Fyzické vyčerpání- může být z kojení?

verundice
9. únor 2015

Ahoj holky, mam takový dotaz-mám 4 a pul měsíční miminko a od začátku kojim každé dvě hodiny. Nyní jsme se stěhovali , což bylo a stále je (vybalování, dodelavky...) dost fyzicky i psychicky náročne. Občas uz mam pocit, že se proste nezvednu z postele, každé zvednuti ruky a krok na procházce jsou hroznou námahou. Maly ma osm kilo a chce dost nosit-nekdy mam pocit, ze uz to proste nedám. Před těhotenstvím jsem dlouha leta cvičila, ale takovýhle pocit fyzicke vyčerpanosti neznam.Tak se ptam - myslite ze to muze byt v souvislosti s kojením? Že to je pro tělo velky zaprah, ze pak už stači malo a jsem KO ?

konidana
9. únor 2015

@verundice jestli seš hubená a drobná(podle fotky ano), tak to může souviset.

matysikovad
9. únor 2015

@verundice no nemuže ti chybět železo? kontrolovali ti ho po porodu nebo někdy?

nonnni
10. únor 2015

@verundice nech si udelat krevni obraz...muze to byt zelezo, muzes mit po porodu v haji stitnou zlazu...kazdopadne to res.

verundice
autor
10. únor 2015

Holky dekuju, to železo me vůbec nenapadlo! Je fakt, , žeke konci těhotenství mi ho doktorka napsala, , žejsem ho mela málo.Zkusim ho zase začít brát.

rybickamalicka
10. únor 2015

ja si myslim, ze jsi celkove vycerpana, mas toho ted hodne a to miminkovske obdobi je taky narocne, dite si jeste nepohraje a chce byt porad u maminky na ruce! Pokud dobre a kvalitne jis, kojeni nevycerpava, vycerpava to nocni buzeni(ja vstavala na kojeni i co hodinu). Nechala bych si pro jistotu udelat krevni testy a rozbor krve! Ale spis bych to prisuzovala tomu stehovani! Hodne sil preji🙂

marecekavendulka
10. únor 2015

nevím,čím to je,jen ti posílám povzbuzení,že se to určitě spraví.A jak radily holky,zajdi k lékaři. 🙂

vrabcak0007
10. únor 2015

může to mít různou příčinu...může to být i kombinací různých příčin..tu zdravotní bych oprvadu nechala vyloučit jako první - takže si nechat vyšetřit krev a pakliže by bylo vše v pořádku, tak to může být samozřejmě i tím, že máš teď náročnější program plus to kojení....já nekojila ( přišla jsem o mléko při operaci 5dní po porodu), ale vzhledem k tomu, že jsem starší prvorodička a tatínkovi evidentně hráblo a nejenom že jsem byla na všechno sama a to jsem měla po náročné operaci a měla mít speciální režim (což s malým mimčem opravdu moc nejde), ale ještě mi "pomáhal" různýma připomínkama a výčitkama - tak jsem toho měla taky plné zuby...ještě, že mám za rohem mamču se sestrou...i tak jsem to ale řešila, proože mi došlo, že přestávám mít radost ze všeho a do toho jsem samozřejmě byla slabá i fyzicky...všechno jsem vnímala jak přes ošklivou šedivou negativní mlhu a byla jak mátoha...pomohla mi čínská medicína - bylinná terapie v kombinaci s akupunkturou...

terezapetrova
10. únor 2015

@verundice za me je to normální ja jsem denodenne vyčerpána ze synem (3,5 roku) dosud, je to kombinace mnoha věci a hlavně mateřství 🙂 ale mámy zvládnou hodně takže i Ty 🙂 s tim stěhováním vím jak Ti je u nás to bohužel dopadlo tak, ze me manžel z porodnice dovezl s 2kg mimi se spoustou zdrav problému do bytu těsně po stěhování plného krabic, nevybaleno nic :( a nemohl byt s námi doma ani chvilku. chce to po kouskach, klidně co 4 dny jedna krabice ono se to nezblazni.. Jinak kojení muže vyčerpávat z toho hlediska, ze po něm můžeš dost hubnout a k tomu chovas celkem těžké dítě. Držím palce 🙂

lu777
10. únor 2015

@verundice železo (pokud nesneseš to klasické tak super je Fytomineral např.) bych určo brala... a co nejvíc odpočívat, vím, že se to lehce řekne, ale pozor na kolaps! (mám za sebou tak vím, že pak všechno může počkat, i to dítě jsem předala komukoli a odpadla opravdu... v určité chvíli už to tělo nemá kde brát! 😉 )

co nejvíc spát samozřejmě... a doma dělej jen co je nutné... pokud kojíš a nemáte ještě příkrmy, tak uvař kotel jídla na tři dny a fakt odpočívej co to jde... jinak prckové se chtějí nosit pořád, to známe skoro všechny, to se zlepší až začne lézt ale to může být kdykoli mezi 6. a 12. měsícem, takže to není ještě teď... co houpačka pro mimča? 😉 nebo vibrující lehátko?
tu únavu bych nepodceňovala opravdu...
hlavně si nenech namluvit, že musíš všechno vydržet... z toho jsou pak kolapsy, deprese, manželské potíže nebo nedejbože horší dlouhodobé nemoci... pokud jsi takhle vyčerpaná tak je třeba udělat nějaké změny

minerva
10. únor 2015

Ono to celé období s miminkem je hodně náročné. Já byla taky ze všeho vyšťavená. Zkus brát to železo a kvalitně a hodně jíst a pít a taky odpočívat, když spí dítě tak spát taky nebo relaxovat. Bude líp 🙂

espada
10. únor 2015

@verundice To víš, že jo. Já byla první měsíce hotová úplně, a to jsem nestěhovala. Vydrž, uklidní se to časem 🙂

simirek1
10. únor 2015

@verundice Hezký den, mám 11.měsíční dítě a pamatuji si, že když měla pár měsíců, tak jsem stavy vyčerpanosti měla často, je to asi normální. Pro tělo je toho najednou hodně a určitě je dobré, aby ti malou někdo na chvilinku pohlídal a ty si třeba jen lehneš, zdřímneš si, vypiješ si kávu nebo jen odpočíváš! Držím ti pěsti, ale věř, že tento pocit a stav je jen dočasný a brzy vše přejde! A pokud jsi měla často fyzickou zátěž před prodoem, tak to je velký benefit pro tebe a regenetrace by mohla být rychlejší!!! 🙂 🙂 🙂

janinek
10. únor 2015

@verundice muze to byt kojenim. Potrebujes vic jist a odpocivat. Pokud ti nepomuze zelezo, nech si vysetrit stitnou zlazu.

mor48tko
26. kvě 2015

Právě také zažívám pocity, že ještě chvíli a asi umřu.. Kojím, synkovi je 11měsíců, má i příkrmy. V noci stávám 1x, max.2x. Ale manžel je skoro pořád v práci, takže jsem hodně sama.. Jsou dny, kdy je to v pohodě a jsou dny, kdy už vážně nemůžu.. Např.minulý týden jsem byla s malým dopoledne venku a přemýšlela jsem, jak to jen udělám, protože nemám sílu se doplácat domu (bydlíme ve čtvrtém patře bez výtahu).. Nakonec jsem to nějak zvládla, ale už chvílema mám opravdu pocit, že nemůžu dál.. Beru vitamíny, ale řekla bych, že změna žádná.. Doktor mi včera řekl, že to může být prostě známka toho, že tělo už to všechno nezvládá.. p.s.-jak jsi na tom teď? @verundice? Zlepšilo se to? A přišli ti na něco při vyšetření?

verundice
autor
26. kvě 2015

Ahoj maminky,moc všem děkuji za příspěvky. Je o pár měsíců později a jsem dobrá, a nic extra jsem nezměnila, jen skončilo stěhování, vše se usadilo a přestala jsem být v jednom kole a kromě bežného úklidu mám už nastarost jen péči o syna. Už skoro měsíc se v noci budí na kojení průměrně každou hodinu a půl, takže ráno jsem mrtvá a přes den unavená, ale už to není ta hrozná fyzická vyčerpanost. Řekla bych, že ta odešla s mou zvýšenou fyzickou zátěží, teď chodím maximálně na procházky s kořárkem, občas brusle, prostě žádný velký fyzický zápřah a je to dobré🙂

yorii
12. bře 2017

Přidávám svůj doraz, který je maličko jiný, ale vztahuje se též k únavě a kojení. Mám 4-měsíční holčičku a kojím na požádání. Ale už to prostě fyzicky nedávám. Ne psychicky, ale skutečně fyzicky. 4 měsíce jsem nespala déle, než 3-4 hodiny a začínám kolabovat z nedostatku spánku. Jsem zdravá, vitaminu mám dost, takže to není příznak nějaké nemoci. Z nedostatku spánku už skoro nejím, protože je mi z nevyspání špatně od žaludku, začínám trpět migrénami, mám šílený kruhy pod očima a lidi se mě ptaj, co mi je, že se mi úplně vytratil leskl z očí. Je mi z toho smutno... Když na sebe před tím, než vyrazím někam ven nenapadám tunu make-upu, vypadám doslova jako feťák. To už mi taky pro jistotu někdo řekl... Jak to řešíte s kojením v noci, abyste se co nejlépe vyspali? S Eliškou spím, přikládá mi ji muž, ale jakmile se přisaje, ležim (pro mě) doslova v křeči, takže nespim. Vyspim se jen na břiše, spala jsem na břiše až do konce těhu. :D Napadlo mě odsát, aby nakojil místomě chlap, ale v tu ránu by se mi nalila po vynechání kojení prsa a bolelo by mě to po zbytek dne jak čert, i když bych mléko dávno odsála... Jsem zoufala, prosím poraďte.

konidana
14. bře 2017

@yorii pokud jste fakt tak šíleně vyčerpaná a nemůžete spát ani jíst, tak bych opravdu zkusila to odsávání (nebo holt na noc UM) a aby v noci krmil chlap.

barbara04
14. bře 2017

@yorii tak budes muset postupně ubírat ... abys nezkolabovala úplne a bude po kojeni☹ a to by byla škoda ... proste nakoj z jednoho, druhe odsaj, pristi kojeni opačne a pak mas zásobu na noc na jedno jidlo hnedka. jdi spat vedle, dej si spunty a spi!! spi dite, spi taky- proste vse ostatní stranou

yorii
16. bře 2017

Tak jsem vás poslechla... Vzala jsem si špunty do uší, malou odložila chlapovi, nakojila, ještě odsála co šlo, aby se mi prsa nestačila nalít a malou strčila chlapovi. Sice si připadám jako sobec, protože můj muž chodí chudák ještě k tomu do práce, ale zas jsem si říkala, že je to lepší, než kdybych sebou nakonec někde sekla. Už jsou to tři dny a cejtim se mnohem líp. 🙂 Můj muž taky začal víc tahat Elišku ven. Sebere se třeba v pět večer (to se vrací z práce) a do jedné do rána jde na pokec k mýmu tátovi. Hlídání se nebojim. Eliška to snáší dobře a můj muž i táta jsou zodpovědní hrdí tatínci, takže zaplať pán bůh za to. Já pak nejsem doma nervózní,jestli jsem třeba nazaspala kojení, jestli jsem nepropásla přebalení atd. Díky za pomoc a rady. 🙂

yorii
16. bře 2017

@yorii P.S. Myslím, že bude stačit 14 dnů a budu jak rybička. :D Už jsem to fakt nedávala... Teď jsem do toho cytla anginu, zánět průdušek a zadní rýmu... Bylo poznat, jak se ani neumim pořádně z tý únavy uzdravit...