Dvoutýdenní novorozenec usíná a uklidňuje se u prsa

ally8
24. črc 2014

Prosím poradte. Moje ani ne dvoutýdenní holčička chce večer stále k prsu a usíná u toho. Když jí odendám, zpustí hysterický řev. není to pláč. Tohle už na mě zkouila v porodnici, tam se to naučla. Nepoznala jsem ještě jestli fakt baští nebo je cumlá, tak jsem jí nechala u prsa i 20 minut. Tak se to asi naučila. Snažím se jí uklidnit i jinak. Zpívám písničky, hladím, mluvím klidně. Někdy to zabere a vezme si dudlíka u je spokojená. Ale někdy to nezabere a já jí teda zase dám prso a takhle třeba dvě hodiny než usne. Vím, že chce být u mě, já jí to chci dopřát, takže se snažím, aby se uklidnila, zazpívám jí a pokusím se jí místo prsa dát dudlík. Někdy ho vezme a spinká, ale někdy takhle fakt bojujeme hodiny. Je to únavné. Máte rady?

tamarila
24. črc 2014

Pokud nepomáhá dudlík, tak mě se ještě osvědčil prst do pusy bříškem nahoru a trochu jakoby zatlačit na patro. Tento trik mě naučila laktační poradkyně v nemocnici a fakt funguje na okamžité uklidnění. Bohužel ti to neřeší situaci kdy potřebuješ odejít,a jestli jsi uvázaná za prso nebo za prst... 😅 Jenom prst se mi líp nenápadně vydělával a vyměńoval za dudlík když jsem odcházela, navíc jsem mohla stát vedle postýlky, takže jsem ji nemusela už odkládat a nevzudila se tak snadno. Ale každému se osvědčí něco jiného. Faktem je, že já jsem měla spáče, a po šestinedělí mi spala celou noc. To nějak vychytáte, neboj .o)

jannka15
24. črc 2014

má dvouletá dcera se také uklidňuje a usíná u prsa 😉 doporučuji přečíst si třeba něco o kontaktním rodičovství 🙂

ajurka
24. črc 2014

Ze zacatku ti to bude vadit... dite te chce mut porad u sebe ja prvni 2-3 mesice byla uplne hotova pripadalo mi ze snad musim porad vedle nej lezet a on pil a cucal jako dudlik :D musis si proste na to zvyknout... Ja ted si to uzivam.. kluk mi do ted usinaa u prsu .. a miluju to

ajurka
24. črc 2014

A take jestli ji neboli brisko muj byl neklidny i u prsu kdyz ho bolelo brisko .... no prvni 3 mesice to bylo hruza skoro mi to cely prorval.. a ted co ho neboli brisko je hodnouckej

kackaj
24. črc 2014

@ally8 no, moje druhá prdelka to takhle asi měla taky. Doma jsem měla ale i staršího synka. No, když to shrnu, minimálně měsíc byla téměř pořád napojená na mě. Odskočila jsem si, něco udělala a jak zabrečela, tak jsem si zas s ní lehla do postele a ona byla spokojená a přisátá. Trvalo to asi měsíc, samozřejmě to nebylo fakt jenom takto, ale v noci jsem neřešila postýlku a byla pořád s námi ve velké posteli. Pak se to lepšilo lepšilo a nakonec z ní byl postýlkospáč jedna báseň🙂 Právě jsem si říkala, proč já jsem toho prvního tak cepovala a snažila se, aby usínal bez prsa a v postýlce, když mu třeba mohl taky stačit jen takhle kontaktní měsíc dva a vedlo by to ke spokojenosti miminka?🙂 Jooo, s prvním mimčem člověk vždy víc tápe. Druhá měla fakt co potřebovala a pak se mi za to odměnila tím, že mi krásně spinkala od miminka sama bez uspávání a plakání...prostě položím a jdu a ona se zachumlá do dečky a je spokojená. Dneska už mi dokonce ukazuje na postýlku, že to nemám prodlužovat a už ji položit🙂 Takže rada? Máš první mimčo a máš na něj čas (možná o tom nevíš, páč já jsem to taky nevěděla😉), tak ho chvilku piplej a pak to třeba bude o.k. Je teda potřeba odhadnout čas, kdy je to dobré a kdy už je to závislost, ale to bych řešila až třeba po 3 měsících a výš...teď je to prostě prtě a chce tě😉

alcar
24. črc 2014

Ja tak mela dcerku taky porad u prsu. Rozhodne to neni nic spatneho... ale u nas to "uklidnovani" melo dost sileny dusledek. Za dva mesice zdvojnasobila svou vahu, neustale blinkala a mela silene koliky. Dr. mi neprimo naznacila, ze se nemuzu divit, ze to je na zazivaci trakt miminka stejne jako by pribral dospely clovek za 2 mesice jednou tolik. Zastancum tzv. "kontaktniho" kojeni by se to asi nelibilo, ale ja jsem zvolila radsi nutne zlo, omezila jsem kojeni - ne pocet za den, ale nenechavala jsem ji u prsu dele jak 20min. Konecne uz mi nepribirala 300g tydne, ale jen 180 a hned se vsechno zlepsilo. Mala nebyla tak ubrecena, zacala konecne v klidu spat a svete div se, zlepsilo se paradoxne i to kojeni. Z vetsi casti to prikladam veku, ze uz dokazala ve dvou mesicich krasne sat a nespat u toho, ale diky memu "zakroku" nemam nyni doma zavislacka, ktery by se umel uklidnit jen u prsu. Ovsem u dvoutydenniho miminka bych toto nepraktikovala. Ta pomyslna hranice, kdy jeste jo a kdy ne bude prelomova nekdy kolem sestinedeli. Takze vydrzet, ale nenechat to zajit kvuli "uklidnovani" az ke dvojnasobne vaze behem kratke doby. To by sis zadelala na pekne problemy.

katyxq
24. črc 2014

vzdyť se chová jako normální zdravý kojenec 🙂 ... ano, malá miminka potřebují (není to rozmar) výt u prsu skoro pořád, v děloze méla živiny nonstop a teď se učí kojit kojením ... a potřebují svoji maminku mít těsně u sebe, ona je ta, kdo jim zajišťuje, že budou fyzicky, psychicky i sociálně prospívat. A kojení neslouží jen k nakrmení, jeho přirozenou funkcí je i ukliďnování a uspávání. Pokud se ale bojíš, že nezískává kojením dlstatek mléka, je potřeba zapracovat na správném přisátí, pouźívat stlačování prsu. Případně si pořiď šátek nebo caboo nosítko, zím uskokojíš její potřebu (potřebu, ne vymýšlení si) kontaktu, ulevíš svým rukám 🙂, vezmi si ji k sobě do postele. A dudlíku se neříká šidítko jen tak pro nic za nic, je to umělá náhražka prsu a statisticky průkazně narušuje kojení (byť se to může projevit pozvolna a za začátku nenápadně).
A klíd, tohle si asi zažila každá - miminko poznává svět a ty poznáváš miminko, chovej ji, nos, hlaď, koj, snaž se uspokojovat její potřeby a naladit se na ně (a nošení k tomu pomáhá, čichání k hlavičce spouští přirozené instinkty maminky 😉).
https://www.modrykonik.cz/jak-kojit
www.modtykonik.cz/duvera-v-plac-diete
https://www.modrykonik.cz/detsky-spanek
www.modtykonik.cz/dudlik

ally8
autor
25. črc 2014

děkuji všem 🙂 určitě jí chci dopřát mojí přítomnost jak jen bude chtít, jsem tu přeci pro ní. Ale toho dudlíčka budu zkoušet taky proto, že se bojím, aby mě pak nebolely bradavky a ještě jsme si nepokazily to kojení. 🙂

kackaj
25. črc 2014

@ally8 jooo, to jo. My dudlíka máme taky, oba měli, žádné kojení nám to nepokazilo, ale věřím, že jsou takové případy, že to ovlivnit může...

pavlapl
25. črc 2014

prosím tě vždyť je ještě maličká. Tak si večer sedni udělej si nějaký dobrý čaj a nech jí u prsa usnout. Díte do půl roku je nerozmazlitelné. Prostě chce být u tebe. Pro mě je kojení strašná relaxace. Zdravé dítě má mít 100 produdlaných minut denně. Takhle malé děti se prostě tímto spůsobem mazlí.

alcar
25. črc 2014

@ally8 ja taky davam dudlik a taky nam to kojeni nepokazilo. V tomto veku je docela vyhoda, ze se jedna zatim o reflex - cucaci, saci, nikoliv vedomou zavislost miminka na dudliku a kdykoliv lze ten dudlik sebrat. Radim nedavat ho preventivne, aby nezacalo brecet, ale dat ho, az opravdu bude brecet. Po preklenuti tohoto krizoveho obdobi (ktere si bohuzel tak nejak musis odhadnou sama) muzes dudlik prestat davat. Nekdy kolem 2. mesice zacinaji mizet novorozenecke reflexy, takze v teto dobe uz si dite zacina uvedomovat, ze neco cuca a to je vhodna doba dudlicek sebrat, pokud ho v budoucnu nechces davat. Pozdeji uz si to muze mala uvedomovat a bude ho spontanne vyzadovat, ale taky bude delat rozdil mezi prsem - potravou a dudlikem, ze ktereho nic netece. Takze pozdeji je mala pravdepodobnost, ze by dudlik pokazil kojeni tak, ze by se nechtela prisavat. Navic jak vsude ctu, tak dudlik zatim nikomu kojeni nepokazil. Nebala bych se toho. 😉

jannka15
25. črc 2014

@ally8 já kojím už dva roky, po celou dobu velmi často, ve dne, v noci a bradavky mě nikdy nebolely 🙂

kachidlo
25. črc 2014

Tohle znám a byla jsem dost zoufalá. Malý mě měl jako dudlík a opravdový dudlík ne a ne vzít. Z křiku se dusil a zvracel, takže prso jsem mu raději dala. Jednou jsem viděla paní, že měla miminko v šátku uvázený do kolíbky a malý měl prso a fungovali oba celkem spokojeně. Zkusila bych to. Kamarádky maminky řešily dudlíka jako nešvar a jak já bych byla vděčná, kdyby ho malý chtěl 🙂)))

ev13inka
26. črc 2014

měly jsme to samé, malá byla schopná večer "pít" i 2 hodky, z dudlíku se dáví do teď, takže taky nic 😀 ale postupně se to srovnalo, teď před spaním pije tak 20 minut a u toho usne, přenesu jí do postýlky a je klid.vydrž, přijde mi, že je to každý den lepší a lepší 😀

anetka1701
26. črc 2014

9 měsíců byla u mámy, najednou jí vyndali ven, všude spousta zvuků, vjemů a "stašáků" a jediná jistota je maminčina náruč... Prostě jí nech, věčně na prsu nebude, neboj :o)

kachidlo
26. črc 2014

@anetka1701
My si tím prošli na plno. Malý se ne a ne srovnat s okolním světem. Visel na mně 2 roky, než nabyl jistotu a odpoutal se. Miminko jsme houpali, syčeli, nebo pouštěli bílý šum, zavinovali skoro do roka.Tišení podle Karpa mu dost pomohly, jinak byl utrápené dítě.Doporučju to. Miminku to dělá dobře a máma si uchová duševní zdraví.

sasetkap
27. črc 2014

Od narození jsem měla malého téměř nonstop u prsa. Sám usnout nepřipadalo v úvahu. Usínal jen a jen u něj. Neodpirala jsem. Slyšela a slyším rady typu, to tak nedělej. Musí spát sám. Budeš jeho otrok. A teď ve dvou měsících sám od sebe začíná usínat bez prsa. Měl od samého začátku uspokojeny své potřeby, jak mou blízkost, bezpečí, tak hlad. Hrozně si to užíváme a vůbec nemám pocit, že by malý byl na mě příliš závislý. Naopak na něm vidím, jak si začíná vystačovat sám čím dál víc bez křiku a pláče. A to nemluvím o tom, že tou neustálou blízkostí jsme se s malým naučili na sebe skvěle reagovat.

mufiska
29. črc 2014

Tak ja mam podobny pripad. Malemu je ted 14 dni a taky ne a ne se odtrhnout od prsu. Dudlik mi plive, nechce ho ani za nic, coz na jednu stranu samozrejme vitam. Taky mam strach, ze se stanu jeho otrokem, ale cetla jsem, ze je to tak prirozene, tak doufam, ze po 6 nedeli se to upravi. U nas je horsi to, ze maly si uz ted stanovuje nejaky casovy rozvrh kojeni, spanku a bdelosti. Je to v celku v pravidelnych intervalech.A to prej ma prijit az tak po 6 nedeli, ha ha. Napr. dnes jsme se vratili z prochazky pozdeji a on mi od 16h30 ne a ne usnout. V klidu si pockal na koupani ktere mame v 19h a usnul mi v 20h40. Obyco usina tak kolem 21h. 4 hodiny jsem ho prubezne kojila, venovala se mu, koupala a uspavala. Ted jsem vyrizena 🙂 Jinak nevim jestli se to nektere stavalo, ale obcas mi uplne rve bradavky kdyz se vzteka protoze nemuze usnout. No je to moje prvni mimco, tak je clovek nezkuseny a boji se jestli to dela spravne a navic od nasich porad slysim, nezvykej ho to, pak se ho nezbavis 😖 jenze instikt mi rika neco jineho, no ach joo

daniella1985
4. bře 2016

@mufiska mužů se zeptat, jak jste nakonec pokračovali? Máme stejný problém. Diky

evulina77
4. bře 2016

@daniella1985 ale to není problém, to je normální. Doporučuji načít informace o kojení, super jsou stránky kojeni.net. Je tam hafo informací a rad...