Dojčenecká voda. Jak dlouho jste ji pro svoje mimča převařovali?

akcul
21. čer 2007

Ahoj holčiny,
mám pár dotazů ohledně kojenecké vody. Naše malá je na umělým mlíčku a my teď o víkendu vyrážíme na týden na dovolenou na jižní Moravu. Nevím, jakou tam budu mít možnost převařit si vodu, tak si ji předvařím dopředu doma, naleju zpátky do pet lahví a takle vezmu s sebou. Myslíte někdo, že se té vodě může něco stát? A taky bych se chtěla zeptat, jak dlouho jste pro svoje mimča koj. vodu převařovali? Někde jsem četla, že půl roku, někde rok. Tak by mě zajímal váš názor. Díky. 🙂

smoulinda
31. říj 2007

Tý jo, tak já teď koukám jak blázen. My teda používáme Dobrou vodu a Tomu Naturu, píšou, že je to vhodný pro kojeneckou stravu a to teda taky nemusím převařovat???????

majulcek
31. říj 2007

baby my kupujeme tiez frominku ako wladi a je tam napisane,ze je pre dojcata a netreba ju prevarat..takze ju ani neprevaram..a tiez si myslim ze lucka,drobcek atd sa prevaraju hlavne kvoli CO2..a na varenie pouzivam prevarenu z vodovodu...v podstate na tych dojcenskych vodach je pisane ci treba alebo netreba prevarat..
a dopredu prevarat vodu sa mi nezda dobry napad...je rozdiel prevarit dopredu na 1 den alebo na 5 dni...

orisek1
31. říj 2007

já jsem totiž někde četla - ale bohužel si už nepamatuju kde, že kojenecká voda tím převařením naopak získá něco špatného - ale už si nepamatuju co a v chémii nejsem moc honěná, abych si to nějak dovodila ☹ 🙂

ronie
31. říj 2007

obecně se doporučuje převařovat do půl roku až roku, ale u zdravých donošených dětí kvůli pidi množství bych to neřešila 😉

Já už cca měsíc nepřevařuju(fromin, horský pramen nebo Lucka)-půlku převařim v rychlovarce a doplnim půlkou nepřevařený studený z lednice do termosky. Jde hlavně o bakterie-takže neskladovat v teple otevřenou petku. No myslim, že Oli v tom bakterií má hafo, ale je to zdravej velkej kluk tak ať trénuje imunitu 😀

konoupek
31. říj 2007

já převařuju,ale takovým stylem,že jakmile začne voda vařit,tak jí odstavím,myslím,že to stačí...taky nekojím 😉

schnek
31. říj 2007

ptala jsem se mudr, a ta mi řekla, že když je na lahvi napsáno, že je to kojenecká voda, tak se nemusí převařovat. Kupuju Fromin a tam je to i napsáno, takže jenom ohříváme v mikrovlnce 🙂

orisek1
31. říj 2007

A co třeba Aquila - tam je napsáno, že je vhodná pro přípravu kojenecké stravy a že se používá v porodnicích, ale označení kojenecká voda tam není. 😖

ronie
31. říj 2007

orisku záleží na obsahu dusičnanů-měla by mít minimum dus.tzn pod 1 nejlépe 0. Ale pokud je to tam takhle napsaný tak to bude asi ok-Dobrá voda je taky ok(Dokonce je dle testů nejlepší)

schnek
31. říj 2007

orisek, vařila jsem mlíko i z aquily a bez převaření, ale to nám byly skoro 4 měsíce. Já myslím, pokud je to voda z lahve, tak je to ok. Já přežila převařenou vodu z kohoutku a nic mi není 😉 😀

orisek1
31. říj 2007

Šneku, to je fakt. 🙂 Zas když si vezmeme, co ty děti všechno oblížou, tak bakterie sem bakterie tam nehraje až tak velkou roli. Asi jak říká Ronie-hlavně hlídat chemickou analýzu.

schnek
31. říj 2007

Občas vezmu i jenom umytou lahev - nevyvařenou, musí si pomalu zvykat 😉

janickabez
27. dub 2008

Ahojky nevíte kde sehnat v Brně vodu Horský pramen, mimo lékáren???? U nás v Líšni ji mají jen v lékárně a tak se větší množství musí nechat objedant, nevíte kde koupit v supermarketu nebo ve větším obchodě, kde mají větší množství (teda víc jak 3 balíky 😀 jak u nás v lékárně )

malovani
27. dub 2008

Janickabez: Horský pramen mají v Brněnkách (aspoň teda v Brněnce v Kohoutovicích)... sice je to otřesnej obchod, ale tuhle vodu tam mají 😉 ...

marti7
13. kvě 2008

Holky já se ještě zeptám když dáváte vodu na pití v létě prostě jenom napít vody ne dělat mlíko převařujete ji? 😕

nissanek
13. kvě 2008

my teda na pití nepřevařujem a ani na jídlo. používáme tomu

bihan
13. kvě 2008

Nalievam rovno z fľaše 😉

deina
13. kvě 2008

Aj ja, neperlivu dojcensku vodu neprevaram, len ked mame doma perlivu (tak aby z nej tie bublinky odisli - kto vlastne vymyslel taku blbost, ze perliva dojcenska voda? 😨 ).

ilijanka
13. kvě 2008

ja dávam Lucku úplne neperlivú- tú nepreváram, nalejem priamo z fľaše

mata79
13. kvě 2008

Davam neperlivu vodu z flase. Ale asi zalezi na tom, ako stare je miminko.
Ale ked mal nas maly 3 mesiace, lekar povedal, ze uz je dost velky, ze nemusim prevarat. Aj tak mi vtedy nic nechcel pit, len MM.

nikkos
21. kvě 2008

Holky do jakého věku se tedy vlastně má voda převařovat?
Používám Fromin, ale teď ho neměli a máme dobrou vodu, tak nevím jestli ještě musím převařovat??

gucz
21. kvě 2008

ja som prestala dávať kupovanú vodu asi v 8 mesiacoch, malej preváram v rýchlovarnej kanvici normálnu vodu z točky. A prevárať vodu neviem kedy prestanem pretože malá pije len mliečko, čajík minimálne a vodičku nechce vôbec, a ani ma to nejako neobťažuje

petra.vavra
21. kvě 2008

My jsme přešli z Dobré vody a Aquilly na Fromin, nemusí se převařovat, a jsme spokojený. Kupuju je v 5-ti litrových barelech a vystačí tak na 14 dní.

nadik
18. črc 2008

Ahoj Holky, chtěla jsem se zeptat jakou vodu používáte???? My kupujem Horský pramen a Fromin, ten je prý kvalitnější a píše se,že se nemusí převařovat, ale já to dělám dle rad v porodnici. Jen u toho Frominu jak to přeleju do skleněné konvice, tak ta voda po vychladnutí je plná takových skvrn (železa či čeho) skoro jako nečistoty to vypadá a ze skleněné konvice to nejde vůbec dolů jen hrubou stranou houbičky.... jakou máte zkušenost?

sirinka
18. črc 2008

ja som kupovala vacsinou lucku, ale aj drobcek a fromin, varila som v nich pre malu jedlo a aj na pitie som jej ju prevarala do 11 mesiacov...teraz varim vo vodovodnej a na pitie lucku neprevaram.

elucinka
18. črc 2008

nadik - to jsou minerální soli a vodní kámen, já kupuju Horský pramen a nechávám ho jen přejít varem, když ho zapomenu vařit trochu déle, tak tam jsou ty skvrny taky. Zkus to taky jen nechat přejít varem. Doporučují to i Dr., protože některé vody, když se vaří moc dlouho, tak se tam ty soli koncentrují a zbytečně to mimču zatěžuje ledvinky. 😉

nadik
18. črc 2008

elucinka: jo asi to jsou ty soli, Horský pramen jich tam má asi méně... vím,že v porodce říkala doktorka ať hlídáme sodík no tak jsem koukala a to mají obě stejné. Já jí taky jen převařím v rychlovarné konvici a přeleju, na čajíček nebo dokrmík to pak jen dám příhřát do mikráče....

sisstin
18. črc 2008

Fromin je děs běs hnus fialovej..ucpává savičky ten bordel v tom, já dávám prakticky od narození převařenou modrou Aquilu...a spokojenost 😎

erikasadek
18. črc 2008

skuste aj kanvicu brita vyborna to vec odstrani vsetky necistoty aj vodny kamen takze voda je makka aj pesticidy a pouziva ju cela rodina predtym som kupovala a stalo to vela teraz ked to porovnam tak ju pouzivame prefiltrovanu aj na kavu acaj je ovela chutnejsia skuste nebudete sklamane

krista
18. zář 2008

petronilla • 2d • 26. červenec 2008 v 18:02
Ahoj holky,mám 5 měsíců starou berušku,dnes jsem jí poprvé zkusila udělat čajík,mám koj.vodu fromin a je na ní napsáno,že není potřeba tepelně upravovat.je to fakt tak?Já jsem ji převařila a až teď jsem si toho všimla,tak nevím.Jo a do kdy je potřeba poctivě vyvařovat flašku? Díky předem za odpovědi 🙂 .

petule.h • 2d • 26. červenec 2008 v 19:10
pokud je to tam napsané tak né, já jsem převařovala jen obyčejné neperlivé vody a ani ty později né, když jsem ředila horkou se studenou, to je fakt, jinak te´d jak porodím a někdy přestanu kojit už budu převařovat jen vodu z vodovodu...je to prý už dnes kvalitně nastejno 🙂

gilotek • 1d • 26. červenec 2008 v 19:19
fromin se převařovat nemusí, já dnes taky dělala čajík z frominu. Byl hroznej hic. A jak ti malá bumbala? Malej nechce moc ani vodu ani čaj....

maarie • 1d • 26. červenec 2008 v 19:46
Já převařuji jakoukoliv vodu,i ten fromin. 😒 Ale spíš přemýšlím,do kdy vodu převařovat. 😕 Jak dlouho jste převařovali?

petronilla • 2d • 26. červenec 2008 ve 20:13
Gilotek,malá si s tím nejdřív hrála,pak trošku pila a teď jsem jí navečer dala když jsme přijeli z venku a karásně se napila,tak snad to bude dobrý,když jsou ty vedra a někam se jede ven,tak je fajn,když jim to člověk může dát a nemusí kojit po hodině 😉 .Jinak díky holky za rady 🙂

petronilla • 2d • 26. červenec 2008 ve 20:32
Holky,ještě mi prosím písněte do kdy jste vyvařovaly ty flašky.Dííííík 🙂

segricka • 1d • 26. červenec 2008 ve 20:52
pokiaľ ja viem, vyvaruje sa min do 6.m.

dagmik • 1d • 26. červenec 2008 ve 21:05
píše se i mi mudra říkala, že jen do půl roku...ať si prý zvyká....teda jako oboje, i převařování vody i steriliazace

gilotek • 1d • 27. červenec 2008 ve 12:47
a holky jaký používáte hrneček na pití? Malej si s ním jen hraje - svičku má latexovou a je akorát celej mokrej, ze lžičky si trochu vezme....

bramburka • 1d • 27. červenec 2008 ve 13:02
já převařovala akvilu a od cca 6. mesíce ne a ted pouzívám vodu z vodovodu převařenou a na pití obyč akvilu.

elucinka • 1d • 27. červenec 2008 ve 13:43
Já používám Horský pramen a převařuju ho a plánuju to tak dělat do 1 roku. A totéž s láhvemi. Možná je to zbytečný, ale zas mám jistotu.

vojtisek2007 • 3d • 27. červenec 2008 v 15:37
Ahoj všichni,
tak já vodu na pití i na sunar převařuju pořád (normální z vodovodu) - Vojta má 1,5roku a flašky na čajík,sunar a dudáky vždycky večer posbírám a vyvařím je 😲 , a už to mám tak naučené, že to budu dělat asi tak dlouho dokud ty flašky a dudány bude používat. 😀 😀 😀 - teď se s dudákem přidala ještě malá Eliška - takže za chvíli přijdou na řadu její flašky 🙂 a já budu mít "svůj večerní rituál" ještě na další cca 2 roky 😖

gandy • 1d • 28. červenec 2008 ve 12:14
Vyvařování flaštiček, jsem dělala do 9 měsíců, pak jsem si řekla že jsem šašek, protože když vám všechno to dítko strčí do pusinky a to asi vyvařené není, tak je asi i zbytečné vyvařovat. Budu vše vyvařovat jednou týdně, ale určitě ne po každém krmení, co jsem dělala do teď.
Vodu používáme Tomu a tu převařuji, to budu dělat asi do roka...

petra.vavra • 1d • 28. červenec 2008 v 15:49
Ja taky pouzivam Fromin a od pul roku ho neprevaruju. Flasky jsem taky vyvarovala do pul roku a ted je umeju v horky vode s jarem a poradne vyplachnu a to same i s dudlikama.

kacka.va • 1d • 28. červenec 2008 v 15:56
my taky budeme kojeneckou převařovat, až na to dojde, protože když člověk občas vidí, jak to stojí na sluníčku, když to skládají, tak radši převařit. To bych raději nepřevařovala z vodovodu, než kojeneckou 🙂

mircka • 1d • 28. červenec 2008 ve 20:43
Ahojky, já taky používám Fromin a nepřevařuju. Jinak jsem používala ještě Tomu a to jen do doby, kdy na ni bylo napsáno, že je vhodná pro přípravu kojenecké stravy. Je více druhů vod - pitná, stolní, pramenitá, kojenecká apod. Měl by v nich být rozdíl - na stejno vycházely jen vody z vodovodu a ty stolní. Alespoň myslím. Ruku do ohně za to nedám. 😉 Nevím, komu co teče z vodovodu, ale u nás je to děs a hrůza - když se napustí vana, tak se raději i vypustí, jak je voda hnědá 😢 😖
Dále jsem četla, že kojenecká voda by se měla podávat dítěti do jednoho roku.

kacka.va • 1d • 28. červenec 2008 ve 21:34
no stolní voda je většinou normální z kohoutku načepovaná do lahve (kdysi o tom psali), pokud je to z přírody, tak by měl být uvedený zdroj.

mkr • 1d • 28. červenec 2008 ve 22:46
my používáme jedině fromin a nepřevařujem

lucia84 • 1d • 29. červenec 2008 ve 14:59
my používame fromin...prevarujeme...máme 9 týždňov a vyváram raz za týždeň.Po každom jedle poriadne všetko umyjem horúcou vodou..netreba to prehánať aby z deti neboli "imunodeficitné"na každú špinku háklivé stvorenia 😉

kacka.va • 1d • 29. červenec 2008 v 15:52
lucio, jsi můj člověk 😉, taky myslím, že přehnaná čistota není dobrá

iris • 1d • 29. červenec 2008 v 18:06
my používáme aquilu, převařuju, ale když je čerstvě otevřená, tak nemusí být prý ani převařená, říkala doktorka, takže občas ani nepřevařím, třeba když mu ředím ty šťávičky od Hami...a láhve nevyvářím 😉

llucka • 1d • 30. červenec 2008 v 08:14
My používáme Horský pramen a převařovala jsem ho do 8 měsíců Je na něm psané, že se nemusí, ale...). Teď už ho jen ohřívám. A to samé se sterilizací. Od 8 měsíce sterilizuju cca 1x za týden, 2 týdny savičky a dudlíky, flašky ne. Když vidím, co všechno si Veru narve do pusinky, tak mi přijde zbytečné vyvařovat každý den
A občas když nám dojde voda, tak převařím vodu z kohoutku. Nějak to neřeším.

petapi • 1d • 30. červenec 2008 v 08:20
používáme Fromin a nepřevařujeme. Sterilizuju jednou za dva dny a po každým použití umyju horkou vodou, jak píšou holky - stejně si do pusy nacpou na co přijdou.

ina.b • 1d • 30. červenec 2008 v 09:27
U nás v lékárně mě překvapil lékárník, když jsem sháněla kojeneckou vodu, tak mi řekl, že nemají, protože podle evropských testů máme 2. nejlepší vodu v Evropě (ale nevím, jestli myslel naší Flájskou, nebo jako že naše republika má dobrou vodu..?) A říkal, že ani tu z kohoutku nemusíme převařovat, když děláme šťávičky.

listicka20 • 1d • 30. červenec 2008 ve 13:55
Ten lékárník má možná pravdu. Ona ta kojenecká voda je takovej česko-slovenskej extrabuřt, zdá se mi, tady v Anglii se nic takovýho neprodává a každej převařuje z kohoutku. A to bych řekla, že v Čechách je v kohoutku voda i lepší... Jsem zvědavá, kdy se udělá výzkum a přijde se na to, že v plastovejch lahvích, co se kolikrát skladujou v mrazu nebo na sluníčku, je stejně tolik bakterií jako ve vodě z kohoutku, plus látky, co se uvolňujou z plastu... Do roka bych radši převařovala všechnu vodu...

nadik • 1d • 31. červenec 2008 ve 13:34
holky já to dělám tak,že lahvičky umeju jarem dám do kastrůlku a přeleju uvařenou vodou z konvice, taky si říkám,že přeci nemusí ty lahvičky na sporáku klokotat po každém použtí, ta vroucí voda pod pokličkou musí stačit. Když vidím jak si do pusinky strká celou pest a tu jí každá návštěva sahá, tak co.... 🙂

ivulinda • 1d • 31. červenec 2008 ve 13:44
my používáme obyč.vodu s kohoutku a nic neřeším 😎

listicka20 • 1d • 31. červenec 2008 ve 14:01
tohle jsem zkopčila z idnes

A jak je to s vodou pro kojence? "Podle lékaře bychom měli balenou kojeneckou vodu používat absolutně na vše, s čím přijde miminko do styku - na mytí lahví, dudlíku i obličeje... Navíc by měla být vždy ještě převařená. Je to nutné?" ptá se Dana Horáková z Počernic.

"To je nesmysl. To by snad platilo pro dítě, které má potíže s imunitou. Pro zdravé dítě je to naprosto přehnané opatření, které ho naopak v budoucnu může poškodit, protože nebude mít dostatek infekčních podnětů," odpovídá František Kožíšek ze Státního zdravotního ústavu. "Pro zdravého kojence je možné používat i vodovodní vodu, pokud odpovídá vyhlášce, nemá nějakou výjimku, která říká, že voda není vhodná pro kojence."

petja • 1d • 31. červenec 2008 v 16:08
kojenecká voda prý do 6 měsíce,potom převařená voda z kohoutku.Převařovat kojen.vodu není dobrý,pak se násobí počty minerálů.Taky sem slyšela názor,že kojen.voda je ozařovaná,aby v těch marketech vydržela ty měsíce,které tam leží a nekazila se,že to zničí jednak to špatné,ale i to dobré ☹ tak nevim...

petronilla • 2d • 31. červenec 2008 v 19:12
Holky,díky všem za názory a zkušenosti,taky tu čistotu nebudu moc řešit,protože dnes jsme malou dali u našich na rozložený spacák pod strom a ona byla během chvilinky na trávě a škubala ji,a i když jsem ji pořád odtahovala,vždy si tam dolezla, takže naše 5-ti měsíční mimi má za nehtíkama hlínu 😀 a bodyčko zelený od trávy 😎 ,tak ji jdu namočit do vany....

ysinka • 1d • 31. červenec 2008 ve 20:20
ahojky,kojeneckou vodu fromin jsem pouzivala asi tak do 7 mesicu,pak jsem zacala prevarovat vodu z vodovodu a je to pohode...lahvicky vyplachnu kapkou jaru a horke vody,jednou tydne je prevarim..jak uz se tady psalo,stejne si deti vsechno strkaji do pusinky tak to taky neresim 😵

kutik.ren • 51tt • 15. září 2008 v 11:16
Chtěla bych se zeptat,jestli se může převařit vody více i do zásoby a pak ji vždy před použitím přihřát v mikrovlnce.Děkuji za odpověď.

kopcik • 1d • 15. září 2008 v 11:46
můžeš si tu vodu převařit. já to taky dělám. vždy si to naliju do flaštiček - udělám pokaždé tři dávky - a pak to jen ohřeju v hrnku, do kterého naliju horkou vodu. a jak je to teplé, přidám UM. do mikrovlnky bych to pro miminko nedávala.

rendex1 • 1d • Dnes v 08:21
Ahojky nevím jestli jsem to někde nepřehlédla, ale moje malá je 100% na UV a když ji převážím kojeneckou vodu, tak v tom hrnci vždycky takový poprašek. Když ji přeleju do konvičky na čaj, kde vodu skladuju... tak vidím přes to sklo na dně zase takový jakoby bílý prášek ? Co to je? Zkusila jsem asi 3 druhy vod a všude je to stejný. To mám pro ni special hrnec, kde to převažuju, takže to je tou vodou.... Holky taky se vám to děje?

krista
13. říj 2008

citronek • Včera ve 22:17
Ahoj holky, mam jeden takovy blby dotaz. Pokazde kdyz prevarim kojeneckou vodu, tak na povrchu plavou takove srazeniny, je to normalni nebo delam neco blbe?Diky

nadik • 1d • Dnes v 06:28
Je to normální, v té vodě jsou různé látky a po převaření se to drží u hladiny a i po stěnách konvice. Téma už taky určitě je, tam se otom hodně píše.