Dopegyt (vysoký krevní tlak). Můžu ho brát, když kojím?

karenka
13. čer 2008

Ahoj,
chci se zeptat, v těhu se mi zvýšil tlak, brala jsem Dopegyt a doktorka mi ho předepsala i teď, když kojím. V příbalovém letáku je, že kojící musí přestat kojit, dr. mi tvrdí, že miminku to neškodí. Ještě mi přidala Egilok. Tak nevím, jestli to mám brát nebo ne. Kojit se mi přestat nechce ☹

petronilla
13. čer 2008

Ahojda,
dělám na interně tak Ti chci napsat svůj názor,ty léky co píšeš se mi moc vhodné při kojení nezdají.Pokud je nezbytně nutný,aby jsi je brala tak bych to ještě určitě prokonzultovala s jiným doktorem-třeba i vašim dětským,aby jsi neměla strach! 🙂 Držím palce!

krista
13. čer 2008

Ahojky,
tak já jsem trpěla na vysoký tlak už před těhotenstvím, v těhotenství samozřejmě také a tak mi napsali taky Dopegyt, který jsem dostávala i v porodnici, po porodu jsem byla na kontrole u Dr., tlak dobrý, ale jen díky lékům, takže beru Dopegyt dál, nikdo mi neříkal, že by to mimču mělo nějak ublížit 😲 a samozřejmě plně kojím 😉

lucis8
13. čer 2008

Ahoj karenka, také jsem ke konci těhu musela užívat Dopegyt,z porodnice jsem odcházela také s dalším receptem. Doma jsem zjistila, že by se neměl brát při kojení. Jelikož mám doma i tlakoměr, postupně jsem si tlak měřila a zjistila, že tlak se mi upravil do normy, takže jsem Dopegyt již nebrala. Zaráží mě, že my laikové na to, že se nemá brát při kojení přijdeme hned, ale doktory to netankuje 😢 .

frog
13. čer 2008

karenka-dělám na kardiologii a dopegyt jsem i já brala celé těhu i při kojení.Podle nové studie miminku neškodí a ani nikdy neškodil.Buď v klidu 😉

kalu
13. čer 2008

Ahoj vespolek-taky mám vyšší tlak a kojím. Taky jsem brala v těhotenství Dopegyt a již při těhu mě upozorňovala doktorka,že po porodu dostanu jiný lék,který se smí při kojení.(Dopegyt prý ne)
Po porodu mi v porodnici napsali Betaloc 200sr s tím,že při něm se kojit smí narozdíl od Dopegytu. Tak je to asi názor od názoru !

koty
13. čer 2008

Ahojky,
s tlakem jsem měla problémy už před těhu, ale neberu Dopegyt, ale Concor. S prášky na tlak je to tak, že neexistují žádné studie na těhotných nebo kojících mamkách, takže u všech jsou v letáčku napsané doušky na téma, že se nemají používat nebo jen, pokud užitek pro pacientku převýší rizika. Já osobně bych se a mimi asi trošku sledovala a pokud by bylo všechno OK, pokračovala v jeho braní. Změna prášků u vysokého tlaku obvykle může znamenat celou řadu komplikací v odhadu dávky. Jinak pro uklidnění můžeš juknout třeba sem http://www.safefetus.com/DrugDetail.asp?DrugId=...

beruskablanka
23. čer 2008

Ahoj,
tak koukám, že jsem na tom jako Karenka, dostala jsem 1krat denne Dopegyt + Egilok a plně kojím. Jsem ty léky brala už v těhu a když mi řekli, že mám pokračovat, tak pokračuju, uchlácholená tím, že se mohly brát v těhu. Se budu muset zeptat Dr. co s tím.

frog
23. čer 2008

Hoilky,ale dopegyt se dává při kojení běžně..blbý je to,že ti každej dr. řekne něco jinýho,takže v tom aby se prase vyznalo..ale zakázanej při kojení není,to fakt vím.

maxkatka
25. čer 2008

Taky jsem polovinu (druhou) brala Dopegyt, ale hned po porodu mi ho sebrali, že se nesmí brát a nasadili mi Presid 5mg 1x denně ráno...

akisek
19. únor 2011

Ahoj, chci se vás zeptat, jestli jste některá brala Betaloc už od začátku těhotenství? Chtěli bychom druhé mimi a musela bych už před otěhotněním brát Dopegyt i Betaloc, někteří lékaři tvrdí, že pak díky Betalocu od začátku těhu jsou miminka menší než mají být a navíc, abych neporodila moc brzy...
@krista máme stejně staré skoro tříleťáky, asi jsme se už někde setkaly. chci se zeptat, vysoký tlak jsi měla před oběma těhu? Kdy jsi rodila? Ve kterém tt? Já první 36+2...a v poho, ale při druhém mě varují, že to bude ještě dříve, navíc díky právě Betalocu bude dítě menší a může mít všechno možné vč. obrny apod.
Poprosím vás o zkušenosti, nevím, jestli raději nezůstat u jedináčka ☹

simasla
20. únor 2011

@akisek - Betaloc neznám, ale jestli jde o betablokátor, tak ten se v těhotenství vůbec nedoporučuje, bohužel mi to řekl až gynekolog a to už jsem byla skoro ve 4. měsíci i přesto, že jsem se o tom radila před tím s obvodní lékařkou - ta řekla, že v pořádku. Nakonec jsem skončila na interně u odborníka a u Vasocardinu - prý se v těhu může a je dost podobný betablokátorům a protože jsem měla tlak ukázkový (absolvovala jsem 2x Holtera- měření tlaku na celý den), tak ke konci těhu jsem přešla na Dopegyt, protože Vasocardin se zase nemůže, když kojíš a Dopegyt ano. Takže teď beru 1 tabletku Dopegytu ráno a plně kojím. Michalka je úplně zdravá a narodila se týden po termínu s krásnou porodní váhou, takže ani to 3 měsíční braní betablokátorů na začátku těhu - v mém případě Lokren, naštěstí nemělo žádný negativní účinek. Být tebou tak zkusím nějakého internistu šikovného, aby to s tebou probral, třeba je ještě nějaká jiná alternativa. 🙂

andyalukasek2008
20. únor 2011

Měla jsem dopegyt v těhu a krátce po něm, prý to jde, tak nevím 😒

akisek
20. únor 2011

@simasla Vasocardin je totéž, co Betaloc. Mně by zajímalo, jestli když se bere od začátku, je dítě ok...?

leontynka15
20. únor 2011

Ahojte já mám hodně vysoký tlak pořád a beru silné léky a když jsem se připravovala na těhulení ,tak mě měnily léky právě na ten Dopegit,že je to jediný lék na vysoký tlak který se může brát v těhu.

leontynka15
20. únor 2011

Ježiš oprava Dopegyt.

simasla
20. únor 2011

@akisek - pokud je to úplně to samé, pak by to mělo jít - fakt mi tenkrát internistka říkala, že jedině Dopegyt a nebo Vasocardin. 🙂 Fakt by to chělo probrat s internistou - ať tě tam pošle klidně gynekolog 🙂. U nás to tak bylo, přestala jsem mít důvěru v obvodní lékařku, tak jsme se takhle s mým Dr. domluvili.

akisek
20. únor 2011

@simasla
Mně to internistka dovolila,ale jde mi o to, že dost gynekologů ani Vasocardin v začátcích nedoporučují a já bych ho měla. Proto mě zajímá, kdo jste ho braly, jak velké bylo dítě, jestli byly problémy adtd. Já jsem Vaocardin/Betaloc to je jedno, brala až ve třetím trimestru u prvního dítěte a ok. Ale co by to znamenalo brát ho od začátku?? snad jsem to napsala srozumitelně :o(

akisek
20. únor 2011

Ono betaloc nebo Vasocardin je metoprolol, to je jedno který, ale je to betablokátor oboje 😖 ach jo...

krista
21. únor 2011

@akisek já jsem měla Dopegyt jen v prvním těhotenství a krátce při kojení, ve druhém už ne. Jinak první se narodila 38+4 v pohodě a druhý 40+1 taky v pohodě. Nikdo mě nikdy nevaroval že by z toho mohl být předčasný porod nebo nějaké jiné poruchy, snad to budeš mít v pořádku 😔

akisek
21. únor 2011

@krista
@simasla
holky, moc děkuju, dneska mám tlakového holtera a když to nedopadne, z druhého dítěte sejde.. 😔

neddy
7. zář 2011

Ahoj, já měla vysoký krevní tlak již před těhotenstvím. Brala jsem 1x Vasokardin + 1x Ramipril H, toto mi můj gynekolog nedoporučil a navrhl Dopegyt, internistka mi ho také předepsala, jako jediný lék, který mohou těhotné (stačilo mi užívat 1tabletu denně). V porodnici jsem dostávala Dopegyt. Při odchodu z porodnice jsem dostala 5 tabletek Dopegytu domů, že okamžitě na internu, že ho nesmím při kojení. Toto mi řekla i pediatrička, když se byla podívat na miminko. Takže nevím, co doktor to jiný názor. Zítra jdu na internu tak uvidím jak dopadnu.

12345678910
22. zář 2011

ahoj neddy
ja mela amlozek 5 1x denne a ted mi ho zmenily na dopegyt 1x denne znepokuje me ze ucinek u dopegytu je 8 hodin a co zbytek dne???
A co vedlejsi ucinky jak to zvladate?

neddy
3. říj 2011

Já na sobě účinky braní či nebraní léků na tlak vůbec nepozoruju. Teď mám Dopegyt zakázaný, protože kojím. Neberu žádné léky a je mi fajn, žádná změna. A tlak byl při poslední kontrole taky krásný (asi takový jako celé těhotenství s Dopegytem).

eyael
26. lis 2011

ahoj holky, obnovuji tuhle diskuzi... jste tu teď některá těhule s vysokým tlakem? Mě se v posledních 14dnech tlak totálně zbláznil 😉 beru momentálně 3x denně jeden Dopegyt, ale mám problém s tím nposledním, odpoledně - večerním. Podle měření na tlakoměru /rukávový Omron/ mi vůbec nezabírá, tlak mi skáče třeba k 150/100 😕 Jak moc před spaním si mám prášek brát? Jestli má účinnost 8hodin, tak to by znamenalo rozpočítat např. 8ráno, ve 4odpoledne a o půlnoci, ale to není moc praktické. Navíc pokud si nevezmu hned po obědě (do 13hod), už mi tlak zase letí nahoru... Mudra mi řekla, že ten co si vezmu na noc-na spaní by měl tlak udržet v klidu až do rána, ale není to tak. Dneska jsem ráno po probuzení měla 146/98 😨 😒

foogy
26. lis 2011

@eyael A tvoje doktorka ví, jak ti ten tlak skáče, že ho máš takhle vysokej?
Já bych totiž na tvém místě po svých zkušenostech jela dneska na pohotovost, aby se na tebe a mimčo jukli. Třeba by ti šoupli kapačku.
A hlava tě nebolí? Mžitky před očima nemáš? A co otoky a bílkovina v moči?

eyael
26. lis 2011

@foogy - ahoj, byla jsem u ní na kontrole ve středu, to mi tlak zatím lítal jen ke 130/90, proto jsme přidali jeden prášek, zatím jsem brala jen dva denně. Dělala mi čerstvou laborku a našla bílkovinu v moči. Pozvala si mě na kontrolu až za měsíc, kdyby se prý tlak nelepšil, že by mě poslala lehnout do nemocnice. Ale mě není úplně dobře už teď, tak se doma teď měřím a pošlu jí aktuální zapsané hodnoty, co ona na to. Přijde mi, že se to den ode dne zhoršuje 😕
Beru Dopegyt od minulého těhu, kdy jsem předčasně ve 36tt porodila kvůli preeklampsii, od té doby jsem vždy měla mírnou hladinu bílkoviny v moči, tak nevím.
Jinak do nemocnice si jít lehnout nechci a ani nemůžu, mám doma dceru a manžel musí chodit do práce. Stejně mi nedají nic jiného než magnézko a dopegyt.

eyael
26. lis 2011

@foogy - právě, že se mi dělají občas mžitky, hlava mě občas trochu bolí, nohy mi trošku otýkají, hlavně večer a špatně se vejdu do svých bot - přes kotníky, ale podle mudry to zatím není nic dramatického.

luckyhoney
26. lis 2011

Ahoj, já v prvním těhu měla tlak vysoký (teď zatím ještě ne, ťuk, ťuk, ťuk..) ale s tvými hodnotami jsem už ležela v porodnici na kapačkách 😒 dopegit mi vůbec nezabíral, přesně jak píšeš po probuzení klidně 150/100... k dopegitu mi pak jště přidali Vasocardin

luckyhoney
26. lis 2011

Jinak teda pokud máš bílkovinu v moči tak bych mazala do nemocky, fakt to není sranda :(

lucy222
26. lis 2011

@eyael také si myslím, že už bys měla být v nemocnici. Vím, "nemůžeš", ale to co popisuješ jsou příznaky preklaklampsie jak vyšité...pokud už jsi ji jednou měla, víš o čem to je...já měla jen vyšší tu druhou hodnotu (110/85) a Dr. mně honil po nemocnicích kvůli jistotě . Je to život ohrožující stav - jak Tebe, tak dítěte... 😔