Hrůza z kojení. Máte některá podobnou zkušenost?

ismet
15. pro 2008

Ahoj holky, chtěla bych poprosit o sdělení zkušeností ty z vás, které oslovil předmět mého dotazu. Nikde na internetu jsem o tomto problému nic nenašla, ale myslím, že nemůžu být jediná na světě, koho něco takového trápí. Jde o to, že už od puberty mám velmi citlivé bradavky. Nesnesu jakýkoli dotyk na nich, ať již od partnera či od volného oblečení. Pokud se přeci jen nedopatřením nějak podráždí, způsobuje mi to strašně nepříjemné pocity. Několikrát jsem o tomto problému mluvila s gynekologem, ale ten nikdy žádný fyziologický problém nenašel. Až dosud jsem to brala jej jako takovou anomálii, která mě nijak neomezovala. Nyní jsem ale ve 32. týdnu těhotenství a nemám ani tak strach z porodu, jako spíš z toho, jak to proboha provedu s kojením. Neumím si představit, že bych to vydržela, prsa mám navíc čím dál tím citlivější. Jsem víceméně smířená s tím, že to zkusím a pokud to bude bolet, tak kojit nebudu, protože by to pro mě bylo nesnesitelné utrpení.
Chtěla bych se vás zeptat, jestli některá máte podobnou zkušenost a jak jste to vyřešily. Myslíte, že mě sestry v porodnici (jsem zaregistrovaná v Podolí) pochopí a nebudou mě do kojení nutit? Mám z toho opravdu velký strach.

ani3012
7. říj 2011

súhlas s @kacab 😉

kacab
7. říj 2011

a máš velké "špuntozní" bradavky 🙂 ?

pissskotka
7. říj 2011

🙂 tak to teda koukám, malej se určitě nebude chtít chytit...špuntozní bradavky právě nemám jen ty dvorce jak mam velká prsa...

kacab
7. říj 2011

zkoušt zkoušet zkoušet.... mě se ze začátku taky chytla malá třeba na potřetí... když se vztekala - otočila jsem jí na duhé prso, aby měla pocit změny a stejným způsobem... někdy se mi podařilo při tom jí střiknout mlíčko do krku a to jí navnadilo... podle mě na kojení velikost dvorce nemá řádný vliv.... velikost bradavky možná, ale ten dvorec ne... a při správném přisátí má mimi i nosík zabořený do prsa a dýchá tak zvláštně do strany a taky se mu hýbe nějaký svalík ši člacha na spánku... (to mě ukazovaly sestry, když jsem jako nezkušená začínala s kojením a nevěděla kdy saje a kdy žužlá 🙂 ...
)

kacab
7. říj 2011

a zkus tohle... lépe se ti budou hojit... a super mazání je bepanthen, ten ale určo znáš!!!
http://www.babyrenka.cz/pro-maminky/chranice-a-...

pissskotka
7. říj 2011

On mi malej hezky přibírá a dobře papá, už má přes 5 kilo..ale ta bolest noo....já to zkusím a pak předám info 😀

pissskotka
7. říj 2011

jj znám a používám, děkuji za stránku..

kacab
7. říj 2011

nemáš zač.. já je měla od aventu, ale ty už jsem nenašla - dělají už jiné.. ale tyhle vypadají stejně a myslím, že je koupíš i v prodejnách pro maminky a děti....

kacab
7. říj 2011

bojuješ statečně... ber to tak že nejde o život... dokud to půjde, bojuj a až toho budeš mít plné zuby, tak přestaň... nejde o život... já jsem si mléka od maminky nikdy necucla a jsem zdravá a segra - kojená , pobrala tolik alergii, že škoda slov.... a ještě mě napadá, bolí tě i odsávání mléka odsavačkou? zkoušela jsi to?

jop
7. říj 2011

@pissskotka přečtla jsem si tvoje příspěvky a ani nevíš, jak s tebou cítím. Já jsem měla bradavky krutě rozpraskané do krve dva měsíce, malý občas sál i krev. Měla jsem i kloboučky, navštívila mě laktační poradkyně, techniku jsem měla dobrou, ale prostě hrůza, bradavky pořád praskaly a tak neskutečnou bolest každé tři hodiny - to si nikdo nedovede představit, když to nezažil, brečela jsem skoro každé kojení a to si myslím, že nemám nijak nízký práh bolesti. Porod proti tomu byl totální hračka. Co mi pomohlo (z asi tak 20 přípravků, co jsem vyzkoušela) tak byl Purelan na ty bradavky a taky náplasti od Chicca. Kloboučky jsme odnaučili cca ve 2 měsících. Já mám taky větší prsa a obrovské dvorce, které se teda do pusy nevejdou snad ani manželovi 😀 , takže malému se do pusy taky nevešly, ale prej to nevadí. Problém u mě byl s bradavkama, nemám je uplně vpáčené, ale jsou prostě malé a malému šly špatně vytahovat. Neměla jsem nikdy nějak extra citlivé bradavky, tak fakt nevím, čím to je, že mě to tak děsně bolelo a praskalo. Kojení jsem vydržela 7 měsíců, ale kdybych to měla zhodnotit zpětně, tak se na kojení vykašlu, protože jsem byla neskutečně podrážděná, naštvaná a v totální depresi. Malý byl a je zdravý, takže nějaký zvláštní důvod ke kojení u nás nebyl, ale já jsem prostě chtěla, blbec 🙄 Dodnes mám na bradavkách vidět ty praskliny (samozřejmě zahojené). Jestli budu mít někdy další dítě, tak to nebudu tak hrotit.

lillah
7. říj 2011

To vazne detom napchate do ust bradavku aj dvorec kolko ide? Ja som malu vzdy nechala nech si vtiahne kolko jej vyhovuje. Lebo ked som sa snazila aby zobrala tolko kolko mi povedala laktacna poradkyna tak sa mala trhala a nechcela vobect cucat.
Pri prvom dietati som mala strasne popraskane az krvave bradavky. Maly sa nevedel pricucnut a iba to zuzlal a tahal... skusala som aj krem na popraskane bradavky ale najviac mi pomohlo nechat trosku MM zaschnut na bradavkach a aspon pol hodinu denne byt bez podprsenky a bez tricka.

verbalinka
7. říj 2011

@lillah prave proto jsi mela bolave bradavky. Dite musi uplne otevrit pusu a v tu chvili se dite "narazi" na bradavku a ono obsahne idealne celou bradavku a i vic. A pokud se trhalo, tak jsi mela mozna prsa moc nality a to jim nejde se prisat. Staci trosku odsat a hned to jde 🙂 Ja syna ze zacatku nechavala pricucnout a trpela jsem silene, a pak jsem se od laktac.poradkyne (doma) naucila spravnou techniku a najednou to nebolelo a bylo po krvi 😉

inffinity
7. říj 2011

ahojte holky ještě jsem vás nečetla ale my sme s malou taky desně bojovaly ☹ je dobre odstřiknout tak aby dvorec byl mekky jakoby prazdny jinak se miminko neumi chytit, od te doby co jsem toto vedela nam to slo 🙂 a bolistky pomazat mlickem a nechat na vzduchu zaschnout a nebo bepanthenem, ja jsem ještě použivala aloe gel od herbalife po nem se to rychle hojilo..
my už nemáme doma miminko ale velkou slečnu no přestaly sme se kojit před mesícem 😎 a to jsem ji od 5ti mesicu kojila jen z jednoho prsu 😖 do 6,5mes plně.. držím vám palce at se vám to podaří a co nejdříve si to začnete užívat a netrpět!!!!! 🙂

lillah
8. říj 2011

@verbalinka bradavku zobrala celu ale z dvorca ani nie polovicu. Aj laktacna poradkyna mi hovorila, ze to musi viac z dvorca zobrat inak sa neprisaje dobre. Ale potom sama videla, ze ked si mala zobrala menej islo jej to lepsie ako ked sme jej to tam napchali nasilu. A vobec ma to nebolelo. To skor pri prvom dietati ked sme nevedeli co a ako.... on sa chudacik vobec nevedel prisat ani ked som odstriekala...tak sme takmer 3 mesiace odsavali a krmili z flasky...ale pred kazdym krmenim som ho skusobne prikladala....az jedneho dna sa prisal....a potom rok nepustil 😀

kacab
8. říj 2011

.. ještě mě napadlo.. kamarádky miminko taky děsně bojovalo s kojením a špatně se přisávalo a pak pediatričku napadlo prohlédnout pusinku a mělo příliš velikou uzdičku pod jazykem... vyřešili to a pak to šlo lépe... ale to si myslím je jen malá pravděpodobnost, že by se to vyskytovalo častěji.... ale raději zkontrolujte....

jaa
8. říj 2011

Tak já mám dvorce opravdu hodně velké,prsa malá a kojím stále.Malé ted byly tři roky🙂)Důležité je vydržet a nevzdávat se hned po prvním neúspěchu..Kojení je hold věda...

verbalinka
8. říj 2011

@lillah hlavně, že se to vyřešilo 😉 Každá détě je jiné a některé je po narození méně chytlavé. Já jsem zvědavá, jak mi to půjde podruhé. Poprvé to šlo samo, tak snad i napodruhé to půjde 🙂

lillah
8. říj 2011

@verbalinka to ti drzim palce..... u nas prvy nevedel a trapili sme sa a ked prisla druha.... ta hned vedela kde a ako... 😉

pissskotka
11. říj 2011

@jop ahojky. Jak jsem tak četla tvůj příspěvek, tak je to opravdu jako kdybych to psala já...děkuji že semnou soucítíš, já už jsem z toho opravdu zoufalá, pořád doufám a doufám, že se to zahojí jak všichni říkaj, ale něco mi říká, že mi je prostě souzeno si to krásný miminko vytrpět...taky si říkám, že porod byl oproti téhle nesnesitelné bolesti hračka...a nejvíc mě na tom štve, že já musím snášet a tolerovat přítelovo nálady (naprosto zbytečné) ale on tu mou podrážděnost a nechutenství do kojení odsuzuje, jen kdyby si to mohl alespoň na měsíc vyzkoušet!!! Nikomu nic zlého nepřeju, ale ty chlapy mě vážně už štvou, je to fakt nespravedlivý...ani si neumíš představit jak mě to štve!!! Já si chci kojení taky užívat jako jiné maminy, ale néé já musím u toho trpět..chjooo. Ty tamponky od chicca jsem zkoušela jednou, ale žádnej výsledek..asi se to musí používat déle, ale týdně 500korun se opravdu dávat nechce...ale tu purelanku určo zkusím, děkuji... 😉

pissskotka
11. říj 2011

@kacab Bojuju bojuju. už i bez kloboučků, ale malej si prostě řekl, že mi to neusnadní a tak řve jak tur dokuď si nenasadím klobouček a pak mi dává čoudy..... 😠 a to je jinak fakt strašně hodnej. Asi jsem ho na to neměla vůbec učit. A nejhorší je, že sme ho naučili i na dudlík..to prý na ty bradavky taky neni dobře...no odsávačku jsem zkusila...jak ruční, tak elektrickou ale bolí to jak čert...Mají moc velké otvory na to odsávání, tudíž mi to ještě víc popraskalo..nevím, prostě už se toho asi nezbavím...

pissskotka
11. říj 2011

A PRO VŠECHNY MAMINY TADY.... Je skvělé, že vám pomohly různé mastě a tamponky, nebo větrání prsou a zaschnutí mlíčka na bradavce..já už vyzkoušela všechno..stále mažu, stále větrám..někdy i přes hodinu a několikrát denně(až jsem z toho nastydla) ale výsledek žádný.. asi to je fakt těma kloboučkama...nebo fakt nevím.. 😢

pissskotka
12. říj 2011

prosim vas muzete mi nekdo poradit? po kojeni nebo po koupeli mi vzdy zbelaj bradavky, neni to nejaka nemoc? 😒

lindaaax
12. říj 2011

Na poraněné bradavky je nejlepší Bepanthen, ale musí to být Bepantehen Plus - antiseptický hojivý krém. 😉

pissskotka
12. říj 2011

ten mám a to mi nepomáhá, ale děkuji

jop
12. říj 2011

@pissskotka a nebolí tě ty bradavky, když zbělají?

svetluska4
12. říj 2011

@pissskotka kojenie je veda a bradavkam chvilu trva kym si zvyknu na novy stav. Zbelanie bradaviek je normalne, je to tlakom a tym ze sa postavia. Ja som tiez mala problemy kym si prska zvykli, mam totiz male bradavky. U maleho som si presla bolestami a ragadami ale vydrzala som, casom si bradavky zvykli a dietatko sa tiez naucilo cickat.
Klobuciky su pliaga, babatko musi viac tahat a tym vytvara vacsi tlak. A ci mas klobucik alebo nie kym si bradavky zvyknu tak to boli, ale ked sa chce da sa vydrzat.
Mne pomahala masticka bepanthen a hlavne mat cici v suchu. Velmi sa mi osvedcili prsne vlozky v ruzovej krabici (kvoli reklame udavam len zaciatocne pismeno - J and J) ine znacky mi robili zle.

pissskotka
12. říj 2011

@svetluska4 Já vím, velmi děkuji za rady. Mastičku bepanthen používám a ty psní vložky v růžové krabici taky 🙂 já se samozřejmě snažím vydržet a překousnout to, ale prostě už si nevím rady, tak zkouším co se dá...

pissskotka
12. říj 2011

@jop bolí mě to pořád, i pálí, takže nevím jestli to je tím...jak už to mám hodně špatný, tak mě to bolí celej den, už nemám žádnou úlevu, ani mezi kojením...možná jen trochu když prsy větrám...teď ještě zkouším genciálku, tak uvidím.... 😖

jop
12. říj 2011

@pissskotka ještě k těm chlapům - oni fakt netuší, jak je to hrozné. Nejsem nějaká chudinka, která se lituje a říká, jak je hrozné, co si jako ženská musím vytrpět, ale je fakt, že to kojení ze začátku byla opravdu naprosto nesnesitelná bolest a podle mě si to chlapi ani neumí představit. Můj manžel je hodný, v klidu, rozumíme si, v kojení mě hrozně podporoval a to možná byla chyba, protože on byl tím dalším "hlasem" v mé hlavě, který mi říkal, že to NESMÍM vzdát. Byla jsem vlastně na něho naštvaná, že mě podporuje v něčem tak příšerně bolestivém, jako by mu víc záleželo na kojení než na mě. Ale nemá cenu se zlobit, protože jak říkám, oni si to fakt neumí představit a podle mého názoru by nevydrželi ani poloviční bolest, protože tohle prostě nemají v genech.
Dej vědět, jak pokračuješ, jestli se to lepší nebo ne, věřím, že to lepší bude, mně se to po těch 2 měsících opravdu zlepšilo.

jop
12. říj 2011

@pissskotka chápu, mě to taky bolelo furt a dokonce jsem nesnesla ani to, aby mi po bradavkách stékal pramínek vody u sprchy. No prostě katastrofa.
Jestli tě ty bradavky pálí, tak to můžou být i kvasinky. Genciánku jsem měla taky,ale nepomohla mi, snad pomůže tobě. Koupila bych si určitě Laktobacily od Swissu (užívání ústy). Ta genciánka myslím na kvasinky taky pomáhá.