle mu opravdu pomahalo. Fakt jsem byla rada, ze jsem s tim neprestala a vydrzela 😅

lamarika
15. bře 2011

@elviie já jsem to brala tak, že když přestanu kojit, tak musím nahradit mateřské mlíčko umělým. Což mně přišlo jako zbytečné vyhazování peněz když jsem kojit pořád mohla. Ke všemu mi syn ani umělý nechtěl pít. . . 😅

elviie
15. bře 2011

@sussanah dám 😉
@lamarika to mi při tom uvažování vadí nejvíc, nechci nahrazovat MM zbytečně UM, v porodnici než jsem měla vlastní mi také říkali, že jí UM nechutná, takže ono je to celkem jasné jak to bude 😵 A po tom 15.měsíci jsi UM dávala nebo jsi to kompenzovala stravou?

lamarika
15. bře 2011

@elviie Kdepak UM, nedostala jsem do do něj ani omylem 😝 Musela jsem nahrazovat stravou. Takže denní porce jogurtů se pohybovala okolo 3-4 jogurtů, hodně sýry, atd. Pak od roka a půl jsem začala dávat hrníček normálního plnotučného mléka z petky. Což nám vydrželo asi týden, pak už ani to nechtěl. No a pak jsme se opět trošku vrátili k MM 😀 Párkrát jsem něco odstříkala, dala do hrníčku a Mates to vyžahl jako malinu 😀 😀 😀 Co se týče vyživový hodnoty to pro něj nemá skoro žádný význam, protože mlíčko je "udělaný" podle potřeb malý, ale proč mu ho nedopřát když mu chutná, ta možnost je a přece ještě není takovej obr abych mu říkala, že je to fuj.

lamarika
15. bře 2011

@elviie Napadnout mě ta možnost, že mohu odstříkat a dát mu mlíčko v hrnku, dřív, tak jsem ho asi ani neodstavovala, ale praktikovala bych to takhle 😔

sussanah
15. bře 2011

@lamarika jj s tim um to je u nas podobne. Chtela jsem mu treba dat um, kdyz jdu vecer ven s kamoskama, ze mu to da tatka pred uspanim,no ani za nic. Byl ochoten si vzit moje odstrikane MM asi do 8m, potom uz byl radeji vecer mimoradne bez mlika nez aby pil UM 😀 Kazdopadne pokud budu mit dost mlika, tak chci taky maleho sem tam odstrikat, az se narodi dvojka, sice vyzivove to je nekde jinde, ale porad ta porce vselijakych imunitu podporujicih latek v zadenm jinem um nenajdes, i kdyby byly plne buhviceho 😉

lamarika
15. bře 2011

@sussanah a krom toho těm dětem to mm prostě víc chutná 😉

sussanah
15. bře 2011

@lamarika jak rika manzel, ono nejen ze je to od maminky, ale hlavne to baleni, kdo by tomu odolal 😀

lamarika
15. bře 2011

@sussanah tvůj manžel mě teď pobavil 😀 😀 😀 ale má pravdu 😉