Dokrmy umělým mlíčkem při kojení, máte zkušenost?

blandik
20. pro 2012

máme cca dvouměsíční holčičku, kojení je od počátku problém, blokoji mlíko, mlíka není dost..LInda má dny, kdy je jen na MM a dny kdy se nám podaří ji dokrmit - většinou kolem 100 nutrilonu celkem...zajímaly by mě vaše zkušenosti s problémy s kojením, s dokrmem, zda se vám podařilo dokrm odstranit a kdy asi tak, jak - tedy čím jste miminko dokrmovali, jakou technikou...my zkoušíme hadičkou po prsu, ale malá se škube,nechce si to nechat zavést..ze stříkačky nějak neumí sát a lahvičku taky odmítá, zkoušela jsem i lžičku...taky by mě zajímalo, jestli někdo dlouhodobě dokázal kojit a přitom dokrmovat UM, jak dlouho to takto jste zvládali...

lv
20. pro 2012

mě se kojení rozjelo tak, aby dcerce stačilo bez jakéhokoliv dokrmování v 6týdnech, do té doby boj, kojení po hodině a půl maximálně, nebo spíš 30min kojení, po 30min zase, protože pořád hlad, a pak třeba za hodinu...no pořád na prsu, cca 2-3x za den tedy dostala 30-60ml Nutrilonu, za celý den 100-150ml...takže přikládání k prsu bylo více než časté 😎 , střídání prsu u jednoho kojení, nahřívání teplou nažehlenou plínkou /ve sprše nebyl čas/, firma vyrábějícíc kojící čaje si na mě udělala obrat jak hrom. Dokrmovala jsem lahvičkou, nijak neprotestovala a nepreferovala flašku před prsem. Pak najednou jen 1dokrm za den, a pak bez...hurá! Doteď, a je to paráda 😀 Držím palce, je to boj...u první dcery jsem přestala kojit právě ve 2,5měs úplně 😕

kocicinka
20. pro 2012

@blandik Gratuluji k miminku 🙂 Teď u druhého mimča mám taky méně mléka, hlavně večer, kdy je o něj největší zájem, se už moc nedostává. Dokrmuji jen před spaním Um Babylove z DMka lahvičkou MAM a spokojenost. Jinou savičku nechce, jen tu zkosenou, protože je zvyklý na zkosený dudu. Tak co zkusit jinou savičku? Mikuláše třeba ta klasická savička, jakou má třeba Avent, dáví. Také mi pomohlo když jsem začala víc jíst a hlavně hooodně pít. Aby se mléko mělo z čeho tvořit.

lvicek2000
20. pro 2012

My jsme jeli už z porodnice s dokrmem, úplně rozkojit se mi nepodařilo vůbec, ale s dokrmem jsem vydržela kojit téměř do 8 měsíců. Když byla hodně malinká, dokrmovala jsem stříkačkou, ale bylo to náročný, časem jsme přešli na flaštičku. U nás s ní ale nebyl žádný problém a naštěstí to neznamenalo začátek odstavení. Dcerka pila jak z flaštičky, tak ode mě. Taky jsem byla z toho smutná a řešila jsem to, bála jsem, že se brzy odstaví a nakonec nám to vydrželo celkem dlouho. A dokrmovali jsme Nutrilonem.

medakote
20. pro 2012

@blandik Dokrmovala jsem Nutrilonem asi od 5 týdnů do necelých tří měsíců, ze začátku více (tak půl na půl) a postupně se mi podařilo snižovat dávky až jsem před třetím měsícem vyřadila úplně a do šestého měsíce jsem kojila plně a teď pokračuji dál (+zeleninka). ze začátku jsem zkoušela stříkačku, ale brzo jsem přešla na lahvičku Avent co má být určená pro dokrm při kojení. Pro rozkojení pomohlo psychické zklidnění, dost pít a odsávat v noci pro zvýšení laktace, protože synek docela brzy dlouho spinkal.

sacvi
20. pro 2012

Já malou dokrmovala už v porodnici. S kojením sem to vydržela 2,5měsíce. Ať sem to zkoušela jak chtěla mlíko prostě nebylo - naopak i ta trocha ubývala. Nejdřív jsem dokrmovala přes stříkačku a pak z lahvičky. Ale za ty nervy to nestálo. Jen sem řešila kolik vypila/nevypila, jestli má/nemá hlad, jestli mám/nemám dodělat dokrm. Akorát jsem z toho byla na nervy 😒 Až jsme přešly celkově na UM oběma se nám ulevilo. I když mě doteď mrzí, že jsem nemohla v klidu a dobře kojit 😔

blandik
autor
20. pro 2012

@lv - u nás to bylo pdobné, protože na prsu na začátku byla i hodinu a půl..postupně se to zkrátilo, teď tak dvacet minut, někdy kratší dobu, dříve byla bez pití tak max 15 minut a zase a teď už tedy vydrží i něco kolem hodiny, pak zase pije a spí..ve spánku (v šátku) zase někdy pije i několikrát.. a tak furt dokola...dopoledne vydrží docela, ale každé další kojení přes den je o tom, že mám méně a méně mlíka..
@kocicinka - potěšilo mě, že u vás funguje savička, protože to dokrmování přes hadičku po prsu je neskutečný boj a mě to stresuje, protože nikdy nevím, jestli se mi podaří ji dokrmit..tedy dokrmujem více méně jen večer, celkově tak max 100 nutrilonu za den, větišnou za dvě kojení, ale kolikrát se podaří jen tak deset nebo třicet...zkusím se podívat po té savičce mum
@lvicek2000 - jé, to mě potěšilo moc, protože já měla pořád strach, že když začnu s dokrmama, tak prostě to znamená postupné ukončení kojení...já se snažím ji nakojit po probuzení, to nějak v klidu zvládne, že je v pohodě a pak před spaním, ale to už nebývá dost a pak ji někdy večer potřebuji dokrmit...a jak jsi to měla konkrétně ty..nedovedu si moc představit, že až budem chodit ven, tak ji dám nejprve prso, pak vytáhnu lahvičku...dokrmovala jsi jen večer, nebo při každém kojení? a kolik asi tak vypila um? navyšovalo se v čase množství um nebo to bylo pořád stejné..
@lv - tak to je supr, že nepřestala sát, když dostala lahvičku, já taky mám pocit, že čím starší dítě, tak tu lahvičku snad bude akceptovat a přitom si nechá i to prso...supr jste to zvládly...já první téměř nekojila, tam to vůbec nešlo..

@medakote - takže jsi odsávala v noci - prosím, jak často jsi odsávala a v jakém věku synka..já právě dumám, že bych to ještě znova zkusila, protože já měla problém s blokací mlíka, prostě se prso bloklo a neteklo...takže si myslím, že proto mám tu laktaci nižší..jinak u prsa je furt...a psychicky jsem byla na tom dost špatně, dost mě to stresovalo, strašně moc jsem chtěla kojit a nešlo to...
@sacvi - dost podobné poctiy, jestlí má nebo nemá hlad, ani ven nemůžem pořádně, s prvním dítětem jsem v tomto věku a taky v zimě drandila tři hodiny venku, byl na nutrilonu, takže spával ty tři, čtyři hodiny..a teď se "bojím" i před barák, protoeže každý pláč cítím jako hlad...a tou hadičkou přes prso se strašně špatně dokrmuje...

no potěšilo mě, že i s dokrmem jste některé vydržely velmi dlouho kojit, já si říkám, že možná bych pak příkrmy zavedla už od čtvrtého měsíce, kdybych musela navyšovat nutrilon...

werunqa
20. pro 2012

@blandik
Ahoj,
já malou dokrmovala po kojení UM když jí byly 3 měsíce.Měla jsem mojeho mléka dost, jen malá po něm prostě nepřibírala.
Na začátku jsem dávala jen 30ml stříkačkou,ale malá to prostě nechtěla,už byla zasycená mojim mlékem po kojení.
Chodily jsme každý týden na převážení a když malá zhubla,tak jsem musela koupit lahev a dávat malé UM (Sunar) lahví.Bohužel nám kojení vydrželo ještě 2 týdny a pak už mi k prsu nechtěla ☹.
Odsávala jsem jí mlíčko a zkoušela ji přikládat,ale vždycky si jen cucla, pustila se a řvala.Když jsem jí dala flašku tak byl klid.Takže dostávala moje odsaté a pak ještě UM...
Bohužel po 2 týdnech už jsem neměla co odsávat a od té doby je malá plně na UM..

Jinak mi malá spí od 6-nedělí celou noc a co je na UM (teďka dáváme Sunar nebo Babylove z DMka),tak už nespí tak klidně(i když spí v kuse 14 hodin) jako plně kojená..
takže ne vždycky musí UM zajistit spánek celou noc 😉

medakote
20. pro 2012

@blandik U nás to začlo tak že začal přes den plakat hladem a chtěl kojit skoro pořád, třičtvrtě hodiny nebo hodinu jsem kojila a třeba za čtvrt hodiny chtěl zase, jenže mléko se nestíhalo tvořit. Nepřibíral a Dr kázala dát po kojení dokrm, tím ho zasytit aby neměl hlad brzy a nechat prsu čas dotvořit mléko. Také opravduhodně udělala psychika, trápila jsem se, že není mléka dost a paradoxně to tím ještě zhoršovalo. Opravdu mi pomohlo nejdřív se s tím sma srovnat- prostě říct-vyzkouším, co budu moct, udělám pro to maximum, ale když to nepůjde, prostě dám Um a budu mít spokojené miminko-tudíž budu spokojená i já. Tím jak to dítě pláče to člověka ještě více stresuje. Synek v noci už asi od šesti týdnů měl jednu delší noční periodu (třeba 6hodin). Takže jsem kolem osmé naposledy nakojila, dokrmila a dala spinkat a pak jsem jednou nebo dvakrát odsála, většinou jednou kolem 11 večer (mám elektrickou odsávačku). Budil se mi na krmení většinou mezi druhou a třetí, do té doby se mlíčko zas udělalo. Od třetího měsíce už spinkal třeba 8-9 hodin v kuse. V noci jsem nepřikrmovala, většinou se stačilo udělat a jednak se u kojení ududlal a usnul. Mělo to výhodu i v tom, že odsáté mlíčko jsem podle toho, kolik jsem odsála rozdělila třeba na dva díly a měla jsem na druhý den ráno dokrm po kojení (nemusela jsem dávat tolik UM). Občas se stalo, že se mi vzbudil brzo po odsátí, ale i tak jsem ho nakojila a pak pokud měl stále hlad tak jsem ohřála odsáté mlíčko.
Lahvičku snášel synek naštěstí dobře. Ale vždy jsem ji dávala až po kojení. Jednu dobu jsem měla i váhu půjčenou a vážila jsem před a po kojení a podle toho počítala dokrmy, ale jednak to zabralo hodně času, stresovalo to a jednak pokaždé nechtěl stejné množství, tak to bylo na nic, ale alespoň jsem pak zhruba dovedla odhadnout jak moc vypil. Postupně jsem mohla snížit dávky UM a vynechávat některé dokrmy, až jsme skončili u dokrmení jen po posledním kojení a to jsem pak prostě jednou vynechala taky a taky to šlo 🙂 Ovšem odsávala jsem dále, skončila jsem s tím až po půlroce věku.

marulu
20. pro 2012

My měly s kojením problém od začátku, už v porodnici jsem začala dokrmovat. Po každém kojení jsem odsávala a byla z toho na nervy, laktace se moc nezvyšovala a byl to děs. Takhle to bylo první 2 měsíce, poté jsem přestala pravidelně odsávat (odsávala jsem už jen1x přes den a pak kolem půlnoci), malou jsem začala dokrmovat lahvičkou Calma Medela (do té doby jsem dokrmovala stříkačkou) a laktace se zvýšila, sice to nestačilo úplně, ale potřeba dokrmu se dost snížila a hlavně jsem začala být v pohodě já i malá. Od konce 6. měsíce jsem začala dávat příkrmy a přestala úplně odsávat, nyní je dcerce 10. měsíců a stále kojím, ráno a večer, k tomu dáváme dokrm a někdy kojím i v noci, to stačí mm bez dokrmu. S kojením je to hodně individuální a u každého to funguje jinak, takže se nedá paušalizovat, ale přeju hodně štěstí a hlavně psychickou pohodu, ta je nejdůležitější.

lvicek2000
21. pro 2012

@blandik No ze začátku jsem z toho byla na nervy a to laktaci taky nepřidá. Pořád člověk řeší, jestli má dost, jestli dokrmit nebo jí to stačí, řešila jsem jako ty, jak vycestovat, co vzít vše s sebou ven...Ono si to pak nějak sedlo, já jsem se hodila do pohody, když jsem zjistila, že malá tím nějak netrpí a naopak je spokojená, že je pěkně napapaná. Zavedli jsme si trochu systém-ráno a dopo jí stačilo ode mě, přes noc se mlíčko dotvořilo, kolem poledne jsem přidala příkrm, odpo stačilo ode mě, večer se potřebovala napucnout, tak jsem dala dokrm, časem jsem večer dávala už jenom UM, já už byla téměř na suchu. Dokrmy se určitě zvyšovaly, to jsem už vypozorovala, když jí to nestačilo, v 6 měsících se začalo s příkrmy zeleninovými, takže už to bylo zase o něčem jiném. Každopádně mně pomohlo zavést do toho krmení trochu systém a pak už jsem věděla, co s sebou. Ale je fakt, že jsem ten nutrilon a flaštičku s vodou nosila skoro všude na návštěvy, výlety a tak, kdyby náhodou. Hlavně se tím nestresuj, já jsem to z počátku chtěla vzdát s kojením, taky mi přišlo, že se to takhle dlouho vydržet nedá, ale ono se to pak usadí a dá se. Hlavně aby mimi a maminka byly spokojené. 😉

jasminy
21. pro 2012

Měla jsem dokrm už z porodnice, od začátku lahvičkou (lahvička Avent, savička MAM), kojím s dokrmem už 25 měsíců.

blandik
autor
3. led 2013

@jasminy - prosím tě, ta savička mam - dala jsem si ji do vyhledávače, ale ukázalo se mi jich spousta- ta je taky z aventu, a má nějaký speciální tvar nebo je to klasický rovný tvar? A jak to u vás bylo?

@marulu @lvicek2000 - ta psychická pohoda je určitě důležitá, je zajímavé, že jak jsme byli o Vánocích různě po rodině, nebo byly u nás návštěvy, manžel doma, tak jsem malou ukojila..moc jsem to neřešila..jak jsme se teď vrátili domů (byli jsme pár dní u mamky), tak prsa zvadla, já v nepohodě, stres, že nemám mlíčko pořádně..a malá spala 4x 20 minut za den...

jasminy
3. led 2013

@blandik Savičku Mam jsem koupila v DM, je rovná jako Avent, ale po obvodu je trochu placatější. Mrkni na www.mambaby.com, v sekci O výrobcích - Lahve a hrníčky - Savičky. Lahvičku dávám vždy po kojení, když ji vypije, tak se ještě přisaje znovu. Ale teď spíš ze zvyku.

smima
3. led 2013

@blandik ahoj, mám 2 měsíční holčičku a teprve 14 dní ji plně kojím. Taky jsem s tím neskutečně bojovala. Pokoušela jsem se ji kojit, ale po kojení jsem ji ještě dokrmovala Sunarem přes stříkačku. Vypila mi cca 60 ml za kojením. Za den se mi ji podařilo asi 3x plně nakojit, další kojení jsem musela dát s příkrmem. Sestřička od pediatra mi poradila malé po kojení dát dudlík, že dítě má sací reflex a tahá dál, jako by mělo hlad. Malé ho po kojení dávám, potahá 5 minut a pak ho už nechce a je klidná. Abych nemusela malou krmit přes stříkačku, koupila jsem si láhev od fy Medela, která je přizpůsobena kombinováním s kojením. Někomu nemusí vyhovovat, mě se osvědčila, mohla jsem kojit a poté dokrmit z flaštičky, aniž by malá odmítala sát z prsou. Pokoušela jsem se dále plně kojit, tak často, jak malá potřebovala. Mléka jsem na začátku moc neměla, ale najednou se to zlomilo a pak už jsem měla jen jeden dokrm za den a pak už jsem najela na plné kojení, které trvá...Abych měla mléko, piju čaje pro kojící matky a Meltu, pokud mám pocit, že mi malá z prsou moc nevypila, odstříkám si z prsou. Po kojení mi vydrží spát 2 - 5 hodin. Zrovna máme asi období růstového spurtu, tak se dožaduje kojení i co hodinu, ale musím to zhruba týden vydržet a bude zase dobře... 😉

blandik
autor
3. led 2013

@smima - ahojky, děkuji za zkušenosti. Já mám podobně starou holčičku, mívám období, kdy ji taky plně kojím, naposled teď přes Vánoce, i dkyž dnes už jsem zase skončili na dokrmu dohromady 80...Můj problém je, že když je vzhůru, tak ji kojím třeba 4x za hodinu a půl až dvě hodiny, pak spí v šátku a to se zase kojí při spaní a nikdy není úplně plná, více méně usne, že už je utahaná a při sání. Přibírání jen tak +10 za den, když je plně kojená, pak někdy to najednou skočí o více..ale to bych neřešila, vypadá docela dobře, jen mi vadí, že není spokojená, když se napije. Snažím se ji kojit, co to jde, co nejvíce ode mně, kdybych ji hned dokrmila při prvním kojení po probuzení, tak by pak byla plná a mě by zůstavalo mlíko v prsou, už se mi začalo docela rychle doplňovat, jenže ne dostatečně -takže ona vypije většinou co jde, a pak kouká a pak zase chce pít. Dříve prostě jen vypila zásobu a pak nebylo a tahala naprázdno...teď už naštěstí se pokaždé napije, i když prsa vypadají, že tam nic nemůže být, jenže není toho dost... odpoledne a navečer už pak bývá nespokojená při tom kojení, když ji to teče pomaličku nebo vůbec a já mám prsa úplně vyžužlané....když odsaju v noci (přes den to nepřichází v úvahu, protože pije strašně často a pak je v šátku), tak mi pak to mléko chybí...

To mě zaujalo s tím dudlíkem, bohužel naše dudlík nechce, spát vydrží jen v tom šátku s pitím, všude jinde, když ji složím spát do postýlky se budí do deseti minut, i v kočárku vydrží max těch 40 minut. V šátku i tři hodiny, ale spíše jen dvě. Růstový spurt taky čekám, a těším se, že další bude až pak v šestém měsíci. Prosím, jak se jmenuje tak flaštička od medely? mě totiž irituje, že dorkmuji přes hadičku po prsu, ale je to velké trápení, malá si to nechce nechat zavést a jak se snažím kojit co to jde, tak už se pak škube od prsa, že tam není mlíko a nedaří se mi tu hadičku zavést a pokud si připravím UM předem, tak je zase studené než ji ho můžu dát..mám od medely půjčený i suplementor od kamarádky, ale je to stejná potíž..takže se mi ji strašně špatně dokrmuje a já z toho mám následně stres, což ubírá mlíčka (tedy u mě je stres dost jasný faktor, přes Vánoce jsem byla v klidu, byly návštěvy, rozruch, ani nevím, jak jsem kojila a ukojila ji, přitom se mi zdálo, že pije hrozně krátce a málo a mlíko bylo)...a pak jsme se vrátili domů a mě prsa doslova splaskla...

blandik
autor
3. led 2013

@jasminy - to je úžasné, že vám to tak dlouho vydrželo a kolik UM tak vypije po kojení?

jimmy1
4. led 2013

@blandik lahvička medela calma http://www.medela.cz/produkty/calma.php 😉 s každou jinou lahvičkou je to cesta k rychlému odstavení, protože ze všech to teče v podstatě samo, ale z téhle calmy ti teče jen, když je správný podtlak.
Jsi dobrá, že takhle bojuješ!!! já jsem to po 7mi týdnech vzdala 😔 a najela jsem na plné odsávání a krmení MM z lahvičky 🤐

blandik
autor
4. led 2013

@jimmy1 - děkuji, byla jsem v porodnici dvanáct dní, abych se rozkojila aspon trosku...byl to boj od začátku a přiznávám, že je to pro mě značný stres, protože nemám jistotu dokrmu. tu medelu jsem nakonec nasla na netu a odpol jedem ji koupit na inzerát...snad si na ni pres vikend zvykne a bude dál chtít pít, protože po tom boji nechci o kojení přijít...zatím se daří, že dokrm um tvoří tak max desetinu toho, co vypije...zacala jsem taky v noci odstrikavat, ale max nasbiram tak padesat za obe kojeni.... a proc ty nekojis, mlicka mas asi dost...spatne se prisava? a krmis tou medelou calmou?

smima
4. led 2013

@blandik ahoj, ta lahvička, to je přesně ona, jak přidala odkaz jimmy1. Je vyrobena na principu sání, co si miminko nenasaje, to mu nepoteče, což je super, že neztratí sací reflex, jako při tahání z prsu. Jen ještě k tomu kojení, zkus hodně pít, měla bys vypít kolem 2-3 litrů tekutin denně, aby se mělo mlíčko z čeho tvořit. Držím palce a hlavně to nevzdávej, my byli v laktační poradně-bez úspěchu a pak jsem po týdnu plně kojila. a taky jsem si koupila v lékárně homeopatika, myslím, že se to jmenovalo Ricinus, ale to by Ti poradili... 😉

jimmy1
4. led 2013

@blandik Mlíka mám skoro akorát, za těch téměř 6m už dostala cca litr UM. víc v IP

nmajja
5. led 2013

ahojte maminky mám syna měsíc a čtyři týdny večer sem ho dokrmovala z flašky Nutrilonem a teď nechce už táhat odemne musím mu mléko odstříkávat porádí mi někdo jak ho naučím zpátky pít odemne vzteká se a hysterycky plače děkuji za rady

jasminy
5. led 2013

@blandik Teď tak cca 200ml Nutrilonu, jak kdy.

jasminy
5. led 2013

@jimmy1 Není to vždy pravda. Já přikrmuju od narození flaškou od Aventu a naopak mám teď problém s odstavením. Doteď si dá MM i UM.

blandik
autor
16. led 2013

@nmajja - asi jedině probrat s laktační poradkyní...když s ní jen voláš, je to zdarma. peníze berou až za návštěvu. já používám na dokrm suplementor od medely...nekazí to vůli dítěte se přisát..můžeš použít i obyčejnou skleničku od aventu opačně dát cumlík a tím prostrčit hadičku pro nedonošence - cn01 - asi budou mít v lékarně nebo to někdy prodávají v nemocnicích přímo na oddělení novorozenců se zeptat a tu hadičku strčíš dítěti do úst, do koutku a ono když pije, tak i tahá mlíčko z lahvičky /pokud tedy nechce sát, že málo teče) a tím se uklidní...přeji hodně sil..

blandik
autor
16. led 2013

chtěla jsem se ještě zeptat, jestli se některým z vás podařilo zbavit dokrmu tím, že dítě začalo jíst příkrmy ..já si od toho dost slibuji, že od ukonč. čtvrého měsíce dám příkrmy a tím se zbavím nutrilonu - začala jsem dávat cca 3x denně 30 ml nutrilonu, někdy ani to ne, většinou se vejdem celkem do 80 ml za den, ale těším se, že až začne "jíst", tak nutrilon odstraním a co nyvpije ode mě, to prostě "sní" v tuhé stravě...jak jste to měly vy?
@smima -. lahvičku calmu mi nevzala, nechce ji. Nakonec jsem se naučila přeci jen zacházet se suplementorem, kterým mám půjčený a před spaním, pokud mám pocit, že nebudu mtí dost, jí dám tak max 30 ml nutrilonu, ono ji to i tak nějak "ucpe" a není ten den pak tak hladová (dávám max 3x denně 30ml), váhu má pěknou, váží cca 5,9 kila na necelé tři měsíce, ale je veliká..jak jsem psala, slibuji si hodně od příkrmů, že pak odstraním nutrilon a suplementor úplně..